Ciężko by było znaleźć człowieka, który nie chciałby wzbogacić się. Większość z nas nawet sobie nie uświadamia jak wielką ma szansę na wzbogacenie się dzięki inwestowaniu. Zdecydowanie większą niż uzyskanie nieoczekiwanego spadku bądź wygranej na loterii. Natomiast nie każdy z nas ma czas lub fachową wiedzę by stworzyć własną strategię inwestycyjną, a potem by regularnie pracować nad swoim portfelem. Dlatego pozostają nam dwie możliwości, skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców inwestycyjnych lub wypróbować tak zwanego inwestowania pasywnego. W tym artykule, na kliku przykładach, wyjaśnimy różnicę między inwestowaniem aktywnym i pasywnym, i wytłumaczymy, dlaczego to właśnie wybór sposobu pasywnego może być korzytniejszy dla większości inwestorów.
Można intuicyjnie założyć, że skorzystanie z usług profesjonalisty inwestującego aktywnie, może przynieść lepsze wyniki w porównaniu z tymi, gdybyśmy sami starali się o nasze inwestycje lub skorzystali ze strategii inwestowania pasywnego. Czy jest to prawda? Na pewno nie według raportu SPIVA, który wskazał, że w ostatnich 10 latach ponad 83% zarządzających funduszami w Europie osiągało gorsze wyniki niż indeksy, z którymi możemy je porównywać.
Czym jest inwestowanie pasywne i czym różni się od podejścia aktywnego?
Inwestowanie pasywne jest bardzo przystępną i długoterminową formą inwestowania. Umożliwia inwestorowi kupowanie setek akcji różnych firm naraz przy minimalnym wysiłku. Główną strategią jest kopiowanie ruchów rynku. Kopiując rynek, sprawiamy, że ryzyko inwestycyjne takiego portfela równa się ryzyku rynkowemu. Oznacza to, że unikamy ryzyka, że któryś z menedżerów portfela zarządzanego w sposób aktywny pomyli się.
Najlepszym przykładem formy inwestowania pasywnego są fundusze indeksowe. Kopiują one główne indeksy, takie jak na przykład jeden z najbardziej znanych S&P 500 lub index Nasdaq 100. Kiedy index zastąpi którąś z akcji, ETF, który je kopiuje, zrobi dokładnie to samo.
Inwestowanie aktywne jest czymś dokładnie przeciwnym. W miejsce cierpliwego, długofalowego kopiowania ruchów rynku, inwestor stara się wygrać z rynkiem, kupnem i sprzedażą aktywów w odpowiednim momencie. Celem inwestowania aktywnego jest zatem przebicie średniej stopy zwrotu rynku i czerpanie zysków z krótkoterminowych wahań. Niesie to ze sobą częste zmiany w portfelu, a także potrzebę identyfikacji różnych papierów wartościowych na bazie analizy fundamentalnej. Jest to finansowo i czasowo bardzo skomplikowana forma inwestowania. Niestety także, w długoterminowym ujęciu nie daje ona ponadprzeciętnych rezultatów, takich jak każdy by chciał oczekiwać. Nawet najbardziej doświadczeni profesjonaliści często nie są w stanie pokonać rynku.
Jaki jest najprostszy sposób inwestowania pasywnego?
Robodoradcy – automatyczne platformy inwestycyjne online
Dzięki wykorzystaniu inteligentnych algorytmów robodoradcy są w stanie utrzymywać stan Twojego portfolia nieustannie w idealnych proporcjach. Nie spekulują ani nie próbują przewidywać przyszłości. Dodatkowo nie pobierają wysokich opłat od Twoich zysków – skuteczne inwestowanie pasywne online nie wymaga wysokich kosztów. Dzięki długoterminowemu horyzontowi inwestycyjnemu nie musisz martwić się wahaniami na rynku, które spędzają sen z powiek inwestorom aktywnym.
ETF
Robodoradcy z reguły korzystają przy inwestowaniu z ETF-ów – są to fundusze notowane na giełdzie (ETF – exchange- traded fund). Można je nabywać i sprzedawać na tej samej zasadzie co akcje. Za główne zalety ETF uważa się przejrzystość, elastyczność, dużą dywersyfikację oraz stopy zwrotu na poziomie rynku.
Zalety inwestowania pasywnego
Nawet dla tych, którzy lubią trzymać wszystko we własnych rękach istnieje mnóstwo powodów, dla których warto wybrać pasywne strategie inwestycyjne.
Oszczędza czas i pieniądze
Mówi się, że czas to pieniądz. Jednakże tylko garstka ludzi może z czystym sumieniem powiedzieć, że inwestowanie to jedna z ich pasji, a nawet wtedy, nie oznacza to samo przez siebie, że mają wystarczająco dużo czasu i umiejętności, by poświęcić się niezbędnym analizom rynku na dokładne określenie czasu kupna i sprzedaży niczym Warren Buffett.
Możesz zacząć inwestować pasywnie w czasie krótszym niż jest potrzebny na przeczytanie tego artykułu. Na przykład korzystając z robodoradcy zazwyczaj nie musisz zrobić nic więcej jak tylko odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących Twoich celów finansowych, horyzontu czasowego i tolerancji ryzyka. W oparciu o Twoje odpowiedzi dostaniesz rekomendację odpowiedniego portfela, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Pasywne zarządzanie portfelem ma wyraźnie niższe opłaty niż zarządzanie aktywne. Mniejsza ilość transakcji i brak szerokiego grona analityków i menedżerów portfeli przynoszą ze sobą mniejsze koszty.
Na co uważać inwestując pasywnie
Dyscyplina
W inwestowaniu długoterminowym jest normalne, że inwestor przejdzie przez wszystkie możliwe fazy rynku (niedźwiedzia – spadki, byka – wzrosty czy kangura – duże wahania notowań) Nie ma jednak potrzeby przywiązywać do tego zbyt wielkiej uwagi, czy popadać w panikę. Panikowanie może nawet pogorszyć efektywność inwestycji i zmniejszyć zyski. Najlepiej jest trzymać się planu, być wytrwałym, a z ewentualną wypłatą środków cierpliwie poczekać, aż rynki odbudują się po krachu. W długim horyzoncie rynki rosną – właśnie ten fakt jest najbardziej wykorzystywany przez inwestowanie pasywne.
Dywersyfikacja
Fundusze ETF pozwalają inwestować w różne papiery wartościowe na całym rynku i we wszystkich sektorach na raz. Jeśli chodzi o dywersyfikację są one idealne. Inwestując na Portu otrzymasz portfel zdywersyfikowany jak pod kątem rynków (amerykański, europejski, azjatycki) tak również i pod względem aktywów – akcje, obligacje, surowce (w tym również złoto).
Jeżeli inwestowanie to dla Ciebie zupełna nowość i nie czujesz się w nim pewnie. Wiedz, że inwestowanie pasywne to najlepszy sposób jak zacząć bez specjalistycznej wiedzy i długotrwałej analizy rynku. Pasywna strategia inwestycyjna powinna być fundamentem inwestowania Twoich pieniędzy lub krokiem do bardziej złożonych form jaką mogłaby być na przykład Twoja własna strategia, którą możesz utworzyć na Portu, starannie dobierając odpowiednie instrumenty.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?
– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.