Szukaj
Close this search box.

Inwestowanie pasywne powinno być “must have” – rozmawiamy z Mikołajem Raczyńskim

Do zespołu Portu dołączył Mikołaj Raczyński – ekspert rynków finansowych i zarządzania aktywami, manager, ekonomista. W Portu zajmuje stanowisko Chief Investment Officera oraz Head of Portu Poland. Rozmawiamy z nim o jego podejściu do inwestowania oraz o planach Portu na najbliższe miesiące.

Jak dostałeś się do świata finansów, kiedy uświadomiłeś sobie, że to branża dla Ciebie?

Pamiętam jak jako nastolatek pierwszy raz poznałem definicję inflacji i nie mogłem zrozumieć dlaczego dla gospodarki lepsza jest inflacja, niż deflacja. Zainteresowały mnie wtedy te tematy. Inflacja, stopy procentowe, wzrost gospodarczy, obligacje, akcje. Wszystko co się później wydarzyło było następstwem zadawania sobie pytania: “dlaczego tak jest? dlaczego to tak działa?”. Z jakiegoś powodu od początku mnie ta tematyka zainteresowała. Może to połączenie zamiłowania do liczb i chęci poznawania świata.

Które z zagadnień z zakresu ekonomi czy inwestowania najbardziej Cię interesują? Czy to kwestie, którymi zajmujesz się również w swoim wolnym czasie?

Ja to po prostu lubię, więc nierzadko i wolny czas poświęcam na te tematy. Moim konikiem jest makroekonomia. Jej dobre rozumienie pozwala mi rozpoznać jakie procesy obecnie zachodzą w gospodarce, co później można przekładać na skuteczniejsze inwestowanie. Ale angażuje się też w inne dziedziny. W tym miesiącu oceniałem prace studentów w ramach prestiżowego konkursu CFA Research Challange. Sporo wolnego czasu spędzam też ostatnio z ChatGPT, zastanawiając się jak można by go efektywnie wykorzystać przy analizie rynków, gospodarki i inwestowaniu. 

W badaniu wiedzy finansowej Polaków w ubiegłym roku ponad 60% badanych określiło swoją wiedzę na temat giełdy jako małą. Co Twoim zdaniem jest tego przyczyną?

Inwestowanie i giełda nie ma dobrej passy w Polsce. To wynik zaszłości historycznych i tego jak skonstruowany jest polski indeks akcji. Mówię tutaj o przewadze w indeksie spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, które o inwestorach myślą na samym końcu. Nie dziwne więc, że taka giełda mało kogo dotychczas interesowała. Ale to błąd. Globalizacja pozwala polskiemu klientowi inwestować na całym świecie i tak też powinny być skonstruowane portfele. W Portu będziemy starali się promować wiedzę o inwestowaniu, globalnej gospodarce i rynkach finansowych.

Jaki styl inwestowania jest Twoim zdaniem najlepszy dla „przeciętnego Kowalskiego”?

Dla 99% społeczeństwa kupowanie samemu pojedynczych akcji czy obligacji jest zupełnie nieoptymalne. W natłoku życiowych obowiązków większość z nas nie znajdzie czasu, aby śledzić informacje ze wszystkich spółek, dokonywać transakcji, zabezpieczać ryzyko. A i tak na koniec dnia nie wiadomo czy osiągniemy wynik lepszy niż szeroki rynek. Dlatego usługa niskokosztowego inwestowania pasywnego w globalny rynek akcji i obligacji powinna być “must have” dla każdego. A później możemy myśleć, jakie inne bardziej wyrafinowane rozwiązania dodać do portfela. Ale przede wszystkim musimy zacząć. 

Czy warto inwestować małe kwoty? Czy może lepiej uzbierać większą sumę i dopiero wtedy zacząć inwestować?

Zdecydowanie warto rozpoczynać jak najwcześniej i nawet z niskimi kwotami. Im dłużej bowiem przebywamy w świecie inwestycji, tym bardziej się z nim oswajamy. Zaczynamy rozumieć mechanizmy, ryzyko, ale i możliwości. Kluczem w długoterminowym inwestowaniu jest też zbudowanie sobie nawyku, aby regularnie uzupełniać nasz portfel, nawet o najmniejsze kwoty. Pozwala to zmniejszyć zmienność portfela i szybciej budować kapitał. 

W Portu będziesz odpowiedzialny między innymi za tworzenie portfeli na miarę i strategii tematycznych, jakich zmian i nowości mogą się spodziewać nasi inwestorzy?

Generalna zasada pozostaje bez zmian –  w portfelach na miarę inwestujemy niskokosztowo i pasywnie. Oczywiście przyglądamy się na bieżąco jak portfele pracują i czy można dokonać jakiś usprawnień, bo świat finansów ciągle się zmienia, ale to mogą być raczej zmiany kosmetyczne. Natomiast w strategiach tematycznych będziemy chcieli zaproponować klientom nowe pomysły, które mogłyby urozmaicić ich portfel i być ciekawym, dodatkowym uzupełnieniem standardowych ekspozycji na szeroki rynek akcji i obligacji.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych wiążą się z ryzykiem.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.