Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ubiegłego tygodnia 👇
Revolut zatrudni o 40% więcej pracowników
Co się stało:
Fintechowa aplikacja Revolut broni się przed obecnym trendem zwolnień, co więcej w 2024 roku zwiększy liczbę pracowników o 40%. Firma zaczynała obecny rok zatrudniając nieco ponad 8 000 osób, ale w przeciągu pierwszych 3 miesięcy roku udało się im już podwyższyć tę liczbę do 10 000 pracowników. Większość nowych zatrudnionych trafi do zespołów sprzedażowych, obsługi klienta i do działu zajmującego się przestępstwami finansowymi.
Co to oznacza:
W związku z ostatnim trendem redukcji liczby miejsc pracy oraz zatrzymaniem nowych naborów do wielkich firm technologiczno-finansowych ogłoszenie to jest zaskoczeniem. Globalne banki obniżyły liczbę miejsc pracy w 2023 roku o więcej niż 60 000. Natomiast, już w tym roku, 259 firm technologicznych zlikwidowało blisko 75 000 stanowisk.
Więcej aktualności ze świata FinTech
Apple udostępni płatności NFC stronom trzecim. Oczekuje się, że system płatności mobilnych typu „tap-and-go” (dotknij i idź) zostanie udostępniony konkurentom, jeśli zatwierdzą to organy antymonopolowe UE już w przyszłym miesiącu. Oferta ugody, która zaproponował Apple po czteroletnim dochodzeniu w sprawie, może pomóc uniknąć stwierdzenia wykroczenia i zapobiec potencjalnej wysokiej grzywnie. Mogłaby ona sięgnąć nawet 10% rocznego światowego obrotu firmy.
Klarna łączy się z Uberem. Usługa Pay now oferowana przez Klarnę od teraz umożliwi użytkownikom w USA, Niemczech i Szwecji zapłacić za następną jazdę lub natychmiastową dostawę przesyłki, jednym kliknięciem. W 2023 roku odbyło się ponad 9,5 miliarda przejazdów Uberem, a jedynie w IV kwartale 2023 roku odbyło się średnio 28 milionów przejazdów dziennie – to więcej niż milion w ciągu godziny.
Mastercard wykorzysta AI w walce przeciwko oszustom. Gigant świata płatności uruchomił Scam Protect. Jest to szereg wyspecjalizowanych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, biometrii i otwartej bankowości. Narzędzia te pomagają identyfikować oszustwa i przeciwdziałać im, niezależnie od tego czy mówimy o oszustwach związanych z kartami płatniczymi, oszustwa między kontami czy nieuczciwe otwieranie kont.
Parlament Europejski przegłosował limit płatności gotówkowych w wysokości 10 tysięcy euro. Jednakże niespodzianka, w Polsce i tak obowiązuje już niższy limit wynoszący 15 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają na celu wzmacnianie działań przeciwdziałających praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a nowy limit dotyczy głównie transakcji między firmami, nie obejmując płatności między osobami prywatnymi. Chociaż w niektórych krajach UE nie było wcześniej ujednoliconego limitu płatności gotówkowych, Polska miała już swoje regulacje, które będą nadal obowiązywać. Dodatkowo, na podstawie nowych przepisów, powołany zostanie nowy Urząd do spraw Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu, który będzie nadzorował działania w tym obszarze.
Ministerstwo kultury chce chronić twórców przed sztuczną inteligencją. Najnowsza aktualizacja projektu Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych umożliwia wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji do eksploracji tekstów i danych, chyba że autor lub inny uprawniony zastrzegł inaczej. Poprzednie wersje ustawy nie uwzględniały generatywnej sztucznej inteligencji, co zmieniło się w marcu 2024 roku. Modyfikacja, wprowadzona przez Ministerstwo Kultury, umożliwia reprodukcję utworów do analizy, chyba że autor zdecyduje inaczej, co stanowi znaczącą zmianę w stosunku do wcześniejszych ograniczeń dla AI. Decyzja o odstąpieniu od tych ograniczeń wynikała z krytyki wskazującej na niezgodność z prawem UE oraz z potrzeby kompletnego wdrożenia unijnych dyrektyw. Pomimo obaw o nadużycia AI, nowe prawo oferuje możliwość wyłączenia dzieł z procesu analizy przez AI, jednak wciąż brakuje skutecznych zabezpieczeń przed nadmiernym wykorzystaniem owych dzieł.
Fintech mPay nawiązał współpracę z ukraińskim Universal Bankiem poprzez podpisanie listu intencyjnego, co stanowi kolejny krok w implementacji szybkich transferów pieniężnych na Ukrainę. mPay, jako Krajowa Instytucja Płatnicza, planuje udostępniać swoje mechanizmy płatnicze innym podmiotom, zgodnie ze swoją strategią biznesową. Tego typu współpraca ma na celu ułatwienie szybkich przekazów pieniężnych dla licznej społeczności ukraińskich pracowników w Polsce, a mPay będzie tworzyć dedykowany system przekazów dla Universal Banku. Universal Bank, działający od 20 lat i obsługujący 8 milionów klientów, jest jednym z największych podmiotów finansowych na ukraińskim rynku, co dodatkowo podkreśla znaczenie tej współpracy.