#18 Podniesiony pułap

Za nami mieszany tydzień na rynkach finansowych. Amerykańskie spółki kontynuowały lekkie wzrosty (S&P 500 zyskał 0,4%, a technologiczny NASDAQ 1,0%), ale już w Europie nastroje były lekko spadkowe (brytyjski FTSE100 stracił -0,8%, a francuski CAC40 -1,2%). W Azji utrzymuje się pozytywny klimat z poprzednich miesięcy – japoński Nikkei wzrósł o 0,9%, a akcje w HongKongu wzrosły o 2,1%. Z pojedynczych spółek z letargu obudziła się Tesla, która wzrosła na przestrzeni tygodnia o ponad 7%. Lepiej niż ostatnio radziły sobie z kolei obligacje. Ceny 20-letnich obligacji amerykańskich wzrosły o 2,0%. Nadal mocny pozostaje polski złoty, którego umocnienie nie sprzyja inwestorom inwestującym na rynkach globalnych.

Pułap zadłużenia USA podniesiony? Amerykańscy politycy porozumieli się w sprawie podwyższenia pułapu zadłużenia USA. Chociaż nad porozumieniem pracowano dość długo, nie jest wielkim zaskoczeniem, że do niego doszło. Gdyby się tak nie stało, USA znalazłyby się w sytuacji niewypłacalności. Od 1917 roku Amerykanie, można powiedzieć już tradycyjnie, zwiększają swój dług, również w relacji do PKB, co jest kluczowym wskaźnikiem. Od 1970 roku wskaźnik ten wzrósł z 35% na 129%. Dla porównania, w Polsce wskaźnik ten w 2022 roku wyniósł 50,3%.

Zatrudniamy. Coraz wyższy pułap osiąga także zatrudnienie w amerykańskiej gospodarce. Według najnowszych danych w maju dołożonych zostało kolejnych 339 tysięcy etatów. Płace wzrosły z kolei o 4,3% r/r. Trochę gorzej było z aktywnością, bowiem średnio w tygodniu, w którym zbierano dane, pracowano 34,3 godziny, co jest najsłabszym wynikiem od trzech lat. Stopa bezrobocia wyniosła 3,7%, co jest ciągle wynikiem bliskim historycznych minimów. Na uwagę zwraca również fakt, że był to już 14 z rzędu raport z amerykańskiego rynku pracy, który pobił oczekiwania analityków.

Na giełdowym froncie bez zmian? Rok 2023 z punktu widzenia rynku akcji jest jak na razie dość spokojny. Najbardziej gwałtowny jednodniowy spadek indeksu S&P 500 wyniósł zaledwie 2%. W ubiegłym roku byłby to jedynie 24 najgorszy dzień. W porównaniu z 2020 rokiem, kiedy w ciągu jednego dnia indeks spadł o 12%, jest to tylko niewielka zmiana. Jednocześnie w tym roku nie obserwujemy też dużych jednodniowych wzrostów. Czy zastosowanie znajdzie tutaj powiedzenie „cisza przed burzą” czy „powoli, ale do przodu”? My wierzymy w to drugie.

Dobre wieści z Europy. Roczna inflacja w strefie euro spadła z 7,0% w kwietniu na 6,1% w maju, najniżej od półtora roku. Inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen żywności oraz energii, spadła szybciej niż szacowali analitycy, z 5,6% do 5,3%. Co więcej, bezrobocie spadło w maju do najniższego poziomu w historii 6,5%. Jak na ten moment Europa radzi sobie z inflacją całkiem nieźle, ale jeszcze nie czas, aby świętować zwycięstwo.

Tania ropa. Amerykańska lekka ropa WTI była w tym tygodniu notowana nawet po 67,5 USD za baryłkę, osiągając najniższy poziom od dwóch miesięcy. Ropa potaniała głównie dzięki niższemu popytowi ze strony największego importera ropy – Chin, które w maju odnotowały dalszy spadek aktywności w fabrykach oraz spowolnienie w usługach i budownictwie. Nie ustają również spekulacje na temat konfliktu w ramach OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) pomiędzy Arabią Saudyjską, a Rosją. Ci pierwsi mają podobno dbać o utrzymanie dobrych cen „czarnego złota” na rynkach, Ci drudzy potrzebują sprzedawać ropy coraz więcej, bowiem potrzebują środków na finansowanie działań wojennych.

Tanie wakacje w Turcji? Turecka waluta spadła do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara po tym, jak urzędujący prezydent Erdogan ponownie wygrał wybory. Prowadził on politykę obniżania stóp procentowych pomimo bardzo wysokiej inflacji w kraju. Jest to całkowicie sprzeczne z tym, co doradzałaby większość ekonomistów. Z punktu widzenia polskich turystów, słaba turecka lira to dobra wiadomość, o ile ceny nie będą podawane w dolarach.

Europejski lit. Portugalia jest już coraz bliżej rozpoczęcia wydobycia w największej kopalni litu w Europie Zachodniej. Kraj ten już jest największym producentem litu, ale nie jest on jeszcze wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym. Po ostatecznym zatwierdzeniu projektu, wydobycie litu na terenie UE będzie miało kluczowe znaczenie w przerzuceniu się Europejczyków na auta elektryczne. Za największe złoże litu uważa się Cínovec w Czechach.

Czy bańka na rynku nieruchomości pęknie? EBC ostrzega, że ceny nieruchomości w strefie euro mogą zacząć spadać w niekontrolowany sposób. Wysokie stopy procentowe sprawiają, że nieruchomości stają się nieosiągalne dla kupujących i nieatrakcyjne dla inwestorów. Z drugiej strony pozytywnym czynnikiem jest to, że silny rynek pracy obniża ryzyko niespłacania kredytów hipotecznych.

