W pierwszej odsłonie naszej serii Inwestowanie w prosty sposób przyjrzymy się absolutnie podstawowym zagadnieniom dotyczącym inwestowania. Omówimy czym jest inwestowanie w ogóle, czym są akcje, a czym obligacje. W kolejnych odsłonach dowiemy się, skąd wziąć pieniądze na inwestowanie, omówimy podstawowe pojęcia dotyczące inwestowania, takie jak ryzyko, płynność, czy przedstawimy jaka jest różnica pomiędzy inwestowaniem pasywnym, a aktywnym.
Powszechna wiedza na temat tego, czym jest inwestowanie, nie jest zbyt wielka, co potwierdziło również nasze Badanie Kompetencji Inwestycyjnych. Ludzie często boją się inwestować. Dla wielu źródłem obaw mogą być złe doświadczenia z przeszłości lub brak jakiejkolwiek sprawdzonej wiedzy na temat inwestowania. Jednak, inwestowania nie trzeba się obawiać.
Należy zrozumieć, że inwestowanie jest naturalną częścią gospodarki rynkowej, a w rzeczywistości wcale nie jest, aż tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze, aby zrozumieć podstawy, zapoznać się z kluczowymi pojęciami, a także po prostu zacząć inwestować, choćby od małych kwot. Własne doświadczenie w inwestowaniu ma nieocenione znaczenie, wtedy te wszystkie pojęcia i terminy nabierają dla nas autentycznego znaczenia.
Czym jest inwestowanie?
Inwestowanie to lokowanie pieniędzy w konkretny projekt w celu zwiększenia ich wartości. Wiążę się to z odstąpieniem od konsumpcji w teraźniejszości, oczekując, że przyniesie to nam dodatkowe profity w przyszłości. Innymi słowy inwestor rezygnuje z bieżącej konsumpcji środków na rzecz dodatniej stopy zwrotu ze swojej inwestycji w przyszłości.
Spójrzmy na prosty przykład. Na początku miesiąca na Twoje konto przychodzi wypłata. Za te pieniądze opłacisz niezbędne wydatki takie jak żywność, czynsz, rachunki itd. Powiedzmy, że zostało Ci 100 złotych, które możesz przeznaczyć na co tylko chcesz. Mógłbyś je wykorzystać, aby pójść na kolację do restauracji albo przeznaczyć te 100 złotych na zakup akcji, na przykład danej sieci restauracji, do której chciałeś się wybrać. Powiedzmy, że tej sieci restauracji dobrze się powodzi i ciągle otwiera nowe obiekty w różnych miastach. Za jakiś czas, gdy zdecydujesz się sprzedać akcje, okaże się, że będą one już warte więcej, załóżmy, że 200 złotych. Dzięki inwestycji udało Ci się powiększyć sumę posiadanych pieniędzy.
Inwestowanie to de facto przekazanie pieniędzy komuś innemu na określoną działalność biznesową z zamiarem uzyskania zysku z inwestycji. Oczywistym jest, że taka działalność nie jest pozbawiona ryzyka. W przypadku, w którym wybrana przez Ciebie sieć restauracji nie prosperowała najlepiej, inwestując 100 złotych, możesz skończyć niedługo potem, na przykład jedynie z 80 złotymi. Jednak są sposoby na ograniczenie takiego ryzyka, na przykład tworząc odpowiednio zoptymalizowany portfel.
Czym są akcje?
Akcja to papier wartościowy, który daje posiadaczowi udział w spółce, która ją wyemitowała. Spółka dzieli swój kapitał zakładowy na określoną liczbę akcji, a następnie je emituje. Inwestor, który kupuje akcję, staje się akcjonariuszem, a tym samym współwłaścicielem spółki.
Posiadanie akcji daje akcjonariuszowi prawo do udziału w zyskach (dywidenda), a zazwyczaj także prawo głosu. Może on zatem uczestniczyć w zarządzaniu spółką, uczestniczyć w walnych zgromadzeniach i głosować na nich.
Dla niektórych inwestorów udziały w zyskach nie są jednak główna motywacją do zakupu akcji. Większość inwestorów interesuje się nimi, aby zarobić na akcjach uzyskując tzw. zysk kapitałowy (różnica pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży akcji).
Czym są obligacje?
Różne instytucje, nie tylko firmy, ale również rządy państw czy władze lokalne mogą emitować obligacje, które są wystawiane na sprzedaż. Dzięki sprzedaży obligacji, podmioty te uzyskują kapitał w formie pieniędzy. Jednocześnie zobowiązują się do spłaty długu w określonym czasie. W praktyce jest to rodzaj pożyczki.
Aby wierzyciele mieli coś w zamian, oferowane są im odsetki, które w zależności od rodzaju obligacji są wcześniej ustalone lub podlegają różnym założeniom związanym z sytuacją rynkową (np. obligacje inflacyjne). W praktyce obligacje nie są tak bardzo łatwo dostępne jak akcje. Zazwyczaj próg wejścia jest nieco wyższy, a oferta dostępnych obligacji nie jest tak obszerna. Jednak w ramach budowania zdywersyfikowanego portfela rola obligacji przy balansowaniu ryzyka jest niezastąpiona.
Dlaczego inwestowanie jest dla każdego
Rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem warto spędzić trochę czasu na zapoznaniu się z jego podstawami. Zapoznając się z najczęstszymi błędami początkujących inwestorów pozwolisz sobie uniknąć niejednej stresowej sytuacji w przyszłości, a także będziesz wiedział od razu, jak należy postąpić w konkretnej sytuacji.
Inwestowanie nie jest tylko dla bogatych. Dzięki nowoczesnym technologiom można inwestować już od 100 złotych. W kolejnych odcinkach serii Inwestowanie w prosty sposób, dowiesz się między innymi, dlaczego czas jest jedną z najważniejszych zmiennych w inwestowaniu.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.
– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.