Banki centralne zdejmują powoli nogę z hamulca. Ani amerykański Fed, ani Europejski Bank Centralny nie podnoszą już stóp procentowych, co dało rynkom finansowym trochę oddechu. Główny amerykański indeks S&P 500 wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia o 5,8%, a technologiczny Nasdaq o 6%. Podobnej skali wzrosty obserwowaliśmy także w Europie. Niemiecki DAX zyskał 3,7%, a francuski CAC40 4,2%. W Azji nastroje były już bardziej mieszane. Japoński Nikkei zyskał 4,1%, ale już chiński Hang Seng „tylko” 1,5%. Wzrosty obserwowaliśmy także na rynku obligacji, które zyskiwały od 2,0% do 5,0%. Spokojniej było z kolei na rynku złota i kryptowalut, które w ostatnim tygodniu pozostawały w trendzie bocznym. Za euro płacimy 4,44, a za amerykańskiego dolara 4,15.
Stopy bez zmian. W środę, zgodnie z oczekiwaniami, amerykański bank centralny po raz drugi z rzędu pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie w przedziale 5,25-5,50%. Szef Fed Jerome Powell powiedział, że jest świadomy wpływu wysokich stóp procentowych na gospodarkę, a bankierzy centralni wskazali, że nawet jeśli inflacja zacznie zwalniać, są gotowi ponownie podnieść stopy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednak rynek odebrał tę wiadomość jako oznaczającą, że Fed ma już dość podwyżek stóp w tym cyklu, na co akcje i obligacje zareagowały pozytywnie.
Amerykański rynek pracy spowalnia. Narrację o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych w USA wsparły także dane z tamtejszego rynku pracy. Stopa bezrobocia wzrosła bowiem w październiku do poziomu 3,9%. Choć to wciąż wyjątkowo niski na tle historycznym poziom, to jest to najwyższy poziom bezrobocia od stycznia 2022 roku. W danych z amerykańskiego rynku pracy widać także dalsze zahamowanie dynamiki wzrostu zatrudnienia oraz wzrostu płac. Odczyty z rynku pracy pokochały rynki obligacji, które coraz śmielej zaczynają myśleć o obniżkach stóp procentowych.
Strefa euro dalej spowalnia. Inflacja w strefie euro spadła w październiku do 2,9% r/r z 4,3% r/r we wrześniu, co stanowi spadek większy niż oczekiwano. Inflacja bazowa spadła do 4,2% r/r. Najwyższy wzrost cen wśród krajów strefy euro – 7,8% r/r – odnotowała ponownie Słowacja. Gwałtowny spadek dynamiki cen był także sygnałem dla EBC, który zdecydował się utrzymać stopy procentowe na poziomie 4,5% i do kolejnych podwyżek stóp procentowych podchodzi z rezerwą. Rzeczywiście, gospodarka strefy euro spadła w trzecim kwartale o 0,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem i wkrótce może wpaść w recesję.
Średni sezon wyników. Za nami najbardziej obfity okres publikacji wyników amerykańskich spółek za trzeci kwartał. Pozytywnie inwestorów zaskoczyły Microsoft, Amazon oraz Netflix. Negatywnie inwestorzy odebrali zaś wyniki Google, Facebook, Apple i Tesli. Z informacji ze spółek wyłania się także jedna ważna obserwacja. O ile trzeci kwartał okazał się być dobry dla większości spółek, to widać rosnącą niepewność odnośnie koniunktury w ostatnim kwartale tego roku. W przyszłym tygodniu wyniki zaprezentują m.in. Uber oraz Disney.
Czas na korektę. W ubiegły piątek S&P 500 wszedł w obszar korekty, tracąc ponad 10% w porównaniu z lipcowym maksimum i 14% w stosunku do szczytu z grudnia 2021 r. Tak, akcje spadają, ale z historycznego punktu widzenia nie jest to nic wielkiego. Przykładowo w czasie bańki internetowej spadły one o 49% w porównaniu do poprzednich maksimów, zaś w marcu 2009 w porównaniu do maksimów z października 2007 aż o 57%. Nie przeszkodziło im to jednak w kolejnych latach szybko osiągnąć nowe szczyty. Rynki akcji są dynamiczne, o czym świadczy wzrost indeksu S&P 500 w ciągu ostatniego tygodnia o 5,8%.
Bezpieczna przystań powraca. Okres od maja do września nie był specjalnie sprzyjający dla złota. Jego cena zniżkowała z poziomu około 2000 USD za uncję do poziomu 1850 USD. Obecnie jednak złoto ponownie wróciło na radary inwestorów. Możliwe, że w wyniku poszukiwania bezpiecznej przystani w obliczu wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Cena złotego kruszcu ponownie przekroczyła bowiem granicę 2000 dolarów za uncję i jest na najwyższym poziomie od 5 miesięcy. Chociaż złoto ma się obecnie dobrze, powinno nadal służyć jedynie jako element dywersyfikacji naszego portfela i zajmować niewielką część naszych aktywów.
