Szukaj
Close this search box.

Pierwszy kwartał 2024 – Mocny start w nowy rok

Pierwszy kwartał nowego roku za nami. Jaki był ten okres i czym zapisze się w pamięci inwestorów?

 

  • recesji jak nie było, tak nie ma,
  • sztuczna inteligencja nadal w grze,
  • obniżki stóp procentowych coraz bliżej,
  • Japonia dominuje.

 

Początek 2024 roku rozpoczął się dla inwestorów obiecująco. Giełdy kontynuowały wzrostowy trend przy utrzymaniu niskiej zmienności. Można wręcz powiedzieć, że na rynkach panowała nuda, wynikająca z braku znaczących wstrząsów, takich jak chociażby upadłość amerykańskiego banku czy chińskiego dewelopera. Jednak ta „nuda” to właśnie to, co rynki lubią najbardziej. Brak nowych kryzysów, wzrost gospodarczy i spadki inflacji okazały się wystarczające, aby utrzymać rynek byka również i w pierwszym kwartale 2024 roku. Wśród liderów wzrostów pojawili się także nowi aktorzy. Obok spółek japońskich i technologicznych, na przód rynkowego peletonu wysunęły się spółki finansowe, w tym banki. Pozwoliło to na osiągnięcie dobrych wyników indeksów także w Europie. Królem parkietu pozostaje jednak Nvidia, która tylko od początku roku wzrosła o ponad 80%. Nadal świetnie radzi sobie także Facebook (Meta), który zyskał w tym roku ponad 30%. Na drugim biegunie znalazły się Apple oraz Tesla, które jako jedyne z największych spółek świata zanotowały ujemne stopy zwrotu w ostatnich 3 miesiącach.

Siłę w 2024 roku pokazało także złoto, prawdopodobnie napędzane hossą na rynku kryptowalut. W końcu kryptowaluty stanowią dla niektórych „cyfrowe złoto”, więc ich sukces mógł pośrednio wpłynąć na notowania także i „starszego brata”. W tle rynkowych wydarzeń pozostały z kolei obligacje, co jednak nie powinno być zaskoczeniem. Utrzymujące się ożywienie gospodarcze nie skłaniało do pozycjonowania na niższe stopy procentowe. Należy jednak przy tym oddać, że ostatnie spadki inflacji są zachęcające i powinny prędzej czy później przełożyć się na obniżki stóp przez główne banki centralne, o czym piszemy w dalszej części materiału.

Rynkowa hossa wpłynęła pozytywnie na wszystkie „Portfele na miarę” Portu, przy czym największy wzrost zanotowały portfele o wyższym poziomie ryzyka, ze szczególnym udziałem rynku akcji. Jednak nawet bardziej konserwatywne portfele przyniosły inwestorom satysfakcjonujące stopy zwrotu przy relatywnie niskiej zmienności. W ujęciu kwartalnym stopy zwrotu „Portfeli na miarę” Portu wahały się w przedziale od 4% do 10%, zależnie od profilu ryzyka. W ujęciu rocznym wyniki te są jeszcze bardziej imponujące, oferując inwestorom zwrot od 3% do 15%.

* wyniki inwestycyjne poszczególnych klientów mogą odbiegać od wyników portfeli modelowych z racji możliwego innego momentu startu inwestowania, wpłat/wypłat środków, różnych dni handlowych i uwzględnienia opłaty za zarządzanie.

Recesji jak nie było, tak nie ma

Wysokie stopy procentowe, wojna w Europie, spowolnienie w przemyśle. Wszystkie te wydarzenia miały według wielu ekonomistów doprowadzić do recesji w gospodarce USA. Powszechne oczekiwanie na nią rozpoczęło się jeszcze pod koniec 2022 roku. I tak 18 miesięcy później gospodarka USA ma się nadal znakomicie. Szacowany wzrost PKB za pierwszy kwartał 2024 roku to prawie 3%, a bezrobocie oscyluje wokół historycznych minimów. Oczywiście nic nie jest dane raz na zawsze i spowolnienia w gospodarce USA wykluczyć całkowicie nie można, jednak ostatnie kwartały pokazały, że amerykańska, jak i światowa gospodarka jest dużo bardziej elastyczna i odporna na szoki, niż się wielu wydawało. Rynek akcji lubi to.

Sztuczna inteligencja nadal w grze

Temat sztucznej inteligencji nie schodzi z pierwszych stron gazet. Nie inaczej jest na rynku kapitałowym. Po świetnym 2023 roku spółki z branży półprzewodników kontynuują wzrosty. Nvidia, AMD, Micron czy Broadcom to przykłady spółek, które inwestorzy wytypowali jako liderów obecnej fazy rozwoju branży AI. Na razie bowiem temat sztucznej inteligencji to temat głównie odpowiedniej mocy obliczeniowej. Spodziewany więc wzrost zapotrzebowania na zaawansowane procesory i układy pamięci ma szansę skokowo zmienić sytuację finansową wielu spółek technologicznych.

Obniżki stóp procentowych coraz bliżej

Koszmar inflacji powoli ustępuje. W większości gospodarek świata tempo wzrostu cen obserwowane jeszcze rok temu zanikło. Nie oznacza to automatycznie, że problem inflacji został zażegnany, jednak ryzyka z nią związane istotnie spadły. Pozwoli to głównym bankom centralnym, takim jak amerykańska Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny, rozpoczęcie niewielkich obniżek stóp procentowych w miesiącach letnich. Do końca roku stopy w strefie euro powinny spaść o co najmniej 50-75 punktów bazowych. W Polsce sytuacja wygląda jednak odmiennie. Większy problem inflacyjny oraz zmiana nastawienia Rady Polityki Pieniężnej co do poziomu stóp sugerują utrzymanie stóp procentowych w Polsce na obecnym poziomie (5,75%) co najmniej w najbliższych kwartałach.

Japonia dominuje

Azjatycki tygrys powraca, a Japonia znów gromadzi uwagę inwestorów, robiąc imponujący powrót na finansowe radary. Paradoksalnie, to właśnie inflacja okazała się kluczowa w wyciągnięciu jednej z największych światowych gospodarek z pułapki niskiego wzrostu. Z tego powodu, zapowiedzi o podwyżkach stóp procentowych przez japoński bank centralny spotykają się z pozytywnym przyjęciem wśród inwestorów – to krok w stronę normalności. O rosnącej popularności japońskich akcji świadczy choćby ich akumulacja przez takich inwestorów, jak Warren Buffett. Akcje te stanowią również ważny element „Portfeli na miarę” Portu.

Czego spodziewać się w dalszej części 2024?

Pierwszy kwartał 2024 roku był jednym z najlepszych początków roku dla inwestorów w historii. Obserwowaliśmy wzrosty na rynkach akcji, złota i kryptowalut. Inwestorzy napędzani wizją rozwoju sztucznej inteligencji oraz perspektywą niższych stóp procentowych akumulowali aktywa. Trudno się temu dziwić. Nowe modele sztucznej inteligencji zadziwiają swoimi możliwościami, a obawy związane z inflacją okazały się mniejsze niż przewidywano kilka kwartałów temu. Dalsza część roku nie musi więc okazać się istotnie słabsza, choć może być bardziej wyboista. Koniec roku przyniesie bowiem wybory prezydenckie w USA, które budzą trochę nerwowości wśród inwestorów. Historia pokazuje jednak, że takie wydarzenia z perspektywy długoterminowego inwestora to często jedynie krótkotrwałe zamieszanie. Ostatecznie, to nasza systematyczność i wzrost gospodarczy decydują o wynikach naszych inwestycji.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.