Szukaj
Close this search box.

Czy można zmaksymalizować swoje zyski inwestując etycznie?

Czy można zmaksymalizować swoje zyski inwestując etycznie

Większość ludzi chce żyć etycznie. Jednak wielu z nas zgodzi się z tym, że często jesteśmy zmuszeni iść na większe bądź mniejsze kompromisy. Bycie etycznym we współczesnym świecie nie jest niczym łatwym, życie jest pełne komplikacji, szarych stref i sprzeczności. Prawda jest taka, że etyka każdego z nas jest inna. O ile możemy w zasadzie zgadzać się co do wielu kluczowych kwestii, często możemy różnić się w zakresie szczegółów.

Inwestowanie etyczne jest tego przykładem. Pierwszą kwestią jest zdefiniowanie tego, co to w zasadzie oznacza. Z jednej strony ktoś mógłby stwierdzić, że jeśli firma bądź jej działanie są legalne, wtedy z definicji jest etyczna, a inwestowanie w taką spółkę jest najzwyczajniej w świecie w porządku. Na drugiej stronie spektrum są Ci, którzy postrzegają cały kapitalizm i rynek akcji jako nieetyczny, dla nich pojęcie „etyczne inwestowanie” będzie po prostu sprzecznością.

Osobisty wybór

Inwestowanie etyczne to wciąż rozwijający się podsektor współczesnej biosfery inwestycyjnej. Przyczyniają się do tego między innymi brokerzy, doradcy, fundusze, czy różne instrumenty indeksowe, które pomagają inwestorom złożyć portfel wykluczający spółki o negatywnym wpływie na świat, lub skupiającym jedynie te z pozytywnym wpływem na świat. Ponadto okazało się, że fundusze etyczne z punktu widzenia zysków dorównują, lub nawet przewyższają te tradycyjne, a do tego nie muszą być wcale bardziej ryzykowne.

Inwestowanie etyczne jest wolnym wyborem każdego z nas. Musisz jednak wiedzieć, gdzie stoisz moralnie i jakie idee chcesz wspierać. Ponadto powinieneś również dobrze wiedzieć, jakich działań nie tolerujesz i nie chcesz wspierać za żadną cenę. Proces inwestowania zawsze zaczyna się od wyboru właściwego brokera, dlatego przed podjęciem decyzji nie zapomnij sprawdzić różnych opinii. Niektórzy brokerzy, przy wyborze akcji, do których chcesz inwestować, umożliwią Ci użycie różnych filtrów, dzięki którym będziesz mógł złożyć swój portfel zgodnie z Twoim moralnym kompasem.

Meandry moralności

Przy wyborze inwestycji opartych o względy etyczne możesz także użyć zaprogramowanego już robodoradcy. Obecnie są oni o wiele bardziej powszechni niż jeszcze nie tak dawno temu. W każdym razie musisz zweryfikować ich definicje i metodologię, aby uzyskać pewność, że są one zgodne z Twoimi przekonaniami. Jeśli Twoje poglądy etyczne bazują na specyficznych religijnych bądź ideologicznych zasadach, odnalezienie robodoradcy, który je podziela, może być nieco trudniejsze.

Inwestowanie etyczne ma wiele imion, takich jak zrównoważone inwestowanie, impact investing, inwestowanie odpowiedzialne społecznie i tak dalej. Niektóre z tych sposobów inwestowania są ekskluzywne, czyli po prostu wykluczają te inwestycje, które są postrzegane jako oddziałowujące negatywnie, jak na przykład firmy tytoniowe czy producenci broni. Natomiast jeszcze inne są inkluzyjne i obejmują jedynie akcje spółek lub organizacji, które mają wyraźnie pozytywne intencje i wpływ, jakimi mogą być na przykład dostawcy odnawialnych źródeł energii. Często też, jest to połącznie tych dwóch podejść.

Inwestowanie do ESG

Duża liczba funduszy i narzędzi indeksowych używa skali ESG, jest to skrót od Enviromental, Social and Corporate Governance (Środowisko, Odpowiedzialność społeczna, Ład korporacyjny). Na podstawie tej skali spółki oceniane są w poszczególnych obszarach. Kryteria środowiskowe obejmują wykorzystanie zasobów naturalnych, zarządzanie emisjami, recykling, a także to, czy produkt jest zrównoważony. Ocena czynników społecznych dotyczy tego jak spółka traktuje swoich pracowników, czy pozytywnie wpływa na lokalną społeczność (czy może raczej negatywnie). Ład korporacyjny obejmuje radę nadzorczą firmy i zwraca uwagę na różnorodność, misję firmy, a także na to, w jakim stopniu reaguje ona na żądania akcjonariuszy lub czy kadra kierownicza otrzymuje sprawiedliwą część zysków.

Wyższe zyski, niższe ryzyko

Niedawny raport pokazał, że aktywa amerykańskie zarządzane przy pomocy strategii ESG, wzrosły z 12 bilionów dolarów na początku roku 2018 do 17,1 biliona dolarów na początku roku 2020, co oznacza 42%-owy przyrost. Firma Morningstar, rozpoznawalny gracz na rynkach finansowych, który monitoruje zrównoważony rozwój w oparciu o swoje kryteria oceny, stwierdził, że fundusze zrównoważonego rozwoju w roku 2019 pobiły te tradycyjne.

Zdecyduj jak bardzo chcesz zaangażować się przy wyborze i śledzeniu swoich inwestycji. Co chcesz wspierać, a od czego chcesz trzymać się z daleka. Poczytaj opinie o różnych spółkach i postudiuj informacje na różnych platformach internetowych stron trzecich, które monitorują i oceniają spółki ze względu na ich wpływ na środowisko i społeczeństwo.

Dzięki robodoradcom, zrównoważonym funduszom inwestycyjnym i etycznym portfelom, inwestowanie etyczne jest prostsze i popularniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. To prowadzi nas do przekonania, że możemy inwestować etycznie bez negatywnego wpływu na nasze zyski. Oczywiście, ceny takich akcji mogą spadać lub rosnąć jak jakiekolwiek inne. Żadna strategia inwestycyjna nie może nam zagwarantować zysków – nie istnieje jednak żaden powód, by nie inwestować mądrze, a przy tym wspierać pozytywne zmiany na świecie.

Chcesz zacząć inwestować do spółek, które dbają o zrównoważony rozwój, są odpowiedzialne społecznie, lub na przykład korzystają ze odnawialnych źródeł energii? Wypróbuj to z Portu w ramach naszych strategii tematycznych.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.