#23 – Skurcz inflacyjny

Sierpień przyniósł lekkie schłodzenie nastrojów na giełdowych parkietach po bardzo mocnym początku roku. Indeks największych amerykańskich spółek S&P500 spadł w ostatnim tygodniu o -0,2%, a technologiczny NASDAQ o -1,0%. Słabo radziły sobie również chińskie akcje, w przypadku których inwestorzy obawiają się spowolnienia gospodarczego w państwie środka. Hang-Seng stracił więc -2,4%. W Europie nastroje były mieszane, niemiecki DAX stracił -0,2%, a brytyjski FTSE100 -0,9%. Z pozostałych klas aktywów spadały kursy obligacji oraz złota, zaś lekko rosły kryptowalut. Warto również zwrócić uwagę na ceny ropy, które od czerwca stale rosną. Zatrzymał się także rajd polskiego złotego, który konsoliduje się w okolicach 4,45 za euro oraz 4,05 za dolara.

Skurcz inflacyjny. Inflacja w USA w lipcu wyniosła 3,2% r/r, zatem pierwszy raz od czerwca 2022 roku wzrosła w ujęciu rocznym. Inflacja bazowa wyniosła 4,7% r/r. Najmocniej w USA rosną ceny usług transportowych (+9,0% r/r), najbardziej spadają ceny paliw (-26,5% r/r). Dane wpisują się w retorykę amerykańskiego banku centralnego i oczekiwania rynku, co do zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w USA.

Oczekiwanie na czas obligacji. Inwestorzy cały czas akumulują obligacje w swoich portfelach, mimo, że te nie przyniosły na razie specjalnego zysku i wyraźnie odstają od rynku akcji w tym roku. Obligacje odnotowały 19 tygodni napływu kapitału, z kwotą 4,9 miliarda dolarów tylko w ostatnim tygodniu. Nasze portfele również mają w swoim składzie obligacje, więc jesteśmy przygotowani na potencjalne zyski.

Dolce vita. Prawicowy rząd Włoch zszokował rynki, wprowadzając 40-procentowy podatek od nadmiernych zysków banków. Akcje lokalnych banków UniCredit i Intesa Sanpaolo spadły, obniżając ich wartość rynkową o 9,5 mld euro. Dzień później włoski rząd zaczął wycofywać się z kontrowersyjnego rozwiązania i łagodzić warunki nowej daniny. Niesmak na rynku jednak pozostał.

Fundusze na gorsze czasy. W rankingu największych funduszy rezerwowych prym wiedzie Norwegia. Jej państwowy fundusz majątkowy posiada 1,375 biliona dolarów. I to pomimo tego, że w ubiegłym roku Norwegia wycofała z niego ponad 14% ówczesnych aktywów z powodu chaosu na rynkach finansowych. Fundusz w Norwegii zarządza pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży ropy i gazu ziemnego, posiada 1,5% wszystkich światowych akcji i udziały w 9200 spółkach.

Wojna handlowa. Stany Zjednoczone zdecydowały się zakazać amerykańskich inwestycji w chińską technologię, w tym sztuczną inteligencję. Chiny wyraziły zaniepokojenie posunięciem Waszyngtonu. Nic dziwnego, że Stany Zjednoczone (i nie tylko USA) są w równym stopniu zaniepokojone manewrami wokół Tajwanu i rozszerzającą się aktywnością Chin w Afryce, czy także w Europie (Węgry). Wojna handlowa między USA a Chinami wciąż przybiera na sile.

Shadow Banks. Tak zwany równoległy system bankowy jest prowadzony przez niebankowy sektor finansowy i nie podlega tak surowym regulacjom jak konwencjonalne banki. Banki cienia reprezentują prawie połowę aktywów finansowych na świecie. Sektor ten obejmuje fundusze inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne i innych pośredników finansowych. W 2021 r. wzrósł o 8,9% rok do roku. Globalnie wartość branży przekroczyła 240 bilionów dolarów.

