Szukaj
Close this search box.

Inwestowanie w prosty sposób #8 – Dziesięć podstawowych pojęć ze świata inwestowania

W kolejnej części naszej serii „Inwestowanie w prosty sposób” przyjrzymy się tym najbardziej podstawowym pojęciom, które powinien znać każdy początkujący inwestor. Inwestowanie wymaga zrozumienia kilku kluczowych terminów, które pozwalają przełamać strach i swobodnie zacząć inwestować. Dzięki ich znajomości można skutecznie poruszać się na rynkach finansowych. Dla początkujących, którzy dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem, przygotowaliśmy listę dziesięciu kluczowych terminów. Zaznajomienie się z nimi natychmiastowo poszerzy Twój horyzont i pozwoli Ci czuć się śmielej w świecie inwestowania

1. Akcje

Akcje reprezentują udział własnościowy w kapitale spółki. Inwestując w akcje, stajesz się akcjonariuszem, co oznacza, że masz prawo do udziału w zyskach spółki i głosowania na zgromadzeniach akcjonariuszy. Inwestorzy kupują akcje w oczekiwaniu na wzrost ich wartości lub udział w zyskach (zwany dywidendą).

2. Obligacje

Obligacje są papierami wartościowymi stanowiącymi formę pożyczki dla emitenta, czyli tego, który je wydaje, może nim być rząd lub spółka prywatna. Posiadacze obligacji są zasadniczo wierzycielami, którym emitent gwarantuje regularne płatności odsetek i spłatę pożyczonego kapitału w terminie zapadalności. Obligacje są uważane za mniej ryzykowne niż akcje, ale mają z reguły również niższą rentowność.

3. Indeks

Indeks to wskaźnik statystyczny, który śledzi wyniki określonego rynku lub sektora. Inwestorzy często porównują wyniki swoich inwestycji z wynikami indeksów, takich jak amerykański S&P 500, europejski Euro Stoxx 50 lub nasz polski WIG. Ze względu na to, że indeksy te zawierają w sobie wyniki kluczowych spółek dla danego sektora czy regionu są jak papierek lakmusowy, dzięki któremu możemy analizować rozwój rynku.

4. ETF (Exchange-Traded Fund)

ETF to zbywalny fundusz, który śledzi wyniki określonego indeksu lub sektora. ETF jest przedmiotem obrotu na giełdzie i dlatego może być kupowany i sprzedawany jak akcje. Ta forma inwestycji pozwala na szeroką dywersyfikację i płynność przy stosunkowo niskich kosztach. Inwestując w ETF-y możesz inwestować w setki czy nawet tysiące spółek jednocześnie, poziom zabezpieczenia inwestycji z wykorzystaniem tych instrumentów jest bezprecedensowy, jeśli porównamy go z możliwościami jakie inwestorzy mieli jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

5. Dywersyfikacja

Dywersyfikacja to strategia polegająca na rozłożeniu inwestycji na różne aktywa, sektory, spółki lub regiony geograficzne w celu zminimalizowania ryzyka. Inwestorzy wykorzystują dywersyfikację, aby zmniejszyć wpływ potencjalnych strat związanych z poszczególnymi inwestycjami. Dobrze zdywersyfikowany portfel obejmuje różne rodzaje aktywów.

6. Stopa zwrotu

Stopa zwrotu reprezentuje procentową zmianę wartości inwestycji w danym okresie. Inwestorzy śledzą zwroty, aby ocenić efektywność swoich inwestycji. Wyższe stopy zwrotu przynoszą zazwyczaj bardziej ryzykowne inwestycje.

7. Ryzyko

Ryzyko w inwestycjach odnosi się do prawdopodobieństwa straty lub nieprzewidzianych zmian wartości inwestycji. Zarządzanie ryzykiem jest kluczowym aspektem inwestowania, a inwestorzy starają się ocenić i zminimalizować ryzyko związane z ich portfelem.

8. Płynność

Płynność odnosi się do możliwości szybkiego zakupu instrumentów inwestycyjnych bez znaczącego wpływu na ich cenę. Inwestorzy często preferują płynne aktywa, ponieważ pozwalają one na dokonywanie szybkich zmian w strategii inwestycyjnej. Przykładowo, akcje notowane w obrocie publicznym charakteryzują się wysoką płynnością, ponieważ można je niemal natychmiast sprzedać na giełdzie. Z kolei nieruchomości charakteryzują się niższą płynnością, ponieważ ich sprzedaż może znacząco wydłużać się w czasie, co w dodatku może na przykład wymusić obniżenie ceny.

9. Uśrednianie kosztu kupna

Uśrednianie kosztu kupna to strategia, w ramach której inwestorzy regularnie inwestują stałą kwotę, niezależnie od bieżącej ceny aktywów. Metoda ta pozwala na rozłożenie zakupu aktywów w czasie, co może pomóc zminimalizować skutki krótkoterminowych wahań cen na rynku lub wejścia w inwestycję w najmniej korzystnym czasie.

10. Portfel

Portfel to zbiór wszystkich inwestycji posiadanych przez inwestora. Prawidłowo skonstruowany portfel obejmuje różne aktywa i sektory w celu osiągnięcia optymalnej dywersyfikacji, a tym samym zminimalizowania ryzyka. Inwestorzy konstruują portfel, biorąc pod uwagę swoje cele finansowe i tolerancję ryzyka.

Inwestowanie jest kluczem do niezależności finansowej i cierpliwego budowania bogactwa. Ważne jest, aby zacząć jak najwcześniej, nawet jeśli wszystko co teraz mógłbyś zainwestować to tylko małe kwoty. Jednak wraz ze wzrostem wiedzy i doświadczenia można stopniowo wypróbowywać bardziej złożone strategie i korzystać z bardziej zaawansowanych instrumentów inwestycyjnych. Jednocześnie dobrze jest być cierpliwym i inwestować z chłodną głową. Nie jesteś pewny, co do swojej wiedzy finansowej? Rozwiąż nasz krótki quiz wiedzy o inwestowaniu i dowiedz się na czym stoisz.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.