Szukaj
Close this search box.

#41 – Brawo Europa

Ostatnia zadyszka na rynkach finansowych nie trwała zbyt długo. Europejskie akcje osiągnęły właśnie swoje nowe historyczne maksima, a amerykańskie akcje zbliżają się do ostatnich szczytów. Również rynek obligacji pokazuje ostatnio poprawę, notując wzrosty w przedziale 1%-2% w ostatnich tygodniach. Prym nadal wiedzie jednak zdecydowanie rynek akcji. Od początku roku amerykański indeks S&P500 zyskał 9,7%, a jego odpowiednik skupiający spółki technologiczne Nasdaq 9,3%. W Europie z kolei niemiecki DAX dał zarobić 12,2%, a francuski CAC 9,6%. Warto również zwrócić uwagę na sytuację w Azji, gdzie po długiej bessie obudził się chiński rynek akcji. Indeks Hang Seng zyskał w ostatnich 3 miesiącach 19,4% i prawie dogonił w tegorocznej rozgrywce japoński indeks Nikkei. Blisko swoich historycznych rekordów znajduje się także złoto. Polski złoty pozostaje stabilny z tendencją do umacniania. Za euro ponownie płacimy 4,29, a za dolara poniżej 4,00.

Brawo Europa. Europejskie indeksy giełdowe biją kolejne rekordy. Niemiecki indeks DAX zamknął się w czwartek o 1% wyżej, odnotowując nowy rekord na poziomie 18 700 punktów. Brytyjski indeks FTSE 100 również wspiął się na nowe maksima, rosnąc w tym tygodniu o 2,6% po tym, jak Bank Anglii położył podwaliny pod letnią obniżkę stóp procentowych. Również ogólnoeuropejski indeks STOXX 600 nie pozostaje w tyle, notując drugi największy tygodniowy wzrost w tym roku. Za wzrostami na europejskich giełdach stoją dobre wyniki spółek i banki centralne mówiące o poluzowaniu polityki pieniężnej.

Zmiana lidera. Spółki użyteczności publicznej pokonują technologię. Akcje spółek świadczących usługi w zakresie dostarczania energii elektrycznej, gazu ziemnego, kanalizacji i wody do domów oraz firm zakończyły w czwartek notowania na zielono siódmy dzień z rzędu. Od początku roku fundusz SPDR Utilities Select Sector Fund wzrósł o 13,6% i osiągnął lepsze wyniki niż wszystkie inne sektory indeksu S&P 500. W tym na przykład sektory energetyczny i technologiczny. Jednak nawet poza tymi sektorami można spotkać się ze sztuczną inteligencją. Gdzie? Rosnący popyt na energię elektryczną dla centrów danych (Big Data) może okazać się dużym impulsem dla sektora użyteczności publicznej.

Na zakupy. Spółki z indeksu S&P 500 znacząco zwiększają wartość skupu akcji własnych (buybacks). Spółki, które podały już wyniki za I kwartał, odkupiły w ciągu trzech miesięcy akcje własne o wartości 181,2 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 16% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wysokie wykupy były napędzane głównie przez gigantów technologicznych, na czele z Meta i Apple. Dla wielu spółek skup akcji własnych jest lepszą wersją dywidendy, czyli możliwością podzielenia się z inwestorami swoimi zyskami.

Powrót do sklepów. Sprzedaż detaliczna w strefie euro wzrosła w marcu po raz pierwszy od września 2022 roku, o 0,7% rok do roku. W ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,8%, co stanowi najsilniejszy wzrost od 18 miesięcy i lepszy wynik niż oczekiwali analitycy. Tak więc w czasach niższej inflacji ludzie w końcu wracają do sklepów i wydają pieniądze, co ma pozytywny wpływ na gospodarkę.

Nowe iPady już zaprezentowane. Apple przedstawiło we wtorek nowe wersje swoich tabletów iPad Air i iPad Pro. To pierwsze premiery nowych modeli iPadów od października 2022 roku, co oznacza najdłuższą przerwę między aktualizacjami od czasu wprowadzenia urządzeń na rynek w 2011 roku. Według głównego szefa Tima Cooka, jest to „najlepszy dzień dla iPada od czasu jego premiery”. Największą nowością jest to, że iPad Air będzie teraz dostępny w dwóch rozmiarach, a iPad Pro będzie najcieńszy w historii (5,1 mm) z nowym chipem M4.

