Szukaj
Close this search box.

#48 – Odrzutowcem do pracy

Po szybkim odbiciu od spadków z początku sierpnia, w tym tygodniu najważniejsze giełdy były stosunkowo spokojne. S&P 500 wzrósł o 1,6%, technologiczny Nasdaq Composite zyskał tyle samo. Europejski indeks Euro Stoxx 50 umocnił się również o 1,6%. Azjatyckie indeksy również kończą tydzień na plusie – japoński Nikkei 225 zyskał 0,8%, a chiński Hang Seng wzrósł o 1,0%.

Wszystko po staremu. Rok 2024 na giełdach zapowiada się podobnie jak rok poprzedni. Indeks S&P 500 wzrósł w tym roku jak dotąd o 19%, to porównywalny wynik do tego samego okresu ubiegłego roku. Ostatecznie umocnił się o 24% w całym 2023 roku. Jeśli uda mu się to samo osiągnąć w tym roku, nie będziemy się wcale gniewać.

Wszystkie oczy zwrócone na Jackson Hole. W sierpniu w Wyoming w USA tradycyjnie spotykają się bankierzy centralni z całego świata. Najbardziej oczekiwanym w tym roku jest wystąpienie szefa amerykańskiego banku centralnego Powella, który w piątkowe popołudnie mógłby wskazać, jak bardzo Fed obniży swoją podstawową stopę procentową. Za obniżką stóp przemawiają oznaki ochłodzenia inflacji i słabszy rynek pracy.

Czarna baryłka zestrzelona. Cena ropy WTI spadła w ciągu ostatnich dziesięciu dni o 8% do 73,8 USD. To konsekwencja spowolnienia gospodarki światowej, które ogranicza światowy popyt na ropę naftową. Na cenę „czarnego złota” wpływają także nadzieje na zakończenie konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Euro wraca do łask. W stosunku do dolara europejska waluta osiągnęła w tym roku drugie po funcie brytyjskim najlepsze wyniki. Dziś za 1 euro można dostać 1,11 dolara, podczas gdy dwa lata temu te dwie najważniejsze światowe waluty notowane były po stosunku 1:1 (tzw. parytet). Wyjazd do USA jest zatem dla Europejczyka nieco bardziej opłacalny. Euro radzi sobie dobrze w stosunku do dolara, gdyż oczekuje się, że Fed będzie bardziej agresywnie obniżał stopy procentowe.

Kolejne cięcia w zasięgu wzroku. Być może Europejski Bank Centralny będzie musiał ponownie obniżyć stopy procentowe we wrześniu w związku z dalszym osłabieniem gospodarki. Rynki postrzegają prawdopodobieństwo obniżki stopy depozytowej o 25 punktów bazowych do 3,5% jako niemal pewne. Przed końcem roku spodziewana jest jeszcze jedna dodatkowa obniżka. Zatem warto się pospieszyć, by skorzystać jeszcze z atrakcyjnego oprocentowania na naszej Rezerwie Inwestycyjnej w euro.

Chwała biznesu. Wzrost aktywności gospodarczej w strefie euro w sierpniu zaskakująco przyspieszył. Stało się tak pomimo podwyżki cen przez przedsiębiorców. Wskaźnik ogólnej sytuacji gospodarczej wzrósł w sierpniu do 51,2 pkt z 50,2 pkt w lipcu. Ożywienie jest jednak nierównomierne, ponieważ usługi radzą sobie dobrze, natomiast aktywność w sektorze produkcyjnym spada.

Tesla spowalnia. W lipcu BMW zostało liderem europejskiego rynku samochodów elektrycznych. Bawarski producent sprzedał prawie 15 000 samochodów, Tesla sprzedała o trzysta mniej. Od początku roku zdecydowanym zwycięzcą pozostaje jednak Tesla, która sprzedała 179 tys. samochodów, drugie miejsce zajmuje BMW z 97,5 tys., a trio zamyka Volkswagen z 88 tys.

Odrzutowcem do pracy. Nowy dyrektor generalny Starbucks Brian Niccol nie będzie musiał się przeprowadzać ze względu na pracę. Do pracy ma w planie latać około 1600 km prywatnym samolotem. Zamiast w deszczowym Seattle będzie mógł także spędzić 2 dni w tygodniu w swoim domowym biurze w Newport Beach w Kalifornii. Jak do pracy dojeżdżacie Wy?

