Szukaj
Close this search box.

#22 – Lama w cenie

Pozytywne nastroje na światowych giełdach utrzymują się. Indeks największych amerykańskich spółek S&P500 wzrósł w ostatnim tygodniu o 0,9%, a technologiczny NASDAQ o 1,7%. Dużo działo się też w Azji, gdzie oczekiwania na nowy impuls wzrostowy ze strony Chin pozwoliły indeksowi Hang-Seng wzrosnąć o 6,7%. Japoński Nikkei wzrósł z kolei o 0,2%. W Europie niemiecki DAX zyskał 1,7%, a indeks największych europejskich spółek EuroStoxx50 1,4%. Na rynku obligacji bez większych zmian, lekko zyskiwało złoto, a traciły kryptowaluty. Kurs USD/PLN utrzymuje się w okolicach poziomu 4,0.

Miękkie lądowanie. Amerykański bank centralny podniósł stopy procentowe do poziomu 5.25%-5.50%. Istnieje spora szansa, że była to ostatnia podwyżka Fed w tym cyklu, choć bank centralny nie pozostawia ostatecznie tej furtki zamkniętej. Stopy procentowe w USA istotnie przewyższają już jednak zarówno inflację za ostatnie 12 miesięcy (3.0%), jak i inflację oczekiwaną na rok do przodu (2.2%). Sama inflacja znajduje się też już coraz bliżej celu inflacyjnego (2.0%). Można więc powiedzieć, że gospodarka USA jest bliska osiągnięcia miękkiego lądowania, co doceniają inwestorzy. Indeks S&P500 wybił się na nowe maksima obecnego rynku byka.

Hamowanie. Stopy procentowe poszły w lipcu w górę także w strefie euro. Europejski Bank Centralny podniósł bowiem stopę depozytową do poziomu 3,75%. Kolejne ruchy EBC są możliwe, ale wiele zależy od najbliższych danych o inflacji. Bank centralny dostrzega bowiem spowolnienie gospodarcze i chce powoli zdejmować nogę z hamulca. Podwyżka stóp w euro znajdzie od 1 sierpnia odzwierciedlenie również w naszej Rezerwie inwestycyjnej, w ramach której oprocentowanie gotówki zależne jest właśnie od stóp procentowych EBC.

Lama w cenie. Trwa sezon wyników amerykańskich spółek za drugi kwartał. Na razie spółki radzą sobie całkiem nieźle, co widać po wzrostach na głównych indeksach. Z największych spółek najbardziej błysnął Google i Facebook, akcje Google zyskały już w tym roku 45%, a Meta nawet 150% i ponownie zmierzają w kierunku swoich historycznych maksimów. W przypadku pierwszej spółki inwestorzy coraz mniej obawiają się, że wyszukiwarka Bing może odebrać trochę klientów najpopularniejszej wyszukiwarce świata, zaś w przypadku Facebooka inwestorom podoba się, że „odchudzona” po zwolnieniach i redukcji kosztów firma znajduje nowe możliwości wzrostu – WhatsApp, Reels, nowe narzędzia reklamowe czy umowy o udziale w przychodach z Llama2. Llama2 to druga generacja dużego modelu językowego sztucznej inteligencji. Może być wykorzystana do budowy chatbotów, takich jak ChatGPT czy Google Bard. Została wytrenowana na ogromnej ilości danych w celu generowania spójnych i naturalnie brzmiących odpowiedzi.

Rekordowe napływy do ETF-ów. Łączna wartość pieniędzy zainwestowanych w globalne fundusze ETF osiągnęła na koniec czerwca rekordowe 10,5 bln dolarów. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca napłynęło do nich 103 mld dolarów, co zwiększyło przyrost od początku roku do 376 mld dolarów. Historycznie jest to trzeci co do wielkości przypływ w ciągu pierwszych 6 miesięcy roku. Wygląda na to, że w przyszłość ETF-ów wierzymy podobnie jak wielu inwestorów na całym świecie.

Portu street. Nieporozumienia między tzw. Main Street (zwykli ludzie) a Wall Street (bankierzy inwestycyjni i inwestorzy instytucjonalni) pogłębiają się. Ostatnie trendy pokazują, że Main Street jest znacznie bardziej optymistycznie nastawiona do rynków finansowych niż Wall Street. A co na to Portu street? Jesteśmy spokojni, bo inwestujemy długoterminowo i regularnie, więc krótkoterminowe wahania nie wyprowadzają nas z równowagi tak łatwo.

Jak będzie rósł świat? Najnowsze szacunki Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewidują spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego do końca 2024 roku. Przewiduje on, że realny globalny PKB wzrośnie o 3% zarówno w 2023, jak i 2024 roku. W 2022 roku spodziewał się wzrostu o 3,5%. Najwyższych wskaźników wzrostu oczekuje się w krajach rozwijających się i w Azji. Z kolei w USA oczekuje się, że wzrost spowolni.

