Szukaj
Close this search box.

Inwestycja w obligacje – jak zacząć i czy warto?

Obligacje są jednym z najbardziej popularnych instrumentów inwestycyjnych. Dzięki nim, rządy, korporacje lub inne podmioty gospodarcze mają możliwość pozyskiwania kapitału od inwestorów. Najczęściej są to krótko lub długoterminowe papiery wartościowe emitowane przez rządy czy firmy, które potrzebują finansowania na realizację swoich projektów, działalności lub inwestycji.

W praktyce jest to niczym więcej jak pożyczaniem pieniędzy emitentowi przez inwestorów, których w tym przypadku można byłoby nazwać obligatariuszami. Inwestorzy kupują obligacje, a emitent zobowiązuje się do spłacania kapitału po określonym czasie wraz z odsetkami, które stanowią wynagrodzenie za udzieloną w ten sposób pożyczkę. Na tym polega właśnie inwestowanie w obligacje.

W Portu wykorzystujemy obligacje do równoważenia ryzyka w naszych Portfelach na miarę. Natomiast bardziej doświadczeni inwestorzy mogą skorzystać z możliwości stworzenia Własnej strategii, mając do wyboru między innymi szereg różnych funduszy ETF zawierających obligacje.

Jak zacząć inwestowanie w obligacje?

Na początku najlepiej jest zgłębić swoją wiedzę o obligacjach, aby lepiej zrozumieć ich ofertę na rynku. Zdobywanie wiedzy na temat inwestowania i obligacji wymaga jednak czasu. Warto jest poszerzać swoje kompetencje inwestycyjne, aczkolwiek brak wiedzy nie powinien stanowić bariery. Zacząć inwestowanie w obligacje można od razu, korzystając z odpowiednich produktów inwestycyjnych.

Na początek dobrym sposobem jest skorzystanie z zaufanej platformy inwestycyjnej. W zależności od rodzaju obligacji i celów inwestycyjnych mogą one pełnić różne funkcje w naszych portfelach inwestycyjnych. Dlatego jeśli nie wiesz, jak inwestować w obligacje, a chcesz już czerpać korzyść z takiej inwestycji, wybierz portfel zgodnie ze swoimi preferencjami, taki jaki na przykład możesz znaleźć na Portu. Wypełnienie ankiety sprawi, że Portu umieści w Twojej inwestycji właściwy rodzaj oraz właściwą ilość składnika obligacyjnego. 

Oprócz tego, że warto inwestować w obligacje, warto jest także kształcić się i poszerzać swoją wiedzę, nawet jeśli posiadasz już swoją inwestycję. Na szczęście, portfele inwestycyjne dostępne obecnie na rynku potrafią być bardzo profesjonalne. W takiej sytuacji, nawet kiedy zgłębisz odpowiednią wiedzę inwestycyjną może okazać się, że tak naprawdę nie potrzebujesz żadnego innego produktu.

Jak inwestować w obligacje?

Kluczową kwestią dotyczącą obligacji jest to, że ich wartość rynkowa charakteryzuje o wiele mniejsza zmienność niż w przypadku akcji.

Czerwona linia reprezentuje rozwój indeksu S&P 500 od sierpnia 2019 roku, a żółta linia reprezentuje amerykański indeks obligacji w tym samym okresie. Na wykresie wyraźnie widać o ile bardziej stabilny jest indeks obligacji. Źródło: Longtermtrens.net

Dlatego sprawdzają się one najlepiej, kiedy potrzebujemy troszkę więcej pewności, co do wyniku inwestycji. Niektórzy inwestorzy wykorzystują ofertę obligacji skarbowych w podobny sposób jak lokaty długoterminowe. 

Jak inwestować w obligacje na rynku wtórnym? Jak jeszcze wielokrotnie powtórzymy w tym artykule, jeśli chcemy inwestować długoterminowo to potencjał Twoich pieniędzy lepiej wykorzystasz jeśli zainwestujesz w akcje. Obligacje jednak mają pewną przewagę nad akcjami, ponieważ oferują znacznie stabilniejsze zwroty, co sprawdza się przede wszystkim w krótkim terminie. 

Przyjmuje się, że w inwestycjach o horyzoncie do na przykład 3 lat, warto jest wykorzystać w większej proporcji obligacje. Co więcej, zanim wprowadzimy do portfela akcje, wcześniej możemy jeszcze manipulować ryzykiem wykorzystując różne rodzaje obligacji, na przykład zbudować fundament inwestycji z obligacji skarbowych, ale dodać jakiś procent obligacji korporacyjnych, aby zwiększyć potencjał na korzystniejszą stopę zwrotu. 

Jakie obligacje wybrać?

W pierwszej kolejności należy dobrze poznać swoje intencje i cele inwestycyjne. Dopiero to będzie dobrym punktem wyjścia do odpowiedniego dobrania instrumentów. 