Żegnaj Safari. Amerykański gigant Apple w UE umożliwi użytkownikom wybór przeglądarki i usunięcie niektórych aplikacji. Producent iPhone’a znalazł się pod presją władz i teraz po pierwszym uruchomieniu telefonu użytkownikom wyświetli się losowo uporządkowana lista 12 przeglądarek. Można także ustawić domyślne aplikacje do obsługi wiadomości, połączeń telefonicznych, filtrów spamu, zarządzania hasłami i klawiatur.

Adios oliwo. W Hiszpanii olej słonecznikowy zdetronizował oliwę jako królową kuchni. Wielu mieszkańców największego na świecie producenta oleju z oliwek było zszokowanych tą wiadomością. Powodem są rosnące ceny oliwy, które zmuszają konsumentów do przechodzenia na tańsze alternatywy.

Zielona megafarma. W Australii zatwierdzono budowę największej na świecie farmy fotowoltaicznej. Projekt SunCable, obejmujący obszar 12 000 hektarów, powinien zaopatrzyć w czystą energię 3 miliony gospodarstw domowych i kosztować w przeliczeniu 21 miliardów euro. Panele powinny zacząć wytwarzać energię w 2030 roku.

Koniec europejskiego wina? Winiarnie na starym kontynencie walczą o przetrwanie, ponieważ ekstremalne wahania pogodowe niszczą produkcję. Światowa produkcja wina spadnie o 10% do 237,3 mln hektolitrów w 2023 r., w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowi najniższy poziom od 60 lat. Najbardziej dotknięta jest Grecja, ale zdaniem producentów wina sytuacja we Włoszech i Francji jest również zła.

Coraz większy dług. Zadłużenie Skarbu Państwa rośnie w szybkim tempie, w pierwszej połowie 2024 roku, czyli do końca czerwca wzrosło o 10% (129 miliardów złotych) w porównaniu z końcem ubiegłego roku. Prognozy wskazują na dalszy wzrost długu całego państwa o 275 miliardów złotych do 1,96 biliona złotych. Koszty obsługi długu, czyli samych odsetek od długu są wysokie i w przyszłym roku mogą sięgnąć blisko 100 miliardów złotych. To o połowę więcej od tego, co wydajemy na Program 800 plus. Eksperci wyrażają zaniepokojenie tak szybkim wzrostem zadłużenia, szczególnie w kontekście wysokich stóp procentowych. Ostatnio tak wielki skok odnotowany był w pandemicznym roku 2020. A przecież mówili: „ Dobry zwyczaj, nie pożyczaj.”

Koniec prac domowych. Od roku szkolnego 2024/2025 uczniowie klas I-III nie będą mieli zadawanych obowiązkowych prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą, czyli ruchy palców i dłoni, które wymagają skupiania uwagi na wykonywanej czynności. Odetchnąć z ulgą mogą także uczniowie w klasach IV-VIII, gdzie prace domowe będą całkowicie nieobowiązkowe i nieoceniane, nauczyciele będą przekazywali jedynie informację zwrotną. Natomiast dla uczniów szkół ponadpodstawowych nic się w tym temacie nie zmienia – nauczyciele mogą nadal zadawać prace domowe i je oceniać.

Stajemy się modnym kierunkiem? Chociaż daleko nam jeszcze do popularności porównywalnej z krajami z południa Europy to Polska zyskuje na popularności jako destynacja turystyczna, szczególnie wśród Amerykanów, Czechów i turystów z Bliskiego Wschodu. Najczęściej odwiedzane są polskie miasta, popularnością cieszą się również nadbałtyckie miejscowości. Rosnące zainteresowanie Polską jest związane m.in. z dobrą opinią naszego kraju za pomoc Ukrainie oraz atrakcyjną infrastrukturą turystyczną. Turyści z krajów arabskich cenią sobie bezpieczeństwo, jakość usług oraz możliwość wynajmu luksusowych apartamentów. Polska Organizacja Turystyczna przewiduje dalszy wzrost popularności Polski, przy czym stawia na rozwój turystyki indywidualnej, a nie masowej.

Miłego weekendu!

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Inwestycja w obligacje – jak zacząć i czy warto?

Obligacje są jednym z najbardziej popularnych instrumentów inwestycyjnych. Dzięki nim, rządy, korporacje lub inne podmioty gospodarcze mają możliwość pozyskiwania kapitału od inwestorów. W artykule omawiamy ich rodzaje oraz w jaki sposób można w nie inwestować.


Przegląd FinTech – Płatności natychmiastowe między Australią, a USA i inne wiadomości FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z bieżącego  tygodnia, a w nim miedzy innymi o międzynarodowych płatnościach błyskawicznych, płaceniu okiem, czy nowych kartach kredytowych, które będą wspierać naukowców.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.