Rubel w tarapatach. Rosyjska waluta spadła do najniższego poziomu od ponad 16 miesięcy. Za 1 dolara trzeba już zapłacić 98 rubli. Od połowy stycznia rosyjska waluta straciła już połowę swojej wartości. Największy wpływ na gorsze zachowanie rubla miał drastyczny spadek cen gazu ziemnego, głównego produktu eksportowego Rosji. Choć wielu rosyjskich „ekspertów” od wielu lat obiecuje, że dolar upadnie, a rubel zyska na znaczeniu, tak się nie dzieje. Utwierdziła ich w tym sama inwazja na Ukrainę. Dolar pozostaje najważniejszą walutą rezerwową, na drugim miejscu utrzymuje się euro.

Smutny rekord wszechczasów. Nie mówimy o rynkach, mówimy o temperaturze. Tegoroczny lipiec był najcieplejszym w historii. Temperatury oceanów były również rekordowo wysokie. Co to ma wspólnego z inwestowaniem? Wiele. Według naukowców zbliżamy się do punktu krytycznego, w którym globalne ocieplenie przejmie kontrolę nad naszą planetą. Wtedy zyski nie będą już najważniejsze. Dlatego w Portu oferujemy odpowiedzialne inwestowanie i zachęcamy do angażowania się w różne działania środowiskowe.

Imperia miliarderów. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego najbogatsi są najbogatsi? To dzięki firmom, które zbudowali. Musk jest znany z Tesli i SpaceX. Arnault rządzi luksusową korporacją LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton). Bezos założył Amazona, Buffett prowadzi Berkshire, a Gatesowi udało się założyć Microsoft. Zuckerberg rządzi sieciami społecznościowymi Facebook i Instagram. Larry Ellison z firmy Oracle jest nawet właścicielem jednej z hawajskich wysp. To sprytni chłopcy.

Walka tysiąclecia przełożona. Zostajemy przy miliarderach. W poprzednich wydaniach naszego newslettera pisaliśmy o tym, że na ring wejdzie przeciwko sobie dwóch zawodników wagi ciężkiej. Zuckerberg i Musk zgodzili się na pojedynek, ale na razie będziemy musieli poczekać na tę bitwę tytanów. Odłóż więc przygotowany popcorn na bok. Elon musi iść na operację. Zobaczymy, kto będzie miał operację po starciu.

PayPal i kryptowaluty. Promowanie akceptacji walut cyfrowych do dokonywania płatności i przelewów to główny powód, dla którego amerykańska firma płatnicza PayPal Holdings weszła w świat kryptowalut. Jego stablecoin, zwany PayPal USD, będzie oznaczony jako PYUSD i powiązany z dolarem amerykańskim. Jeśli jesteś fanem kryptowalut, możesz wypróbować Portu Crypto, gdzie możesz inwestować w poszczególne kryptowaluty lub wybrać koszyk kryptowalut.

Myszka kopiuje Netflixa. Idąc za przykładem największego serwisu streamingowego, Walt Disney ukończy bezpłatne udostępnianie kont poza domownikami w Disney+. Jeszcze nie wiemy, kiedy to nastąpi. Akcje spółki po ogłoszeniu tej informacji wzrosły o 5%. Inwestorzy wierzą, że przyciągnie to do firmy nowych płacących użytkowników, jak w przypadku Netflixa. Ten raport przeważył nad słabymi wynikami, na które wpłynęła poważna restrukturyzacja mająca na celu obniżenie kosztów w spółce. Akcjami Disney można handlować w ramach Strategii własnych Portu.

Deflacja państwa środka. Chińska gospodarka oficjalnie wpadła w deflację. Wzrost cen konsumenckich rok do roku w lipcu wyniósł -0,3%. Inwestorzy czekają jak na sytuację zareagują władze monetarne oraz fiskalne. Inflacja poniżej celu inflacyjnego w gospodarce, w której sektor prywatny jest tak mocno zadłużony może skutkować zjawiskiem recesji bilansowej, czyli sytuacją, w której zarówno konsumenci i przedsiębiorstwa zaczynają oszczędzać w tym samym momencie, generując negatywną spiralę aktywności gospodarczej.

