Szukaj
Close this search box.

Reguła 72 – oczekiwana stopa zwrotu, przewidywany czas podwojenia inwestycji

W inwestowaniu istnieje kilka przydatnych reguł, które warto znać, a najlepiej również stosować. Do tych najbardziej klasycznych zalicza się regularne, długoterminowe i zdywersyfikowane inwestowanie. Jednak istnieją również bardziej szczegółowe reguły, takie jak reguła 4%,o której niedawno pisaliśmy na blogu Portu. Tym razem przyjrzymy się regule numer 72 i jej zastosowaniu w inwestowaniu.

Reguła numer 72

Reguła 72 to szybka i przydatna formuła, która może być wykorzystana na dwa sposoby, do określenia przewidywanego okresu podwojenia wartości inwestycji lub określenia pożądanej stopy zwrotu. W pierwszym przypadku na podstawie stopy zwrotu oblicza, ile czasu zajmie podwojenie wartości inwestycji. W alternatywie, dzięki tej regule można obliczyć roczną stopę zwrotu korzystając z wiedzy na temat tego, ile czasu zajęłoby nam podwojenie inwestycji.

Podczas gdy kalkulatory i programy tabelaryczne, takie jak Microsoft Excel, posiadają funkcje dokładnego obliczania czasu potrzebnego na podwojenie zainwestowanych pieniędzy, zasada 72 jest przydatna do szybkich obliczeń „z głowy”. Z tego powodu reguła 72 jest często zalecana początkującym inwestorom, ponieważ można ją łatwo zrozumieć i obliczyć.

Określenie przewidywanego czasu podwojenia wartości

Wzór na obliczenie podwojenia wartości: 72 / oczekiwana stopa zwrotu

Zastosowanie reguły 72 w praktyce przedstawia poniższy obrazek. Jeśli w banku otrzymujemy ofertę lokaty terminowej z rocznym oprocentowaniem 2% i chcemy obliczyć, kiedy nasze zdeponowane 25 000 złotych podwoi swoją wartość, nie ma potrzeby korzystania z Excela. Na szybko możemy obliczyć, że 72 (reguła) podzielone przez 2% (roczne oprocentowanie) da nam oczekiwany wynik. W tym przypadku byłoby to 36 lat. Oczywiście ten wynik nie jest w pełni precyzyjny, ponieważ w rzeczywistości do podwojenia wartości doszłoby już się po około 35 latach. Jednakże, jeśli potrzebujemy tylko orientacyjnej wartości w przybliżeniu, wynik może nam w zupełności wystarczyć.

Jeśli liczymy na roczną aprecjację rzędu na przykład 10%, co jest równoważne z wydajnością indeksu S&P 500 w ciągu ostatnich 30 lat, to zgodnie z regułą 72, wartość zainwestowanych pieniędzy podwoi się w ciągu 7,27 roku. Podobnie, regułę można zastosować do obliczenia, kiedy podwoją się zyski firmy. Jeśli zyski rosną w tempie 30%, to już po 2,4 roku zyski firmy zostana podwojone.

Ponieważ jest to koncepcja matematyczna, regułę można zastosować nie tylko do zwrotu z inwestycji, ale do czegokolwiek, co rośnie ekspotencjalnie. Można go zastosować na przykład do prognozowania przyszłej inflacji lub wzrostu PKB.

Określenie oczekiwanej stopy zwrotu

Wzór na obliczenie oczekiwanej stopy zwrotu: 72 / liczba lat do podwojenia

Jeśli chcesz obliczyć oczekiwaną stopę zwrotu, podziel 72 przez liczbę lat potrzebnych do podwojenia Twojej inwestycji. Liczba lat nie musi być liczbą całkowitą; wzór poradzi sobie również z ułamkami lub częściami roku.

Jeśli inwestor chce podwoić wartość swojej inwestycji w ciągu 10 lat, na podstawie wzoru dowie się, że musi znaleźć taki instrument, który przyniesie mu roczne zwroty w wysokości 7,2%. Ta wartość wynika z obliczenia 72 (reguła) podzielonej przez liczbę lat (10). Jeśli inwestor chce podwoić kapitał w ciągu 5 lat, jego roczne zwroty musiałyby wynosić zatem średnio 14,4%.

Ten wzór można zastosować również do wyboru odpowiedniego instrumentu inwestycyjnego. Jeśli chcesz podwoić swój zainwestowany kapitał w ciągu 10 lat, depozyty terminowe, złoto i większość obligacji nie spełni Twoich oczekiwań. Wówczas oczekiwaną stopę zwrotu mogą przynieść na przykład akcje.

Jeśli właśnie zastanawiasz się w co zainwestować, zalecamy przeczytanie 3 porad, odnośnie tego jak uniknąć strat podczas inwestowania. W artykule porównywana jest rentowność i zmienność poszczególnych aktywów. Dla przeciętnych ludzi najlepszym rozwiązaniem jest jednak inwestowanie za pomocą zdywersyfikowanego portfela składającego się z wielu aktywów, które oferujemy na platformie Portu poprzez Portfele na miarę. Dzięki regularnym pasywnym inwestycjom poprzez fundusze ETF unikniesz niepotrzebnych błędów, a ponadto pasywne inwestowanie w większości przypadków pokonuje to aktywne. Dzięki tym korzyściom fundusze ETF zyskują na popularności i przeżywają swoją erę rozkwitu.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie stanowią gwarancji przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki portfel jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

 

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.