Jeśli odkładasz na emeryturę, a Twój horyzont inwestycyjny to dziesiątki lat, w takim przypadku prawdopodobnie nie potrzebujesz w ogóle żadnej inwestycji w obligacje w swoim portfelu. Ale jeśli, masz dość dużo gotówki i nie chcesz, żeby tak po prostu traciła swój potencjał na koncie bankowym ze względu na inflację. Jednocześnie, nie chcesz przeznaczyć tych środków na emeryturę, ale załóżmy, że planujesz wpłacić je na hipotekę za 3 lata. Wówczas, skorzystanie na przykład z 3-letnich obligacji skarbowych może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Natomiast, jeśli masz troszkę więcej tolerancji do ryzyka i apetyt na lepszy zwrot, ale nadal chcesz podejść do tego konserwatywnie, możesz wybrać, któryś z Portfeli na miarę Portu o mniejszym stopniu ryzyka. 

Inwestycja w obligacje skarbowe czy korporacyjne?

Wybór między obligacjami skarbowymi a korporacyjnymi zależy od indywidualnych celów inwestycyjnych, tolerancji ryzyka i horyzontu czasowego. Obligacje skarbowe oferują bezpieczeństwo i stabilność, podczas gdy obligacje korporacyjne mogą zapewniać wyższe zyski kosztem większego ryzyka. Oczywiście, odpowiednia dywersyfikacja portfela będzie kluczem do osiągnięcia optymalnych wyników inwestycyjnych.

Obligacje skarbowe możesz zakupić w prosty sposób bezpośrednio od Państwa na stronie obligacjeskarbowe.pl. To oficjalna platforma Ministerstwa Finansów, gdzie można kupić wszystkie rodzaje obligacji skarbowych online. Wystarczy założyć konto, wybrać rodzaj obligacji, kwotę inwestycji i złożyć zlecenie kupna.

W przypadku obligacji skarbowych innych państw lub obligacji korporacyjnych, łatwym sposobem będzie skorzystanie z usług brokera, tak jak w przypadku inwestowania w akcje czy fundusze inwestycyjne. Właśnie fundusze obligacyjne mogą okazać się świetnym rozwiązaniem dla początkujących.

Przyjrzyjmy się jednak jakie są wady i zalety obligacji skarbowych w zestawieniu z obligacjami korporacyjnymi. Innymi słowy, przy jakich celach oraz jakiej tolerancji ryzyka lepiej sprawdzą się te pierwsze nad tymi drugimi i na odwrót. 

Obligacje skarbowe

Czy warto inwestować w obligacje skarbu państwa? Najpierw powiedzmy sobie pokrótce czym one dokładnie są. Obligacje skarbowe są emitowane przez rządy i uznawane za jedne z najbezpieczniejszych inwestycji. Inwestorzy, którzy wybierają obligacje skarbowe, mogą liczyć na regularne wypłaty odsetek oraz zwrot zainwestowanego kapitału w terminie zapadalności. W Polsce dostępne są między innymi obligacje dwuletnie, trzyletnie, czteroletnie i dziesięcioletnie.

Zalety

  • Bezpieczeństwo – niskie ryzyko niewypłacalności.
  • Stabilność – przewidywalna stopa zwrotu.
  • Płynność – łatwość sprzedaży na rynku wtórnym.

Wady

  • Niskie oprocentowanie – niższe zyski w porównaniu do obligacji korporacyjnych.
  • Podatność na inflację – wartość realna zysków może spadać przy wysokiej inflacji.

Obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne są emitowane przez przedsiębiorstwa. Mogą oferować wyższe oprocentowanie niż obligacje skarbowe, ale obarczone są większym ryzykiem niewypłacalności emitenta. Obligacje te są atrakcyjne dla inwestorów pragnących wyższych zysków.

Zalety

  • Wyższe oprocentowanie – potencjalnie wyższe zyski.
  • Różnorodność – szeroki wybór emitentów i terminów zapadalności.

Wady

  • Wyższe ryzyko – większe prawdopodobieństwo niewypłacalności emitenta.
  • Niższa płynność – trudności ze sprzedażą na rynku wtórnym w przypadku mniejszych emitentów.

Podsumowując, w kontekście poziomu ryzyka, jeśli priorytetem jest bezpieczeństwo, lepszym wyborem będzie inwestowanie w obligacje skarbu państwa. Dla inwestorów gotowych podjąć większe ryzyko w zamian za wyższe zyski, odpowiednie mogą być obligacje korporacyjne. 

Natomiast, z punktu widzenia celu inwestycji, krótkoterminowe cele mogą lepiej być zrealizowane za pomocą obligacji skarbowych, natomiast długoterminowe cele inwestycyjne mogą skorzystać na wyższym oprocentowaniu obligacji korporacyjnych.

Jeśli składnik obligacyjny ma stać się częścią większego portfela inwestycyjnego, można je postrzegać jako narzędzie. Im więcej obligacji w portfelu tym mniejsze powinny być wahania jego wartości. W tym kontekście mieszanka obligacji skarbowych i korporacyjnych może pomóc w dokładnym wykalibrowaniu ryzyka portfela.

Jak inwestować w obligacje skarbu państwa?

