Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia 👇
Hiszpańskie banki testują wysyłanie cyfrowych euro w ramach istniejących infrastruktur płatniczych
Co się stało?
Po testach, które rozpoczęły się w listopadzie 2022 r. i wzięło w nich udział 30 banków, hiszpański sektor bankowy przygotował propozycję wykorzystania istniejącej infrastruktury płatniczej do wprowadzenia cyfrowego euro. Testy obejmowały różne przykłady wykorzystania cyfrowych płatności w euro, w tym transakcje między kontami zwykłych użytkowników oraz płatności w sklepach, zarówno online, jak i fizycznie.
Co to oznacza?
Połączenie systemów płatniczych w Europie, aby płatności transgraniczne były szybsze, to długoterminowy cel Europejskiego Banku Centralnego. EBC powinien zakończyć badania dotyczące wprowadzenia cyfrowego euro w październiku tego roku.
Według EBC cyfrowe euro ma być elektronicznym odpowiednikiem gotówki. Uzupełniłoby banknoty i monety oraz dałoby ludziom inny wybór sposobu płatności. Jako pieniądz emitowany przez bank centralny należy go odróżnić od „pieniądza prywatnego”. Powinna jednak istnieć także możliwość płacenia cyfrowymi euro za pomocą karty lub aplikacji w telefonie.
Więcej aktualności ze świata FinTech
Apple Wallet wyświetli salda na kontach bieżących. Apple wprowadza na rynek brytyjski nową funkcję aplikacji iPhone Wallet, która korzysta z interfejsu Open Banking API. Aplikacja Portfel będzie teraz mogła wyświetlać saldo rachunku bieżącego użytkownika w banku, a także historię depozytów i płatności.
Awaria japońskiej sieci płatności międzybankowych. W wyniku całodniowej awarii 1,4 mln przelewów zrealizowanych przez klientów nie zostało zrealizowanych. Awaria dotknęła 11 największych banków w kraju. Tamtejszy system płatności realizuje dziennie 6,5 miliona transakcji o wartości 81 miliardów dolarów. Jest to pierwsza taka awaria, która dotknęła system od 50 lat od jego powstania w 1973 roku.
Karty kryptowalutowe zrealizowały płatności o wartości ponad 1 miliarda dolarów. Używanie kryptowalut jako środka płatniczego za zakupy zwykłych rzeczy, takich jak filiżanka kawy w kawiarni, wciąż nie jest powszechne. Firma Visa nawiązała w 2021 roku współpracę z 75 największymi giełdami kryptowalut, aby umożliwić im wydawanie kart płatniczych. W 2021 r. doprowadziło to do transakcji przy użyciu tych kart o wartości 1 miliarda dolarów.
Preferencje płatnicze Polaków. Raport Tpay „Jak Polacy kupują̨ online 2023. Rozważny konsument w niepewnych czasach” wykazuje, że wojna na Ukrainie i wzrost inflacji zmniejszyły płatności gotówką online (47%). BLIK pozostaje najpopularniejszą metodą (70%), szybki przelew (23%) i płatność kartą (19%) plasują się kolejno. Szybkość i wygoda kierują wyborem metody płatności, a płatności elektroniczne zyskują na popularności. Preferencje płatnicze różnią się w zależności od wieku. Szybkość, wygoda i bezpieczeństwo to kluczowe kryteria. Płatności za pobraniem cieszą się największym zaufaniem, a płatności odroczone są preferowane ze względu na pozytywne doświadczenia.