Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Chatbot AI Klarny wykona pracę za 700 ludzi i inne nowości z branży FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia 👇

Chatbot AI firmy Klarna wykona pracę, do której wykonania potrzebnych byłoby 700 etatów

Co się stało?

Klarna twierdzi, że jej chatbot oparty na sztucznej inteligencji (AI) może obsłużyć dwie trzecie wszystkich czatów z klientami. Wirtualny asystent otrzymuje podobne oceny satysfakcji klientów jak zwykli ludzie. Klarna pochwaliła się, że jej asystent AI wykonuje pracę odpowiadającą 700 pełnoetatowych pracowników.

Na początku Chatbot pomagał klientom jedynie wybierać produkty i podejmować decyzje związane z zakupami na podstawie spersonalizowanych sugestii i podpowiedzi. Jednak firma stopniowo dodawała kolejne funkcje, dzięki czemu chatbot może teraz spełniać cały szereg zadań, w tym obsługiwać zwroty, anulowanie zamówień czy nawet reklamacje.

Co to oznacza?

Klarna zamierza wejść na giełdę już w tym roku, więc ruch ten jest postrzegany jako próba przyciągnięcia potencjalnych inwestorów. Firma szacuje, że chatbot może zwiększyć zysk nawet o 40 milionów dolarów.

Wiele firm z całego świata od lat korzysta z chatbotów do obsługi prostych zapytań klientów. Oczekuje się jednak, że chatboty AI wraz z postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji będą stawały się o wiele bardziej uniwersalne i „inteligentniejsze”.

Więcej aktualności ze świata FinTech

UE uruchamia nowy centralny departament do spraw przeciwdziałania praniu pieniędzy. Przepisy Unii Europejskiej dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy były dotychczas egzekwowane przez krajowe organy regulacyjne. Ale od przyszłego roku UE będzie miała własny organ zatrudniający ponad 400 pracowników zajmujących się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i wspierania terroryzmu. Jego siedziba będzie znajdować się we Frankfurcie w Niemczech.

Sieć społecznościowa Reddit zainwestowała w Bitcoin i Ethereum. Platforma złożyła wniosek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o swoje wejście na Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych i stara się o IPO. W ramach wniosku, sieć społecznościowa ujawniła, że część jej nadwyżek finansowych została zainwestowana już w Bitcoiny i Ethereum. Oprócz tego Reddit przyjmował Ethereum oraz Polygon jako formę płatności za zakup wirtualnych towarów. Firma ma zamiar kontynuować tę strategię w przyszłości.

Giełda kryptowalut BitForex zamroziła wypłaty. Giełda, której dyrektor generalny trzy tygodnie temu podał się do dymisji w momencie, kiedy Bitcoin prze do pokonia swojego historycznego maksimum 69 000 dolarów z listopada 2021 roku. Ponadto 23 lutego doszło do podejrzanej wypłaty 56,5 milionów dolarów z jej wspólnego portfela kryptowalutowego.

Czeski Startup Choice wprowadzający nowe standardy w dziedzinie obsługi klienta w gastronomii, pozyskał blisko 10 milionów złotych (2 miliony USD) w rundzie finansowania, przeprowadzonej przez fundusze J&T Ventures, Reflex Capital i Presto Ventures. Środki te zostaną wykorzystane do dalszego rozwoju firmy w Polsce, gdzie obecnie obsługuje już ponad 1200 restauracji. Choice umożliwia restauracjom tworzenie własnych stron internetowych, przyjmowanie zamówień online bez prowizji oraz oferuje funkcje takie jak rezerwacja stolika online, skanowanie kodu QR do zamawiania i płatności, oraz programy lojalnościowe – wszystko zintegrowane w jednym systemie. Startup planuje zwiększyć zatrudnienie w Polsce, a pozyskane środki wesprą rozwój na rynkach, takich jak Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina i Węgry.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy o kryptoaktywach, dostosowujący polskie przepisy do unijnego rozporządzenia MiCA. Projekt ma umożliwić efektywny nadzór i ochronę inwestorów poprzez wyposażenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w odpowiednie środki. Rozporządzenie MiCA nakłada obowiązek na kraje członkowskie wyznaczenia organu nadzorczego, a projekt wprowadza szereg zmian, m.in. większe obowiązki dla emitentów tokenów, nadzór prewencyjny i surowe sankcje w przypadku naruszeń. KNF ma być głównym organem nadzorującym.

Litwa fintechowym rajem? Prezydent Litwy, Gitanas Nausėda, oraz Minister Finansów, Gintarė Skaistė, podkreślili znaczenie sektora fintech w kraju podczas Rockit’s Fintech Day w Wilnie. Litwa prezentuje pięcioletnią strategię fintech, skupiającą się na priorytezacji tego sektora, przyciąganiu zagranicznych firm poprzez uproszczone procedury licencyjne, budowaniu reputacji jako centrum fintech oraz utrzymaniu bezpiecznej jurysdykcji. Celem jest m.in. osiągnięcie 30% rocznego wzrostu obrotów, obsługa 35 milionów klientów przez krajowe firmy fintech oraz zwiększenie konkurencyjności na rynku międzynarodowym. Litwa, pomimo populacji poniżej 3 mln ludzi, zatrudnia ponad 7 tys. osób w niemal 280 firmach fintech, aż 10 zarejestrowanych w tym kraju przedsiębiorstw posiada status jednorożców, co świadczy o jej znaczącej roli w światowym sektorze fintech.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.