Obligacje Skarbu Państwa (OSP) to jeden z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych dostępnych dla inwestorów w Polsce. Stanowią one formę pożyczki udzielanej państwu, które w zamian zobowiązuje się do spłaty długu wraz z odsetkami w określonym terminie. Inwestycja w obligacje skarbowe to wsparcie finansowe dla budżetu państwa i jednocześnie zysk, stabilny dochód oraz ochrona kapitału dla wierzyciela czyli w tym przypadku inwestora.

Jak zacząć inwestować w obligacje Skarbu Państwa?

Na początku dokonaj wyboru rodzaju obligacji. Skarb Państwa oferuje różne rodzaje obligacji, dostosowane do potrzeb różnych inwestorów. Najpopularniejsze to:

  1. Obligacje oszczędnościowe przeznaczone dla indywidualnych inwestorów, oferujące atrakcyjne oprocentowanie i elastyczne warunki oszczędzania.
  2. Obligacje detaliczne skierowane do szerokiego grona inwestorów, dostępne w różnych terminach zapadalności i różnym oprocentowaniu.
  3. Obligacje hurtowe przeznaczone dla dużych inwestorów instytucjonalnych.

Następnie skorzystaj z państwowej platformy internetowej Treasury Direct (obligacjeskarbowe.pl). Znajdziesz tam wszystkie rodzaje obligacji Skarbu Państwa. Oczywiście musisz zacząć od założenia konta. Będziesz musiał podać swoje dane osobowe, numer rachunku oraz przejść proces weryfikacji. Następnie, pozostaje Ci już tylko złożyć zlecenie kupna. 

Czy warto inwestować w obligacje skarbu państwa? Tak, ale ważne, aby nie zapominać, że chociaż Inwestowanie w OSP wiąże się z minimalnym ryzykiem, to nie jest całkowicie pozbawione ryzyka. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej również dokładnie przeanalizuj swoją sytuację finansową i zapoznaj się z warunkami emisji obligacji.

Inwestowanie w obligacje korporacyjne – na co zwrócić uwagę?

Obligacje korporacyjne to instrumenty dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa w celu pozyskania kapitału na rozwój działalności. Oferują one inwestorom możliwość uzyskania regularnego dochodu w postaci odsetek oraz zwrot zainwestowanego kapitału po upływie określonego terminu. Jednak, w przeciwieństwie do obligacji skarbowych, niosą ze sobą większe ryzyko. Dlatego przed zainwestowaniem w obligacje korporacyjne warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  • Wiarygodność emitenta – ocena wiarygodności kredytowej emitenta jest kluczowa dla bezpieczeństwa inwestycji. Im wyższa wiarygodność, tym mniejsze ryzyko niewypłacalności firmy i utraty zainwestowanego kapitału. Wiarygodność można ocenić na podstawie ratingów kredytowych przyznawanych przez agencje ratingowe, takie jak Standard & Poor’s, Moody’s czy Fitch.
  • Oprocentowanie i rentowność – oprocentowanie obligacji powinno być odpowiednio wysokie, aby zrekompensować ryzyko inwestycji. Rentowność obligacji zależy od wielu czynników, takich jak sytuacja finansowa emitenta, warunki rynkowe czy czas do wykupu obligacji. Warto porównać oprocentowanie różnych obligacji o podobnym poziomie ryzyka, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.
  • Zabezpieczenie obligacji – obligacje mogą być zabezpieczone lub niezabezpieczone. Obligacje zabezpieczone są powiązane z określonymi aktywami emitenta, co zwiększa bezpieczeństwo inwestycji w przypadku niewypłacalności firmy. Obligacje niezabezpieczone nie mają takiego zabezpieczenia, co oczywiście oznacza większe ryzyko dla inwestora.
  • Płynność – płynność obligacji określa, jak łatwo można je sprzedać na rynku wtórnym. Im wyższa płynność, tym łatwiej będzie znaleźć kupca na obligacje w razie potrzeby. Obligacje notowane na giełdzie są zazwyczaj bardziej płynne niż obligacje sprzedawane poza rynkiem regulowanym.
  • Czas do wykupu – czas do wykupu obligacji to okres, po którym emitent zobowiązuje się do spłaty kapitału. Im dłuższy czas do wykupu, tym większe ryzyko związane ze zmianami stóp procentowych (o tej zależności wspomnimy jeszcze później) czy sytuacji finansowej emitenta.
  • Dywersyfikacja – inwestowanie w obligacje różnych emitentów, o różnym czasie do wykupu i oprocentowaniu, pozwala na dywersyfikację portfela i zmniejszenie ryzyka inwestycji (o różnych strategiach inwestowania w obligacje również sobie powiemy).
  • Koszty transakcyjne – przy zakupie i sprzedaży obligacji mogą wchodzić w grę koszty transakcyjne, takie jak prowizje maklerskie czy opłaty manipulacyjne. Warto zwrócić uwagę na wysokość tych kosztów, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na ostateczny wynik inwestycji.

Skorzystanie z usług odpowiedniego brokera, czy nawet robodoradcy, może wyeliminować te wszystkie wątpliwości jakie wiążą się z inwestowaniem w obligacje korporacyjne. W przypadku robodoradców obligacje korporacyjne często wchodzą w skład portfeli inwestycyjnych, tak aby spełniały one swoją rolę w zależności od poziomu ryzyka. 

