Przełom roku inspiruje do nowych początków. Wiele osób właśnie teraz planuje wdrożyć nowe zdrowe nawyki, z rozpoczęciem których zwlekali w nieskończoność. Pierwsze miejsca na liście noworocznych postanowień jak zwykle tradycyjnie zajmują chęć pozbycia się nadmiarowych kilogramów, rezygnacja ze słodyczy, pragnienie zwiększenia aktywności fizycznej czy rzucenie palenia. W końcu w zdrowym ciele zdrowy duch. Jednakże przy okazji stawiania sobie noworocznych postanowień, powinniśmy pamiętać również o naszych finansach. Jeśli ostatnie lata czegoś nas nauczyły to tego, że nic nie jest tak oczywiste jak kiedyś się nam wydawało, człowiek może dostać się do trudnej sytuacji finansowej w mgnieniu oka, na przykład tylko dlatego że jego branża stanie się ofiarą globalnej sytuacji ekonomicznej (zamknięcie restauracji podczas pandemii, czy spadek dostępności nowych aut podczas przerwy w łańcuchach dostaw). Odpowiednia wiedza, plan finansowy i odpowiedzialne podejście do pieniędzy mogą nam pomóc w tym, by żadna niespodziewana sytuacja nie była dla nas zaskoczeniem, a w naszym portfelu było coraz więcej, a nie mniej.
Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie naszą propozycję na postanowienie noworoczne, które może odmienić Twoją sytuację finansową. Wykorzystaj potencjał posiadanych przez siebie pieniędzy na maksimum, a Twoim postanowieniem niech będzie: „Wezmę swoje finanse pod kontrolę”. By to osiągnąć nie będą potrzebne żadne cuda, a stosowanie się do kliku prostych porad na to jak prowadzić życie odpowiedzialne finansowo. Cuda, co prawda, będą miały szansę zadziać się dopiero wtedy, gdy zastosujesz nasze porady w praktyce. Niestety, zdajemy sobie sprawę z tego, że z reguły ludzie nie trzymają się swoich postanowień noworocznych zbyt długo, dlatego ważne jest, by zrozumieć, dlaczego miałbyś wziąć swoje finanse pod kontrolę. Odpowiedź jest prosta, o tym, co się dzieje z Twoimi pieniędzmi decydujesz Ty i tylko Ty, im wcześniej zadbasz o właściwe podejście do pieniędzy, tym wcześniej przestaną przeciekać Ci przez palce. Od razu wspomnimy o tym, że to, ile zarabiasz nie ma, aż tak dużego znaczenia jak to, czy wydajesz swoje pieniądze mądrze.
Rozpisz swoje wydatki
Pierwszy krok do zyskania kontroli jest bajecznie prosty, choć dla wielu, prosta czynność rozpisania swojego budżetu wyda się niesamowicie nudna, jest to wysiłek, który opłaci się szybciej niż myślisz. Pomyśl o tym jako o podstawowym elemencie Twojej higieny finansowej. Tak jak każdego ranka wskakujesz pod prysznic, tak raz w miesiącu zapisz listę wszystkich planowanych przez siebie wydatków na przyszły miesiąc.
Zaprzestanie dokonywania niepotrzebnych wydatków to tak naprawdę jedno z klasycznych noworocznych postanowień. Pomimo początkowej determinacji niestety niewiele osób faktycznie trzyma się tego celu. Dlatego jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze lub wytworzyć odpowiednio dużą poduszkę finansową, musisz zacząć od zapanowania nad swoim budżetem. Obliczenie przewidywanych miesięcznych przychodów i wydatków jest najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić na początku.
Ważne jest, by rejestrować wszystkie swoje wydatki na bieżąco w ten czy inny sposób, czy to za pomocą ołówka, tabelki w excelu, czy za pomocą aplikacji takiej jak na przykład Spendee lub Wallet. Raz na miesiąc porównuj swoje przychody i wydatki z tymi, które faktycznie miały miejsce. Wtedy będziesz mógł łatwo ocenić, które Twoje nawyki zakupowe przynoszą Ci oszczędności, a które nawyki sprawiają, że Twoje pieniądze idą w piach zupełnie bez sensu. Nie zapomnij także podzielić swoich wydatków na konkretne kategorie (opłaty, żywność, ubrania, edukacja, inwestycje i tak dalej), a następnie optymalizować je w ich ramach. Jeśli, któregoś miesiąca nie uda Ci się utrzymać swojego budżetu w 100% według planu, nie przejmuj się, w następnym miesiącu będziesz mógł dokonać stosownych korekt. Właśnie na tym to polega, jest to ciągły proces doskonalenia się, wraz z którym zyskujesz coraz więcej pewności siebie. Najważniejsze jest, by Twój budżet był realistyczny i służył jak najlepiej Twojemu gospodarstwu domowemu.
