Szukaj
Close this search box.

#25 – (Nie)zależny bank centralny

Wrzesień na rynkach finansowych rozpoczynamy nadal w wakacyjnych nastrojach. Zmienność pozostaje niska, a główne indeksy akcyjne poruszają się bokiem.  Indeks największych amerykańskich spółek S&P500 spadł w ostatnim tygodniu o -1,4%, a technologiczny NASDAQ o -1,5%. W Europie i Azji także przeważały spadki, wraz ze słabszymi odczytami danych gospodarczych. Niemiecki DAX stracił -1,0%, a francuski CAC -1,3%. Japoński Nikkei obniżył się o -1,0%, a chiński Hang-Seng stracił aż -3,4%. Spadki obserwowaliśmy również kolejny tydzień na rynkach obligacji, złota oraz kryptowalut. Wyniki polskich inwestorów wsparł jednak polski złoty, który istotnie się osłabił i z nawiązką zrekompensował słabsze stopy zwrotu z rynku akcji i obligacji. Za euro płacimy 4,61, a za dolara 4,31.

Pojedynek Dawida z Goliatem. Tak wygląda w tym roku sytuacja na amerykańskim rynku akcji. 20 największych spółek z indeksu S&P 500 zwiększyło w tym roku swoją wartość rynkową o 4,2 bln USD, podczas gdy cała reszta indeksu, kolejne 480 największych amerykańskich spółek, zyskała zaledwie 472 mld USD, czyli prawie dziewięć razy mniej.

Korekta nastrojów. Według zrewidowanych danych Eurostatu, gospodarka strefy euro wzrosła w drugim kwartale o 0,1% kwartał do kwartału. Eurostat pierwotnie prognozował wzrost gospodarczy w strefie euro na poziomie 0,3%. PKB w całej UE uległo stagnacji w 2 kwartale. Oznacza to, że strefa euro i UE ledwo uniknęły recesji. Pytanie brzmi, czy uda się to w kolejnych kwartałach? Nastroje inwestorów i zaufanie do gospodarki pogorszyły się.

Kupić czy wynająć? Oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA wzrosło w sierpniu do najwyższego poziomu od 23 lat. W rezultacie mediana czynszu w USA, wynosząca około 7 862 złote miesięcznie, jest o 30% niższa niż mediana kosztów zakupu nieruchomości wynosząca 11 623 złote miesięcznie. Jest to największa różnica między wynajmem a kupnem w historii USA. W tym przypadku lepiej jest więc wynajmować, unikać drogiego zadłużenia, a zaoszczędzone pieniądze inwestować. Być może inwestując pasywnie?

Apple ofiarą konfliktu? Chiny wprowadziły zakaz korzystania z iPhone’ów przez urzędników rządowych, argumentując to obawami o bezpieczeństwo. Informacja ta została podana przez amerykański dziennik The Wall Street Journal i spowodowała spadek cen akcji Apple. Planowane jest również rozszerzenie tego zakazu na chińskie spółki i agencje rządowe. Krok ten stanowi kolejny etap rywalizacji technologicznej między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi. Warto zauważyć, że wcześniejsza administracja amerykańska zakazała swoim urzędnikom używania telefonów chińskiej firmy Huawei. W 2019 roku Stany Zjednoczone nałożyły także sankcje na Huawei, co spowodowało, że firma nie mogła korzystać z oprogramowania Google, ani półprzewodników dostarczanych przez zachodnie firmy.

Kryptogeneracja. Od jednego niekonwencjonalnego pomysłu do jego powszechnej akceptacji – oto historia kryptowalut używanych przez 425 milionów ludzi. To około 5% całej populacji, czyli jedna na 20 osób. Są tacy, którzy odłożyli bardzo wysokie sumy w kryptowalutach. Aż 88 000 osób posiada w nich aktywa o wartości ponad 1 miliona dolarów, a 22 osoby ulokowały w nich ponad 1 miliard dolarów. Kiedy ktoś zapyta Cię o definicję odwagi, możesz wspomnieć o tych 22 osobach. Jeśli też jesteś odważny, ale również rozumiesz ryzyko związane z kryptowalutami, zachęcamy do rozpoczęcia przygody z Portu Crypto.

