Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – Chat GPT analizuje przemówienia Fedu i inne aktualności ze świata FinTech

Przygotowaliśmy kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z mijającego tygodnia.

JP Morgan wykorzystuje ChatGPT do analizy przemówień Fedu

Co się stało:

JP Morgan stworzył model oparty na ChatGPT, który analizuje wypowiedzi i przemówienia amerykańskiego banku centralnego (Fed). Celem jest wykrycie potencjalnych sygnałów handlowych. Model przebadał wypowiedzi Fedu z ostatnich 25 lat i uporządkował je według tego jak bardzo były „jastrzębie” lub „gołębie”.

Ekonomiści firmy JP Morgan porównali uzyskane wyniki z wynikami instrumentów inwestycyjnych. Dzięki temu przekonali się, że sztuczna inteligencja ma potencjał, aby pomóc w przewidywaniu zmian w polityce pieniężnej i może być użyteczna w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i codziennym handlu.

Co to oznacza:

Bank poinformował, że wstępne wyniki są bardzo zadowalające, a model rozszerzono tak, aby mógł analizować wypowiedzi Europejskiego banku Centralnego i Banku Anglii. Rozszerzenie na dalsze banki centralne ma również pojawić się stosunkowo szybko.

Według szefa JP Morgan Chase, Jamiego Dimona bank pracuje na ponad 300 sposobach wykorzystania sztucznej inteligencji. Ciekawostką jest fakt, że w lutym, ten sam JP Morgan ograniczył swoim pracownikom możliwość korzystania z Chat GPT.

Inne wiadomości ze świata FinTech

Raiffeisenlandesbank będzie oferował inwestycje kryptowalutowe. W oświadczeniu wydanym przez giełdę kryptowalut Bitpanda i wiedeńskie biuro Raffeisen Bank, słyszymy, że nawiązano współpracę, by zaoferować klientom banku możliwość nabywania kryptowalut.

Szwedzka firma Bank ID wprowadza cyfrowy dowód tożsamości. Aplikacja nie zastąpi tradycyjnych dowodów tożsamości przy podróżach i kontaktach z urzędami, ale będzie można ją wykorzystać do potwierdzenia wieku przy zakupie alkoholu czy przy odbiorze paczek na poczcie.

Bank inwestycyjny obniżył wycenę Revolut o połowę. Fundusz Schroders Capital Global Innovastion Trust w dokumencie dla regulatorów obniżył wycenę swojej inwestycji w jeden z największych FinTechów o około 46%.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.