Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Atom Bank mierzy wpływ portfela kredytów hipotecznych na klimat i inne aktualności ze świata FinTech

Przegląd FinTech – Atom Bank mierzy wpływ portfela kredytów hipotecznych na klimat i inne aktualności

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇

Brytyjski Atom Bank zmierzy wpływ swojego portfela kredytów hipotecznych na środowisko naturalne

Co się stało:

Atom Bank, pierwszy bank cyfrowy bez fizycznych oddziałów, oceni ryzyko klimatyczne swojego portfela kredytów hipotecznych za pomocą technologii profilowania Kamma. Kamma wykorzystuje modelowanie, dopasowywanie adresów i analizy, aby zapewnić wgląd w profil klimatyczny nieruchomości w Wielkiej Brytanii.

Co to oznacza:

Partnerstwo z Kammą obejmie dogłębny przegląd portfela kredytów hipotecznych oraz opracowanie nowych ofert i produktów do analizy porównawczej i łagodzenia skutków emisji. Wynika to z faktu, że Atom Bank zobowiązał się do tego, by do 2035 r. stać się bankiem o pozytywnym bilansie emisji dwutlenku węgla, co oznacza,  że działalność danej firmy usuwa większą ilość CO2 z atmosfery niż emituje go w trakcie swojego funkcjonowania.

Edward Twiddy, szef ESG w Atom Bank, powiedział, że banki udzielały zbyt wielu pożyczek bez uwzględniania wpływu na klimat, co musi się zmienić. „Jako bank cyfrowy wykorzystamy najlepszą dostępną technologię, aby zapewnić dokładny pomiar emisji, zrozumieć ryzyko, a następnie pomóc naszym klientom obniżyć rachunki, zwiększyć wartość ich aktywów i przygotować się na przyszłość wolną od emisji dwutlenku węgla”.

Inne aktualności ze świata FinTech

Banki chcą wykorzystać sztuczną inteligencję na swoją korzyść. Nowa ankieta wykazała, że chociaż klienci obawiają się banków korzystających ze sztucznej inteligencji, nadal chcą jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie ta szybko rozwijająca się technologia oferuje sektorowi bankowemu. Badanie zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i koncentrowało się na innowacjach opartych na sztucznej inteligencji oraz na tym, jak wpływają one na doświadczenia współczesnego klienta bankowego.

Mercedes zamienia samochód w urządzenie płatnicze. Niemiecki gigant motoryzacyjny staje się tym samym pierwszym producentem samochodów na świecie, który integruje w swoich pojazdach technologię płatności online Mastercard Secure Card on File for Commerce Platforms. W ramach tej współpracy klienci będą mogli używać skanera linii papilarnych w samochodzie do dokonywania bezpiecznych płatności cyfrowych na ponad 3600 stacjach benzynowych w Niemczech.

Już 50% firm na świecie wykorzystuje AI w co najmniej jednej aplikacji biznesowej. Stanowi to znaczny wzrost w porównaniu do 2017 roku, gdy było to tylko 20% przedsiębiorstw. Generatywna sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w biznesie, na co wskazuje raport Mastercard analizujący wpływ AI na handel i usługi. Technologia ta będzie kluczowa dla przyszłości różnych branż, umożliwiając rozwijanie nowych funkcji i procesów. Przykłady wykorzystania technologii obejmują między innymi ułatwienie zakupów online dzięki wirtualnym asystentom, optymalizację działań finansowych oraz usprawnienia w organizacji podróży. Zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa widzą ogromny potencjał w wykorzystaniu AI, a rozwój tej technologii stawia również przed ustawodawcami wyzwania związane z odpowiedzialnością oraz ochroną prywatności.

Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużenie konsumentów w Polsce wzrosło o 2,8 miliarda złotych w ciągu ostatniego roku, osiągając 45 miliardów złotych. Blisko 2,3 miliona osób jest zarejestrowanych w KRD jako dłużnicy, którzy nie spłacają rat kredytów, pożyczek, ani rachunków za różne usługi. Głównymi przyczynami rosnącego zadłużenia są inflacja, brak oszczędności, nieroztropność finansowa oraz nieszczęśliwe okoliczności. Mimo spadającej inflacji, Polacy nadal odczuwają trudności z zwiększaniem swoich oszczędności, a prognozy na przyszłość nie są optymistyczne, co może prowadzić do pogłębienia problemu zadłużenia. Niepokojące jest także to, że połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności na czarną godzinę, a blisko 70% uważa, że oszczędzanie staje się coraz trudniejsze. Wartość przeciętnego zadłużenia wynosi 19 271 złotych na osobę, co stanowi wyzwanie dla budżetów domowych. Wielu ekspertów obawia się, że sytuacja finansowa Polaków będzie pogarszać się nadal. Jednym ze sposobów przeciwdziałania takiej sytuacji jest edukacja finansowa, dlatego w Portu stale staramy się podwyższać świadomość finansową naszych czytelników, między innymi poprzez publikację darmowych treści edukacyjnych na naszym blogu.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.