Szukaj
Close this search box.

Dobra konsumpcyjne, baterie, półprzewodniki – sektory z perspektywą?

Dobra konsumpcyjne, Baterie, Półprzewodniki

W Portu trzymamy rękę na pulsie i staramy się zapewnić naszym klientom instrumenty, które wpisują się w obecne trendy świata inwestycji, charakteryzują się dużym potencjałem, a jednocześnie są godne zaufania. W odpowiedzi na prośby klientów dodaliśmy do naszej oferty ETF-y śledzące sektory baterii, półprzewodników, ale także bardziej defensywny ETF skupiający firmy z branży dóbr konsumpcyjnych, które mogą być doskonałym dopełnieniem Twoje własnej strategii inwestycyjnej.

Branża dóbr konsumpcyjnych

Od początku tego roku akcje firm technologicznych znacznie straciły na wartości i nie do końca wiadomo, kiedy przestaną spadać. Przyczyniło się do tego między innymi podwyższenie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych przez bank centralny czy także niepewność związana z wojną na Ukrainie. Dlatego wielu inwestorów zaczyna doceniać i faworyzować te akcje, które charakteryzuje relatywnie mniejsza zmienność cen i są emitowane przez firmy o silnych fundamentach.

Jeśli i Ty należysz do inwestorów poszukujących bardziej defensywnych strategii w tych burzliwych czasach, z pewnością zainteresuje Cię instrument „Branża dóbr konsumpcyjnych” (Xtrackers MSCI World Consumer Staples UCITS ETF 1C). Obejmuje on akcje spółek o ugruntowanej pozycji skupiających się na produkcji i dystrybucji dóbr konsumpcyjnych. Zalicza się do nich przede wszystkim produkty spożywcze, higieny osobistej, napoje czy produkty gospodarstwa domowego. Ze względu na to, że popyt na tego typu dobra jest stały i nie wpływają na niego znacząco cykl ekonomiczny, trendy czy sytuacja geopolityczna, ceny akcji w tym sektorze nie mają tendencji do skokowych zmian wartości. Dzięki charakterowi sprzedawanych produktów, spółki uwzględnione w tym funduszu są w stanie osiągać spójne rezultaty, które w porównaniu ze wzrostowymi spółkami z innowacyjnych sektorów technologicznych, są o wiele bardziej przewidywalne.

W instrumencie „Branża dóbr konsumpcyjnych” znajdziesz akcje więcej jak 100 firm, na przykład Procter & Gamble, Nestle, Unilever, Walmart czy L’Oreal. Najliczniej reprezentowane są firmy z USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Japonii i Francji.

Sektor dóbr konsumpcyjnych
Źródło: etf.dws.com

Zwróćmy uwagę na pewien ciekawy fakt, by zrozumieć, dlaczego produkty firm uwzględnionych w funduszu cieszą się stałym zainteresowaniem, bez względu na to co się dzieje na świecie. Wyobraź sobie, że idziesz do sklepu, by kupić szampon, pastę do zębów, herbatę, margarynę, majonez, proszek do prania, dezodorant, lody, ciastka, karmę dla psa… Mimo, że kupiłeś ponad 20 różnych produktów różnych marek, faktycznie może okazać się, że wszystkie te produkty należą do zaledwie dwóch koncernów jakimi są Unilever lub Procter & Gamble. Czy jesteś zaskoczony? Spróbuj sprawdzić kto jest producentem na etykiecie. Innymi słowy spółki, które są uwzględnione przez fundusz reprezentują te produkty, których potrzebujemy na co dzień, bez względu na zawirowania i kryzysy światowe. Tak się składa, że większość tych dóbr jest produkowana przez wielkie koncerny światowe, a ich produkty spotykamy niemalże w każdym sklepie, w każdym miejscu na świecie.

Baterie

Przyszłość przemysłu produkującego baterie może okazać się jeszcze bardziej ciekawa niż historia jego dotychczasowego rozwoju. W ostatnich latach byliśmy świadkami wielkich projektów inwestycyjnych i przejęć w tym obszarze – Tesla wybudowała gigantyczną fabrykę baterii w Niemczech, gigant wydobywczy British Petroleum (BP) zakupił w Wielkiej Brytanii największą firmę produkującą stacje ładowania pojazdów elektrycznych, Jaguar Land Rover zaplanował inwestycję 18 miliardów dolarów w swoje pojazdy elektryczne, lista takich zdarzeń praktycznie się nie kończy. Baterie są i będą kluczową technologią, na której opiera się mnóstwo produktów, od elektroniki i urządzeń domowych, poprzez auta elektryczne aż po zapasowe źródła energii, które wykorzystuje się podczas przerw w dostawie prądu lub w celu zrekompensowania braków w sieci.

Instrument „Baterie” (L&G Battery Value-Chain UCITS ETF) koncentruje się na spółkach, które są zaangażowane w ten przemysł i mogą być ciekawym wyborem dla inwestorów, którzy widzą potencjał tej branży. Złożoność tego ETF leży w skupieniu się na całym łańcuchu dostaw, od wydobycia surowców, produkcji, aż do ich użytkowania. Instrument obejmuje spółki notowane na giełdach całego świata, które zajmują się wydobyciem surowców lub substancji chemicznych, które są niezbędne do produkcji baterii. Obejmuje on również firmy technologiczne zaangażowane w produkcję i innowacje w tej dziedzinie, a na koniec także firmy motoryzacyjne zajmujące się produkcją aut elektrycznych bezpośrednio.