W osiągnięciu sukcesu i niezależności finansowej, ustalenie własnego budżetu jest pierwszym i najważniejszym krokiem. Istnieje wielu ludzi, którzy zarabiają dużo pieniędzy, a i tak popadają w kłopoty finansowe. Dlatego nie pozwól, by wysokość Twoich zarobków, niezależnie od tego czy są niskie lub wysokie, stała się wymówką dla braku higieny finansowej. Zderzenie z prawdą na temat swoich finansów może być dla niektórych przerażające, a dla wielu bardzo niekomfortowe. Nie zniechęcaj się, spójrz prawdzie w oczy, a okaże się, że nie ma się czego bać, poczujesz się jak po zdanym egzaminie i będziesz mógł z lekkim sercem podążyć w stronę wolności finansowej. Gdy byliśmy małymi dziećmi, nie chcieliśmy się uczyć mnóstwa rzeczy, które dziś są dla nas oczywistością i nie wymagają od nas żadnego wysiłku, jak sznurowanie butów, jedzenie sztućcami czy mycie rąk przed jedzeniem. Podobnie będzie z systematycznym prowadzeniem domowego budżetu, szybko zobaczysz korzyści jakie z tego płyną, do tego stopnia, że nie będziesz chciał postępować już inaczej.
Pozbądź się długów (zyskaj nad nimi kontrolę)
Niezliczona liczba Polaków posiada kredyt do spłacenia czy jakiś rodzaj długu. Nie jest to żaden powód do wstydu. Na systemie długu oparta jest cała współczesna gospodarka. Powiedzmy sobie także całkiem szczerze, niewiele osób może pozwolić sobie na budowę domu bez hipoteki lub kupno auta bez choćby częściowego kredytowania. Jednakże wyjście z długów i spłata pożyczek to kolejny kluczowy krok do przejęcia kontroli nad własnymi finansami. Postaraj się skupić swoje wysiłki na spłacie długów, aby najszybciej jak to możliwe wydostać się ze stanu zadłużenia. Oczywiście w przypadku większych kredytów mogą to być dziesiątki lat. Aczkolwiek ważne jest, by ustalić realistyczny i konkretny plan spłaty długu tak byś mógł zobowiązać się każdego miesiąca systematycznie go spłacać niezależnie od tego, co będzie się działo. Kontrola nad pozbywaniem się długu zwiększy Twoje poczucie swobody finansowej i stworzy przestrzeń do planowania i realizowania innych celów finansowych.
Oszczędzaj
Kiedy już raz na zawsze pozbędziesz się długów lub po prostu zyskasz pełną kontrolę nad ich spłatą, możesz wejść na kolejny poziom wiodący do wolności finansowej. Internet jest pełny sposobów i porad jak oszczędzić pieniądze. Można to zrobić ograniczając jedzenie obiadów na mieście, oszczędzając zużycie energii czy zaprzestając kupowania pod wpływem impulsu. Przy dokładnym określeniu tego na czym możesz oszczędzić przyjdzie Ci z pomocą właśnie przygotowanie budżetu, a także rejestrowanie wszystkich swoich wydatków. Wyniki analizy tych danych mogą Cię zaskoczyć, ponieważ może okazać się, że istnieje spora przestrzeń do dokonywania bardziej przemyślanych i świadomych wyborów. Zobaczysz czarno na białym, które zakupy są zupełnie zbędne, które produkty można by zastąpić tańszymi odpowiednikami lub, których produktów używasz tak często, że bardziej opłacałoby się kupować je hurtowo.
W zależności od Twojej sytuacji, potrzeb i stylu życia sam najlepiej będziesz mógł ocenić jak zoptymalizować swoje wydatki, by móc każdego miesiąca oszczędzać ekstra sumę pieniędzy. Paradoksalnie, przejęcie kontroli nad swoimi wydatkami wiąże się ze zwiększeniem poziomu zadowolenia z życia i jest świetną motywacją, by zmienić nawyki w innych obszarach, na przykład rzucając palenie czy zaprzestając kupowania słodyczy albo kawy na mieście każdego dnia. Policz, ile to wszystko Cię kosztuję, a może zrezygnowanie z niezdrowych lub niepotrzebnych nawyków okaże się prostsze niż myślisz? Chcesz zwiększyć efektywność swojego oszczędzania, nie zwlekaj, zacznij rejestrować swoje wydatki i planuj budżet regularnie na każdy nadchodzący miesiąc.
