Szukaj
Close this search box.

#42 – Nvidia mierzy wysoko

Rynek byka trwa w najlepsze. Giełdowe indeksy pną się coraz wyżej, a inwestorzy liczą zyski. Od początku roku amerykański indeks S&P500 wzrósł o 11,6%, z czego aż 4,2% w ostatnim miesiącu. Z kolei jego technologiczny odpowiednik, Nasdaq, zyskał od początku roku 13,0%, w tym 6,7% w ostatnim miesiącu. W Europie sytuacja również wygląda bardzo dobrze. Niemiecki DAX zyskał od początku roku 10,9%, a francuski CAC 7,3%. Coraz większe ożywienie widać także na rynku metali. Do hossy na złocie dołączyły srebro i, nieoczekiwanie, miedź. W ostatnim czasie uwagę ponownie przyciągnęła jednak Nvidia, która po raz kolejny przekroczyła oczekiwania analityków. Ta trzecia co do wielkości spółka na świecie przyniosła inwestorom zysk w wysokości 174% w ciągu ostatniego roku, a ponad 500% w ciągu ostatnich trzech lat. Na rynku walutowym polski złoty nadal się umacnia – za euro płacimy 4,26, a za dolara 3,93, co jest najniższym poziomem od wielu miesięcy.

Nvidia mierzy wysoko. Chipowy gigant z USA opublikował wyniki za pierwszy kwartał, które przekroczyły oczekiwania pod względem sprzedaży i zysku. Po raporcie akcje spółki wzrosły o 10%, po raz pierwszy w historii przekraczając 1000 dolarów za akcję. Najważniejszy segment centrów danych, do którego należą chipy do rozwoju sztucznej inteligencji, zwiększył sprzedaż aż o 427% rok do roku, do 22,6 miliarda dolarów. Ogłoszono także podział akcji i podniesienie dywidendy.

Nvidia vs. Energy Sector. Kapitalizacja rynkowa Nvidii wynosi 2,6 biliona dolarów, czyli o 890 miliardów dolarów więcej niż kapitalizacja wszystkich spółek wchodzących w skład ETF S&P 500 Energy Sector razem wziętych. Największa spółka z tego segmentu, Exxon Mobil, wyceniana jest na 509 miliardów dolarów, czyli 5 razy mniej. Ostatnie ruchy rynkowe potwierdzają przekonanie finansistów o szybkim rozwoju i dominacji sztucznej inteligencji w biznesie.

Państwowe AI. Wraz z publikacją wyników za pierwszy kwartał dyrektorzy firmy Nvidia zwrócili także uwagę na rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową w ramach segmentu Sovereign AI, czyli modeli i sztucznej inteligencji rozwijanej przez rządy państw. Nvidia spodziewa się, że ten segment może wygenerować znaczne przychody w najbliższych latach. Jeszcze w marcu analitycy banku UBS wskazali kluczowe rynki napędzające to zapotrzebowanie, w tym Bliski Wschód (szczególnie Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska), ale także Francję, Szwecję, Japonię, Koreę, Malezję, Singapur czy Szwajcarię.

Miedź zamiast złota? W tym roku metale szlachetne osiągają rekordowe poziomy, przewyższając rynki akcji. W ciągu tygodnia cena złota wzrosła do prawie 2430 dolarów za uncję. Inwestorzy w USA spodziewają się obniżki stóp procentowych, co historycznie wspierało notowania surowców. Także miedź osiągnęła najwyższy poziom w historii w reakcji na przewidywane zwiększenie popytu, związane z rozwojem sztucznej inteligencji i energii odnawialnej. Zapewnienie energii elektrycznej do trenowania modeli AI staje się bowiem coraz większym wyzwaniem. Srebro, bliski towarzysz złota, również osiągnęło najwyższy poziom od 2012 roku. Wszystkie trzy metale zanotowały w tym roku lepsze wyniki niż indeks S&P 500.