Nieruchomości w górę. Narodowy Bank Polski opublikował najnowsze dane odnośnie cen nieruchomości mieszkaniowych w Polsce za drugi kwartał. Ceny w ujęciu indeksu hedonicznego wzrosły o 3,0% kwartał do kwartału i pierwszy raz od IV kwartału 2021 wzrost ten był większy niż wskaźnik inflacji. W ujęciu realnym  korekta cen więc zatrzymała się. Indeks hedoniczny to metoda przedstawiania cen nieruchomości uwzględniająca również takie zmienne  jak powierzchnia, lokalizacja czy standard wykończenia mieszkania. Z największych miast w drugim kwartale najmocniej ceny (indeks hedoniczny) wzrosły w Warszawie (+6,1%) i Poznaniu (+5,4%). W segmencie średnich miast największy wzrost zaobserwowano w Olsztynie (+8,3%).

Rezerwy na czarną godzinę. NBP opublikował również dane odnośnie stanu rezerw walutowych Polski. Na koniec lipca rezerwy wynosiły 165 mld euro. 71% rezerw zainwestowane jest w obligacjach, w tym głównie obligacjach skarbowych USA. 10% utrzymywane jest w złocie monetarnym. Wzrost rezerw jest głównie pochodną napływu środków unijnych do Polski, które to rząd wymienia następnie w banku centralnym na polskiego złotego.

Więcej elektryków. Według bazy danych EV-Volumes w czerwcu padł kolejny rekord w udziale samochodów elektrycznych w całkowitej sprzedaży aut na świecie i wyniósł 19% (16% rok temu). Prym wiodły Chiny z 38% udziałem w rynku (28% rok temu), dalej Europa na poziomie 28% (21% rok temu). W USA udział ten wyniósł 9% (8% rok temu). Przy obecnym tempie wzrostu rynku w przyszłym roku już co czwarty sprzedany samochód na świecie może być elektryczny, a w Chinach co drugi.

Czarne złoto. W Polsce samochody elektryczne nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak na zachodzie. W kontekście ostatniego wzrostu cen ropy to nie najlepsze zjawisko. Ceny ropy wzrosły bowiem od czerwca już o ponad 22% i w przypadku ropy Brent zbliżają się już do 90 dolarów za baryłkę. O ile ceny pozostają zdecydowanie poniżej poziomów widzianych jeszcze rok temu, to ostatni wzrost zacznie być już niedługo odczuwalny na stacjach benzynowych. Zwłaszcza, że amerykański dolar przestał się osłabiać. Tankujcie rozważnie!

Co nowego w Portu?

Zostaliśmy nominowani do nagrody Pasywny Rewolucjonista 2023 zachęcamy serdecznie do oddania głosu. Portu zostało nominowane w kategorii Doradztwo i zarządzanie aktywami.

 

Miłego weekendu!

 


 

NOWOŚCI NA BLOGU

Kobiety inwestują odpowiedzialniej i skuteczniej?

Odpowiedzialne portfele ESG są dostępne w Portu od końca ubiegłego roku i cieszą się dużą popularnością. Oznacza to, że inwestowanie w sposób, który bierze pod uwagę wpływ biznesu na przyrodę i społeczności lokalne jest ważne dla dużej liczby Polaków.


Zaczynasz inwestowanie od strat, to normalne!

Zaczynasz inwestowanie od strat? To normalne!

Liczba ludzi, którzy zaczęli inwestować rośnie każdego dnia. Często, początkujący inwestorzy, którzy wyobrażali sobie, że inwestowanie to w ich przypadku będą tylko zyski, mogą być przestraszeni, kiedy ich inwestycja w pierwszych miesiącach jest w stracie.


Przegląd FinTech – Apple jest największym FinTechem na świecie i inne aktualności

Przegląd FinTech – Apple jest największym FinTechem na świecie i inne aktualności

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇

 

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.