Zatem, wybierając odpowiedniego robodoradcę będziesz mógł czuć się spokojnie, że w portfelu znajdują się obligacje od wiarygodnych emitentów, gdzie rentowność i długość okresu zapadalności jest dobrana do parametrów inwestycji, że obligacje są płynne, a co najważniejsze koszty będą niskie. W takim przypadku inwestycja w obligacje może być również bardzo prosta. 

Gdzie inwestować w obligacje?

Wybór miejsca do inwestowania w obligacje zależy od indywidualnych preferencji i celów inwestycyjnych. Z pewnością, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i stabilności, obligacje Skarbu Państwa mogą być dobrym wyborem. Wówczas powinieneś zapoznać się z ofertą Obligacji Skarbowych (obligacjeskarbowe.pl).

W przypadku, w którym szukasz wyższych zysków i jesteś gotów podjąć większe ryzyko, możesz rozważyć obligacje korporacyjne. Możesz je kupić bezpośrednio od korporacji, pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się z prospektem emisyjnym.

Natomiast, jeśli chcesz zdywersyfikować swój portfel obligacji i skorzystać z wiedzy ekspertów, fundusze obligacji mogą być odpowiednim rozwiązaniem. Portu posiada bogatą ofertę funduszy ETF na obligacje skarbowe czy korporacyjne. Dlatego jeśli cenisz sobie spokój i chcesz mieć pewność, że Twoja inwestycja jest szeroko zdywersyfikowana oraz przygotowana przez ekspertów, a przy tym jest niskokosztowa, wybierz Portu

Podsumowując, możesz inwestować bezpośrednio, kupując obligacje od państwa lub korporacji, albo poprzez brokera. Nie chcąc uzależniać wyniku swojej inwestycji tylko od jednego typu obligacji rozważ także skorzystanie z funduszy obligacyjnych w celu dywersyfikacji swojego portfela.

W jakie obligacje możesz zainwestować na platformie Portu?

W Portu w obligacje można inwestować na dwa sposoby. Najprostszym jest wybranie któregoś z naszych Portfeli na miarę. O ile inwestor nie wybierze portfela o poziomie ryzyka 10, wówczas z pewnością w jego portfelu znajdą się ETF-y na obligacje. Stanowią one konserwatywny składnik, który ogranicza zmienność inwestycji. Tym samym, im większa waga obligacji w portfelu, tym zmienność powinna być mniejsza, a portfel będzie bardziej dostosowany dla relatywnie krótszych horyzontów inwestycyjnych lub dla inwestorów nie lubiących zbyt wysokiego ryzyka.

Sprawdź jaki portfel jest najlepszy dla Ciebie. Wystarczy wypełnić ankietę inwestycyjną, które do niczego nie zobowiązuje.

Inny sposób, który jest przeznaczony dla bardziej doświadczonych inwestorów, umożliwia samodzielne zestawienie portfela z różnych instrumentów, w tym z ETF-ów na obligacje. W ramach Własnych Strategii i Strategii tematycznych inwestor na Portu może wybrać instrumenty, które najlepiej dopasują się do jego pomysłu inwestycyjnego.

Strategie tematyczne z naszej oferty, które zawierają obligacje to: Liderzy dywidendowi, Rynki rozwijające się, Zrównoważony mix. Są to najbardziej konserwatywne strategie tematyczne w naszej ofercie.

Natomiast, w ramach Własnych strategii inwestorzy mogą zestawić portfele z instrumentów dostępnych w naszej ofercie. Znajduje się w niej wiele różnego rodzaju ETF-ów obligacyjnych, które w zależności od pomysłu mogą świetnie wkomponować się w przemyślaną strategię danego inwestora. Znajduje się tam zarówno oferta obligacji skarbowych jak i korporacyjnych. 

Kiedy inwestować w obligacje?

Moment, w którym warto inwestować w obligacje, zależy od wielu czynników, zarówno związanych z sytuacją rynkową, jak i indywidualnymi celami oraz preferencjami inwestora. Zatem, odpowiedź na pytanie kiedy inwestować w obligacje zależy głównie od długości trwania horyzontu inwestycyjnego oraz tolerancji ryzyka.

Jak w przypadku każdego z aktywów, na podstawie danych historycznych dotyczących obligacji, możemy zauważyć pewne korelacje. Jedną z bardziej charakterystycznych jest to, że duży wpływ na ich atrakcyjność wywiera poziom stóp procentowych ustalany przez banki centralne.

Posiadane obligacje stają się bardziej atrakcyjne, gdy stopy procentowe zaczynają spadać, ponieważ oferują one wyższe odsetki niż te emitowane podczas gdy stopy procentowe są już niższe. Podnosi to także wartość obligacji na rynku wtórnym, gdzie inwestorzy poszukują tych z korzystniejszym oprocentowaniem.

