Szukaj
Close this search box.

#37 – Kryptozima dobiegła końca

Byki w natarciu, niedźwiedzie w odwrocie. Ostatnie tygodnie to fantastyczny czas dla posiadaczy aktywów finansowych. Indeksy giełdowe biją nowe rekordy, rośnie cena złota i kryptowalut. Amerykański indeks S&P 500 przebił poziom 5100 punktów i od początku roku wzrósł już o 7,6%. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda na technologicznym Nasdaq, który zyskał od początku roku 8,5%. W Europie zyski nie są tak imponujące, ale nawet w przypadku pogrążonej w stagnacji gospodarki Niemiec, tamtejszy indeks Dax zyskał od początku roku 5,6%. Nadal błyszczą także akcje w Japonii, gdzie tamtejszy indeks Nikkei zyskał od początku roku już 16,6%. Prawdziwa euforia panuje jednak na rynku kryptowalut, o czym więcej piszemy poniżej.

Bitcoin przebił „all time high”. Najstarsza i najpopularniejsza kryptowaluta Bitcoin ustanowiła nowy rekord, przekraczając 69 000 dolarów (ponad 280 tys. PLN). Ostatni raz Bitcoin osiągał podobną wartość w listopadzie 2021 roku. Wzrost jest powiązany z zakupami tej kryptowaluty przez dużych amerykańskich zarządzających aktywami, takich jak BlackRock i Fidelity. W rzeczywistości ogromne fundusze trafiają do ich ETF-ów typu spot bitcoin. Te spotowe fundusze ETF nie są jeszcze dostępne w Europie, ale w Portu Crypto możesz inwestować w fundusze ETP na Bitcoin, które działają bardzo podobnie.

Kryptozima dobiegła końca. Bitcoin ciągnie ze sobą inne kryptowaluty. Szczególnie dobrze radzi sobie Ethereum, na którym duzi amerykańscy zarządzający aktywami, tacy jak BlackRock czy Fidelity, chcą uruchomić własny spotowy ETF. Wycena całego rynku kryptowalut wynosi około 2,4 biliona dolarów, więcej warte są jedynie Microsoft (3 biliony dolarów) i Apple (2,6 biliona dolarów). Sam Bitcoin stanowi ponad 50% tej wartości.

EBC nie zaskoczył. Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny po raz czwarty pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa refinansowa EBC pozostaje na poziomie 4,50%, stopa kredytów na poziomie 4,75%, a stopa depozytowa na poziomie 4,00%. Inflacja w strefie euro cały czas spada i w lutym wyniosła 2,6% rok do roku. EBC zajmuje jednak ostrożne stanowisko i chce poczekać na dalsze dane przed rozpoczęciem obniżek stóp procentowych. Pierwsza obniżka stóp spodziewana jest w czerwcu lub lipcu.

Złoto znów błyszczy. Cena złota wzrosła do rekordowego poziomu 2170 dolarów za uncję. Popularny kruszec ma się dobrze zapewne dzięki dobremu zachowaniu kryptowalut. Jeżeli bowiem “digital gold” jak nazywany jest czasem Bitcoin rośnie, to czemu nie jego starszy,  bardziej standardowy odpowiednik? Fizyczne złoto w ostatnich miesiącach nabywały także banki centralne. W styczniu zwiększyły one swoje oficjalne rezerwy złota o 39 ton, ponad dwukrotnie w porównaniu z 17 tonami w grudniu 2023 r. Był to także ósmy miesiąc z rzędu, w którym banki centralne zwiększyły swoje rezerwy złota. Na Portu złoto jest częścią niektórych Portfeli na miarę oraz można w nie inwestować poprzez Własne strategie.

Niespodzianka na 1,8 miliarda. Apple otrzymało „prezent” od UE w postaci kary w wysokości 1,8 miliarda euro. Apple tym samym „dogonił” Google’a, który do tej pory zanotował trzy największe kary z lat 2017–2019. Według Komisji Europejskiej Apple nadużywał swojej dominującej pozycji na rynku dystrybucji aplikacji do przesyłania muzyki. Pozew złożył Spotify, który sprzeciwił się wysokim opłatom i ograniczeniu możliwości płatności poza App Store.

Arnault vs. Bezos vs. Musk. Wśród najbogatszych ludzi świata toczy się obecnie wielkie przeciąganie liny. W ubiegły poniedziałek założyciel Amazona Bezos wyprzedził szefa Tesli Elona Muska na liście najbogatszych osób. Jego prowadzenie nie trwało jednak długo i obecnie Arnault zajmuje czołowe miejsce dzięki wartości swoich udziałów w LVMH (właściciel Louis Vuitton czy Hennessy). Luksus znów kwitnie, rośnie także wartość Amazona. Tesla ma z kolei w ostatnim czasie coraz większe trudności na rynku samochodów elektrycznych i cena jej akcji spada.