15 lat Bitcoina. 15 lat temu Satoshi Nakamoto opublikował białą księgę dotyczącą Bitcoina, która zapoczątkowała rozwój kryptowalut. Kryptowaluty są obecnie zakazane w kilkunastu krajach, jednak (a może właśnie z tego powodu) ponad 420 milionów ludzi na całym świecie ma z nimi pewne doświadczenie, czyli około 5% populacji. Wartość rynkowa rynku kryptowalut wzrosła od zera do około 1,28 biliona dolarów w ciągu piętnastu lat, ale zdecydowanie największym zainteresowaniem nadal cieszy się Bitcoin. Zainteresowanie wydaje się w tej chwili rosnąć, a Bitcoin zyskał prawie 25% w ciągu ostatniego miesiąca na fali oczekiwań na wprowadzenie pierwszego funduszu ETF na Bitcoin.
Dobra luksusowe: kakao i sok pomarańczowy. Cena soku pomarańczowego na rynkach towarowych wzrosła do 4 dolarów za funt (0,45 kg), co stanowi najwyższą cenę od 57 lat. Od początku roku cena wzrosła już o 90% z powodu słabych zbiorów w USA, Meksyku i zwłaszcza w Brazylii, na którą przypada trzy czwarte światowego handlu. W zeszłym tygodniu także cena kakao osiągnęła najwyższy poziom od 44 lat. Na szczęście ceny pozostałych ważnych produktów żywnościowych zachowują się dużo spokojniej.
Sieci społecznościowe bez reklam? Meta umożliwi europejskim użytkownikom korzystanie ze swoich sieci społecznościowych Facebook i Instagram bez wyświetlania reklam. Zainteresowani będą musieli jednak zapłacić za nową usługę. Firma dodała również, że dla tych, którzy pozostawią włączone reklamy i nadal będą wspierać spersonalizowane treści reklamowe, obie usługi pozostaną bezpłatne. Za treści wolne od reklam zapłacisz 9,99 lub 12,99 euro miesięcznie, w zależności od tego, czy aktywujesz usługę w serwisie, czy za pośrednictwem aplikacji na iOS i Androida.
Masz już swoje CV online? Liczba użytkowników należącej do firmy Microsoft profesjonalnej sieci LinkedIn przekroczyła miliard. Około 80% nowych członków rejestruje się spoza USA. Użytkownicy tej sieci społecznościowej mają profil przypominający życiorys, zawierający informacje o ich wykształceniu, doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach. W sieci użytkownicy mogą korzystać z tych usług za darmo, ale firma oferuje także abonamenty od 30 dolarów miesięcznie. Na LinkedIn możesz śledzić także Portu.
Czy PayPal osiągnął dno? Akcje giganta płatniczego wzrosły po publikacji wyników kwartalnych o 6,6%. PayPal podniósł prognozę zysków na cały rok, dając nadzieję, że jego akcje w końcu odbiły się od dna. Od szczytu w 2021 r. ówczesny faworyt z Wall Street spadł o 83% z powodu rosnącej konkurencji, problemów makroekonomicznych, ale także niższych marż transakcyjnych. Spółka ostatecznie nie skorzystała także na końcu pandemii, podczas której czerpała spore korzyści dzięki wzrostowi liczby transakcji internetowych.
Rekordowe iPhone’y. Apple zanotowało rekordowy kwartał pod względem przychodów ze sprzedaży iPhone’a, generując 43,8 miliarda dolarów. Natomiast sprzedaż w kategoriach Mac, iPad i Wearables spadła w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. Spółka nie oczarowała jednak inwestorów. Wzrost sprzedaży w Chinach okazał się być gorszy od szacunków analityków, a oczekiwania co do sprzedaży w ostatnim, świątecznym kwartale także są niższe od prognoz. Spółka spada po otwarciu sesji w USA o kilka procent.
Ostatni miesiąc ulgi. Inflacja w Polsce w październiku wyniosła 6,5% r/r i 0,2% m/m. To ósmy miesiąc spadków inflacji w ujęciu rocznym, a ostatni odczyt jest najniższym od września 2021 roku. Od początku 2023 roku ceny wzrosły o 5,4%. Ostatnie miesiące to okres, w którym polityka miała istotny wpływ na kształtowanie się odczytów inflacji CPI, dlatego trudno wyciągać na ich podstawie jakieś długoterminowe wnioski. Mowa tutaj chociażby o sytuacji na rynku paliw, ale też o legislacyjnych zmianach np. na rynku leków. Wiele wskazuje jednak, iż październik był najprawdopodobniej ostatnim miesiącem w najbliższym czasie, w którym inflacja rok do roku spadała. Dużą niewiadomą pozostaje także przełom roku, bowiem nie jest jasne jak nowy rząd podejdzie do kwestii VAT na żywność i cen energii dla gospodarstw domowych. Kwestia stopniowego „odmrażania” tych cen jest jednak nieunikniona i jeżeli nie nastąpi to na początku roku, będzie musiało nastąpić w kolejnych kwartałach. Inflacja istotnie spowolniła z poziomów obserwowanych jeszcze rok temu, niemniej jednak powrót do celu inflacyjnego wydaje się być daleki do osiągnięcia.
