Szukaj
Close this search box.

W czym tkwi tajemnica Warrena Buffetta?

W czym tkwi tajemnica Warrena Buffetta?

Legendarny inwestor Warren Buffet niedawno świętował 92 urodziny. Spójrzmy przy tej okazji na to, co mogliby nauczyć się od niego drobni inwestorzy.

Od połowy lat 60-dziesiątych, gdy Warren Buffett przejął firmę Berkshire Hathaway, akcje tej firmy oferowały rocznie średnio 20%-tową aprecjację. Jeżeli zainwestowałbyś w 1965 roku dziesięć tysięcy dolarów w akcje firmy Berkshire, wartość Twojej inwestycji wzrosłaby w następujący sposób. Na początku wzrosty w ogólnym kontekście nie byłyby w ogóle wyraźne, jednak wraz z upływem czasu efekt odsetek składanych zacząłby dawać o sobie znać pełną parą.

Warren Buffett urodził się we właściwym momencie, z właściwymi umiejętnościami na właściwym miejscu. Jednym z głównych przyczyn jego sukcesu jest to, że rozpoczął inwestować bardzo wcześnie. Swój debiut na rynkach zaliczył już w wieku 11 lat, kiedy to kupił 3 akcje spółki naftowej Cities Service po 38 dolarów każda, by ostatecznie sprzedać je po 40 dolarów. Niedługo potem nauczył się jednak, że czekanie opłaca się bardziej, ponieważ cena tych akcji wzrosła następnie do wysokości 200 dolarów za sztukę.

Buffett jest przykładem tego, że procent składany rzeczywiście działa

Inwestuje przez całe swoje życie, ale dopiero w późniejszych latach jego majątek zaczął rozrastać się do naprawdę ogromnych rozmiarów. Z konceptem procentu składanego możesz zapoznać się w niniejszym artykule.

Najważniejsze to zacząć już teraz

Dobrą wiadomością jest to, że podobną krzywą inwestycji może osiągnąć ktokolwiek. Trzeba jednak zacząć inwestować jak najszybciej. Poniżej przykład tego, jak rozwijała się wartość portfela 60/40 o inwestycji początkowej w wysokości 10 000 dolarów. Choć wartość końcowa jest inna niż w przypadku Buffetta, osiągnięta aprecjacja wciąż wygląda bardzo imponująco.

Źródło: Novel Ivestor

Warren Buffer, często nazywany „wyrocznią z Omahy” uważa, że krótkotrwałe ruchy na giełdzie często są nieprzewidywalne i przypadkowe dlatego ważne, by planować inwestycje w dłuższym horyzoncie czasowym.

Stał się on wzorem do naśladowania dla wielu inwestorów na całym świecie, niewielu z nich uda się powtórzyć jego sukces, ale warto wziąć z niego przykład i zacząć inwestować jak najwcześniej.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.