Sytuacja wygląda odwrotnie, gdy stopy procentowe rosną. Obligacje wyemitowane z niższym oprocentowaniem szybko stają się mniej atrakcyjne niż nowo emitowane aktywa o wyższych odsetkach. Taka sytuacja czyni mniej atrakcyjnymi obligacje, które zostały wyemitowane przed podniesieniem stóp procentowych.

Poziom inflacji ma także duży wpływ na atrakcyjność obligacji. Gdy inflacja jest wysoko, obligacje nominalne, które nie oferują wysokich stóp zwrotu w porównaniu z akcjami, często nie są w stanie ochronić zainwestowanych środków przed spadkiem wartości pieniądza.

Inaczej jest w przypadku obligacji inflacyjnych, których wartość nominalna jest indeksowana do wskaźników inflacyjnych. Często oferują one minimalny zwrot, który jednak pozwala uchronić wartość pieniędzy. Nominalnie, stopa zwrotu z takiej inwestycji może sprawiać wrażenie znacznego wzrostu, szczególniew okresach, kiedy inflacja utrzymuje się na wysokim poziomie.

Inwestorzy zwracają się w kierunku obligacji, kiedy oczekują przewidywalności, a szczególnie wtedy, gdy zainteresowani są regularnie wypłacanymi kuponami lub potrzebują część swoich środków umieścić w mniej ryzykownych i stabilnych instrumentach.

Podobnie w sytuacji, gdy rynek akcji przeżywa gorsze chwile, inwestorzy często uciekają w obligacje skarbowe, co podnosi ich cenę. Jednak jak udowodniły ostatnie lata nie zawsze musi się tak wydarzyć. Niemniej jednak, gdy ogólna sytuacja nie zachęca do ponoszenia ryzyka, niejednokrotnie w historii to obligacje okazywały się bezpieczną przystanią. 

Różne rodzaje obligacji mogą reagować różnie na sytuację rynkową. Z reguły papiery wartościowe emitowane przez rządy państw, o ile dane państwo nie przeżywa wielkich zawirowań gospodarczych, będą bardziej stabilne od obligacji korporacyjnych, na które większy wpływ wywierają rynki i panująca na nich zmienność. Czyli ryzyko inwestowania w obligacje często zależy od rodzaju obligacji w naszym portfelu, nie jest ono takie same dla nich wszystkich. 

Poniżej krótkie podsumowanie tego jak obligacje reagują na różne zjawiska rynkowe, gospodarcze i polityczne. 

Jakie są strategie inwestowania w obligacje?

Gdy bierzemy na warsztat różne strategie inwestowania w obligacje, kluczowa będzie długość horyzontu inwestycyjnego oraz poziom tolerancji ryzyka. Niektórzy inwestorzy bardzo lubią obligację za ich względne bezpieczeństwo. Inwestowanie w obligacje może być zatem realizowane na różne sposoby, w zależności od indywidualnych celów, horyzontu czasowego i właśnie tolerancji na ryzyko.

Strategia pasywna (kup i trzymaj) – polega na zakupie obligacji i trzymaniu ich do terminu zapadalności.Głównym celem jest uzyskanie regularnego dochodu w postaci odsetek oraz zwrot zainwestowanego kapitału. Sprawdza się w przypadku obligacji o wysokiej wiarygodności kredytowej i stabilnym oprocentowaniu. Wymaga cierpliwości i długoterminowego podejścia, które zawsze są bardzo ważne w inwestowaniu.

Strategia aktywna (trading) – polega na aktywnym handlu obligacjami, czyli kupowaniu i sprzedawaniu ich w celu wykorzystania wahań cen. Głównym celem jest osiągnięcie zysków kapitałowych, czyli różnicy między ceną kupna a ceną sprzedaży. Wymaga wiedzy i doświadczenia w analizie rynku obligacji oraz umiejętności przewidywania zmian stóp procentowych. Przy tej strategii ryzyko straty przy inwestycji w obligacje jest największe. 

Strategia drabinkowa (laddering)  jest to już bardziej przemyślana strategia, z której korzystają bardziej zaawansowani inwestorzy chcący na bieżąco korzystać ze swojego kapitału. Polega na zakupie obligacji o różnych terminach zapadalności, tworząc tzw. „drabinkę” obligacji. Głównym celem jest zapewnienie regularnego dochodu w postaci odsetek oraz stopniowe uwalnianie kapitału w miarę upływu terminów zapadalności. Pozwala na dywersyfikację ryzyka związanego ze zmianami stóp procentowych. Sprawdza się w przypadku inwestorów, którzy potrzebują regularnego dochodu i chcą stopniowo uwalniać swój kapitał.

Strategia barbell wariacja strategii drabinkowej, ale realizująca nieco inny cel. Polega na zakupie obligacji o krótkim i długim terminie zapadalności, pomijając obligacje o średnim terminie. Głównym celem jest uzyskanie wyższego dochodu z obligacji długoterminowych oraz elastyczności związanej z obligacjami krótkoterminowymi. Pozwala na wykorzystanie potencjalnych zmian stóp procentowych. Sprawdza się w przypadku inwestorów, którzy oczekują zmian stóp procentowych i chcą na nich skorzystać.

