Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Coinbase ukarany grzywną w wysokości 4,5 miliona dolarów i inne wiadomości FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

Coinbase ukarany grzywną w wysokości 4,5 miliona dolarów

Co się stało?

Brytyjskie organy regulacyjne nałożyły na brytyjski oddział Coinbase grzywnę w wysokości 3,5 miliona funtów (4,5 miliona dolarów) za naruszenie dobrowolnej umowy, która zobowiązywała giełdę kryptowalut do zakończenia obsługi klientów wysokiego ryzyka. Jednak okazało się, że po jej zawarciu Giełda miała przyjąć ponad 13 000 takich klientów.

Co to oznacza?

W październiku 2020 roku brytyjski oddział międzynarodowej giełdy kryptowalut Coinbase zawarł umowę z tamtejszymi władzami, zgodnie z którą nie wolno mu było przyjmować nowych klientów, których regulator uważał za obarczonych wysokim ryzykiem. Ponadto Coinbase nie mogła świadczyć żadnych usług na rzecz tych klientów.

Coinbase naruszyło jednak tę umowę, ponieważ otworzyło konta dla 13 416 klientów o wysokim ryzyku. Około 31% z nich zdeponowało później na swoich kontach około 24,9 miliona dolarów. Środki te następnie wykorzystano do dokonywania wypłat i transakcji kryptowalutowych za pośrednictwem innych pomiotów należących do Coinbase na łączną kwotę 226 milionów dolarów.

Więcej aktualności ze świata FinTech

Brytyjskie banki muszą zapewnić dostęp do gotówki. Angielskie banki będą musiały umożliwić „rozsądny dostęp” do dokonywania wypłat i wpłat gotówki dla obywateli oraz małych firm. Władze chcą w ten sposób zapobiec zamykaniu oddziałów, co mogłoby spowodować poważne problemy w lokalnych społecznościach.

Co trzecia osoba korzysta z mobilnych płatności zbliżeniowych. Liczba osób w Wielkiej Brytanii, które aktywowały płatności mobilne za pomocą Apple Pay lub Google Pay wzrosła do 42%, a jedna trzecia dorosłych płaci telefonem co najmniej raz w miesiącu. Dla porównania, tylko 12% wszystkich płatności zostało dokonanych przy użyciu gotówki. Czterech na dziesięciu Brytyjczyków korzysta z gotówki tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

PayEye coraz bliżej światowej ekspansji. Polski fintech specjalizujący się w płatnościach biometrycznych, nawiązał współpracę z globalnym liderem usług płatniczych Worldline, aby rozwijać i wdrażać innowacyjne rozwiązania w tej dziedzinie. Technologia PayEye umożliwia potwierdzanie płatności jednym „spojrzeniem”, wykorzystując biometrię tęczówki oka i twarzy. Aby korzystać z tej metody płatności, użytkownik musi pobrać aplikację PayEye Global, zarejestrować się za pomocą selfie i podpiąć pod to kartę płatniczą. Partnerstwo z Worldline ma pomóc PayEye w globalnej ekspansji, po tym jak udało się już wprowadzić usługi do USA we współpracy ze Stripe.

Neobanki wkrótce wyprzedzą tradycyjne banki w bankowości mobilnej. Szacuje się, że liczba klientów, którzy pobrali aplikację bankowości mobilnej od jednego z nowych banków internetowych (neobanków), wkrótce przekroczy liczbę osób pobierających aplikacje tradycyjnych banków. Znowu nawiązujemy do danych z UK, Brytyjskim neobankom brakuje obecnie sześciu milionów pobrań w aplikacji Google Play (62 miliony), aby wyrównać liczbę użytkowników tradycyjnych banków (68 milionów).

Allegro Pay, nasz rodzimy dostawca płatności odroczonych, rośnie w siłę. Allegro Pay to usługa płatności odroczonych (BNPL) i ratalnych Allegro, której liczba aktywnych użytkowników przekroczyła już 2 miliony. W pierwszym kwartale 2024 roku Allegro Pay udzieliło finansowania na kwotę 2,1 miliarda złotych, co stanowi ponad 14% wartości sprzedaży na całej platformie Allegro. Usługa jest dostępna dla wszystkich klientów od września 2021 roku i pozwala na odroczenie płatności lub rozłożenie jej na raty. Allegro Pay cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród osób w wieku 30-49 lat, a w 2023 roku wartość udzielonych pożyczek wyniosła 6,7 miliarda złotych.

Czy fintechy zdominują branżę pożyczkową? W 2023 roku Provident i Soonly utrzymały pozycję liderów na rynku pożyczkowym w Polsce, choć odnotowały spadek przychodów. Allegro Pay i PayPo, popularne fintechy i firmy specjalizujące się w płatnościach odroczonych, awansowały na trzecie i piąte miejsce pod względem przychodów, odnotowując znaczący wzrost w porównaniu z 2022 rokiem. Oba fintechy mogą pochwalić się również poprawą wyniku netto, z zyskiem wynoszącym odpowiednio 174 milionów złotych dla Allegro Pay i 46 milionów złotych dla PayPo.

Włosi chcą pozyskać technologie nowoczesnej bankowości inwestując w Polsce. UniCredit, były właściciel Pekao, wraca na polski rynek poprzez przejęcie spółek Aion Bank i Vodeno, specjalizujących się w nowoczesnej bankowości (bankowość jako usługa – BaaS). Transakcja o wartości 370 mln euro ma zostać sfinalizowana pod koniec roku, po uzyskaniu zgód regulacyjnych. UniCredit chce wykorzystać technologię obu firm do budowy nowoczesnej platformy bankowej w chmurze. Przejęcie może wpłynąć na współpracę Aion i Vodeno z polskimi firmami, takimi jak InPost i Allegro, które korzystają z ich usług w zakresie płatności i finansowania.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.