Szukaj
Close this search box.

#39 – Amerykańska inflacja rozrabia

Inwestorzy pozostają w dobry nastrojach, choć część z nich złapała pewną zadyszkę. Słabiej w ostatnim czasie radziły sobie obligacje, a poszczególne indeksy giełdowe zaliczyły drobne korekty. Niemniej, sytuacja cały czas faworyzuje optymistów, a rynek byka, póki co, nie ustępuje. Od początku roku indeks S&P500 zyskał 9,6%, a jego technologiczny odpowiednik Nasdaq 10,7%. W Europie także obserwujemy wzrosty, choć już nie tak imponujące. Najlepszym indeksem w tym roku pozostaje japoński Nikkei ze stopą zwrotu od początku roku bliską 19%. Świetnie radzi sobie także złoto, które zbliża się do poziomu 2400 dolarów za uncję. Po dynamicznym początku roku sytuacja uspokoiła się na rynku kryptowalut, a polski złoty umocnił się do euro poniżej poziomu 4,30. Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wydarzeń z ostatnich 2 tygodni.

Niższe stopy. Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jednak nieoficjalnie zapowiedział ich obniżenie na czerwcowym posiedzeniu. Najnowsze dane dotyczące inflacji w strefie euro dostarczają coraz więcej argumentów na rzecz takiego kroku. Mimo to, przewidywana skala obniżek w tym roku nie powinna być znacząca, a koszt pieniądza może osiągnąć na koniec roku poziom 3,25%-3,50%. Ta informacja jest również istotna dla osób korzystających z Rezerwy Inwestycyjnej w euro, które mogą rozważyć stopniowe przenoszenie środków do Portfeli na miarę w euro, zanim stopy procentowe znacząco spadną.

Falstart. Podczas gdy Europa już przygotowuje się do obniżek stóp procentowych, w Stanach Zjednoczonych ten moment wydaje się obecnie bardziej odległy. Najnowsze dane dotyczące inflacji w USA ponownie rozpaliły debatę na temat tego, czy planowane przez Rezerwę Federalną cięcia są w ogóle konieczne. Zgodnie z ostatnimi danymi, inflacja w USA osiągnęła poziom 3,5% w ujęciu rocznym. Był to kolejny odczyt w ostatnich miesiącach, który zaskoczył wyższą dynamiką wzrostu cen. Potwierdza się więc teza, że „ostatnia mila” w walce z inflacją jest wyjątkowo trudna. Jeszcze niedawno wydawało się, że Fed może rozpocząć obniżki stóp w czerwcu, podobnie jak EBC. Jednak ostatnie wydarzenia sugerują, że moment ten odroczy się na wrzesień. Środowe dane spowodowały gwałtowny spadek na rynku akcji. Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych z kolei wzrosła do najwyższego poziomu od listopada ubiegłego roku, a ceny obligacji spadły.

Akcje na tronie. Pierwszy kwartał 2024 roku zdecydowanie należał do rynku akcji. Dobrze poradziły sobie w nim akcje amerykańskie oraz europejskie, ale szczególnie wyróżniły się akcje japońskie. Świetny okres zaliczyło także złoto. Obligacje znacznie odstawały, stanowiąc jedynie tło dla głównych rynkowych wydarzeń. Więcej na temat wydarzeń z minionego kwartału przeczytacie na naszym Magazynie.

7 wspaniałych vs. reszta świata. Grupa akcji największych amerykańskich spółek znana jako Magnificent 7 (Microsoft, Apple, Google, Meta, Amazon, Nvidia, Tesla) pokonuje obecnie resztę światowego rynku akcji, ale to może wkrótce się zmienić. W IV kwartale tego roku dynamika zysków indeksu MSCI World bez Magnificent 7 powinna przewyższyć grupę „siedmiu wspaniałych”. Oznacza to, że obstawianie wyłącznie dużych spółek może się nie opłacić i zwycięski może okazać się bardziej zróżnicowany portfel.

Indie jako centrum finansowe? W ciągu najbliższych 20 lat wartość giełdy w Indiach może wzrosnąć dziesięciokrotnie do 40 bilionów dolarów. Mówi się, że wzrost wartości może wynikać z większego zaufania inwestorów i wzrostu gospodarczego kraju. Indyjska giełda akcji, z wartością 4,6 biliona dolarów, jest obecnie czwartą co do wielkości na świecie. W grudniu tamtejsza giełda wyprzedziła tę w Hongkongu pod względem kapitalizacji, a indyjski indeks giełdowy Nifty 50 zyskał w zeszłym roku 20%.

Sezon wyników za rogiem. Pierwsze trzy miesiące roku minęły jak z bicza strzelił, a wraz z nimi przyszedł okres, w którym spółki publikują, jak sobie radziły w poprzednim kwartale. W piątek swoje wyniki zaprezentował Blackrock, który potwierdził coraz mocniej rosnącą popularność funduszy ETF, jak i swoją dominację na tym rynku. Aktywa pod zarządzaniem najbardziej popularnego dostarczyciela ETF-ów zbliżyły się do 10,5 biliona dolarów.  W przyszłym tygodniu wyniki zaprezentują z kolei Bank of America oraz Netflix. Analitycy oczekują, iż zyski dla całego indeksu S&P500 wzrosną o 3.2% r/r. W akcje największych amerykańskich spółek, jak i funduszy ETF dostarczanych przez Blackrock można inwestować na Portu za pomocą Własnych Strategii.