Koniec tanich biletów lotniczych. Francja chce uczynić tanie loty droższymi ze względu na dobro planety. Minister transportu Clément Beaune wezwał do wprowadzenia minimalnej ceny lotów w Europie. Powiedział, że ceny biletów lotniczych w wysokości 10 euro w środku kryzysu klimatycznego „nie odzwierciedlają kosztów ponoszonych przez planetę”. Polityk twierdzi tak, pomimo tego, że przemysł lotniczy przyczynia się do mniej niż 3% całkowitej emisji spalin, a w dodatku może korzystać na przykład z zerowego opodatkowania paliwa lotniczego.

Czas zaręczyn. Cena diamentów używanych do produkcji pierścionków zaręczynowych i niektórych rodzajów obrączek ślubnych gwałtownie spada. Po pandemii ludzie wydają mniej na dobra luksusowe, a więcej na usługi. Cena diamentów pozyskanych laboratoryjnie, które oprócz tego, że są identyczne z naturalnymi diamentami, to są również bardziej przyjazne dla środowiska, spadła z 5800 USD do 1900 USD w ciągu ośmiu lat. Czas się oświadczyć!

Gaz do dechy. Europejskie firmy motoryzacyjne będą musiały zintensyfikować swoje działania, aby zniwelować przewagę Chin w opracowywaniu tańszych pojazdów. Analitycy i dyrektorzy na IAA Mobility zgodzili się z tym wnioskiem. Chińscy producenci samochodów BYD, Nio i Xpeng celują w europejski rynek pojazdów elektrycznych, w tym roku zdobyli już 8% tego rynku, w porównaniu z 6% w ubiegłym roku i 4% rok wcześniej. Czy Stary Kontynent spocznie na laurach?

Turystyka włosowa. Turcja to nie tylko morze, kebaby i Hagia Sophia w Stambule. Kraj Półksiężyca słynie również z turystyki włosowej, na której zarabia się krocie. Tureckie firmy zarabiają 2 miliardy dolarów rocznie na przeszczepach włosów. Coraz więcej Europejczyków, Amerykanów i Australijczyków przyjeżdża w tym celu do Stambułu.

Bywaj Seacie! Hiszpański producent samochodów Seat, część grupy Volkswagen, kończy produkcję samochodów spalinowych i skupi się na samochodach elektrycznych Cupra. Legendarna marka jednak nie zniknie. Grupa macierzysta ma znaleźć dla niej nowe zastosowanie. Prawdopodobnie Seat skoncentruje się na produkcji innych form pojazdów, takich jak elektryczne hulajnogi. Super, więcej hulajnóg na ulicach miast!

Stopy w dół. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe na wrześniowym posiedzeniu o 75 pkt. bazowych do poziomu 6,00%. Możliwość obniżki stóp na wrześniowym posiedzeniu była w ostatnich tygodniach sygnalizowana przez prezesa NBP oraz poszczególnych członków Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja jest jednak zaskoczeniem dla rynku i analityków, którzy spodziewali się obniżki jedynie o 25 pkt. bazowych. Inflacja bowiem nadal pozostaje bardzo wysoka. Część analityków i ekonomistów decyzję RPP wiąże z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. W reakcji na decyzję RPP oraz konferencję prasową prezesa NBP istotnie osłabił się polski złoty. Za euro płacimy już 4,61, a za dolara 4,31. O możliwości obniżek stóp procentowych i o tym jak chronić przed tym swoje oszczędności rozmawialiśmy w ostatniej Akademii Portu.

