#20 – Recesja? Nie, dziękuję

Dobre nastroje na rynkach utrzymują się, a notowania cen akcji rosły na większości giełd świata. W ostatnim tygodniu S&P500 wzrósł o 2,1%, a technologiczny NASDAQ o 1,7%. Wzrosty w europie były jeszcze bardziej pokaźne, gdzie Eurostoxx 50 zyskał 3,0%. W Azji po raz kolejny dobrze poradził sobie akcje japońskie, które zyskały 1,5%. Słabiej radziły sobie z kolei obligacje, które zanotowały drobne spadki cen (do -1%). Słabszy okres kontynuuje także złoto, a z kolei ponownie w tym roku obudził się Bitcoin. Swój rajd kontynuuje polski złoty, który osiągnął dawno niewidziane poziomy 4,43 za euro i 4,04 za dolara, co niweluje część zysków polskich inwestorów z zagranicznych aktywów.

Recesja? Nie, dziękuję. Gospodarka USA rozwijała się szybciej niż oczekiwano w pierwszym kwartale, a produkt krajowy brutto wzrósł o 2,0% (w ujęciu zanualizowanym). Co więcej, prognozy wzrostu na drugi kwartał również utrzymują się blisko 2%. Na rynku pracy z kolei ostatni tydzień przyniósł spadek liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Największa gospodarka świata skutecznie unika więc recesji pomimo rosnących stóp procentowych.

Koniec strachu. Indeks VIX, odzwierciedlający oczekiwaną przez inwestorów zmienność na amerykańskim rynku akcji, potocznie nazywany “indeksem strachu”, osiągnął najniższą wartość od czasu rozpoczęcia pandemii COVID-19 w 2020 roku. Sytuacja na rynkach wraca więc do normalności po okresie zwiększonej zmienności związanej z pandemią, wojną na Ukrainie i kryzysem energetycznym. Oby tak dalej. 

Inflacja w Europie spowalnia. W strefie euro wzrost cen konsumpcyjnych zwolnił w czerwcu do 5,5% r/r z 6,1% r/r w maju. Najwyższą inflację wśród krajów płacących w euro obserwujemy na Słowacji (11,3% r/r), a najniższą w Luksemburgu (1,0% r/r). Przed Europejskim Bankiem Centralnym trudne zadanie. Tak różne wskaźniki inflacji utrudniają prowadzenie polityki pieniężnej, która przecież dla wszystkich krajów jest taka sama. Nie zazdrościmy…

Inwestycje płyną do ETF-ów. Już 48 miesięcy z rzędu depozyty do funduszy ETF przeważają nad wypłatami. Na całym świecie w maju 2023 roku do ETF-ów napłynęło ponad 75 miliardów dolarów, czyli w przeliczeniu prawie 306 mld polskich złotych. W sumie na koniec maja 2023 r. w ETF-ach ulokowano już prawie 42 biliony złotych. Dla zobrazowania, wszystkie roczne wydatki polskiego budżetu państwa wynoszą około 1% tej kwoty, czyli 670 mld złotych.

 

Krypto ETF w modzie. Fundusze giełdowe skoncentrowane na kryptowalutach przeżywają „złote” czasy w pierwszej połowie 2023 roku. A może powinniśmy powiedzieć „Bitcoinowe” czasy? W tym roku 15 najlepiej prosperujących funduszy ETF ma ekspozycję na kryptowaluty lub blockchain. Nawiasem mówiąc, tak zwane ETP, które kupują Bitcoin lub inne kryptowaluty jako aktywa bazowe, są również wykorzystywane w naszej usłudze Portu Crypto.

Rubel na dno. Jeśli widziałeś Titanica, wiesz, dokąd zmierza rosyjska waluta. Jej kurs po raz kolejny gwałtownie spadł po buncie armii Wagnera. Waluta osiągnęła najniższy poziom od piętnastu miesięcy i ma wartość 87 rubli za dolara. W ciągu ostatnich 12 miesięcy rubel stracił już 40% swojej wartości w stosunku do dolara. Wszystko dalej idzie zgodnie z planem.

Banki zdały egzamin. Największe banki w USA przeszły stress testy amerykańskiego Fed. Według amerykańskiego banku centralnego są one dobrze przygotowane do przetrwania poważnej recesji i dalszego udzielania kredytów gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom w jej trakcie. Nawet upadek Sillicon Valley Bank, Signature Bank czy banku First Republic nie rzucił banków na kolana. Zdaniem Fed łączne straty testowanych banków mogą sięgnąć w najgorszym przypadku „zaledwie” 541 mld dol.