Strategia oparta na analizie fundamentalnej sposób ten będzie bardziej odpowiedni dla pasjonatów inwestowania, ale dzięki niemu można wybrać obligacje z dużym potencjałem na zysk i o niskim ryzyku braku spłaty.  Wymaga wiedzy i umiejętności analizy finansowej, a często także inwestowania w oparciu o zaufanie do swoich umiejętności. 

Strategia oparta na analizie technicznej jeśli wspomnieliśmy o analizie fundamentalnej to zaraz obok musi pojawić się również analiza techniczna, często wyśmiewana i traktowana jako typ wróżenia z fusów. Nie rozstrzygając tej kwestii teraz, polega ona na wyborze obligacji na podstawie wykresów i wskaźników, które pokazują trendy cenowe i wolumen obrotu, a także ustawiają się w specyficzne figury. Głównym celem jest wykorzystanie wahań cen obligacji do osiągnięcia zysków kapitałowych. Wymaga oczywiście wiedzy i umiejętności analizy technicznej oraz jest często stosowana przez spekulantów.

Przykłady różnych figur analizy technicznej.

Źródło: Investopedia

Inwestycja w obligacje ile portfela inwestycyjnego powinny stanowić obligacje?

Ponownie, to zależy. Wiele czynników decyduje o tym ile portfela inwestycyjnego powinny stanowić obligacje czyli innymi słowy jak powinna wyglądać nasza inwestycja w obligacje. Po pierwsze wyobraźmy sobie, że są one jednym ze składników portfela, który w zależności od ilości i rodzaju będzie wpływał na jego stabilność.

Weźmy sobie przykładowy portfel inwestycyjny, którego celem jest inwestowanie na emeryturę. Osoba młoda, nawet do 40-45 roku życia może nawet zapomnieć o umieszczeniu obligacji w swoim portfelu, oczywiście tylko wtedy, gdy jej tolerancja ryzyka jest stosunkowo wysoka. 

Jak pokazują wyniki historyczne, akcje potrafią najoptymalniej wykorzystać potencjał naszego kapitału w długim horyzoncie. Na przykład osoby inwestujące w S&P500 przez dłużej jak 20 lat w dowolnym okresie, jeszcze nigdy na tym nie straciły. 

Z reguły, globalny rynek akcji rośnie nawet średnio rocznie w tempie 6-10%. Na przykład nasz Portfel na miarę Portu złożony z samych funduszy akcyjnych rósł w ostatnich dziesięciu latach w średnim rocznym tempie 10,7%.

W obliczu takich faktów można zadać sobie pytanie – czy warto inwestować w obligacje? Odpowiedź brzmi tak, właśnie wtedy kiedy możemy skorzystać z ich stabilizującego efektu. Kiedy więc warto włączyć obligacje do swojego portfela emerytalnego? Zakładając, że Twoja tolerancja ryzyka jest dalej wysoka, najlepiej gdy horyzont inwestycyjny zaczyna być krótszy niż 10 lat. Im krótszy to będzie okres, tym większy procent portfela powinny stanowić obligacje, nawet 70-80% portfela w horyzoncie na przykład 3 letnim. 

Troszkę inaczej sprawa wygląda, gdy Twoja tolerancja do ryzyka nie jest zbyt wysoka, wówczas nawet jeśli jesteś młodym człowiekiem nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby obligacje w Twoim portfelu pełniły funkcję stabilizacyjną i mieściły w zakresie około 30%, nawet przy bardzo długich, kilkudziesięcioletnich okresach trwania inwestycji. 

W praktyce, jedynie osoba z doświadczeniem i wiedzą może naprawdę pogodzić wszystkie czynniki, które decydują o tworzeniu konkretnych portfeli inwestycyjnych. Co więcej, sytuacja każdego inwestora jest inna, więc warto mieć pewność, że Twoja inwestycja w obligacje naprawdę spełni swoje zadanie. 

Aby tak się stało i móc inwestować od razu, najlepiej jest wybrać portfel, który będzie przygotowany przez profesjonalistów. Na przykład u nas na Portu, wystarczy wypełnić ankietę, a tym samym system będzie mógł ocenić Twój apetyt na ryzyko, potrzeby inwestycyjne, wiedzę, doświadczenie, aby przygotować dla Ciebie idealnie skomponowaną inwestycję

Wówczas, nawet jeśli każda inwestycja jest związana z ryzykiem, będziesz miał przynajmniej pewność, że inwestycja, którą posiadasz została idealnie dopasowana do Twoich potrzeb. Każdy z naszych portfeli został przygotowany przez ekspertów, a dobór instrumentów nie jest przypadkowy. Ilość obligacji w każdym z nich jest starannie dobrana do poziomu ryzyka. Dzięki temu, każdy inwestor otrzyma Portfel na miarę, który pozwoli uzyskać jak najwyższą stopę zwrotu w oparciu o dane kryteria. 

Inwestycja w obligacje – wady i zalety

Żaden rodzaj aktywów nie jest idealny, a absolutnie każdy wiążę się z jakąś miarą ryzyka. Każde z aktywów ma również swoje specyficzne cechy, dzięki którym można budować portfele inwestycyjne spełniające różne funkcje. 