Tyle samo Jamesów i Johnów co kobiet. Jeśli pragniesz zostać dyrektorem generalnym dowolnej firmy z indeksu S&P 500, masz takie same szanse, jeśli nazywasz się James lub John, jak gdybyś był kobietą. Jednak jak pokazuje poniższy wykres, wciąż mamy przed sobą długą drogę, ponieważ to dopiero w ubiegłym roku liczba kobiet na stanowiskach CEO po raz pierwszy zrównała się z liczbą dyrektorów generalnych o imieniu James lub John.

OPEC+ ogranicza produkcję. Największe koncerny z Arabii Saudyjskiej i Rosji, a także kilku innych kluczowych producentów z OPEC+, przedłużą dobrowolne cięcia dostaw ropy. Arabia Saudyjska zmniejszy produkcję i dostawy eksportowe o 1 milion baryłek dziennie, Rosja zmniejszy produkcję i dostawy eksportowe łącznie o 471 000 baryłek dziennie. Ogłoszenie następuje w czasie, kiedy cena ropy utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie (75–85 dolarów za baryłkę). Dzieje się tak pomimo spadku dostaw, ataków morskich jemeńskich rebeliantów Huti i trwającego konfliktu między Izraelem a Hamasem.

Co stanie się z atomem? Produkcja reaktorów jądrowych na świecie maleje, a w zeszłym roku rozpoczęto budowę zaledwie 6 nowych reaktorów. Światowymi liderami w branży pozostają Chiny i Rosja. O ile Chiny mają najwięcej reaktorów w budowie, to Rosja realizuje najwięcej projektów na świecie. W ciągu ostatnich 4 lat nie odnotowano żadnej budowy, która nie byłaby zlokalizowana w Chinach lub prowadzona przez Rosję. W Europie elektrownie jądrowe raczej podupadają, co Francja i Czechy starają się zmienić. Polska również od lat rozważa budowę pierwszej elektrowni jądrowej, jednak projekt nadal znajduje się w fazie przygotowawczej.

RPP „jastrzębieje”. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na poziomie 5,75% na marcowym posiedzeniu. Choć stopy procentowe pozostają bez zmian od 5 miesięcy to RPP stopniowo „jastrzębieje”. Jeżeli bowiem ostatnie odczyty inflacji nie przekonują członków RPP do dalszej redukcji kosztu pieniądza, to warunki do tego w kolejnych kwartałach będą już tylko gorsze. Inflacja w drugiej połowie roku ponownie zacznie przyspieszać, a perspektywy gospodarcze na lata 2025-2026 mogą wyglądać znacznie lepiej po uruchomieniu środków z KPO i stopniowej poprawie sentymentu konsumentów. W rezultacie stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie nawet do końca 2025 roku. NBP opublikował także najnowszą projekcję inflacyjną w dwóch wariantach.

Podróże oczkiem w głowie. Notowany na GPW operator turystyczny Rainbow Tours poinformował, iż wzrost przedsprzedaży oferty na tegoroczne lato wyniósł od początku roku aż +27% rok do roku. Widać więc, że zamiast na nowe meble, telewizory, AGD czy odzież, Polacy wolą coraz więcej przeznaczać na wyjazdy zagraniczne. Dodajmy do tego, że polski złoty staje się coraz mocniejszy, schodząc ostatnio poniżej poziomów 4,30 względem euro, co z pewnością zwiększa nasze chęci i możliwości podróżowania.

Inwestowanie bez podatku. Ministerstwo Finansów ujawniło pierwsze szczegóły odnośnie planowanych zmian w tzw. podatku Belki. Zmiany miałyby skutkować wprowadzeniem kwoty wolnej od podatku, której wysokość byłaby uzależniona od stopy depozytowej Narodowego Banku Polskiego. Według wstępnych informacji w przypadku inwestycji na rynku kapitałowym taka kwota wolna mogłaby wynieść około 5-10 tys. zł. Oznaczałoby to, że zdecydowana większość inwestorów na Portu mogłaby inwestować bez podatku! Czekamy na dalsze szczegóły.

Co nowego w Portu?

Portu zostało nominowane w konkursie Invest Cuffs w kategorii Firma Inwestycji Alternatywnych – serdecznie zachęcamy do głosowania!

Miłego tygodnia! 

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Indeks Kompetencji Inwestycyjnych 2024 – co Polacy wiedzą o inwestowaniu?

Byliśmy bardzo ciekawi, jak jako Polacy wypadniemy na tle naszych południowych sąsiadów. Dowiedz się więcej na temat tego co Polacy wiedzą, a czego nie wiedzą o inwestowaniu z naszego najnowszego artykułu.


Kobiety w inwestowaniu ryzykują mniej, ale osiągają lepsze rezultaty

W dziedzinie inwestowania, która była długo zdominowana przez mężczyzn, kobiety często odnoszą większe sukcesy. Jak inwestują koniety na Portu? Co wyróżnia ich styl inwestowania? Przyjrzeliśmy się w naszym artykule


Przegląd FinTech – FinTechy klimatyczne cieszą się większą popularnością wśród inwestorów i więcej wiadomości z branży FinTech

Zapraszamy do lektury  podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ubiegłego tygodnia

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.