Omawiany fundusz skupia 32 spółki. Największe z nich to Mineral Resources, Pilbara Minerals, Lockhead Martin, Panasonic czy Samsung. W mniejszym stopniu również firmy motoryzacyjne, na przykład Renault, BMW, Tesla czy Rolls-Royce. Największą reprezentację mają akcje z Japonii, USA, Korei Południowej, Australii oraz Francji.   

Rosnące zapotrzebowanie na baterie przyspiesza ich wykorzystanie. Firmy, które produkują baterie są nawet skłonne obniżać ceny dzięki zwiększającej się produkcji, co sprawia, że baterie stają się ogólnodostępne i coraz bardziej atrakcyjne do wykorzystywania w innych sektorach. Na przykład baterie litowo-jonowe, które są częścią samochodów elektrycznych i systemów przechowujących energię, według szacunków powinny doczekać się rakietowego wzrostu niemal o 2000% do 2030 roku – w porównaniu z rokiem 2020.

Zapotrzebowanie na baterie do 2030 roku

Półprzewodniki

Półprzewodniki znajdują zastosowanie w niezliczonej ilości obszarów, od branży związanej ze zdrowiem, poprzez IT, po transport i rolnictwo. Są one niezbędnym elementem nowoczesnej elektroniki – używane są w diodach, tranzystorach, chipach komputerowych i samochodach. Pandemia koronawirusa przyspieszyła wykorzystanie technologii cyfrowych, a dzięki wysokiemu zapotrzebowaniu w poprzednim roku przedsiębiorstwa z sektora półprzewodników wykazały dwucyfrowy wzrost. W kontekście krótkoterminowym, problemy z łańcuchem dostaw także wpłynęły na wzrost cen w branży. W związku z transformacją cyfrową do której chipy są niezbędne, sektor wykazuje niezaprzeczalny długoterminowy potencjał. To właśnie od chipów zależy postęp w branży samochodów autonomicznych, inteligentnych domów, robotów, sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy lub łączności 5G. Według szacunków, stojące na chipach innowacje powinny do 2030 roku zwiększyć liczbę dostępnych urządzeń aż dziesięciokrotnie.

Jeśli spojrzymy na całościowy obraz wzrostu w tym obszarze, możemy przypuszczać, że w latach 2020-2030 wielkość sektora podwoi się. Smartfony i rozwój aplikacji powinny dalej wieść prym w kontekście zapotrzebowania na chipy. Skokowy wzrost zapotrzebowania jest przede wszystkim oczekiwany w branży serwerów i centrów przechowywania danych, a także w branży motoryzacyjnej.

Objętość rynku półprzewodników w mln USD
Źródło: Statista.com

Jeśli Ty także uważasz, że ten sektor będzie kontynuować swój wzrost, możesz w tym uczestniczyć inwestując do oferowanego na Portu instrumentu „Półprzewodniki(iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF). Skupia on 250 spółek, głównie z USA, Tajwanu, Holandii i Japonii, część z nich jest dość znana, na przykład: Taiwan Semiconductor Manufacturing, NVIDIA, AMD, Qualcomm, Broadcom lub ASML. Oprócz tego, instrument ten jest ciekawy ze względu na to, że respektuje zasady ESG – czyli wyklucza spółki, które obecnie realizują swoje biznesy w kontrowersyjnych branżach. (na przykład: przemysł zbrojeniowy, tytoniowy, paliwowy).

Mała ciekawostka. Kiedy myślimy o jakimś miejscu, które jest epicentrum firm technologicznych większość z nas pomyśli o Dolinie Krzemowej (Silicon Valley). Jednakże, być może najważniejsza firma na świecie w sektorze półprzewodników znajduje się w Holandii niedaleko Eindhoven, a nazywa się ASML Holding. Firma istnieje już od 40 lat i daje pracę 30 000 ludzi oraz jako jedyna na świecie jest w stanie budować skomplikowane urządzenia, których używa się do produkcji najbardziej zaawansowanych chipów. Jedno takie urządzenie kosztuje 140 milionów dolarów, składa się z mniej więcej 100 000 części, a do jego transportu potrzebne są 4 Jumbo Jet-y.

Jeśli którykolwiek ze zaprezentowanych tutaj instrumentów zainteresował Cię, nie wahaj się i dodaj go do swojej strategii lub stwórz nową strategię z jego uwzględnieniem. Pełna oferta instrumentów jest dostępna tutaj. Dodatkowo, Portu przygotowało dla Ciebie także gotowe już strategie tematyczne, w których zestawiamy poszczególne instrumenty według sektorów i trendów, dzięki czemu możesz wybrać coś co odpowiada Twoim celom oraz wartościom.

—————————————————————–

Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu tego artykułu?

– Artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.

– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

– Inwestycje na rynkach kapitałowych są zawsze ryzykowne.

– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji na rynkach kapitałowych.

– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni lub czy np. inwestowanie tematyczne jest dla Ciebie? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.