Bogaci biednieją. W 2022 roku, po raz pierwszy od kryzysu finansowego z 2008 roku, zamożność ludzi na całym świecie zmniejszyła się. Powodem był głównie spadek cen akcji. Globalne bogactwo spadło o 3,5% do 255 bilionów dolarów. Ta superbogata grupa (bogactwo przekraczające 100 milionów dolarów) straciła około 4000 członków, pozostawiając mniej niż 62 000 osób w swoich szeregach. Ale ceny akcji rosną w tym roku, a ogólne bogactwo prawdopodobnie ponownie wzrośnie.

Szwajcarskie zegarki w okazyjnej cenie. Ceny używanych luksusowych szwajcarskich zegarków są najniższe od dwóch lat. Spadły nawet o 19%. Popyt ostygł z powodu spowolnienia gospodarczego, wyższych stóp procentowych, ale także załamania na rynku kryptowalut. Jednocześnie najtańsze nowe Rolexy można kupić za około 19 tysięcy złotych, więc niewykluczone, że niedługo zobaczymy kilka sztuk.

Spadki inflacji, ale nie cen. Inflacja w Polsce kontynuuje spadek i w czerwcu wyniosła już 11,5% r/r. Paliwa do prywatnych środków transportu są 18,0% tańsze niż rok temu. Z kolei najmocniej rosną ceny nośników i energii (18,0% r/r) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (17,8% r/r). Spadki inflacji nie oznaczają jednak powszechnych spadków cen. Te ciągle rosną, ale wolniej, choć cieszy fakt, iż w czerwcu poziom cen nie zmienił się względem maja. Czerwcowe dane przybliżają nas także do obniżki stóp procentowych przez NBP jeszcze przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi, choć jej zasadność pozostaje wątpliwa…

Ostrożny konsument. Mimo spowolnienia dynamiki inflacji oraz poprawy nastrojów w gospodarce w ostatnich miesiącach polscy konsumenci pozostają ostrożni w wydawaniu, zwłaszcza w sklepach detalicznych. Sprzedaż spadła bowiem w maju o -6,8% r/r. Największe spadki obserwujemy w sprzedaży prasy, książek i pozostałej sprzedaży w wyspecjalizowanych sklepach oraz w sprzedaży mebli, RTV i AGD. Najlepiej zaś wygląda sprzedaż samochodów, motocykli i części do nich, choć tutaj również jest gorzej niż rok temu (-2,7% r/r).

Agencje ratingowe S&P Global Ratings oraz Fitch Ratings utrzymały rating kredytowy naszego kraju na poziomie A-. W kontekście toczącej się wojny za naszymi granicami oraz istotnego wzrostu deficytu budżetowego w tym i przyszłym roku to pozytywna wiadomość. Na tym poziomie wiarygodności kredytowej oceniane są również takie kraje, jak Malezja, Malta, Chile, Irlandia, Łotwa i Hiszpania.

Bez bezrobocia. Mimo spowolnienia gospodarczego, wysokiej inflacji i trudnej sytuacji w wielu gałęziach gospodarki, bezrobocie w polskiej gospodarce utrzymuje się blisko najniższych poziomów w historii. To dobra sytuacja dla inwestorów, gdyż stabilna sytuacja na rynku pracy oraz rosnące wynagrodzenia pozwalają części z nas na regularne comiesięczne inwestowanie nawet najmniejszych kwot. Zapraszamy do Portu!

Miłego weekendu!


NOWOŚCI NA BLOGU

Oprocentowanie gotówki w ramach Rezerwy inwestycyjnej w górę

Oprocentowanie gotówki w ramach Rezerwy inwestycyjnej w górę

Rosnące stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego stwarzają okazję do podwyższenia oprocentowania gotówki w naszej Rezerwie inwestycyjnej w euro, które wzrosło z 2,75% do 3,00%.


Akademia Portu – Jak wypełnić ankietę inwestycyjną na Portu?

Przed tym zanim zaczniesz inwestować na Portu, poprosimy Cię o wypełnienie ankiety inwestycyjnej. Dlaczego powinieneś wypełnić ją zgodnie z prawdą? Do czego potrzebujemy róznych informacji? Odpowiadamy w najnowszym filmie z serii Akademia Portu


Fundusze ETF jako pierwsze odrabiają straty po wojnie i pandemii

Fundusze ETF jako pierwsze odrabiają straty po wojnie i pandemii

Fundusze ETF osiągnęły nowy kamień milowy, a zainwestowane aktywa osiągnęły rekordowy poziom 10,3 bln USD. Liczba ta przekroczyła poprzedni rekord w wysokości 10,2 bln USD ustanowiony pod koniec 2021 roku. Wzrost aktywów przypisuje się rosnącym rynkom akcji oraz przede wszystkim silnym napływom nowych środków od inwestorów.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.