#26 – Jastrzębia pauza

Po gorącej pierwszej połowie roku nastroje na globalnych rynkach akcji i obligacji nadal pozostają nieco chłodniejsze. Indeks największych amerykańskich spółek S&P500 spadł w ostatnim tygodniu o -2,7%, a technologiczny NASDAQ o -3,3%.  Europa również nie uniknęła spadków. Niemiecki DAX zniżkował o -2,0%, a francuski CAC o -2,7%. W Azji japoński Nikkei stracił -2,5%. Najbardziej łaskawy ostatni tydzień był dla akcji chińskich, bowiem HangSeng zyskał 0,7%. Mimo tego chiński rynek akcji jest jednak jednym z najgorszych w tym roku na świecie. Spadki cen obserwowaliśmy również na rynku obligacji, zaś złoto i kryptowaluty pozostają w trendzie bocznym. Za euro płacimy 4,59, a za dolara 4,31.

Jastrzębia pauza. Zgodnie z oczekiwaniami rynku Fed zdecydował się utrzymać stopy procentowe w przedziale 5,25-5,50%. Członkowie komitetu Fed nie wykluczają jednak jeszcze jednego dostosowania poziomu stóp procentowych w tym roku. Później ma pojawić się miejsce do obniżek stóp procentowych. Rynki przyjęły posiedzenie Fed dość negatywnie, zwłaszcza sugestię prezesa Fed Jerome Powella, że stopy procentowe mogą pozostać wysokie w najbliższych latach ze względu na strukturalne zmiany w światowej gospodarce. Niemniej, USA jest coraz bliżej opanowania wysokiej inflacji, co dla długoterminowych inwestorów jest pożądanym rezultatem, nawet kosztem krótkoterminowych spadków.

Kosmetyczny spadek inflacji. Stopa inflacji rok do roku w strefie euro nieznacznie spadła do 5,2% w sierpniu z 5,3% w lipcu. W całej unii europejskiej roczna stopa inflacji spadła do 5,9% w sierpniu 2023 r. z 6,1% w lipcu i 10,1% w sierpniu 2022 r. Sierpniowa inflacja w strefie euro jest zatem najniższa od stycznia 2022 roku, ale nadal znacznie przekracza 2% – cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego.

Pasywne zarządzanie wygrywa z aktywnym. Amerykańskie fundusze zarządzane aktywnie nie są w stanie w dłuższej perspektywie pokonać funduszy zarządzanych pasywnie. W horyzoncie 20 lat ponad 90% aktywnie zarządzanych funduszy ma opóźnienia w wynikach. Z tego powodu w Portu oferujemy inwestorom proste, pasywne i długoterminowe inwestowanie.

Obawy pogłębiają się. Od marca 2022 r., kiedy Fed zaczął podnosić stopy procentowe, dyrektorzy generalni na całym świecie stopniowo coraz bardziej martwią się spowolnieniem gospodarczym. Ankieta przeprowadzona wśród dyrektorów generalnych ma na celu przedstawienie obrazu przyszłego kierunku amerykańskiej gospodarki poprzez poproszenie ich o podzielenie się oczekiwaniami swoich firm dotyczącymi sprzedaży, planów wydatków kapitałowych i zatrudnienia w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Ropa znów straszy. Cena ropy Brent po raz pierwszy od ubiegłego roku osiągnęła poziom 95 dolarów za baryłkę, co oznacza wzrost o jedną trzecią w ciągu kilku miesięcy. Obawy o słabą produkcję ropy w USA podsyciły wzrost, zwiększając obawy o niewystarczający popyt w związku z wcześniejszymi cięciami wydobycia kartelu OPEC+. Przedstawiciele koncernu naftowego spodziewają się, że cena wkrótce może przekroczyć granicę 100 dolarów, co nie jest do końca dobrą wiadomością. Wyższe ceny ropy będą utrudniać spadek inflacji. Wydaje się, że informacje te nie dotarły jeszcze do polskich stacji paliw, na których dzieje się przedwyborcza magia. Dotrą dopiero w drugiej połowie października?

