Szukaj
Close this search box.

5 mitów na temat inwestowania

Większość z nas myśli o tym jak efektywnie pomnażać oszczędności. Jednocześnie jednak zniechęcają nas różne mity, które są rozpowszechnione na temat inwestowania. Przyjrzyjmy się im razem.

Mit 1: Nie mam wystarczająco dużo pieniędzy, aby zacząć inwestować

„Nie mam jeszcze dostarczająco dużo pieniędzy, ale kiedy uzbieram więcej, zacznę inwestować”.

Dla wielu osób brak pieniędzy jest przeszkodą w inwestowaniu i nawet dzisiaj są tacy, którzy żyją w przekonaniu, że inwestowanie wymaga wielkiego majątku. W przeszłości takie rozumienie było bliskie prawdy, ponieważ zarządzający inwestycjami kierowali swoją ofertę głównie do osób o wysokich dochodach. Dziś jednak sytuacja jest inna.

Dzięki Portu możesz zacząć inwestować od 100 złotych. Więc żadne duże sumy nie są konieczne. Po prostu wpłać tyle, ile chcesz, a kwotę możesz dostosować w dowolnym momencie.

Mit 2: Inwestowanie jest dla mnie zbyt ryzykowne

„Obawiam się, że to zbyt duże ryzyko, nie mogę sobie pozwolić na utratę pieniędzy”.

Kolejna obawa dotyczy ryzyka. Większość ludzi boi się utraty pieniędzy z powodu inwestowania. Oczywiście inwestowanie ze swej natury zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednak dzisiejsza technologia pozwala wybrać takie narzędzia, które ograniczają ryzyko do minimum. Niezależnie od tego, czy chodzi na przykład o dywersyfikację inwestycji w czasie i dywersyfikację instrumentów inwestycyjnych, czy cokolwiek innego.

Mit 3: Nie rozumiem, jak działa inwestowanie

„Chciałbym zacząć inwestować, ale nie wiem jak. Inwestowanie jest dla mnie po prostu zbyt skomplikowane”.

Wiele osób jako przeszkodę postrzega brak wystarczającej wiedzy na temat inwestowania. Prawda jest jednak taka, że ​​znajomość rynku inwestycyjnego nie jest już dziś warunkiem koniecznym. W Portu ocenimy dla Ciebie sytuację rynkową, a następnie od Ciebie zależy, ile pieniędzy chcesz zainwestować i na jak długo.

Mit 4: Nie chcę zamrozić swoich pieniędzy

„Inwestowanie samo w sobie jest w porządku, ale w tej chwili nie chcę mieć zamrożonych pieniędzy, do których nie będę miał dostępu przez dłuższy czas”.

Nowoczesne platformy cyfrowe są bardzo elastyczne. W praktyce oznacza to, że są zaprojektowane tak, abyś mógł w każdej chwili wypłacić swoje pieniądze, bez groźby kary. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie jako takie jest w zasadzie kwestią długoterminową i tak należy je postrzegać.

Mit 5: Po co inwestować? Mam już pieniądze na koncie oszczędnościowym

„Mam trochę pieniędzy na koncie oszczędnościowym, myślę, że to wystarczy”.

Konto oszczędnościowe to zdecydowanie dobry początek, to na pewno. Ponadto odłożenie gotówki jest konieczne na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Dzięki oszczędnościom masz gwarancję, że nie stracisz swojego depozytu, ale zysk zazwyczaj jest niski.

Jeśli chcesz, aby Twoje pieniądze przyniosły w przyszłości wyższe zyski, warto podjąć pewną formę ryzyka w postaci zdywersyfikowanych inwestycji, na Portu chętnie Ci z tym pomożemy. Jednocześnie może to być również naprawdę duża pomocna dłoń w osiągnięciu długoterminowego wzrostu finansowego, a następnie realizacji wymarzonych planów i celów.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.