Disney+ po raz pierwszy przynosi zyski. Usługi streamingowe amerykańskiej firmy rozrywkowej Walt Disney po raz pierwszy w historii zaczęły przynosić zyski. W drugim kwartale Disney+ osiągnął zysk w wysokości 47 milionów dolarów po stracie w wysokości 587 milionów dolarów w tym samym okresie ubiegłego roku. Usługi Disney+ i Hulu przyniosły zysk o dwa kwartały wcześniej niż przewidywano wewnątrz firmy. W ubiegłym roku spółka zmagała się z trudnościami, oglądalność klasycznej telewizji spadała, branża parków rozrywki rozwijała się wolniej, a dodatkowo problemem była także rentowność w segmencie streamingu. Zyski Disney+ to było jednak zbyt mało, aby zadowolić inwestorów. Kurs akcji po publikacji wyników dołował i znalazł się najniżej od trzech miesięcy.

Czy Nintendo sięgnie po koronę? Japoński producent konsol do gier Nintendo może zdetronizować PlayStation 2. Do tej pory na całym świecie sprzedano już 141,3 miliona sztuk konsoli Nintendo Switch, co oznacza, że do lidera brakuje jej mniej niż 14 milionów sprzedanych sztuk. W końcu na szczycie może zrobić się ciasno. Konsola ma jednak już 7 lat, a jej sprzedaż spada. Oczekuje się, że sprzedaż osiągnie 13,5 miliona sztuk w tym roku, a następnie Switch powinien zostać zastąpiony nowszą wersją. Czy zatem Nintendo uda się tego dokonać?

Nowy zawodnik w ringu. Producenci leków odchudzających Novo Nordisk i Eli Lilly mogą doczekać się nowego przeciwnika. Pozytywne wyniki badań klinicznych leku na otyłość MariTide firmy Amgen spowodowały wzrost akcji spółki o 13%. Amgen będzie chciał wykroić potencjalnie duży kawałek rynku dla siebie. Obecnie, walka z otyłością to rynek wyceniany na około 100 miliardów dolarów. Warto jednak wstrzymać oddech na dłużej, lek będzie musiał jeszcze przejść przez ostatnią, trzecią fazę testów klinicznych.

Country Debt Garden. Chiński deweloper Country Garden nie spłaca na czas odsetek od swojego zadłużenia. Już pod koniec ubiegłego roku spółka nie wywiązała się ze spłaty odsetek od obligacji o wartości 11 miliardów dolarów. To kontynuacja problemów w chińskim sektorze nieruchomości. Zagraniczni inwestorzy nie muszą jednak liczyć strat, ponieważ odsetki od długu zostaną spłacone w imieniu spółki przez państwowego gwaranta China Bond Insurance. Jest to pierwszy sprawdzian dla kluczowego programu rządowego mającego na celu wsparcie, tykającego jak bomba z opóźnionym zapłonem, chińskiego rynku nieruchomości.

Chińczycy, płaćcie! W przyszłym tygodniu Stany Zjednoczone mają ogłosić wprowadzenie ceł na import samochodów elektrycznych z Chin. Oczekuje się, że nałożone cła obejmą również akumulatory i technologię solarną. Biały Dom ogłosił już pod koniec lutego, że Stany Zjednoczone postanowiły sprawdzić, czy import samochodów z Chin stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Mówi się bowiem, że chińskie samochody zbierają duże ilości wrażliwych danych na temat kierowców i pasażerów oraz wykorzystują swoje kamery i czujniki do rejestrowania informacji o infrastrukturze USA. Szykuje się kolejna runda wojny handlowej.

Zamurowane stopy. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, pozostawiając je na poziomie 5,75%. Trudno było o zaskoczenie ze strony RPP i podobnie będzie zapewne w kolejnych miesiącach. Prezes NBP wielokrotnie wskazywał bowiem, iż nie ma w Radzie odpowiedniej większości do przegłosowania obniżek stóp procentowych w tym roku. Nie widać także, aby inflacja miała utrzymać się w celu inflacyjnym dłużej niż kilka miesięcy, stąd obecne dane niespecjalnie wpływają na postrzeganie kwestii inflacji przez RPP. Teoretycznie pole do obniżek stóp może otworzyć się w pierwszej połowie 2025 roku, jednak na ten moment bardziej prawdopodobne wydaje się, że także i w kolejnym roku, Rada może być mocno niechętna do obniżania kosztu pieniądza.

