Szukaj
Close this search box.

Podsumowanie trzeciego kwartału na rynkach

Kwartał niespodziewanych zwycięzców

Trzeci kwartał 2024 roku za nami. Jaki był ten okres i czym zapisze się w pamięci inwestorów?

  • Czy nadchodzi czas obligacji?
  • Małe firmy budzą się do życia.
  • Metale szlachetne mają się dobrze.
  • Rajd w Chinach.

Za nami stosunkowo zmienny kwartał, w którym byliśmy świadkami zarówno większych spadków, jak i nowych maksimów. Rynek japoński, który był liderem wzrostów w poprzednich kwartałach, w ostatnich trzech miesiącach odnotowywał jedne z większych spadków. Indeks Nikkei 225 doświadczył na początku sierpnia największego dziennego spadku od 1987 roku. Strat nie uniknęły ani inne indeksy z USA i Europy. Impulsem do spadków były zarówno napływające dane makro z USA, jak i nieoczekiwany ruch Banku Japonii, który zdecydował się podnieść stopy procentowe, co prawda tylko do 0,25%, ale i tak na najwyższy poziom od 2008 roku.

Spadki zostały dodatkowo podsycone przez oświadczenie Warrena Buffetta, że jego firma Berkshire Hathaway zmniejsza o połowę swoje udziały w Apple. Zostało to natychmiast odebrane jako negatywna wiadomość, ponieważ Apple jest postrzegany jako światowy lider w sektorze konsumenckim. Na spadki indeksów wpłynęły również dane o zatrudnieniu, które wzbudziły obawy o odporność największej gospodarki świata. Zaczęły być słyszalne głosy, że amerykański bank centralny mógł przegapić odpowiedni moment na obniżkę stóp procentowych. Indeks VIX, uznawany na Wall Street za tzw. indeks strachu, wzrósł do najwyższego poziomu od prawie 18 miesięcy za sprawą niekorzystnych danych makroekonomicznych.

Jednak, jak to często bywa, rynki mogą w krótkim czasie przejść od pesymizmu do optymizmu, co mogliśmy zaobserwować w minionym kwartale. Sentyment na rynku zaczął się poprawiać, dane makro były korzystniejsze, zaczęło się dziać to, o czym mówiło się od kilku miesięcy – Fed rozpoczął cykl obniżek stóp. To właśnie decyzja Fed o agresywnym obniżeniu stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego spowodowała, że indeksy giełdowe osiągnęły nowe rekordy.

W ujęciu kwartalnym stopy zwrotu z Portfeli na miarę Portu wahały się od 0,9 do 2%, w zależności od profilu ryzyka. Od początku roku przyniosły inwestorom zwrot w wysokości od 8,5% do 13,5%. Stopy zwrotu na rynkach akcji w minionym kwartale nie były tak wysokie jak w poprzednich kwartałach, ale już od początku roku możemy cieszyć się dwucyfrowymi stopami zwrotu. Portfele o niższej tolerancji ryzyka osiągnęły nawet lepsze wyniki niż nasz najbardziej ryzykowny Portfel 10, dzięki wyższej ekspozycji na rynki surowców i obligacji, które osiągnęły szczególnie dobre wyniki w minionym kwartale. Omówimy to szczegółowo poniżej.

*wyniki inwestycyjne poszczególnych klientów mogą odbiegać od wyników portfeli modelowych z racji możliwego innego momentu startu inwestowania, wpłat/wypłat środków, różnych dni handlowych i uwzględnienia opłaty za zarządzanie.

Czy nadchodzi czas obligacji?

Nadchodzi to, o czym mówi się od dawna – czas obligacji. Długoterminowe papiery dłużne z USA odnotowały w trzecim kwartale drugi najwyższy wynik spośród wszystkich wybranych aktywów, rosnąc o 10%. Historia pokazuje, że obligacje przynoszą ciekawe zyski w czasach obniżek stóp procentowych, co zaczyna się realizować już teraz. W przeszłości udawało im się nawet osiągać lepsze wyniki niż rynkom akcji w tych okresach. Trzeci kwartał pokazał, jak ważna jest dywersyfikacja. Bardzo ważną rolę odgrywają w niej obligacje, dzięki którym w minionym kwartale lepiej niż te odważniejsze radziły sobie bardziej konserwatywne portfele.

Małe firmy ożywają

Akcje spółek o małej kapitalizacji reprezentowane przez indeks Russell 2 000 pozostawały w cieniu spółek o dużej kapitalizacji, takich jak te z indeksu
S&P 500 i nie osiągają tak dobrych wyników. Wynikało to głównie z wysokich stóp procentowych oraz faktu, że na horyzoncie nie było widoków na ich obniżkę. Duże firmy nie są tak wrażliwe na wysokie stopy procentowe, ponieważ mają bardziej stabilne przepływy pieniężne i często duże rezerwy gotówkowe, co pozwala im lepiej się rozwijać nawet w trudnych czasach. Nie dotyczy to małych firm. Są one zwykle zmuszone do zaciągania pożyczek na swój wzrost, co nie jest najkorzystniejsze w środowisku wysokich stóp procentowych. Ale sytuacja zaczyna się zmieniać. Stopy spadają, a mniejsze firmy zaczynają pokazywać swoje możliwości.

