Szukaj
Close this search box.

#40 – Nowe rekordy na ETF-ach

W związku z nadchodzącą „majówką” wszyscy z uwagą obserwują prognozę pogody. Uwaga spoiler, ma być ciepło! Przed długim weekendem warto również przyjrzeć się perspektywom inwestycyjnym, które także ulegają poprawie. Rozpoczęta na początku kwietnia korekta zaczyna ustępować, choć główne indeksy nadal mają przed sobą długą drogę do powrotu do szczytów. Niemniej, od początku roku indeks S&P500 zyskał 7,5%, a jego technologiczny odpowiednik Nasdaq 6,8%. Dobrze wyglądają także indeksy w Europie, gdzie niemiecki Dax zyskał od początku roku 8,1%. Nadal liderem rynkowego peletonu pozostaje japoński Nikkei ze stopą zwrotu od początku roku bliską 14,0%. Kiepsko radzi sobie rynek obligacji, sytuacja ochłodziła się także na rynku złota i kryptowalut. Polski złoty stabilny, za euro płacimy 4,32, a za dolara 4,04.

ETF-y biją kolejne rekordy. Aktywa zainwestowane w globalne fundusze ETF osiągnęły na koniec marca nowy rekord wynoszący 12,71 biliona dolarów. W marcu do funduszy ETF napłynęło 145 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Pierwsze dwa miejsca pod względem napływu środków w marcu zajmował ETF indeksu S&P 500, na trzecim miejscu znalazł się ETF na Bitcoin firmy BlackRock.

Stopy wyższe na dłużej. Amerykański bank centralny (Fed) potrzebuje średnio ośmiu miesięcy na obniżkę stóp procentowych od ostatniej podwyżki. Ale obecny cykl jest wyjątkowy. Fed utrzymuje stopy procentowe na stabilnym poziomie od lipca 2023 r., czyli już od 10 miesięcy. Jednakże biorąc pod uwagę, że inflacja w USA w marcu wyniosła 3,5% r/r, wygląda na to, że stopy procentowe mogą pozostać na podwyższonym poziomie dłużej niż oczekiwano. Zdaniem części analityków, pierwsza obniżka mogłaby nastąpić dopiero jesienią.

Czy USA tracą oddech? Wzrost gospodarki amerykańskiej w pierwszym kwartale zaskakująco spowolnił do 1,6%, podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 2,5%. To najniższy wzrost PKB od pierwszej połowy 2022 roku. Choć PKB pozostaje poniżej szacunków, Stany Zjednoczone rosną szybciej niż inne kraje rozwinięte, zwłaszcza te w Europie. Jednak liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych była niższa niż oczekiwano. Amerykańska gospodarka wysyła zatem mieszane sygnały.

Europa powstaje z popiołów. W kwietniu aktywność gospodarcza w strefie euro rosła w najszybszym tempie od prawie roku. Według wstępnych danych, zagregowany indeks menedżerów logistyki PMI wzrósł do 51,4 pkt z 50,3 pkt w marcu i znacznie przekroczył oczekiwania analityków. Silne usługi ratują Stary Kontynent, podczas gdy przemysł wciąż boryka się z problemami.

FTSE w klubie rekordzistów. Brytyjski indeks FTSE 100 przebił nowe maksima i wspiął się do 8100 punktów. Stało się to po wynikach finansowych Associated British Foods, właściciela marki Primark. Indeks mierzy wyniki 100 największych spółek notowanych na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Ostatni kluczowy rynek w Europie osiągnął w ten sposób nowe maksimum, osiągane wcześniej przez francuski CAC, niemiecki DAX, a także paneuropejski Europe Stoxx 600.

Pasywne > aktywne. W branży zarządzania funduszami aktywni menedżerowie (ci, którzy lubią wybierać akcje) zostali wyprzedzeni przez menedżerów pasywnych (tych, którzy śledzą indeks) pod względem zarządzanych aktywów. Na koniec ubiegłego roku wolumen aktywów ulokowanych w amerykańskich funduszach pasywnych sięgnął 13,3 bln dolarów, nieznacznie przekraczając 13,2 bln dolarów zainwestowanych w fundusze aktywne. Zarządzanie pasywne staje się coraz bardziej popularne dzięki niższym opłatom i historycznie wyższym zyskom.

Grecja odzyskuje siły. Po uratowaniu zbankrutowanego kraju i wielu drastycznych środkach zapobiegawczych, europejski pacjent znów ma się dobrze. W zeszłym roku była to trzecia najszybciej rozwijająca się gospodarka w UE, a jej dług publiczny spadał w ostatnich trzech latach najszybciej w całej Europie. Oby tak dalej!

Wyścig zbrojeń. Globalne wydatki na wojsko i zbrojenia wzrosły w ubiegłym roku o 6,8% do 2,44 biliona dolarów, co stanowi największy wzrost od 2009 roku. Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja wydały najwięcej, za nimi plasowały się Indie i Arabia Saudyjska. Światowe wydatki na wojsko wzrosły dziewiąty rok z rzędu.

Brytania się zbroi. Wielka Brytania stoi przed największym impulsem od pokolenia, wprowadzając swój przemysł zbrojeniowy na wyższy bieg. Wydatki na obronę mają wzrosnąć do co najmniej 2,5% PKB do 2030 r. w celu zbudowania najsilniejszej armii w Europie. Jest to odpowiedź na zagrożenia ze strony jednego państwa, które nieustannie ma imperialne ambicje. Chyba wszyscy wiemy o kogo chodzi.