Na przykład w przypadku akcji, dla inwestorów pasywnych z długim horyzontem inwestycyjnym, ich zaletą będzie szansa na osiągnięcie możliwie najwyższych zysków ze względu na długoterminowy wzrost rynku akcji nieporównywalny z żadnym innym rodzajem aktywów.

Jednak inwestor, który będzie potrzebował wypłacić swoje środki na przykład po 3 latach, uzna wysoką zmienność akcji za wadę, ponieważ chciałby, aby w momencie ukończenia inwestycji oczekiwany zwrot był dużo bardziej przewidywalny. Dlatego, najprawdopodobniej jego portfel będzie składał się w większości z obligacji.

Niemniej jednak, ocena obligacji pod kątem zalet i wad może w prosty sposób pokazać potencjalnemu inwestorowi do czego obligacje nadają się najlepiej, a w jakich kontekstach się nie sprawdzą. Zatem, jeśli ktoś chce oszczędzać na emeryturę już od wieku 20 lat, portfel złożony w większości z obligacji będzie raczej zbyt konserwatywnym wyborem.

Również nie wszystkie obligacje są w stanie uchronić oszczędności przed inflacją, gdy ta jest wysoka, ale taką szansę da nam na przykład konkretny rodzaj obligacji zwanych inflacyjnymi.

Obligacje, w przeciwieństwie do akcji nie dają nam możliwości udziału w zyskach spółek, ponieważ są zupełnie innym instrumentem niż akcje. Jednak stale mogą one zapewniać regularny przypływ gotówki, ponieważ część z dostępnych obligacji w swojej konstrukcji zakłada cyklicznie wypłacanie odsetek.

Niektóre obligacje potrafią skusić nas wysoką rentownością na poziomie przypominającym średnie roczne wyniki rynku akcji, aczkolwiek należy zwrócić uwagę na to, że często są to obligacje emitowane przez korporacje lub rządy państw o niskim ratingu kredytowym. Są więc one obarczone dużo większym ryzykiem niewypłacalności.

Poniższa infografika przedstawia zalety i wady obligacji, wskazując, do jakich celów inwestycyjnych najlepiej się nadają, a w jakich przypadkach warto rozważyć inne instrumenty. Dodatkowo, zwrócono uwagę na specyficzne ryzyka związane z obligacjami, które warto zabezpieczyć.

Inwestowanie w obligacje – wady i zalety

Obligacje a wojna

Wojna i konflikty zbrojne mają znaczący wpływ na rynek obligacji, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Wpływ ten może być zarówno pozytywny, jak i negatywny, w zależności od rodzaju obligacji, sytuacji gospodarczej kraju oraz skali i długości trwania konfliktu.

Spróbujmy zatem określić jakie mechanizmy związane z obligacjami mogą mieć miejsce podczas wojny:

  • Wzrost rentowności w okresach niepewności związanych z wojną inwestorzy często szukają bezpiecznych przystani dla swojego kapitału, co zwiększa popyt na obligacje skarbowe uważane za najbezpieczniejsze aktywa. Wzrost popytu prowadzi do wzrostu cen obligacji, ale też spadku ich rentowności.
  • Zwiększone wydatki rządowe – wojna często wiąże się ze zwiększonymi wydatkami rządowymi na cele obronne, co może prowadzić do wzrostu deficytu budżetowego i konieczności emisji większej liczby obligacji skarbowych, aby pozyskać pieniądze od społeczeństwa.
  • Ryzyko niewypłacalności – w przypadku krajów bezpośrednio zaangażowanych w konflikt zbrojny, istnieje ryzyko niewypłacalności państwa, co oznacza, że rząd może nie być w stanie spłacić swoich długów. To z kolei może doprowadzić do spadku wartości obligacji skarbowych tego kraju.

Mimo, że wojny dotyczą przede wszystkim interesów różnych państw to wywierają one również wpływ na gospodarkę i podmioty w niej funkcjonujące, również na korporacje emitujące obligacje. Z jakimi mechanizmami możemy spotkać się w przypadku wojny w kontekście obligacji korporacyjnych?

  • Wzrost ryzyka kredytowego wojna może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową przedsiębiorstw, zwłaszcza tych działających w sektorach bezpośrednio dotkniętych konfliktem. To zwiększa ryzyko niewypłacalności firm i spadku wartości ich obligacji. 
  • Zmiany w ratingach kredytowych agencje ratingowe mogą obniżyć ratingi kredytowe przedsiębiorstw działających w regionach objętych wojną, co również wpływa na wartość ich obligacji.
  • Ograniczony dostęp do finansowania w okresach niepewności związanych z wojną przedsiębiorstwa mogą mieć trudności z pozyskaniem finansowania, co może prowadzić do wzrostu oprocentowania ich obligacji.

W przypadku wojny wzrośnie popyt na obligacje tak zwanych bezpiecznych przystani, czyli państw, na które wojna nie wpływa w sposób bezpośredni, a które mają silne fundamenty finansowe. W historii były to często obligacje skarbowe Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Szwajcarii. To prowadzi do wzrostu cen tych obligacji i spadku ich rentowności.

