Przegląd FinTech – inwestycje w FinTech spadły o 31% i inne wiadomości

Przegląd FinTech – inwestycje w FinTech spadły o 31% i inne wiadomości

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z mijającego tygodnia.

Globalne inwestycje w FinTechy zmniejszyły się w 2022 roku o 31%

Co się stało:

Ubiegły rok był trudny, w szczególności dla firm technologicznych i związanych z innowacjami, co udowadnia najnowsze badanie firmy KPMG. Na podstawie zgromadzonych danych inwestycje w FinTechy spadły na całym świecie do poziomu 164,1 miliarda dolarów. W 2021 roku inwestorzy zasilili finansowe firmy technologiczne rekordowymi 238,9 miliardami dolarów. W poprzednim roku w porównaniu z 2021 roku suma ta obniżyła się o 31%.

Z drugiej strony, jak wynika z badania, spadek wartości inwestycji nie daje pełnego obrazu sytuacji. Wolumen pojedynczych transakcji był w poprzednim roku wciąż bardzo wysoki – drugi najwyższy po roku 2021. Dla regionu Azji i Pacyfiku rok 2022 był nawet rekordowym rokiem pod względem tego typu inwestycji.

Co to oznacza:

FinTechy stale doświadczają rozwoju na przekór stratom. Tylko w drugiej połowie 2022 roku w 24 różnych krajach przeprowadzono transakcje FinTech o wartości ponad 100 mln dolarów. Do potęg w tej dziedzinie wciąż można zaliczyć USA, Wielka Brytanię, Singapur i Hongkong, ale także mniej tradycyjne ziemie jakimi są Korea Południowa, Luksemburg, Włochy, Malezja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ubiegły rok unaocznił kilka ciekawych trendów. Coraz więcej inwestuje się do tak zwanego RegTech, ponieważ firmy potrzebują technologii, które pomogą im radzić sobie z coraz bardziej złożonymi obowiązkami w zakresie przestrzegania przepisów prawa, na przykład w zakresie Know Your Customer (KYC) i Anti Money Laundering (AML).

Jednocześnie gwałtownie stygną inwestycje w kryptowaluty i kryptogiełdy, oraz dochodzi do wzmacniania więzów pomiędzy FinTechami a uznanymi instytucjami finansowymi, wliczając w to banki, firmy ubezpieczeniowe czy firmy zarządzające majątkiem.

Ogólnie rzecz biorąc, pomimo zagrożenia recesją i dużych wahań cenowych, przez rynek FinTechów wciąż przepływa mnóstwo pieniędzy.  Na ten moment idą one głównie na cyberbezpieczeństwo i poprawę procesów w obszarze regulacji i przestrzegania przepisów, na przykład KYC i AML.

Inne wiadomości ze świata Fintech

Fundacja Startup Poland przygotowała raport dotyczący sytuacji polskich startupów. Aż 52% z nich ma problem z pozyskiwaniem pracowników, głównie ze względu na koszty. O miano polskiej doliny krzemowej walczą zaś Wrocław i Warszawa, a zaraz za nimi plasuje się Kraków. Blisko dwie trzecie polskich startupów uważa, że Nowy Ład zdestabilizował ich biznes, 28% z nich musiało zmienić z tego względu sposób zatrudniania pracowników, 13% firm stwierdziło, że trudniejsze stało się także pozyskiwanie talentów z zagranicy. Blisko połowa chciałaby przenieść swój biznes do innego kraju.

Stablecoin Binance wstrzymany. Dostawca infrastruktury blockchain Paxos przestanie, na polecenie nowojorskiego ministerstwa usług finansowych (NYDFS) emitować nowe stablecoiny Binance USD. Firma wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie, w którym mowa o poddaniu kontroli tokenów przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Według SEC jest to niezarejestrowany papier wartościowy.

GamCare – organizacja non-profit zajmuje się długami związanymi z grami hazardowymi. Ponadto GamCare proponuje, aby specjalni doradcy do spraw długów „rutynowo kierowali zagrożonych klientów” do źródeł pomocy (blokada gier hazardowych, oprogramowanie blokujące).

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych wiążą się z ryzykiem.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.