Szukaj
Close this search box.

Zmiany w rozliczaniu transakcji w USA. Klienci Portu nie muszą się jednak niczym przejmować

We wtorek, 28 maja 2024 roku, w Stanach Zjednoczonych nastąpiła zmiana cyklu rozrachunkowego akcji i ETF-ów. Transakcje będą teraz rozliczane w trybie T+1, czyli rozliczenie transakcji będzie następowało następnego dnia po ich realizacji na giełdzie. Wcześniej standardem było rozliczenie T+2, kiedy to rozliczenie następowało do 2 dni po transakcji. W Europie nadal pozostajemy w standardzie rozliczania T+2. Chociaż jest to zmiana czysto techniczna i nie wymaga żadnych działań ze strony klientów Portu, chcemy Cię o niej poinformować.

Co się zmienia dla klientów Portu?

Zmiana ta wpłynie na sposób, w jaki Portu przeprowadza transakcje w Dni handlowe Portu, w przypadku klientów, którzy korzystają ze Strategii i posiadają w nich akcje amerykańskie lub amerykańskie fundusze ETF. Natomiast, zmiana ta nie będzie mieć żadnego wpływu na klientów korzystających wyłącznie z Portfeli na miarę.

Dni handlowe zostaną teraz podzielone na dwie fazy. Wynika to z faktu, że transakcje realizowane w Europie i Stanach Zjednoczonych muszą być rozliczane w tym samym dniu roboczym. Bez takiej zmiany klienci nie mogliby dokonywać modyfikacji w strukturze Strategii. Mogłoby na przykład dojść do sytuacji, w której klient potrzebuje kupić amerykański instrument za środki uzyskane wskutek sprzedaży europejskiego, ale te nie dotarłyby na czas, ponieważ w Ameryce oczekiwaliby pieniędzy o dzień wcześniej. Z tego powodu instrumenty będące przedmiotem obrotu w USA są obecnie kupowane i sprzedawane wyłącznie w dniu następującym po standardowym Dniu handlowym Portu.

W przypadku wpłat dokonywanych na Portu nadal mają zastosowanie te same zasady, co wcześniej. Pieniądze, które zostaną zdeponowane i zaksięgowane na rachunku inwestycyjnym nie później niż o godzinie 8:00 rano w Dniu handlowym Portu (patrz Kalendarz Dni handlowych), zostaną zainwestowane w danym Dniu handlowym. Pieniądze, które jednak wpłyną po tym jak Dzień handlowy już się rozpocznie, w znakomitej większości przypadków zostaną zainwestowane dopiero w kolejnym Dniu handlowym Portu.

Standardowo, Dni handlowe Portu będą nadal odbywały się dwa razy w tygodniu. Najczęściej we wtorki i czwartki, ale może dochodzić do zmian w tym względzie w zależności od występowania świąt państwowych, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, w których handlujemy na giełdach. Po zalogowaniu się na Portu, datę następnego Dnia handlowego możesz sprawdzić w prawym górnym rogu nad wykresem, a także możesz na nią kliknąć i wyświetlić cały kalendarz.

W zależności od tego, czy klient posiada amerykańskie instrumenty (akcje) na Portu, mogą wystąpić trzy możliwości:

Klient posiada tylko instrumenty notowane w Europie (na przykład korzysta tylko z Portfeli na miarę). W przypadku tych klientów nic się nie zmienia. Kupno i sprzedaż instrumentów będzie wyglądała zupełnie tak samo.

Klient posiada instrumenty notowane zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. W takim przypadku procesy transakcyjne klienta będą odbywały się przez dwa kolejne dni robocze. Instrumenty europejskie będą przedmiotem obrotu w Dniu handlowym. Natomiast, instrumenty amerykańskie staną się przedmiotem obrotu w następnym dniu roboczym. Wszystkie uskutecznione transakcje będą widoczne na koncie klienta w zakładce Transakcje.

Klient posiada tylko instrumenty notowane w USA (lub posiada tylko Strategię składającą się z akcji amerykańskich). W takim przypadku wszystkie transakcje kupna i sprzedaży będą miały miejsce wyłącznie w dniu roboczym następującym po Dniu handlowym. Żadne transakcje nie będą miały miejsca w trakcie standardowego Dnia handlowego. Mimo wszystko, inwestowane będą tylko te depozyty, które wpłyną przed godziną 8:00 rano standardowego Dnia handlowego.

Czy ta zmiana wpłynie na wypłaty?

Nie, zmiana ta w żaden sposób nie wpłynie na wypłaty środków z Portu. Pieniądze ze sprzedanych inwestycji będą docierały do klientów w tym samym tempie. Po złożeniu zlecenia wypłaty środków, pieniądze pojawią się na Twoim koncie w ciągu 5-10 dni roboczych.

W razie jakichkolwiek pytań odnośnie zmian w cyklach rozrachunkowych czy funkcjonowania Portu – zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.