Szukaj
Close this search box.

Przegląd FinTech – EBC eksperymentuje ze sztuczną inteligencją w stylu ChatGPT i inne wiadomości FinTech

Przedstawiamy podsumowanie najciekawszych wiadomości ze świata FinTech z ostatniego tygodnia. 👇

Europejski Bank Centralny eksperymentuje ze sztuczną inteligencją (AI) podobną do ChatGPT

Co się stało?

Europejski Bank Centralny eksperymentuje z generatywną sztuczną inteligencją w wykonywaniu swoich podstawowych działań w celu ich przyspieszenia. Na ten moment EBC testuje AI w spełnianiu różnych zadań, od przygotowywania briefingów i tłumaczenia dokumentów po podsumowywanie danych bankowych oraz kodowanie software’u.

Przedstawiciele EBC twierdzą, że prace nad AI prowadzone są we współpracy z innymi znaczącymi bankami centralnymi. Prawdopodobnie chodzi o amerykański Fed, Bank of England i Monetary Authority of Singapore.

Co to oznacza?

Generatywne AI, wyszkolone na wielkich bazach danych nieoznakowanego tekstu, potrafi prowadzić konwersacje na wzór człowieka oraz wytwarzać unikalne treści. Bardzo dużo firm z sektora prywatnego zaczęło eksperymentować z AI w ciągu ostatniego roku. Banki centralne są jednak nadal ostrożniejsze, ze względu na obawy przed pomyłkami AI i ryzykiem prawnym.

Inne aktualności ze świata FinTech

Samsung zaprezentował kartę płatniczą, którą można fizycznie śledzić. Nową kartę użytkownicy będą mogli śledzić za pomocą swojego smartfona i kontrolować jej położenie za pomocą technologii Bluetooth Low Energy. Samsung zapewnia, że karta pomoże jej właścicielom w przypadku utraty bądź kradzieży ich portfela i odwrotnie, może pomóc też odnaleźć telefon powiązany z kartą.

Visa chce zainwestować 100 milionów dolarów w generatywną AI. Wydawca kart płatniczych założył fundusz typu venture capital, który będzie mógł zainwestować do 100 milionów dolarów w firmy wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji w dziedzinie handlu i płatności.

UE chce mierzyć wpływ kryptowalut na środowisko. Komisja Europejska planuje przeprowadzić trwające rok, badania dotyczące zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do kryptowalut. Departament ds. Usług Finansowych zaprosił do składania ofert na projekt mający na celu opracowanie metodologii i standardów zrównoważonego rozwoju w celu złagodzenia wpływu kryptowalut na środowisko.

Twój smartfon z czytnikiem NFC będzie mógł przyjąć płatność zbliżeniową kartą. Polskie ePłatności wprowadzają aplikację PepPay, oprogramowanie typu Softpos, które umożliwia smartfonom i tabletom przyjmowanie płatności zbliżeniowych kartą płatniczą lub portfelem elektronicznym. PepPay integruje wirtualną kasę fiskalną z terminalami płatniczymi, umożliwiając przyjmowanie płatności za pomocą smartfona. Aplikacja obsługuje różnych operatorów mobilnych płatności zbliżeniowych, takich jak Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay czy BLIK Contactless, oraz oferuje funkcje raportowania transakcji i integracji z aplikacjami biznesowymi, na przykład używanymi przez restauracje.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.