Praca szuka. Polska i Czechy zanotowały najniższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej w danych za marzec tego roku. Najgorzej sytuacja przedstawia się w Hiszpanii. Bezrobocie rośnie także w Danii. Najszybciej sytuacja poprawia się z kolei w Grecji, choć nadal bezrobocie pozostaje tam względnie wysokie.

Wyższy PKB, niższa inflacja. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała najnowsze prognozy gospodarcze dla Polski. OECD uważa, że wzrost PKB Polski w 2024 roku osiągnie poziom 2,9% r/r, zaś inflacja CPI 3,9% r/r. Analitycy OECD wskazują także na zagrożenia, do których zaliczają m.in. eskalację wojny na Ukrainie czy wolniejsze tempo redukcji deficytu budżetowego. Czynniki te mogłyby negatywnie odbić się na poziomie przewidywanej inflacji. Z kolei według Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wzrost PKB w 2024 r. ma wynieść 2,6% i 4,1% w 2025. Inflacja w tych latach wyniesie odpowiednio 3,6% i 4,6%. Stopa bezrobocia powinna utrzymać się na jednym z najniższych poziomów w całej Unii Europejskiej.

Pieczywo na fali. Polska należy do czołowych producentów i eksporterów wyrobów piekarskich w Unii Europejskiej, a krajowy sektor charakteryzuje się wysokim tempem rozwoju – wskazano w opublikowanym w czwartek raporcie banku Pekao. Według analityków banku ostatnie lata przyniosły branży piekarniczej wiele wyzwań, w tym związanych m.in. z presją kosztową. Sektor jednak w tym wymagającym okresie poradził sobie dobrze. Dodatkowo, otoczenie w najbliższych latach powinno być bardziej sprzyjające, szczególnie pod względem popytu. Firmy będą się jednak musiały mierzyć m.in. z rosnącymi kosztami pracy, transformacją energetyczną oraz konsolidacją handlu detalicznego.

Bezpieczne miasta. Agencja ratingowa Fitch Ratings potwierdziła długoterminowe ratingi kredytowe dla Warszawy (A-), Poznania (A-), Katowic (BBB+) oraz Torunia (BBB). Dodatkowo, w przypadku tego ostatniego miasta, Fitch podniósł perspektywę ratingu z negatywnej do stabilnej. Ratingi od agencji Fitch dotyczą zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej, które miasta emitują, aby pokryć swój deficyt budżetowy na poziomie lokalnym.

Co nowego w Portu?

Na Portu od początku maja dostępna jest Rezerwa Inwestycyjna w polskich złotych. To najbardziej konserwatywny produkt w naszej ofercie (do tej pory dostępny był jedynie w euro), aktualnie składa się wyłącznie z oprocentowanej gotówki, wysokość oprocentowania jest powiązana ze stopami procentowymi NBP i aktualnie wynosi 4,5% w skali roku. W Rezerwie nie ma limitu środków, które są objęte oprocentowaniem, ani konieczności zamrażania środków na dłuższy okres. Więcej na temat Rezerwy można przeczytać w tym artykule.

Miłego weekendu! 

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Rezerwa Inwestycyjna w złotych – pozwól swoim pieniądzom generować odsetki

Do tej pory inwestorzy mogli korzystać z Rezerwy Inwestycyjnej w euro, teraz mają do dyspozycji podobny produkt w naszej rodzimej walucie. Oprocentowanie w Rezerwie Inwestycyjnej w PLN wynosi aktualnie 4,5% w skali roku.


Akademia inwestowania Portu – Rezerwa Inwestycyjna w PLN

Rezerwa Inwestycyjna to najbardziej konserwatywny produkt w naszej ofercie. Idealnie nadaje się do przechowywania środków w krótkim terminie i świetnie wspiera strategię długoterminowego inwestowania pasywnego.


Emocje w inwestowaniu mogą być kosztowne i obniżyć zyski nawet o połowę

Na rynkach finansowych nic nie trwa wiecznie ani zyski, ani straty. Ceny aktywów ciągle się zmieniają, a nie każdy dobrze znosi takie wahania. Jak nasze emocje mogą wpłynąć na wyniki inwestycji? Przyglądamy się na naszym Magazynie.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.