Zanim zaczniesz porównaj ryzyko inwestowania w akcje i obligacje

Akcje są powszechnie uważane za bardziej ryzykowne niż obligacje. To ryzyko przejawia się na dwa sposoby, po pierwsze wahania kursu akcji charakteryzują się o wiele większa amplitudą w różnych okresach, a szczególnie w krótkim terminie. Po drugie, rozpatrując akcje w kontekście konkretnych spółek, a obligacje w kontekście konkretnych państw, istnieje o wiele większa szansa, że upadnie dana spółka niż państwo.

Z drugiej strony, kto nie ryzykuje ten nie pije szampana, akcje stwarzają o wiele większą szansę na wyższą stopę zwrotu w długim terminie, gdzie zaciera się znaczenie krótkoterminowych wahań cenowych. Natomiast inwestycja w obligacje jest w stanie z dużą większym prawdopodobieństwem zapewnić konkretny i przewidywalny wzrost w krótkim terminie. Obie te cechy można świetnie łączyć tworząc portfele o różnym poziomie ryzyka. Są jeszcze inne cechy które odróżniają te dwa rodzaje aktywów. Podsumujmy to wszystko razem:

Akcje

  • Potencjał zysku – akcje oferują potencjalnie wyższe zyski niż obligacje, ponieważ inwestor staje się współwłaścicielem firmy i może czerpać korzyści z jej wzrostu.
  • Ryzyko – inwestowanie w akcje wiąże się z większym ryzykiem, ponieważ wartość akcji może znacząco się wahać w zależności od sytuacji rynkowej i wyników finansowych spółki. Istnieje ryzyko utraty części lub całości zainwestowanego kapitału.
  • Płynność akcje notowane na giełdzie są zazwyczaj łatwe do kupna i sprzedaży.
  • Udział w zyskach akcjonariusze mogą otrzymywać dywidendy, czyli część zysków firmy.

Obligacje

  • Stabilność obligacje oferują większą stabilność niż akcje, ponieważ ich wartość jest mniej podatna na wahania rynkowe. Inwestor może otrzymywać regularne odsetki oraz zwrot kapitału po upływie terminu zapadalności.
  • Ryzyko inwestowanie w obligacje wiąże się z mniejszym ryzykiem niż akcje, ale nie jest całkowicie bezpieczne. Istnieje ryzyko kredytowe (niewypłacalności emitenta) oraz ryzyko stopy procentowej (zmiany wartości obligacji w zależności od stóp procentowych).
  • Płynność płynność obligacji zależy od ich rodzaju i emitenta. Obligacje skarbowe są zazwyczaj bardziej płynne niż obligacje korporacyjne, chyba, że mówimy o funduszach obligacyjnych skupiających tematycznie szereg tego typu obligacji.
  • Odsetki inwestujący w obligacje mogą otrzymywać regularne odsetki, co stanowi przewidywalny dochód.

Wybór między akcjami a obligacjami zależy od indywidualnych celów, horyzontu inwestycyjnego i tolerancji na ryzyko. Warto pamiętać, że dywersyfikacja portfela, czyli inwestowanie w różne klasy aktywów, pozwala na zmniejszenie ryzyka i zwiększenie szans na osiągnięcie oczekiwanych zysków.

Podsumowanie

Inwestowanie w obligacje może zaoferować stabilny dochód i dywersyfikację portfela. Decydując się na obligacje, warto zrozumieć, że istnieją różne ich rodzaje, takie jak obligacje skarbowe czy korporacyjne, oraz masz możliwość wyboru różnych sposobów inwestowania – bezpośrednio lub poprzez fundusze inwestycyjne (m.in ETF-y) czy platformy internetowe tak jak Portu. 

Kluczowe jest dopasowanie strategii do indywidualnych potrzeb i horyzontu inwestycyjnego. Należy pamiętać, że inwestycja w obligacje, choć generalnie bezpieczniejsza od akcji, niesie ze sobą ryzyko związane między innymi ze zmianami stóp procentowych czy niewypłacalnością emitenta. Dlatego dokładna analiza i rozważenie wszystkich za i przeciw są niezbędne przed podjęciem decyzji inwestycyjnej. 

Jeśli jesteś osobą początkującą, możesz ominąć tę barierę wejścia jaką jest posiadanie zaawansowanej wiedzy. Możesz po prostu zacząć inwestować w gotowe Portfele na miarę. Wystarczy wypełnić ankietę, aby w Twoim portfelu znalazła się właściwa ilość obligacji, a cały portfel precyzyjnie zaspokajał Twoje potrzeby inwestycyjne.

Nawet jeśli jesteś już osobą doświadczoną, możesz skorzystać z naszej bogatej oferty instrumentów inwestycyjnych, w której znajdują się także ETF-y obligacyjne. W ten sposób sam możesz skomponować swój portfel, który w pełni spełni Twoje oczekiwania i pomoże Ci osiągnąć Twoje cele.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną, a Portu nie świadczy usługi doradztwa inwestycyjnego.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.

– Niniejszy artykuł jest materiałem marketingowym.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.