Dokąd podąża kapitał? Inwestorzy w fundusze ETF i klasyczne fundusze inwestycyjne na bok odłożyli w tym roku akcje i skupili się bardziej na obligacjach i rynkach pieniężnych. Aż 1 bilion dolarów napłynął na rynki pieniężne, a 236 miliardów dolarów w obligacje. Inwestorzy korzystają z wysokich stóp procentowych, które pozwalają im osiągać wysokie zyski przy niskim ryzyku. Przykładem jest nasza Rezerwa inwestycyjna w euro. Jednak akcje również radziły sobie dobrze, udowadniając, że inwestorzy posiadający zdywersyfikowany portfel i długoterminowy horyzont nie muszą martwić się żadną sytuacją.

Put(in) control. O jego wsparcie prosi dziś główny ekonomista Rosji, który do niedawna nie martwił się spadkiem wartości rubla. Rosyjska waluta straciła 38% swojej wartości w stosunku do dolara w ciągu 1 roku, powodując, że inflacja w Rosji osiągnie w tym roku 7,5%. Od lipca tamtejszy bank centralny podniósł stopę procentową z 8,5 do 13,0%, ale na razie to też nie pomogło. Mamy jedno analityczne rozwiązanie dla Pana Prezydenta. Zatrzymajcie wojnę na Ukrainie.

Dług ponownie rekordowy. Globalne zadłużenie osiągnęło rekordową kwotę 307 bilionów dolarów w drugim kwartale tego roku, pomimo rosnących stóp procentowych, które ograniczają dostępność kredytu bankowego. Największy udział we wzroście zadłużenia miały gospodarki rozwinięte, takie jak Stany Zjednoczone i Japonia. W ujęciu dolarowym światowy dług wzrósł o dziesięć bilionów dolarów w pierwszej połowie 2023 roku i o sto bilionów w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Teraz jest właściwy czas. Po tzw. martwym roku 2022 spółki ponownie zdecydowały się na wejście na giełdy. W pierwszym półroczu 2023 roku liczba i wartość IPO (pierwszej oferty publicznej) przekroczyła już ubiegłoroczny poziom. Dopiero w ostatnich dniach na giełdzie zadebiutowały duże firmy takie jak ARM, Instacart, Klavyjo, a wkrótce Birkenstock. Większa liczba IPO sygnalizuje, że inwestorzy ponownie nabrali apetytu na ryzykowne tytuły. Trend ten jednak wydaje się omijać naszą rodzimą GPW.

Toshiba wycofuje się z giełdy. Spółka Toshiba, symbol ożywienia gospodarczego w Japonii, prawdopodobnie po 74 latach zostanie wycofana z giełdy w Tokio. Firma Japan Industrial Partners kupiła 78,65% udziałów w firmie Toshiba, otwierając drogę jednemu z największych japońskich konglomeratów przemysłowych do wycofania się z giełd. Dyrektor generalny Toshiby powiedział, że jest to „znaczący krok w kierunku nowej przyszłości z nowym akcjonariuszem”.

Droższy „mak”. Po prawie 30 latach McDonald’s podnosi opłaty za prowadzenie nowych restauracji franczyzowych w USA. Od stycznia opłata wzrośnie do 5% z obecnych 4% obrotów restauracji. 95% z około 13 400 restauracji McDonald’s działa w USA na podstawie umów franczyzowych.

(Nie)słodzę kawy. Cukier najdroższy od 12 lat z powodu suszy w Indiach. Od 2020 roku jego cena wzrosła o ponad 150% do 0,6 dolara za kilogram. Sklepy również odczuwają wzrost cen. W lipcu najszybciej ze wszystkich artykułów spożywczych rosły ceny cukru i wyrobów cukierniczych, bo o 26% rok do roku. Dobra wiadomość jest taka, że ​​ceny w Europie mogą wkrótce spaść ze względu na dobre plony na Ukrainie.

