Szukaj
Close this search box.

Rozsądne obniżanie ryzyka – funkcja, która pilnuje inwestycji za Ciebie

Rozsądne obniżanie ryzyka – funkcja, która dba o ryzyko inwestycyjne za Ciebie

Odpowiednie budowanie majątku i troska o finanse może naprawdę przyprawić o ból głowy. Portu jest od tego, by najbardziej jak to tylko możliwe te sprawy ułatwić. Niezależnie od tego, czy Twoim celem inwestycyjnym jest emerytura, zakup auta za 5 lat, czy domu za 10 lat, Portu przygotuje dla Ciebie odpowiednio zestawiony portfel, którym będzie się również opiekować w trakcie trwania inwestycji. Dlatego właśnie udostępniamy funkcję Rozsądnego obniżania ryzyka. Wraz z upływem czasu trwania inwestycji dostosowuje ona profil ryzyka, tak żeby w momencie wypłaty środków jej wartość osiągnęła zaplanowany przez Ciebie cel.

Inwestorzy, rozpoczynając konkretną inwestycję, przeważnie ustalają jej skład właściwie, ale następnie, już nie wszyscy zastanawiają się nad tym by zachowywać proporcje portfela i zarządzać jego ryzykiem. Dzięki funkcji Rozsądnego obniżania ryzyka, nie będziesz musiał o tym myśleć – Portu zrobi to za Ciebie.

Jak działa funkcja Rozsądnego obniżania ryzyka?

W jednym zdaniu – funkcja Rozsądnego obniżania ryzyka zapewni stopniowe obniżanie profilu ryzyka portfela wraz z nadchodzącym upływem horyzontu inwestycyjnego. Czemu jednak, w ogóle zmieniać profil ryzyka? Celem jest zwiększenie szansy na to, żeby Twoje pieniądze osiągnęły jak najwyższą wartość na jaką pozwala horyzont inwestycyjny, a następnie zabezpieczenie wypracowanego wyniku przed wahaniami wartości w okresie bezpośrednio poprzedzającym wypłatę środków.

W praktyce, uruchamiając funkcję Rozsądnego obniżania ryzyka, profil ryzyka portfela dostosuje się odpowiednio do długości trwania i profilu Twojej inwestycji. Wraz z upływem lat, Twój portfel będzie przesuwał się od bardziej ryzykownych zestawień w stronę tych mniej ryzykownych, które są bardziej konserwatywne. Innymi słowy, środki będą się stopniowo przesuwać z części akcyjnej do części obligacyjnej lub w stronę innych konserwatywnych instrumentów.

Dlaczego to ma sens?

Akcje oferują możliwość wysokiego podniesienia wartości zainwestowanych środków, co czyni je bardzo dobrym wyborem dla tych, którzy dysponują dłuższym horyzontem czasowym na inwestowanie. Jednak problem z nimi jest taki, że ceny akcji mogą ulegać znacznym wahaniom, i tym właśnie sposobem mogą zagrozić ostatecznej wartości portfela w chwili wypłaty środków. W momencie, w którym przez wiele lat inwestujesz, mając na celu jakąś konkretną wymarzoną rzecz, na pewno nie chciałbyś, by w okresie planowanej wypłaty pieniędzy zaskoczyły Cię nagłe spadki.

Dlatego właśnie, wraz ze zbliżającym się upływem horyzontu inwestycyjnego, dobrze jest akcyjny komponent portfela zamieniać na ten bardziej konserwatywny – obligacyjny. W ten sposób można redukować ryzyko, że portfel straci wypracowaną wartość.

Jak włączyć funkcję Rozsądnego obniżania ryzyka?

Funkcję można uruchomić dowolnie w momencie zakładania nowego portfela, a w przypadku już założonego portfela można ją włączyć w sekcji „Planowanie portfela”. Po jej uruchomieniu Portu pokaże Ci w jaki sposób wraz ze zbliżającym się terminem wypłaty środków będzie zmieniał się profil ryzyka portfela.

