Lęk przed własnym strachem, tak wielu ludzi definiuje pojęcie fobii. Jedną z najbardziej powszechnych fobii jest lęk wysokości, inaczej zwany jako akrofobia. Przejawia się ona silnym i irracjonalnym strachem przed wysokością. Jest to strach, który może wpłynąć na życie codzienne człowieka. Odmawianie wchodzenia na wyższe piętra budynków, wieże widokowe, jazdy windą czy nawet lęk przed przejściem przez most, to obawy, które mogą znacznie utrudniać życie.
Jakie są przyczyny lęku wysokości?
Lęk przed wysokością może mieć kilka przyczyn, zarówno genetycznych, biologicznych, jak i psychologicznych, na przykład przejawiających się w postaci traumy z dzieciństwa spowodowanej na przykład upadkiem z wysokości czy zranieniem. Może być także powodowany przez brak pewności siebie lub niepokój.
Czynniki genetyczne: lęk wysokości może być dziedziczny. Badania wykazały, że osoby z akrofobią częściej mają w rodzinie przypadki zaburzeń lękowych.
Czynniki biologiczne: niektóre teorie sugerują, że akrofobia może być związana z dysfunkcją w obszarach mózgu, które są odpowiedzialne za regulowanie emocji i lęku. Badania pokazują, że u ludzi z akrofobią może być naruszona równowaga składników chemicznych w mózgu, na przykład neurotransmiterów, które pomagają w odczuwaniu emocji, w tym również lęku.
Czynniki psychologiczne: różne doświadczenia z dzieciństwa, jak na przykład upadek czy zranienie także mogą wywoływać lęk przed wysokością. Według badań, również ludzie z niską samooceną lub cierpiący na stany lękowe mają większą tendencję do odczuwania strachu przed wysokością.
Czynniki społeczne: przy lęku wysokości dużą rolę mogą odgrywać także czynniki kulturowe i społeczne. Ludzie, którzy żyją w pobliżu wysokich budynków czy mostów mogą być bardziej podatni na lęk przed wysokością.
Ważne jest, aby sobie uświadomić, że przyczyny akrofobii mogą być bardzo złożone i mogą się różnić u każdej z osób. Zidentyfikowania konkretnych przyczyn najlepiej podjąć się z pomocą specjalisty, który opracuje skuteczne leczenie dostosowane dla konkretnego pacjenta.
Jak objawia się lęk wysokości?
Lęk przed wysokością może przejawiać się na różne sposoby. Niektórzy ludzie mogą odczuwać fizyczne objawy, jak drgawki, zawroty głowy, pocenie się czy ucisk w klatce piersiowej. Inni ludzie z kolei mogą przeżywać silne emocje, takie jak panika, lęk lub beznadzieja. Niektóre objawy mogą być także psychiczne jak problem z koncentracją lub uczucie niepokoju. Niezależnie od objawów jasnym jest, że jeśli osoba cierpiąca na lęk wysokości na wieży widokowej nie będzie cieszyć się pięknym krajobrazem, a jej jedyną myślą będzie wrócić jak najszybciej na ziemię.
Jak radzić sobie z tym lękiem?
Ważne, aby zrozumieć, że lęk wysokości jest czymś normalnym i dotyka wielu ludzi. Jednak, jeśli lęk ten wpływa na jakość codziennego życia i utrudnia spełnianie codziennych obowiązków, najlepiej będzie skorzystać z pomocy specjalisty.
Istnieje kilka sposobów jak sobie z lękiem poradzić, wliczając w to terapię, leki i odwrażliwianie. Terapia może pomóc pacjentowi lepiej zrozumieć siebie i dotrzeć do źródeł swojego strachu. Odwrażliwianie jest zaś procesem poprzez który pacjent stopniowo uczy się opanowywać swój własny strach, wystawiając się na nieprzyjemne sytuacje, w których musi się zmierzyć ze swoim lękiem w bezpiecznym dla niego zakresie.
Terapia jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów na poradzenie sobie z lękiem wysokości. Istnieje kilka rodzajów terapii, które mogą być pomocne przy akrofobii, jak na przykład kognitywne behawioralne terapie (KBT), które koncentrują się na przepracowaniu negatywnych myśli i zachowań czy terapie typu mindfulness, które koncentrują się na odkryciu źródeł problemów bez ich oceny lub próby zmieniania rzeczywistości na siłę.
Leki pomagają obniżyć niepokój i napięcie związane z lękiem wysokości. Przy leczeniu akrofobii często wykorzystuje się antydepresanty takie jak SSRI, ale również bardziej doraźne benzodiazepiny, które pomagają zmniejszyć lęk, gdy staje się nie do zniesienia dla pacjenta. Należy jednak pamiętać, że jakiekolwiek leki powinny być używane tylko pod nadzorem lekarza.
Odwrażliwianie to proces, podczas którego pacjent stopniowo uczy się pokonywać swój strach przed wysokością, poprzez ekspozycję na coraz wyższą wysokość, z którą musi się zmierzyć. Ta metoda jest często łączona w kombinacji z terapią. Pierwszym zadaniem mogłoby być na przykład przejście się po małym niskim moście, a następnie stawianie sobie trudniejszych wyzwań w postaci większych mostów, wyższych budynków, gór i tak dalej.
Istnieją również i inne metody takie jak:
- Techniki relaksacyjne jakimi są ćwiczenia oddechowe lub joga, mogą pomóc obniżyć niepokój i napięcie związane z lękiem wysokości.
- Rzeczywistość wirtualna, umożliwia ona pacjentowi wstąpienie do wirtualnego środowiska, w którym wystawienie się bodźce lękowe nie grozi faktycznym upadkiem z wysokości.
- Istnieją także terapie grupowe i grupy wsparcia, gdzie ludzie z akrofobią mogą się spotykać, dzielić się swoimi doświadczeniami i wspierać się wzajemnie.
Pamiętaj jednak, że każda osoba jest wyjątkowa, a co działa dla jednego, nie musi zadziałać dla kogoś innego. Jest także istotnie, aby mieć na uwadze, że leczenie może zająć troszkę więcej czasu, a jego skuteczność może zależeć od wielu czynników, jakimi są motywacja i gotowość do pracy ze swoim strachem.
Ważne jest, aby uwierzyć, że możesz panować nad swoim strachem zamiast go unikać. W Portu w tym roku pokonujemy nasze lęki – niezależnie od tego jakiego rodzaju obaw to dotyczy, jak np. zwierząt czy wysokości, inwestowania czy rozmawiania o finansach. Jeśli również borykasz się z jakimś strachem, teraz jest czas, aby spróbować go przezwyciężyć.
Jaką radę dla Ciebie mamy na zakończenie? Spróbuj znaleźć odpowiednie informacje na temat swojego lęku, porozmawiaj o nim z kimś bliskim lub specjalistą. Powinieneś ocenić jego niebezpieczeństwo racjonalnie i zastanowić się, co ten bodziec robi z Tobą, dlaczego tak się dzieje i kiedy pojawia się uczucie strachu. Jeśli jesteś gotów na zmianę, postaraj się stopniowo wprowadzać ją w swoją codzienność, aż strach się zmniejszy i powoli zniknie z Twojego życia.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić