Przegląd FinTech – Bitcoin rośnie po rozprawie sądowej z SEC i innymi wiadomościami ze świata FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇

Bitcoin rośnie po orzeczeniu sądu przeciwko amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd

Co się stało?

Cena Bitcoina wzrosła we wtorek po tym, jak amerykański sąd apelacyjny orzekł, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) popełniła błąd, odmawiając gigantowi kryptowalut Grayscale pozwolenia na konwersję jego popularnego funduszu powierniczego Bitcoin w fundusz ETF.

Po tej decyzji Bitcoin wzrósł o ponad 7%, osiągając cenę prawie 28 000 dolarów za sztukę. Podobnie wzrosły również ceny innych kryptowalut, a co za tym idzie, wzrosła także wycena całego rynku kryptowalut. Dwa dni później największa kryptowaluta świata oddała jednak większość wzrostów.

Co to znaczy?

Pozew Grayscale przeciwko Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) był uważnie obserwowany przez inwestorów i ludzi z branży jako kluczowy katalizator, który może wstrząsnąć rynkiem dotkniętym niską zmiennością i płynnością. Na początku tego miesiąca handel Bitcoinem spadł do najniższego poziomu od ponad czterech lat.

Wtorkowa decyzja może zwiększyć szanse, że SEC zatwierdzi inne wnioski dotyczące bitcoinowych ETF-ów – w tym wniosek złożony przez BlackRock, którego złożenie pod koniec czerwca było jednym z powodów dużego wzrostu Bitcoina w tym roku. Amerykański fundusz ETF na Bitcoin zapewniłby sposób na uzyskanie ekspozycji na Bitcoin bez konieczności jego przechowywania. Inwestorzy detaliczni i instytucjonalni, a także zarządzający aktywami mogliby wówczas rozpocząć inwestowanie w Bitcoin na dużą skalę.

Jeśli chcesz zacząć inwestowanie w kryptowaluty w prosty sposób – koniecznie sprawdź Portu Crypto.

Inne aktualności ze świata FinTech

Mastercard kończy współpracę z Binance. Gigant płatniczy wkrótce zakończy współpracę z największą na świecie giełdą kryptowalut, wspólnie zaoferowali klientom kartę płatniczą, która umożliwiała także korzystanie z wybranych kryptowalut. To nie jedyny problem Binance. VISA zaprzestała wcześniej wydawania kart działających we współpracy z Binance, a giełda kryptowalut również musiała opuścić rynek holenderski i miała spore problemy w Belgii. Pomimo tego firma się nie poddaje i swoje belgijskie problemy chce rozwiązać poprzez oddział założony w Polsce.

X (dawniej Twitter) uzyskał licencję na płatności w kilku stanach USA. Właściciel platformy, Elon Musk, wspominał już kilkukrotnie, że chce stworzyć z platformy superaplikację finansową, wzorowaną na chińskim serwisie społecznościowym WeChat. Twitter powinien zatem stać się kompleksową usługą umożliwiającą przesyłanie płatności pomiędzy użytkownikami. Oprócz tego platforma wprowadza możliwość połączeń głosowych i videorozmów.

Swift pomyślnie testuje projekt blockchain. Międzynarodowa sieć płatnicza Swift umożliwia przesyłanie tokenizowanych aktywów między dwoma portfelami w różnych publicznych łańcuchach bloków oraz między publicznymi i prywatnymi sieciami blockchain.

Polski fintech Comfino, będący częścią grupy Comperia.pl, oraz PragmaGO – ogłosiły współpracę, w efekcie której oferta Comfino zostanie poszerzona o rozwiązanie Buy Now, Pay Later (BNPL) dla rynku B2B, podały spółki.

Podczas konferencji Google Cloud Next, Google zaprezentował nowości w swojej ofercie, w tym produkt Duet AI w Google Meet, umożliwiający tworzenie notatek, wysyłanie podsumowań spotkań oraz automatyczne tłumaczenie napisów w 18 językach. Funkcja ta dostosowuje także ekspozycję i natężenie dźwięku, co poprawia jakość połączeń wideo. Ponadto, Duet AI w czacie Google umożliwi użytkownikom bezpośrednią interakcję z Duet AI, co ułatwi zadawanie pytań dotyczących treści, otrzymywanie podsumowań dokumentów i nadrobienie zaległości w nieodebranych rozmowach.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.