Wspomniane obniżanie ryzyka nie bazuje jedynie na zaplanowanym czasie inwestycji, ale uwzględnia również profil ryzyka konkretnej inwestycji klienta. Łącznie, Portu zestawiło około 30 różnych ścieżek, która najlepiej odzwierciedlają indywidualne cechy i potrzeby każdego z naszych klientów.

Czy powinienem włączyć funkcję Rozsądnego obniżania ryzyka?

Na początku, zastanów się, czy inwestujesz z myślą o konkretnym celu, a także nad tym, kiedy chcesz, aby dany cel się spełnił. Może bowiem okazać się, że masz więcej niż tylko jeden cel, a mimo to inwestujesz wszystkie swoje środki tylko do jednego portfela o jednym poziomie ryzyka. Jeśli Twoje cele finansowe posiadają różną dobę realizacji, najlepiej byłoby wytworzyć kilka portfeli o różnych profilach ryzyka.

Jasno wyznaczone cele i świadomość tego, kiedy będziesz chciał zamknąć poszczególne inwestycje są dobrym punktem wyjścia. Jeśli chcesz, aby Portu zajęło się poziomem ryzyka i stopniowo go obniżało, korzystnym będzie uruchomienie funkcji Rozsądnego obniżania ryzyka. Oczywiście, może to wpłynąć na ostateczną wysokość stopy zwrotu, ponieważ zmniejszając ryzykowność portfela możemy obniżyć także szansę na uzyskanie wyższego zysku. Aczkolwiek, należy również pamiętać, że w tym samym momencie zmniejszamy ryzyko niespodziewanego spadku wartości naszej inwestycji w momencie, kiedy będziemy chcieli spieniężyć inwestycję. W rezultacie, zwiększy się także prawdopodobieństwo, że jako inwestor osiągniesz swój cel inwestycyjny, w czym właśnie pomaga obniżanie ryzykowności portfela w odpowiednim czasie.

Z drugiej strony omawiana funkcja nie musi być korzystna dla tych inwestorów, którzy inwestują tak po prostu, nie mając zaplanowanego horyzontu czasowego, w którym będą wypłacać pieniądze. Ewentualnie dla kogoś, kto nie ma problemu z tym, by wypłacić pieniądze w późniejszym terminie niż przewiduje jego horyzont inwestycyjny, może poczekać kilka miesięcy bądź lat, przeczekać okresy spadków cen akcji wyczekując na okresy, w których rynek osiąga następne maksima.

Należy również wiedzieć, że w momencie, w którym funkcja Rozsądnego obniżania ryzyka jest uruchomiona, nie można już zmienić profilu ryzyka portfela samodzielnie w sekcji „Planowanie portfela”. W tym przypadku, włączenie tej funkcji nie byłoby najlepszą opcją dla inwestorów, którzy chcą ryzykiem swojego portfela zarządzać sami w sposób aktywny.

Czy aktywna funkcja Rozsądnego obniżania ryzyka może mieć wpływ na obowiązek podatkowy?

Odpowiedź brzmi może i powinieneś być na to przygotowanym, ale nie musi. Może, ponieważ wraz z obniżaniem ryzykowności portfela, może zaistnieć potrzeba sprzedaży części instrumentów inwestycyjnych. Jednakże, staramy się uniknąć obowiązku podatkowego w ten sposób, że w pierwszej kolejności, usiłujemy zagospodarować pieniądze z pochodzących z regularnych wpłat do inwestycji bądź części gotówkowej portfela, tak by stopniowo, na przestrzeni roku, przybliżyć go do nowej struktury docelowej o odpowiednim ryzyku. W przypadku, w którym sprzedaż części instrumentów jest konieczna, również staramy się wysprzedawać instrumenty stopniowo, w przeciągu roku, uzyskując pożądaną ryzykowność portfela. Niemniej jednak w takim przypadku, konieczne będzie już odprowadzenie podatku, możesz przeczytać o tym więcej w tym artykule. Również istotną informacją jest to, że mając uruchomioną funkcję Rozsądnego obniżania ryzyka, do ostatniej zmiany profilu ryzyka portfela dojdzie na 3 lata przed planowaną wypłatą pieniędzy.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.