Szukaj
Close this search box.

Przegląd Fintech – Międzynarodowe płatności natychmiastowe 24/7 w zasięgu ręki i inne aktualności

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇

Pierwsze testy międzynarodowych płatności natychmiastowych zakończone sukcesem

Co się stało:

Swift i kilka międzynarodowych banków z sukcesem zakończyło pierwszy projekt pilotażowy przetwarzania natychmiastowych płatności pomiędzy różnymi regionami walutowymi w środowisku czasu rzeczywistego.

Co to oznacza:

Podczas tej pilotażowej fazy, dziesiątki rzeczywistych płatności pochodzących z banków z różnych regionów walutowych (Australia, Nowa Zelandia, Brazylia, Wielka Brytania) wysłanych za pośrednictwem usługi Swift GPI Instant zostały przetworzone, rozliczone i zaksięgowane na koncie klienta – odbiorcy końcowego, w ciągu kilku sekund.

Głównymi korzyściami tej inicjatywy jest możliwość przetworzenia płatności międzynarodowych 24/7 w ciągu kilku sekund wraz z pełną weryfikacją płatności. Pozwala to poprawić doświadczenie klientów i zaproponować nowe formy wykorzystania tej technologii, które mogłyby konkurować z zastosowaniami wprowadzanymi przez różnych nowych graczy w sektorze płatności.

Inne wiadomości z branży FinTech

Afryka z wielkim potencjałem wzrostu. Według niedawnego raportu Boston Consulting Group (BCG) i QED Investors, Afryka jest na dobrej drodze, aby stać się najszybciej rozwijającym się regionem pod względem przychodów z branży fintech. Przy rocznej stopie wzrostu wynoszącej 32% od chwili obecnej do 2030 roku afrykański rynek fintech ma wzrosnąć nawet 13-krotnie. Do 2030 roku osiągnie imponującą wartość 65 miliardów dolarów. Na czele tego rozwoju znajdują się Republika Południowej Afryki, Nigeria, Egipt oraz Kenia.

BRICS pracuje nad własną walutą opartą na złocie. Sojusz ekonomiczny składający się z Chin, Indii, Rosji, Brazylii i RPA pracuje nad rozwojem własnej waluty. Głosy o pracach nad wspólną walutą docierają do nas jak na razie głównie z Rosji, więc może to być jedynie element gry propagandowej moskiewskiego reżimu, a wszystko skończy się na gadaniu. Przejście rubla na standard złota bowiem od dawna jest jednym z niespełnionych celów Kremla. Oficjalne potwierdzenie miałoby nastąpić na sierpniowym szczycie w RPA.

OpenAI zwróciło uwagę Federalnej Komisji Handlu w USA. Według Washington Post, organy regulacyjne badają, czy chatbot OpenAI – Chat GPT szkodzi konsumentom, przede wszystkim poprzez szerzenie dezinformacji na temat ludzi, o których jest pytany.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.