Czy Spotify i spółka uratują muzykę? Przychody branży muzycznej z platform streamingowych gwałtownie rosną. Usługi takie jak Spotify przyciągają coraz więcej klientów i stają się dobrym źródłem dochodu dla twórców muzyki. Daleko nam jednak do złotej ery płyt CD, a zyski zamiast do wykonawców trafiają w głównej mierze do platform streamingowych. Wielu artystów próbuje zarabiać gdzie indziej. Jak? Poprzez koncerty i występy na żywo.

Zielony okres trwa. W 2023 r. europejskie emisje w energetyce i przemyśle spadły do ​​rekordowego poziomu. W porównaniu do 2022 r. spadły one o 15,5%, z czego aż jedna czwarta przypadła na sektor energetyczny. W porównaniu z 2005 r. emisje spadły nawet o prawie połowę (47%). Polska również podąża za pozytywnym trendem. Powodem jest boom na odnawialne źródła energii, ale i spowolnienie europejskiego przemysłu.

Imponujące plany Saudyjczyków zostały ograniczone. Pamiętacie zapowiedź projektu The Line, futurystycznego poziomego miasta o długości 170 km? Arabia Saudyjska została zmuszona do ograniczenia projektu. Aktualnie kraj ten planuje, że projekt będzie miał długość „tylko” 2,4 km, za to koszty z szacunkowych 500 mld USD mają wzrosnąć do 1,5 bln USD. Z planowanych 9 milionów mieszkańców, tylko 300 000 osób znajdzie nowy dom w The Line. Powodem prawdopodobnie są malejące rezerwy finansowe saudyjskiego funduszu inwestycyjnego. Zdaniem niektórych zmiana ta przynosi wstyd królestwu. A zatem rozmiar ma znaczenie?

Google w nowym ringu? Technologiczny gigant planuje największe przejęcie w swojej historii, a jego celem jest HubSpot. Firma zajmująca się oprogramowaniem, o kapitalizacji rynkowej wynoszącej 33 miliardy dolarów koncentruje się na marketingu, sprzedaży i relacjach z klientami. Jeśli przejęcie uzyska zgodę organów antymonopolowych, Google rzuci w nowym ringu rękawicę takim graczom wagi ciężkiej, jak Salesforce, Oracle, Microsoft czy SAP.

Powrót do czołówki. Polska znalazła się na 23. pozycji w rankingu krajów, które w ciągu najbliższych trzech lat będą przyciągały najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) – wynika z zestawienia firmy doradczej Kearney. To powrót do tego zestawienia po blisku 9 latach przerwy. W 2015 roku Polska zajęła w nim także 23 miejsce. Odpowiedzi na pytanie dotyczące kluczowych aspektów przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w Polsce wskazują, że największe znaczenie ma potencjał technologiczny i innowacyjny, co podkreśliło 17% respondentów. Inwestorzy cenią również efektywność systemu prawno-regulacyjnego, na co wskazało 15% badanych. Kolejne istotne czynniki to także łatwość transferu kapitału (14%), przejrzystość przepisów rządowych (13%) oraz silna ochrona praw inwestorów i własnościowych (12%).

Silny złoty. Możliwy napływ kapitału zagranicznego nie pozostaje bez wpływu na notowania polskiego złotego. A ten umocnił się ostatnio do dawno nie widzianych poziomów 4,26 za euro. Nie bez wpływu pozostają tutaj także decyzje Rady Polityki Pieniężnej, która nie planuje obniżać w tym roku stóp procentowych z poziomu 5,75%. Silniejszy złoty to mniejsze zyski inwestorów z aktywów za granicą, ale także ciekawy moment na ewentualne zwiększenie swojej dywersyfikacji walutowej. W Portu możliwe jest to poprzez Portfele na miarę oraz Rezerwę inwestycyjną.

 

Miłego weekendu! 

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Akademia inwestowania Portu – Podsumowanie pierwszego kwartału 2024 na rynkach

W najnowszym odcinku Akademii Inwestowania Portu przyglądamy się temu co działo się na rynkach w pierwszym kwartale 2024 roku. Analizujemy, jak rozpoczął się rok oraz czy przewidujemy dobry czas dla inwestorów.  Zapraszamy do oglądania!


Mniej opłat, więcej możliwości – przedstawiamy nowy cennik

Dla klientów, którzy inwestują z nami długoterminowo, a wartość ich inwestycji z czasem rośnie, wprowadzamy nowość, która czyni inwestowanie z nami jeszcze bardziej opłacalnym, wszystkie szczegóły znajdzisz w naszym artykule.


Pierwszy kwartał 2024 – Mocny start w nowy rok

Pierwszy kwartał nowego roku za nami. Jaki był ten okres i czym zapisze się w pamięci inwestorów? Piszemy o sztucznej inteligencji, Japonii, obniżkach stóp procentowych i podsumowujemy wyniki portfeli Portu.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.