Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇
Czy komputer kwantowy może złamać Bitcoin?
Co się stało?
Google przedstawił nowy komputer kwantowy Willow, który dzięki 105 kubitom stanowi znaczący postęp w dziedzinie obliczeń kwantowych. Willow jest w stanie w ciągu kilku minut wykonać obliczenia, które tradycyjnym superkomputerom zajęłyby więcej czasu niż istnienie wszechświata. Oprócz entuzjazmu dla nowej technologii pojawiły się także spekulacje, czy taki komputer byłby w stanie złamać szyfrowanie Bitcoina.
Co to oznacza?
Bezpieczeństwo Bitcoina opiera się na mechanizmie Proof-of-Work, który wykorzystuje algorytm SHA-256 do zabezpieczania transakcji i utrzymywania integralności sieci. Ale chociaż Willow pracuje ze 105 kubitami, szacuje się, że do złamania szyfrowania Bitcoina potrzeba byłoby od 200 do 400 milionów kubitów. Obecne komputery kwantowe, w tym Willow firmy Google, nie mają jeszcze pojemności kubitów potrzebnych do przeprowadzenia takich ataków.
Więcej aktualności ze swiata FinTech
Zmniejszajmy ślad węglowy płatności elektronicznych. Obecnie domaga się tego The Payments Association, powołując się na fakt, że chociaż emisje z płatności cyfrowych na transakcję mogą być niewielkie, cała branża ma znaczący wpływ na środowisko. W raporcie podkreślono potrzebę współpracy międzysektorowej, jasnych metod pomiaru i powiązania zrównoważonego rozwoju z celami komercyjnymi
Pierwsza konkurencja dla Apple Pay na iPhone’ach. Norweska aplikacja do płatności mobilnych Vipps jako pierwsza na świecie uruchomiła konkurencję Apple Pay na iPhone’ach, wykorzystując nowo dostępną technologię NFC. We współpracy z BankAxept i Thales umożliwia teraz użytkownikom z ponad 40 banków nie tylko płacenie w sklepach, ale także w Internecie, wysyłanie pieniędzy do znajomych lub organizacji oraz zarządzanie innymi transakcjami finansowymi w jednej aplikacji.
Klarna została ukarana grzywną w wysokości 50 milionów dolarów. Szwedzki organ nadzoru finansowego nałożył na giganta BNPL (kup teraz, płać później) grzywnę w wysokości 500 milionów koron szwedzkich (ok. 50 milionów dolarów) za poważne uchybienia w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy, w tym słabą analizę ryzyka i niewystarczającą kontrolę klientów. Choć nie odnotowano przypadków nadużyć w zakresie produktów służących praniu pieniędzy, organ regulacyjny podkreśla znaczenie przestrzegania przepisów.
BLIK zbliżeniowy na iOS. Polski Standard Płatności (PSP), operator BLIK, ogłosił prace nad płatnościami zbliżeniowymi BLIK na iOS. Technologia trafiła do banków, a wdrożenie planowane jest na 2025 rok. To efekt porozumienia Komisji Europejskiej z Apple, umożliwiającego dostęp do modułu NFC. Z płatności zbliżeniowych BLIK korzysta już ponad 3,5 mln osób, a w III kwartale 2024 roku zrealizowano 79,3 mln transakcji – wzrost o 114% r/r. Nowa funkcja zwiększy dostępność szybkich i wygodnych płatności dla użytkowników Apple.
Polacy pokochali automaty paczkowe. Według badania Santander Consumer Banku, 56% Polaków woli zwracać produkty online przez automaty paczkowe, jak InPost, a w grupie 18-29 lat odsetek ten sięga 70%. Usługi kurierskie wybiera 14%, sklepy stacjonarne 13%, a punkty odbioru, np. Żabka, 8% – najpopularniejsze wśród osób 60+ (16%). Rosną też zainteresowania technologiami – 40% Polaków korzysta z wyszukiwania produktów obrazem, a 10% wypróbowało wirtualne przymierzalnie, choć obawy o prywatność mogą ograniczać ich popularność.
Wpłaty na kartę dostępne w Dino. Fiserv Polska, właściciel marki PolCard, wprowadził w sieci sklepów Dino usługę umożliwiającą wpłatę gotówki na konto bankowe za pośrednictwem terminala płatniczego podczas codziennych zakupów. Aby skorzystać z tej usługi, klienci muszą zainstalować aplikację PolCard Pay i powiązać z nią swoją kartę płatniczą Mastercard. Usługa ta jest szczególnie przydatna dla mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do wpłatomatów i placówek bankowych jest ograniczony.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu niniejszego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne, a Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Artykuł jest materiałem marke