Ogólnie przyjmuje się zasadę, że najlepiej byłoby oszczędzić każdego miesiąca około 10% swoich przychodów. Z psychologicznego punktu widzenia dobrze jest wybrać sobie konkretny cel, na który chcesz oszczędzać swoje pieniądze. Jeśli będziesz miał konkretne wyobrażenie o tym, dlaczego odkładasz te pieniądze, powinno to być dla Ciebie o wiele łatwiejsze. Świętnym sposobem motywacji może być umieszczenie gdzieś na widoku czegoś materialnego, co symbolizuje dany cel, na przykład zdjęcia wymarzonego auta na lodówce lub wyśniony projekt domu. To naprawdę działa. Pamiętaj, że warto zacząć od małych krótkoterminowych celów, i z czasem stopniowo zmierzać ku tym większym.
Oszczędzanie versus inwestowanie
Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną, którą zapoczątkowało zamknięcie gospodarek i dodruk pieniędzy przez rządy dotkniętych krajów wskutek pandemii koronawirusa, powiązane z tym problemy z łańcuchem dostaw, a także inflacja oraz wojna na Ukrainie, coraz więcej ludzi zastanawia się co zrobić, aby oszczędzone przez nich pieniądze nie straciły na wartości. Dlatego właśnie zwracają się oni w stronę inwestowania lub zaczynają zgłębiać swoją wiedzę w kontekście oszczędzania i pomnażania swoich środków. Jaka jest jednak różnica między oszczędzaniem, a inwestowaniem?
Jeśli kusi Cię inwestowanie, wiedz, że jest ono bardzo efektywnym sposobem zwiększania wartości środków finansowych. Nie jest one zarezerwowane jedynie dla grubych ryb na Wall Street, dziś inwestować może każdy. Obecnie możesz inwestować nie wychodząc z domu wybierając taką czy inną platformę inwestycyjną. Musisz jednak pamiętać, że wraz z możliwością osiągnięcia wyższych zysków (na przykład w porównaniu z pieniędzmi pozostawionymi na koncie oszczędnościowym) związane jest z tym także wyższe ryzyko utraty środków, ponieważ rynki charakteryzują się dużą zmiennością, gdzie okresy wzrostów przerywane są przez okresy spadków. Można zminimalizować to ryzyko określając jasne cele, inwestując regularnie i długoterminowo. Inwestując pasywnie, nie pozwalaj sobie na emocjonalne reakcje w naturalnych dla rynku okresach spadków, trzymaj się swojego celu inwestycyjnego i pamiętaj o tym, że na podstawie danych historycznych długoterminowo rynki stale rosną. Pozwól swoim pieniądzom pracować za Ciebie i pamiętaj, że cierpliwość przynosi owoce.
Nie musisz być wcale ekspertem, by móc skutecznie inwestować, szczególnie korzystając z naszej platformy inwestycyjnej Portu. Jesteśmy odpowiedni zarówno dla początkujących jak i dla tych bardziej doświadczonych inwestorów, a inwestować można już od 100 złotych w szeroko zdywersyfikowane Portfele na miarę czy strategie.
Oszczędzanie na lokatach bądź na koncie oszczędnościowym jest szczególnie polecane tym, którzy nie chcą ponosić ryzyka związanego z inwestowaniem i będą zadowoleni z relatywnie niskiej, ale pewnej stopy zwrotu. Obecnie faktem jest, że oprocentowanie na tego typu kontach jest dużo niższe niż inflacja, stale więc nie uchronią one zgromadzonych środków przed jej wpływem, choć nieznacznie zminimalizują straty. Jeśli inwestujemy w długim terminie, przy właściwej dywersyfikacji i odpowiednio wybranych instrumentach inwestycje są w stanie wygrać z tak wysoką inflacją jak obecnie, ale w dłuższym horyzoncie, który zawsze rekomendujemy inwestując z nami na Portu.
Zawsze należy dokładnie rozważyć wszystkie dostępne na rynku oferty oszczędnościowe i inwestycyjne.
Dokształcaj się
Pewien poziom wiedzy jest niezbędny, byś mógł z sukcesem osiągnąć swoje cele inwestycyjne. W miarę wzrostu Twojej wiedzy i umiejętności finansowych będziesz coraz bardziej świadomy i niezależny finansowo, a szansa, że podejmiesz błędne decyzje znacznie się zmniejszy. Zaufaj nam, inwestycja w Twoją edukację finansową opłaci się. Wielokrotnie.
Pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano. Stań nogami twardo na ziemi, bądź cierpliwy i trzymaj się swoich celów oszczędnościowych i inwestycyjnych, a wkrótce będziesz mógł się cieszyć owocami swoich decyzji. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zrobić porządek w swoich finansach już teraz na początku roku, czy jakiś czas później, mamy nadzieję, że ten artykuł dał Ci przynajmniej kilka wskazówek, jak nie pozwolić, by pieniądze uciekały Ci przez palce, i jak sprawić, by pomogły Ci spełniać Twoje marzenia.
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.