#06 – Czy to żart? Recesji nie będzie!

Po euforycznych pierwszych dwóch tygodniach listopada, przyszły dwa nijakie (nudne) tygodnie. Mimo to WIG wzrósł o 3,4%. Podobnie europejski Euro Stoxx 50 zyskał 2,4%, S&P 500 wzrósł o 0,8%, a japoński Nikkei 225 o 0,1%.

Działo się jednak sporo i były to bardziej dynamiczne wydarzenia niż względny spokój na rynkach. Dokładnie w środku tygodnia – 15 listopada, pocisk ze strefy działań wojennych spowodował śmierć dwóch Polaków, mieszkających w przygranicznej polskiej wsi Przewodów. Pocisk wystrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza. Gdyby ten pocisk był rosyjski, oznaczałoby to atak na państwo członkowskie NATO, a konflikt mógłby przerodzić się w 3 wojnę światową.

Inflacja, stagflacja, stopy procentowe. Do pojęć ekonomicznych, którymi do niedawna prawie nikt się  zbytnio nie przejmował, dodamy jeszcze jedno – spiralę inflacyjną. Zgodnie z teorią jest spowodowana cyklicznym wzrostem cen i płac, ciasnym rynkiem pracy i wysokimi wydatkami państwa. Według badańErste Group ten czarny scenariusz nie zagraża Europie Środkowo-Wschodniej. Ale gdyby zagrażał, na przykład, Węgrzy i Rumuni (również my) jesteśmy bliżej niż nasi sąsiedzi w Czechach i na Słowacji.

Zbliża się ważny poziom dla cen ropy. Chiny przestają kupować ropę z Rosji. Zmniejsza to popyt na ten surowiec w ogóle, a cena czarnego złota Brent spada do poziomu 76 USD za baryłkę. Wszyscy są w napięciu i tak naprawdę nie jest do końca jasne, co stanie się na giełdach towarowych po wprowadzeniu limitu 5 grudnia.

Czy to żart? Oto, co mówią obywatele Europy dotknięci wysokimi cenami energii po tym, jak Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie ograniczenia cen gazu ziemnego. Jaki jest sufit? 275 euro za MWh! Dla nas brzmi to jak żart, głównie dlatego, że obecna cena gazu ziemnego na giełdzie wynosi 120 euro. Taki działanie jest nie tylko spóźnione, ale nie ma sensu ekonomicznego. Europo, dziękujemy bardzo, ale spróbuj jeszcze raz i lepiej.

Recesji nie będzie! Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) światowa gospodarka powinna uniknąć recesji. Jednak największy kryzys energetyczny od lat 70. XX wieku spowoduje gwałtowne spowolnienie, zwłaszcza w Europie. Tempo wzrostu światowego PKB ma spowolnić z 3,1% do 2,2% w przyszłym roku, podczas gdy na naszym kontynencie ma spaść do 0,5% z 3,3% w tym roku.

Najdroższe piłkarskie mistrzostwa wszech czasów. Nie, nie mówimy o cenie “greckiej” sałatki sprzedawanej w czasie wydarzeń (kosztuje 10 euro i wygląda okropnie), ale o tym, ile kraj wydał na mistrzostwa. Rekordowe 15 miliardów dolarów, które Brazylia wydała na Mistrzostwa Świata w 2014 roku, zostało przekroczone przez Katar 14 razy. Nie wspominając o co najmniej 6 500 osobach, które zapłaciły najwyższą cenę.

Powrót pomarańczowego demona? Były prezydent USA Trump postanowił ponownie kandydować na prezydenta. Jest to wiadomość, która wywołuje gęsią skórkę u wielu, ale inni są podekscytowani. Jeśli uda mu się wygrać ponownie, pewne jest, że na świecie będzie więcej niepewności. Na początku listopada pojawiły się doniesienia, że może to zrobić, a akcje jego sieci społecznościowej Truth (Ticker: DWAC) skoczyły w tym miesiącu aż o 78%, ale potem odpisały część zysków.

Prowokujecie nas. Tak Rosja zareagowała na polski zakaz wjazdu do kraju. A komu przyznano zakaz? Ministrowi spraw zagranicznych Rosji Ławrowowi. Miał wziąć udział w spotkaniu OBWE w przyszłym miesiącu, ale ostatecznie będzie reprezentowany przez stałego przedstawiciela Rosji przy organizacji. Ławrow się dziwi, chociaż jest na liście sankcyjnej.

PGE prężnie się rozwija. PGE, w większości państwowa spółka, dobrze radziła sobie w trzecim kwartale. Spółka energetyczna, która jest największym dystrybutorem energii w Polsce, odnotowała wzrost zysku netto o 17%. Według wskaźnika EBITDA spadł jednak o 9% ze względu na mniejszy zysk operacyjny. Państwo planuje wykorzystać zyski spółek energetycznych do finansowania pomocy dla obywateli, a w przyszłości chce przenieść wszystkie aktywa węglowe do jednej, w 100% państwowej spółki.

Czy Niemcy nam pomogą? UE wcześniej zgodziła się na stopniowe wycofywanie dostaw surowców energetycznych z żądnej wojny Rosji. Jednak wiele krajów, w tym my, ma długoterminowe kontrakty na dostawy z Rosją, a zerwanie tych kontraktów oznaczałoby zapłacenie kar. Nasz rząd próbuje skontaktować się z Niemcami i uzgodnić nałożenie sankcji na polsko-niemiecki odcinek rurociągu Przyjaźń. Pozwoliłoby to Polsce wstrzymać rosyjskie dostawy już w przyszłym roku i nie płacić Rosji ani złotówki.

Miłego miesiąca!


NOWOŚCI NA BLOGU

Strategia: Akcje amerykańskie “wide moat”

Tak samo jak średniowieczne zamki chroniły się przed nieprzyjaciółmi za pomocą szerokich fos, podobną strategię w dzisiejszym świecie wybierają także niektóre firmy.


Czy złote czasy pasywnego inwestowania są już za nami?

Czy złote czasy pasywnego inwestowania są już za nami?

„Żaden inwestor przecież nie będzie chciał osiągać przeciętnych wyników”, w ten sposób menedżerowie aktywnie zarządzanych funduszy…

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.

Polecamy