Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – ETF na Bitcoin od BlackRock

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇

BlackRock złożył wniosek o utworzenie własnego funduszu ETF na Bitcoin

Co się stało:

Największa firma zarządzająca aktywami na świecie, BlackRock z siedzibą w USA, złożyła wniosek o pozwolenie na utworzenie funduszu giełdowego (ETF) na najbardziej znaną kryptowalutę – Bitcoin. Firma planuje korzystać z giełdy kryptowalut Coinbase.

Sprawa wyszła na jaw dzięki zgłoszeniu BlackRock do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Zgodnie z dokumentem nowy fundusz powinien nosić nazwę iShares Bitcoin Trust, a jego aktywa powinny składać się głównie z Bitcoina.

Co to znaczy:

Amerykański regulator nie zatwierdził jeszcze żadnego wniosku o spotowego funduszu ETF na Bitcoin, więc ciekawie będzie zobaczyć, jak zareagują na propozycję BlackRock. Niedawno urząd złożył pozew przeciwko Coinbase, ponieważ ten miał działać jako niezarejestrowana giełda.

SEC wcześniej odrzuciła kilka wniosków o spotowe ETF-y na Bitcoin. Ale tym razem wniosek może być trudniej odrzucić, biorąc pod uwagę, że BlackRock zarządza aktywami o wartości ponad 10 bilionów dolarów i ma duży wpływ na cały rynek kapitałowy.

Oprócz BlackRock, w tę branżę chcą wejść także inni amerykańscy zarządzający aktywami, tacy jak WisdomTree czy Invesco. Ta informacja ucieszyła inwestujących w Bitcoin, a jego cena wzrosła w ostatnim tygodniu o ponad 10%, przekraczając granicę 30 000 USD za jednego Bitcoina.

Inne wiadomości z branży FinTech

Większość konsumentów ufa sztucznej inteligencji w planowaniu finansowym. Ale jak sugerują najnowsze badania, instytucje finansowe nie podążają za modą korzystania ze sztucznej inteligencji, zwłaszcza w przypadku produktów skierowanych do konsumentów.

Pierwsze zielone obligacje na blockchain. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wyemitował swoją pierwszą cyfrową zieloną obligację na platformie opartej na technologii blockchain. Obligacja na rzecz świadomości klimatycznej jest warta 1 miliard koron szwedzkich (ponad 378 milionów polskich złotych).

Google Cloud uruchamia usługę AML (przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy) opartą na sztucznej inteligencji. Nowe narzędzie ma pomóc zwiększyć skuteczność wykrywania potencjalnych zagrożeń i obniżyć koszty operacyjne. Dzieje się tak, ponieważ zapewnia ocenę ryzyka klienta generowaną przez uczenie maszynowe jako alternatywę dla alertów dotyczących transakcji opartych na predefiniowanych regułach.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.