PKB w dół. Główny Urząd Statystyczny podał szczegółowe dane o produkcie krajowym brutto w drugim kwartale. Według najnowszych danych PKB spadł o -0,6% r/r. Największy wpływ na skurczenie się gospodarki miał spadek spożycia gospodarstw domowych o -2,7% r/r. Konsumenci ciągle nie otrząsnęli się z szoku, jaki na ich budżetach wywołała inflacja. Słabość konsumpcji prywatnej rekompensowana była jednak wzrostem inwestycji aż o 7,9% r/r. Firmy dużo inwestują w projekty związane z transportem oraz rynkiem energii.

Covid, wojna i Glapiński. Ostatnie kilka dni były jednymi z najgorszych w tej dekadzie dla polskiej waluty. Gorzej polski złoty zachowywał się tylko w momencie wybuchu pandemii Covid oraz rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Kurs EUR/PLN w reakcji na obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej oraz konferencję prasową prezesa NBP w dwa dni przesunął się o kilkanaście groszy. Klienci Portu śpią jednak spokojnie, gdyż ich środki są zainwestowane globalnie i korzystają na osłabieniu polskiej waluty.

Wyludnianie. Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszą projekcję ludności Polski do 2060 roku. W każdym z wariantów ludność Polski ma się istotnie skurczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o populację w wieku produkcyjnym. Już w 2025 roku w Polsce mamy mieć więcej 55-latków niż 30-latków. Krytycy raportu przyznają, że nie uwzględnia on zupełnie możliwej imigracji. Dla nas to jednak małe pocieszenie. Raport przypomina nam jak ważne jest oszczędzanie i inwestowanie na emeryturę już teraz, bowiem za kilkadziesiąt lat system emerytalny będzie miał coraz większe problemy ze zbilansowaniem się.  Receptą na niską emeryturę państwową w przyszłości może być inwestowanie pasywne w Portfele na miarę Portu. Inwestując regularnie, inwestor ma szansę skorzystać z efektu odsetek składanych, które przy odpowiednio długim horyzoncie inwestycyjnym, jaki posiada większość osób odkładających na emeryturę, mogą wygenerować naprawdę pokaźny zwrot.

Zatankuj! Wzrosty cen ropy na światowych rynkach oraz osłabienie polskiego złotego doprowadziły do ponad 30% wzrostu cen tego surowca w kraju. Należy więc spodziewać się podwyżek cen paliw na stacjach. Sytuację komplikuje jednak kalendarz wyborczy. Niewykluczone, iż nasz największy monopolista – Orlen – zdecyduje się przed wyborami wziąć część podwyżek “na siebie”. Tego też obawiają się inwestorzy, którzy wyprzedają akcje polskiego koncernu.

Co nowego w Portu?

Zostaliśmy nominowani do nagrody Pasywny Rewolucjonista 2023 zachęcamy serdecznie do oddania głosu. Portu zostało nominowane w kategorii Doradztwo i zarządzanie aktywami.

 

Miłego weekendu!

 


NOWOŚCI NA BLOGU

Akcje ułamkowe w Portu

W Portu korzystamy z potęgi akcji ułamkowych od samego początku

W stale ewoluującym krajobrazie finansów innowacje wciąż zmieniają podejście do inwestowania. Jedną z takich transformacji było wprowadzenie akcji ułamkowych, z których w Portu korzystamy od samego początku naszego istnienia.


Akademia inwestowania Portu #14: Czy czekają nas obniżki stóp procentowych?

Akademia inwestowania Portu #14: Czy czekają nas obniżki stóp procentowych?

Inwestorzy z całego świata obserwują poziom stóp procentowych, nie wiadomo czy czekają nas w najbliższych miesiącach ich obniżki. Nie ma nawet całkowitej pewności, co do tego czy serie podwyżek w USA i strefie euro dobiegły już końca. Trochę inaczej wygląda sytuacja w Polsce.


Sposoby obniżenia kosztów wyprawki szkolnej dla dziecka

Co jak co, ale na dzieciach nie powinno się oszczędzać, szczególnie jeśli sprawy dotyczą edukacji. Co nie oznacza, że należy bezrefleksyjnie kupować do szkoły tylko to, co najdroższe.


 

 

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.