Fed obawia się inflacji. Bank Centralny USA (Fed) opublikował protokół z ostatniego posiedzenia, w którym stwierdzono, że choć inflacja w USA znacznie spadła w porównaniu do wysokiego poziomu z zeszłego roku, w ostatnich miesiącach nie odnotowano dalszego postępu w kierunku celu inflacyjnego na poziomie 2%. Fed rozważa jednak możliwość dwukrotnego obniżenia stóp procentowych w tym roku, choć na początku roku rynki spodziewały się aż sześciu takich obniżek. Mimo obaw o inflację, stopy procentowe są jednak obecnie na tyle wysokie, że Fed ma przestrzeń do redukcji kosztu pieniądza. Pierwsza obniżka mogłaby mieć miejsce jeszcze przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi w USA.

Lepsze nastroje w Europie. W maju poprawiły się nastroje konsumentów w strefie euro i całej UE, a także wzrosło ich zaufanie do gospodarki. Według szacunków wskaźnik zaufania konsumentów wzrósł do -14,3 z kwietniowego -14,7 pkt i jest na najwyższym poziomie od lutego 2022 r. Częściowo wynika to z oczekiwanej obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC).

Kraje nordyckie i Beneluksu znają się na finansach. Pomiędzy poszczególnymi krajami UE występują duże różnice w zakresie wiedzy finansowej. Najlepiej w finansach orientują się mieszkańcy Danii, Holandii, Luksemburga i Szwecji, najgorzej zaś Grecy, Łotysze i Cypryjczycy. Czesi i Słowacy wypadli lepiej niż średnia za całą EU, Polacy poradzili sobie o wiele gorzej, podobne wyniki przyniósł również Indeks Kompetencji Inwestycyjnych.

Chiny idą na wojnę. Nie z kapitalistycznym wrogiem, ale ze swoim własnym kryzysem na rynku nieruchomości. Chińczycy umożliwią samorządom kupowanie mieszkań, rozluźnienie zasad udzielania kredytów hipotecznych i obiecują dokończenie budowy. Problemy zaczęły się w 2020 roku, kiedy deweloperom zaostrzono dostęp do kredytów, próbując powstrzymać rosnące zadłużenie. Firmy deweloperskie, takie jak Evergrande i Country Garden, znalazły się następnie na krawędzi bankructwa.

Od maniaków AI po gwiazdy rocka. Prezesi firm AI cieszą się coraz większym zainteresowaniem dzięki sukcesom swoich firm. Ale często nie przejmują się nim zbytnio. Arthur Mensch, dyrektor generalny francuskiej firmy Mistral AI, po swoim niedawnym wystąpieniu starał się jak najszybciej wyparować. Podobnie po swoim niedawnym wykładzie Dario Amodei, dyrektor generalny Anthropic, ponownie został otoczony kamerami. Czy obserwujemy pojawienie się nowych gwiazd?

Upadek z wysokości. Pandemiczni ulubieńcy Moderna, Zoom, Peloton, Etsy i DocuSign w tarapatach. Wraz z nadejściem pandemii koronowirusa i ograniczeniami w przemieszczaniu się spółki te zaczęły prosperować, a ich akcje w kolejnych miesiącach zyskiwały setki procent. Pandemia jednak minęła, a wraz z nią zyski inwestorów. Gdy życie wróciło do normy, wspomniane akcje straciły od 71 do 98% w stosunku do szczytu.

Największy eksport w UE. Unia Europejska eksportuje co roku produkty o wartości ponad 6 bilionów dolarów. Blok może poszczycić się zróżnicowaną gospodarką, która obejmuje różnorodne gałęzie przemysłu, od paliw i minerałów, przez motoryzację po szczepionki i technologię. W eksporcie UE dominują samochody i ropa naftowa, ale nie brakuje też innych produktów. Francja eksportuje głównie samoloty, helikoptery i statki kosmiczne, podczas gdy Włochy i Dania przodują w branży farmaceutycznej.

Zielona wojna handlowa. Prezydent Biden ogłosił podwyższenie ceł na chińskie produkty o wartości 18 miliardów dolarów, aby chronić amerykańskich pracowników i firmy przed nieuczciwymi praktykami handlowymi Chin. Nowe cła obejmą stal, aluminium, półprzewodniki, pojazdy elektryczne, baterie, minerały krytyczne, ogniwa słoneczne, dźwigi portowe i produkty medyczne. Te działania mają wzmocnić amerykański przemysł, zredukować zależność od Chin i promować inwestycje w kluczowych sektorach gospodarki USA, tworząc nowe miejsca pracy i wspierając narodowe bezpieczeństwo. Jak będzie, zobaczymy.