Przemysł ciągle w recesji. Wskaźnik PMI (Indeks menedżerów logistyki) dla polskiego przemysłu za październik wyniósł 44,5. PMI wzrósł więc drugi miesiąc z rzędu, osiągając najwyższy poziom od czterech miesięcy. Cały czas znajduje się jednak znacząco poniżej poziomu neutralnego (50,0). Tempo spadku liczby nowych zamówień uległo spowolnieniu, ale nadal pozostaje znaczące. Co więcej, trwający obecnie trend spadku nowych zamówień jest najsilniejszy w historii badania. Wszystko za sprawą słabej koniunktury u naszych zachodnich partnerów oraz większej wstrzemięźliwości konsumentów w dokonywaniu zakupów.
Pokolenie Z lubi AI. Zgodnie z międzynarodowym raportem przeprowadzonym przez instytucję badawczą Harris Poll, zarówno przedstawiciele pokolenia Z, jak i Millenialsi wyrażają chęć skorzystania z technologii sztucznej inteligencji podczas zakupów online. W przypadku grupy „Zetek”, takie intencje wyraża aż 88% badanych, natomiast wśród Millenialsów odsetek ten wynosi 86%. Dodatkowo, wyniki badania dotyczącego wykorzystywania asystentów zakupowych ukazują pozytywne podejście do sztucznej inteligencji (AI). Odpowiednio 55% i 52% ankietowanych wykazuje zainteresowanie korzystaniem z asystentów AI, którzy usprawnią proces zakupów, zidentyfikują potrzeby konsumentów i uczynią całą procedurę bardziej wygodną. Ponadto, 51% przedstawicieli pokolenia Z wyraża zainteresowanie zakupami w rozszerzonej rzeczywistości (AR).
Polski Bus. W Katowicach oficjalnie rozpoczęto testy pierwszego autonomicznego busa polskiej produkcji. BB-1, bo tak nazywa się pojazd, który stworzyła firma z Gliwic. Ten innowacyjny bus będzie posiadał technologię autonomiczną 4 generacji zgodnie z normami SAE, co pozwoli mu na samodzielną jazdę po wcześniej określonych trasach. Dodatkowo, pojazd wyposażony będzie w systemy wykrywania przeszkód oraz innych uczestników ruchu drogowego, dzięki zastosowaniu radarów i kamer na jego pokładzie. Projektanci tego pojazdu skupiają się również na zapewnieniu odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa, co stanowi istotny element ich pracy.
Więcej robotów. W Polsce w 2022 r. zainstalowano 3082 nowych robotów. To 13% mniej niż rok wcześniej. Średni roczny wskaźnik wzrostu robotów od 2017 roku to jednak ciągle 10% w skali roku. Przemysł metalowy i maszynowy z 599 jednostkami zainstalowanymi w minionym roku prześcignął dotychczasowego lidera, czyli przemysł samochodowy, który zanotował spadek o 32% (581 robotów), wynika z raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki. W 2022 roku w Polsce pojawił się także robot w branży finansowej – robodoradca Portu.
Oszczędzamy. Według badania Barometru Providenta prawie 80% Polaków stara się oszczędzać, ale wciąż traktuje to zachowanie jako spontanicznie. 22% osób regularnie oszczędza stałą sumę pieniędzy, a co piąta osoba nie posiada żadnej strategii oszczędzania i nieregularnie odkłada różne kwoty. 23% Polaków na oszczędności przekazuje środki, które zostaną im na koniec miesiąca. Oszczędzać, a nawet inwestować, jak wiadomo najlepiej jest na Portu.
Miłego weekendu!
NOWOŚCI NA BLOGU
BlackRock – serce świata finansów
BlackRock to amerykańska spółka inwestycyjna, która jest dziś największym podmiotem zarządzającym aktywami na świecie. Historia firmy rozpoczęła się 35 lat temu. Jaki jest model biznesowy tej firmy oraz jak radzi sobie ona obecnie? Omawiamy w naszym artykule.
Akademia Portu – Czym sa akcje?
Jak inwestować w akcje? Jakie prawa i obowiązki mają spółki giełdowe emitujące akcje i co to w ogóle znaczy, że są to spółki publiczne? Kiedy ceny akcji rosną, a kiedy spadają? Jak inwestować w akcje pasywnie, na przykład poprzez fundusze ETF? Omawiamy w najnowszym materiale.
Inwestowanie w prosty sposób: #1 Czym jest inwestowanie?
W artykule mówimy czym jest inwestowanie w ogóle, czym są akcje, a czym obligacje. Zastanowimy się też dla kogo inwestowanie jest odpowiednie.