Wzrost popularności robo-doradców. Tak zwane platformy robo-inwestycyjne, do których zaliczamy się i my, przeżywają w ostatnich latach wyraźny boom. Od 2017 roku ilość pieniędzy, którymi zarządzają robodoradcy na całym świecie, zwiększyła się o 1378% procent do 2,8 miliarda dolarów. Najprawdopodobniej w nadchodzących latach branżę czeka świetlana przyszłość, a nas cieszy, że ludzie inwestują mądrzej niż wcześniej.

Rentowność firm motoryzacyjnych spada. Zysk EBIT największych producentów samochodów wzrósł w pierwszym kwartale tylko o 6% rok do roku, podczas gdy sprzedaż wzrosła o 19%. Marże zysku spadły zatem z 9% na 8% i oczekuje się, że trend ten się utrzyma. Branża nie boryka się już z niedoborem części, a producenci samochodów powinni zacząć obniżać ceny, aby zwiększyć sprzedaż. Najwyższą rentowność ma Mercedes, a za nim plasują się BMW, Kia i Tesla.

Bilionowa Nvidia. Kapitalizacja rynkowa giganta technologii chipów Nvidia w ciągu tygodnia przekroczyła poziom 1 biliona dolarów i stała się w ten sposób 6 najlepiej wycenioną spółką na świecie. W ciągu jednego tygodnia Nvidia wyprzedziła Metę, Teslę i Berkshire Hathaway Buffetta. Nvidia korzysta z wysokiego popytu na chipy związanego z rozwojem sztucznej inteligencji. Nie musisz się bać, akcje Nvidia są dostępne w naszej ofercie w ramach ETF-u śledzącego indeks S&P 500, tak więc nie przegapisz wzrostu.

Inwestycje na tarczy. Tym razem nie chodzi o stopy zwrotu z rynków finansowych, a obraz polskiej gospodarki. Ta skurczyła się bowiem w pierwszym kwartale tego roku o -0,3% r/r. Był to jednak wynik lepszy od oczekiwań analityków, a pozytywne zaskoczenie przyszło właśnie głównie z segmentu nowych inwestycji. Wzrosły one o 5,5% r/r, eksport o 3,2% r/r, a spożycie gospodarstw domowych spadło o -2,0% r/r. Ceny w całej gospodarce wzrosły o 15,6% r/r. W kolejnych kwartałach gospodarka powinna stopniowo i powoli odbijać. W danych o nastrojach konsumentów widać poprawę i wzrost oczekiwań na większe wydatki, co być może można wiązać z zapowiedziami waloryzacji kolejnych świadczeń.

Kontrowersyjna ustawa. Nie ustają kontrowersje odnośnie uchwalenia przez parlament ustawy o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Głos w dyskusji zagrała agencja ratingowa Moody’s. W ocenie agencji „powołanie komisji w dalszym stopniu pogorszy już napięte relacje Polski z UE w obszarze obaw o praworządność i zagrozi dostępowi do znacznej ilości finansowania z UE”. Moody’s zwraca również uwagę na to, że „bez środków z Funduszy Odbudowy i Odporności realny wzrost PKB Polski byłby niższy średnio o 0,4-1,0 pkt. proc. do 2027 r.” Rynki finansowe pozostają na razie jednak względnie spokojne w tym zakresie, polski złoty pozostaje silny wobec innych walut.

Niższa inflacja, wyższe ceny. Inflacja stopniowo spowalnia i w maju wyniosła 13,0% r/r (w szczycie było to 18,4% r/r). Ceny nadal rosną jednak w bardzo wysokim tempie. Ceny żywności i napojów wzrosły o 18,9% r/r, zaś ceny nośników energii o 20,4% r/r. Kontynuowane są za to spadki cen paliw, które w ujęciu rocznym spadły już o -9,5% r/r. Przed nami jeszcze kilka miesięcy, w których inflacja może dalej spadać w rejony 11%-12%, jednak w dalszej części roku spowolnienie inflacji może okazać się już dużo trudniejsze. A przypomnijmy, że cel inflacyjny NBP wynosi 2,5% r/r…

Oszczędzamy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny miesięczny dochód netto na osobę w gospodarstwie domowym wyniósł w 2022 roku 2250 zł, a przeciętne miesięczne wydatki na osobę 1475 zł. Udział wydatków w dochodzie wyniósł więc 66% i średnio na osobę oszczędzaliśmy 775 zł miesięcznie. To o 35 zł więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, najwięcej oszczędności względem swojego dochodu wygenerowali mieszkańcy wsi, dla których wskaźnik wydatków wyniósł 64,0%, a najmniej mieszkańcy miast o wielkości 100-400 tys. mieszkańców (wskaźnik wydatków 69,3%). Gromadzone oszczędności polecamy inwestować razem z Portu 🙂


NOWOŚCI NA BLOGU

Pomnażaj swoje pieniądze z Rezerwą inwestycyjną w euro

Pomnażaj swoje pieniądze z Rezerwą inwestycyjną w euro

W reakcji na rosnące stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego uruchomiliśmy Rezerwę inwestycyjną w euro, konserwatywny produkt dla naszych inwestorów.


Akademia Portu – Inwestowanie dla dzieci

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego video z serii Akademia inwestowania Portu gdzie rozmawiamy o inwestowaniu dla dzieci. Jakie są mozliwości inwestowania dla najmłodszych?


Przegląd FinTech – Facebook i Instagram jako źródło oszustw przy zakupach online i inne aktualności ze świata FinTech

Przegląd FinTech – Większość wszystkich oszustw online ma swoje źródło na Facebooku i Instagramie

Przygotowaliśmy kilka najciekawszych nowości ze świata Fintech z mijającego tygodnia.

 

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.