Wysokie stopy. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych biją nowe rekordy. Kupując roczną obligację możemy liczyć już na prawie 5,5% zysku w skali roku (w dolarze). W przypadku 10-letnich papierów rentowność do wykupu wynosi już 4,5% w skali roku. Obligacje skarbowe USA są częścią Portfeli na miarę Portu. Inwestorzy mogą korzystać z nich także w ramach Strategii własnych.

Zarabiamy więcej. Przynajmniej według Głównego Urzędu Statystycznego. Według GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w segmencie przedsiębiorstw wyniosło w sierpniu 7369 zł, co oznacza wzrost o 11,9% r/r. Dla konsumentów to chwilowy oddech, bowiem płace po uwzględnieniu inflacji wzrosły najmocniej od lutego 2022 roku. Dla inflacji to jednak sygnał, że będzie trudno zbić ją trwale poniżej 7%.

Całoroczne wakacje. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wakacje kredytowe zostaną przedłużone na cały przyszły rok, z zastosowaniem kryterium dochodowego. Nad określeniem kryterium pracować ma Komisja Nadzoru Finansowego. Premier ma również nadzieję, że inflacja będzie dalej spadała i wtedy w 2025 roku nie będzie potrzeby kolejnego przedłużenia tego programu. To samo Premier zdaje się mówił jednak rok temu.

Niższe prognozy. Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 roku do 0,4% z 0,7%, a na 2024 rok do 2,5% z 2,8%, wynika z najnowszego raportu agencji. „Odbudowa konsumpcji prywatnej, po spadku inflacji, powinna wspierać stopniowe odbicie aktywności w końcówce 2023 r. i w 2024 r. Akcja kredytowa dla firm gwałtownie spowalnia, co jest wiedzione spadkami kredytów inwestycyjnych i obrotowych” — napisano w raporcie. Wobec mocnego osłabienia złotego w reakcji na dużą obniżkę stóp przez NBP we wrześniu Fitch zrewidował prognozę kursu dolara na koniec 2023 r. do 4,50 z 4,30 zł.

Kosztowna lekcja. Członek Rady Polityki Pieniężnej Henryk Wnorowski przyznał w rozmowie z agencją Bloomberg, iż silne osłabienie złotego na wrześniową decyzję NBP o  mocnym cięciu stóp procentowych była dla banku centralnego „lekcją”. Rozmówca zasugerował również, że RPP będzie teraz działać ostrożniej. To dobra wiadomość, ale wolelibyśmy jednak, aby bank centralny odrabiał lekcje zanim podejmie jakieś decyzje.

Co nowego w Portu?

Zostaliśmy nominowani do nagrody Pasywny Rewolucjonista 2023 w kategorii Doradztwo i zarządzanie aktywami, zachęcamy serdecznie do oddania głosu

 

Miłego weekendu!

 

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Inwestowanie aktywne vs pasywne – co jest bardziej skuteczne w dłuższej perspektywie?

Inwestowanie aktywne i pasywne to dwa różne sposoby na to jak osiągać zyski na rynkach finansowych. Który z nich jest długoterminowo bardziej opłacalny i co o tym mówią badania? Przyglądamy się w naszym artykule.


Akademia inwestowania Portu #16: Inwestowanie w obligacje

Akademia inwestowania Portu #16: Inwestowanie w obligacje

Inwestowanie to nie tylko akcje. Świat produktów inwestycyjnych oferuje również coś dla tych, którzy lubią spać spokojniej. Obligacje, bo o nich mowa, to jedna z najpopularniejszych klas aktywów, które zazwyczaj stanowią bardziej konserwatywny składnik portfeli inwestycyjnych.


Jak naprawić stan swoich finansów po wakacjach?

Jak naprawić stan swoich finansów po wakacjach?

Wakacje to czas, który wiążę się z niezapomnianymi przeżyciami i odpoczynkiem. Jednakże, część z nas po powrocie może zaliczyć twarde lądowanie. Oprócz tego, że nie jest łatwo na nowo przystosować się do codziennej rutyny, to w dodatku na naszym koncie bankowym może być o wiele mniej pieniędzy.


 

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.