Niemieckie ożywienie. W maju 2024 r. niemiecka gospodarka zanotowała wyraźne ożywienie. Wskaźnik PMI Composite Output osiągnął 52,2, najwyższy poziom od roku. Aktywność w sektorze usług również wzrosła do 53,9, a w przemyśle PMI Manufacturing Output osiągnął 48,9, co jest 13-miesięcznym maksimum. Zwiększyło się także zatrudnienie, szczególnie w sektorze usług, a nowe zamówienia wzrosły po raz pierwszy od roku, co sugeruje wzmocnienie popytu. Obniżenie presji inflacyjnych również przyczyniło się do optymizmu, wskazując na możliwy dalszy wzrost produkcji w nadchodzących miesiącach.

GPT-4o. OpenAI udostępniło publicznie nową wersję swojego flagowego produktu, jakim jest Chat GPT. GPT-4o, bo o nim mowa, jest dwa razy szybszy i o 50% tańszy od poprzednich wersji. GPT-4o potrafi rozumieć w czasie rzeczywistym nie tylko tekst, lecz także wideo, obrazy, wykresy, a nawet zapisany kod. Może na bieżąco tłumaczyć z języków obcych, co czyni go niezwykle wszechstronnym narzędziem do różnorodnych zastosowań. Dzięki tym ulepszeniom, GPT-4o oferuje jeszcze bardziej zaawansowane możliwości w zakresie przetwarzania i analizowania informacji.

Polska na mapie świata. Analitycy Spotdata, Pulsu Biznesu oraz Instytutu Badań Strukturalnych opublikowali raport dotyczący przyszłości Europy Środkowej w erze sztucznej inteligencji. Według autorów badania, Polska zajmuje około 30–40 miejsce na świecie pod względem kluczowych cech ekonomicznych, w tym takich miar jak PKB per capita. W rankingach dotyczących kapitału ludzkiego, obejmujących wykształcenie, umiejętności i patenty, plasujemy się bliżej 20. miejsca. Natomiast pod względem kapitału trwałego zajmujemy pozycje bliżej 60. miejsca.

Spokojny konsument. Polski konsument nadal niechętnie wydaje pieniądze na towary, przeznaczając wzrost wynagrodzeń głównie na oszczędności i usługi, takie jak turystyka. To może wskazywać na długoterminowy trend związany ze starzejącym się społeczeństwem, większą ilością wolnego czasu i niższym wskaźnikiem dzietności. Sprzedaż odzieży spadła o 15,8% r/r, a meble, RTV i AGD cierpią z powodu spowolnienia na rynku mieszkaniowym. W segmencie żywności wcześniejsza Wielkanoc oraz przywrócenie stawek VAT przesunęły popyt na marzec, powodując spadki w kwietniu. Pozytywnym aspektem jest ożywienie w branży motoryzacyjnej, gdzie sprzedaż wzrosła o 34% r/r. Ogólnie sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 4,1% w porównaniu do poprzedniego roku.

Miłego weekendu! 

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Cierpliwość to najlepsza strategia inwestycyjna

Inwestowanie jest procesem długoterminowym, a nie sposobem na szybkie wzbogacenie się. Rynki kapitałowe, a zwłaszcza akcje, są zmienne w krótkim okresie, a więc ich wartość nieustannie się waha.


Chipy osiągnęły prawie trzykrotnie lepsze wyniki niż S&P 500 w ciągu 5 lat

Poziom zaawansowania technologicznego rośnie w szybkim tempie, o czym świadczą nowe obiecujące obszary, takie jak łączność, autonomiczna jazda, uczenie maszynowe, robotyka, 6G, IoT, chmura, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz, co nie mniej ważne, sztuczna inteligencja.


Przegląd FinTech – BNPL są podobne do kart kredytowych i inne nowości z branży FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z mijającego tygodnia, a w nim miedzy innymi o BNPL, drogiej pomyłce tradera Citi, ETF-ach na bitcoin.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.