Metale szlachetne mają się dobrze

Nie tylko obligacje, ale także metale szlachetne zaprezentowały solidne wyniki. Inwestorzy zazwyczaj zwracają się ku nim w obliczu obaw o kondycję gospodarczą lub potencjalne ryzyka geopolityczne. Od kilku miesięcy zarówno wojna na Ukrainie, jak i konflikt między Izraelem a Iranem przyczyniają się do wzrostu cen metali szlachetnych. W rezultacie, złoto zmierza do najlepszego roku w ciągu ostatnich 20 lat, wzrosło o prawie 30% od początku roku i jego cena zbliża się 2 670 USD za uncję. Złoto z pewnością ma swoje miejsce w zdywersyfikowanych portfelach inwestorów, ale nie należy z nim przesadzać. W dłuższej perspektywie złoto przynosi niższe zwroty niż akcje, a jego wartość ulega znacznym wahaniom.

Cena srebra osiągnęła najwyższy poziom od 12 lat i od początku roku srebro wzrosło już o 35% do 32 USD za uncję. Srebru pomaga nie tylko złagodzenie polityki monetarnej w USA, ale także chińskie bodźce gospodarcze, które mogą doprowadzić do jego większego wykorzystania w przemyśle.

Rajd w Chinach

Przez długi czas byliśmy przyzwyczajeni do tego, że w ostatnich miesiącach i latach chińskie akcje szukały raczej nowych minimów niż maksimów i były jednymi z niewielu, które nie radziły sobie dobrze. Przestało to bawić nie tylko inwestorów, ale także tamtejszy rząd, a sytuacja wywróciła się do góry nogami odpowiednio w trzecim kwartale, we wrześniu. Rząd ogłosił pakiety stymulacyjne mające wesprzeć pogrążoną w stagnacji gospodarkę i borykający się z problemami sektor nieruchomości, co inwestorzy ocenili bardzo pozytywnie, podbijając chińskie akcje w górę. Do wzrostu przyczyniły się również korzystne wyniki gigantów internetowych, takich jak Alibaba i JD.com. Akcje europejskich producentów dóbr luksusowych Hermès, Richemont i LVMH również gwałtownie wzrosły. Inwestorzy uważają, że działania podjęte w Chinach ponownie zwiększą popyt chińskich konsumentów na europejskie dobra luksusowe.

Indeks Hang Seng zyskał 19,3% w ciągu kwartału, w tym aż 17,5% we wrześniu, kiedy ogłoszono pakiety stymulacyjne. Od początku roku chińskie akcje osiągają nawet lepsze wyniki zarówno od indeksów amerykańskich, jak i europejskich. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy w jakikolwiek nadmierny sposób, zwiększać ekspozycję na chińskie akcje w naszych portfelach. Jest to nadal stosunkowo niestabilny region i wciąż pozostaje pytanie, w jakim stopniu wzrost chińskich akcji jest uzasadniony. Na ten moment są to raczej spekulacje ze strony inwestorów, że sytuacja w Państwie Środka się poprawi, czy to się ziści pokażą to dopiero kolejne napływające dane makroekonomiczne.

Czego możemy się spodziewać w ostatnim kwartale 2024 roku?

Rynki akcji były stosunkowo zmienne w trzecim kwartale, ale większość światowych indeksów zdołała zakończyć go na zielono. W lipcu byliśmy świadkami dużej korekty, która mogła wystraszyć mniej doświadczonych inwestorów. Ci bardziej doświadczeni wykorzystali jednak sytuację i kupowali po niższych cenach, co później okazało się korzystne, bo od tego czasu rynki znów rosną. W ostatnim kwartale lepiej radziły sobie strategie bardziej konserwatywne, dzięki większej ekspozycji na obligacje i metale szlachetne, dla których ten czas wydaje się być bardzo pomyślny. W większości gospodarek rozwiniętych inflacja jest pod kontrolą i możemy oczekiwać, że banki centralne będą dalej obniżać stopy procentowe, co powinno nadal mieć pozytywny wpływ na rynki akcji, a mniejsze spółki mogą nadal dobrze sobie radzić.

Podwyższona zmienność może wystąpić również w kolejnym kwartale ze względu na potencjalną eskalację konfliktów, ale także na wybory prezydenckie w USA. Jednak wydarzenia te są zwykle przyczyną krótkoterminowych wahań, a inwestorzy długoterminowi mogą pozostać spokojni. Ważne jest, aby zachować konsekwencję i regularnie inwestować nawet w czasach większej zmienności.

Radim Krejčí

Prezes Zarządu Portu

—————————————————————–

Niniejszy raport nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej. Wartość inwestycji może rosnąć lub spaść, zwrot z inwestycji nie jest gwarantowany. Wyniki uzyskane w przeszłości nie są gwarancją wyników w przyszłości

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.