Do zobaczenia za 4 lata. Najstarsza kryptowaluta Bitcoin przeszła czwarty halving. Podczas „halvingu” nagroda zdobywana przez górników kryptowalut jest zmniejszana o połowę co cztery lata. Ogranicza to w ten sposób podaż Bitcoinów i zgodnie z prawami gospodarczymi powinno spowodować wzrost ich ceny. Na cenę wpływa jednak szereg innych czynników i nie jest pewne, jak zachowa się ona tym razem. Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w kryptowaluty, zalecamy zapoznanie się z Portu Crypto.

Najbogatsi, strzeżcie się! Ministrowie G20 proponują, aby miliarderzy płacili podatek od majątku w wysokości co najmniej 2%. Propozycja ta dotknęłaby trzy tysiące osób i mogłaby przynieść prawie 300 miliardów euro rocznie. Brazylia, Niemcy, Hiszpania i Republika Południowej Afryki wyraziły swoje poparcie. Zebrane pieniądze zostaną wykorzystane na walkę z ubóstwem, nierównością i kryzysem klimatycznym. Czy ktoś pytał Elona o zdanie?

Inwestycje kosztują. Gwiazda ostatnich miesięcy, Facebook, tym razem nie spełnił oczekiwań inwestorów. Zapowiedź zwiększonych wydatków inwestycyjnych na rozwój sztucznej inteligencji spotkała się z negatywną reakcją na giełdzie. Niemniej jednak, spółka nadal dynamicznie się rozwija, zwiększając swoje zyski. Podobny scenariusz może dotyczyć również inwestycji w AI, jednakże do ich monetyzacji spółka potrzebuje jeszcze co najmniej kilku lat. Mimo negatywnej reakcji na zwiększone wydatki, kurs akcji spółki wzrósł o 85% w ciągu ostatniego roku.

Google na fali. Zupełnie odwrotnie od spółki Marka Zuckerberga inwestorzy odebrali wyniki Google, zwiększając wycenę tego technologicznego giganta o ponad 10%. Google dobrze radzi sobie zarówno w segmencie wyszukiwarki, jak i Youtube. Poprawnie rozwija się także branża chmurowa. Już niedługo inwestorzy powinni także zobaczyć pierwsze przychody z segmentu sztucznej inteligencji. Google zacznie także wypłacać dywidendę. Dla każdego coś miłego.

Polski przemysł pod znakiem zapytania. Produkcja przemysłowa spadła w marcu o -6,0% r/r, a produkcja budowlano-montażowa o -13,3% r/r. Dane są zaskakujące, bowiem mimo pierwszych sygnałów poprawy sytuacji w tej branży w Europie spadki w marcu okazały się znaczące. Trudno powiedzieć czy wyjątkowo wczesny okres Wielkanocy w tym roku mógł mieć jakiś wpływ na aktywność pod koniec miesiąca. Niewykluczone także, że dalej pogarszała się koniunktura w Niemczech, co nie pozostaje bez wpływu na nasze lokalne przedsiębiorstwa.

Konsument nie w humorze. Sprzedaż detaliczna, podobnie jak produkcja przemysłowa, okazała się być słabsza w marcu od oczekiwań ekonomistów. Potwierdza się więc trend, w którym gospodarstwa domowe wydają mniej na towary, przenosząc swoje wydatki na sektor usług, nieujęty w sprzedaży detalicznej. Nadal słabo wygląda sprzedaż odzieży i obuwia, której nie sprzyjają warunki pogodowe. Podobnie wygląda sytuacja w branżach zależnych od rynku mieszkaniowego. Połączenie danych o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej za marzec wskazuje, że ryzyka dla wzrostu PKB w pierwszym kwartale znajdują się po negatywnej stronie.

Coraz bliżej celu. Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w marcu 2,6% r/r. Najwyższy odczyt zanotowano w Rumunii (6.7% r/r), najniższy zać na Litwie (0.4% r/r). W Polsce inflacja HICP wyniosła 2.7% r/r. W każdym przypadku ostatnie odczyty inflacji znajdują się wyraźnie poniżej tych obserwowanych jeszcze rok temu. Kluczowe pytanie to na ile trend spadkowy z ostatnich miesięcy będzie dalej kontynuowany.

Polacy coraz bardziej świadomi. Według badania Goldman Sachs TFI nieco ponad połowa Polaków (54%) deklaruje, że myśli o tym, żeby w jakiś sposób zabezpieczyć dodatkową emeryturę, natomiast 25% zdaje się na to, co wypłaci im ZUS lub KRUS. Z kolei 21% ankietowanych twierdzi, że będzie pracować do końca życia. Jak wiemy z badań w przypadku zabezpieczenia emerytalnego świetnie sprawdza się długoterminowe inwestowanie pasywne z Portu.

Miłego weekendu! 

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Nowe fundusze ETF w naszej ofercie: AI, Indie, obronność i nie tylko

W naszej ofercie instrumentów znajdziesz teraz nowe fundusze ETF, które oferują możliwość inwestowania na kolejnych obiecujących rynkach i w dynamicznych sektorach. W artykule przedstawiamy każdy z nich i zastanawiamy się, dlaczego mogą one stanowić ciekawą ofertę inwestycyjną.


Akademia inwestowania Portu – Nowy cennik Portu

Od 1 maja wprowadzamy nowy cennik. W jaki sposób inwestowanie na Portu stanie się jeszcze łatwiejsze i prostsze? Dlaczego wprowadzane zmiany przynoszą jeszcze więcej korzyści dla klientów? Opowiadamy w nowym video.


Wszystko co powinieneś wiedzieć o podatkach

Z końcem kwietnia mija termin na rozliczenie PIT. Inwestowałeś na Portu w ubiegłtm roku i na Twoim koncie doszło do sprzedaży papierów wartościowych? W tym wpisie znajdziesz instrukcję jak poradzić sobie z rozliczeniem podatków z inwestycji.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.