Czarne złoto. Ceny ropy osiągnęły nowe trzymiesięczne maksima. Przyczyniła się do tego ograniczona podaż ropy na rynek oraz perspektywa nowych działań wspierających chińską gospodarkę. Cena ropy Brent z Morza Północnego przekracza 83 dolary za baryłkę, amerykańska WTI przekracza 79 dolarów.

Barbenheimer. W zeszłym tygodniu dwa zupełnie różne filmy, Barbie i Oppenheimer, podbiły świat. Kina wreszcie mogą zacierać ręce, bo wcześniejsze tegoroczne produkcje nie zrobiły na razie większego wrażenia. Mimo to oba filmy pomogły sobie nawzajem, ponieważ tego samego dnia obejrzało je wiele osób. Rezultatem jest pierwszy weekend w historii, w którym jeden film zarobił 100 milionów dolarów, a drugi przekroczył granicę 50 milionów dolarów.

Nowy Bitcoin czy shitcoin? Za nowym projektem Worldcoin stoi jedna z największych gwiazd branży IT, Sam Altman – założyciel i dyrektor OpenAI, który jest odpowiedzialny za narodziny fenomenu ChatGPT. Worldcoin ma być „kryptowalutą o rewolucyjnym podejściu”, która w przeciwieństwie do Bitcoina stara się walczyć z jakąkolwiek anonimowością. Do jego pozyskania, wymagana jest rejestracja prawdziwych danych użytkownika, a nawet skan tęczówki.

Koniec imprezy. Zysk netto największych europejskich koncernów naftowych Shell, TotalEnergies i Equinor spadł o mniej więcej połowę. Firmy, które do niedawna osiągały rekordowe zyski, teraz wracają do rzeczywistości z niższymi cenami ropy i gazu ziemnego. Wspomniane spółki nie muszą się mierzyć jednak z czarnymi scenariuszami, w ciągu jednego kwartału wypracowały zysk rzędu miliardów euro.

Płace na plusie. Po raz pierwszy od prawie roku wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw „pokonał” inflację. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w segmencie przedsiębiorstw wyniosło w czerwcu 7335 zł i było wyższe o 11,9% r/r przy inflacji na poziomie 11,5% r/r. Płace wzrosły więc realnie o 0,4% r/r. Rynek pracy pozostaje w dobrej kondycji względem pozostałych sektorów gospodarki. W czerwcu produkcja przemysłowa spadła o -1,4% r/r, a sprzedaż detaliczna o -4,7% r/r. Najmocniej spadała  sprzedaż prasy, książek i pozostałej sprzedaży w wyspecjalizowanych sklepach (-16,6% r/r). Najlepiej radziła sobie sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego (0,0% r/r).

Pracy przybywa. Dobrą sytuację na rynku pracy widać także w danych o bezrobotnych. Mierzona przez Główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia osiągnęła bowiem w czerwcu najniższy poziom w historii – 5,0%. W urzędach pracy zarejestrowanych było 783 tys. bezrobotnych, w tym 419 tys. kobiet i 365 tys. mężczyzn. W podziale na wiek największą grupę wśród bezrobotnych stanowią osoby w wieku 35-44 lata.

W tyle. Polacy wypadli najsłabiej w Badaniu Kompetencji Inwestycyjnych z trzech badanych przez Portu krajów (Polska, Czechy, Słowacja). Gorsze wyniki widoczne były niezależnie od płci, wieku, wykształcenia, zarobków czy deklarowanej wiedzy inwestycyjnej respondentów. Pytanie, na którym najgorzej względem sąsiadów poradzili sobie Polacy, to pytanie o związek między potencjalnym ryzykiem a możliwą stopą zwrotu z inwestycji. Jeśli zaś chodzi o podział wiekowy, to najsłabiej w Polsce względem respondentów z Czech i Słowacji poradziły sobie osoby z grupy wiekowej 35-44.

Chińsko-polskie gry. Techland, drugi największy polski producent gier video, nie trafi na giełdę. Firma została przejęta przez chińskiego giganta technologicznego – Tencent. Techland założony został w 1991 roku i początkowo skupiał się na tłumaczeniu zagranicznych programów i wydawaniu ich na polskim rynku. W 1993 spółka rozpoczęła produkcję własnego oprogramowania, w tym słowników, translatorów i właśnie gier komputerowych. Wartość transakcji nie została ujawniona. Dotychczas spółka znajdowała się w posiadaniu jednego właściciela – Pawła Marchewki. Według magazynu Forbes majątek założyciela Techland jeszcze niedawno szacowany był na 8,3 miliarda złotych (5. miejsce na liście 100 w Polsce).

Borówka – polska supergwiazda. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, Polska została kluczowym producentem i eksporterem borówki amerykańskiej. Polska jest drugim po Hiszpanii producentem w Unii Europejskiej i szóstym na świecie. W ostatniej dekadzie zbiory w Polsce wzrosły aż pięciokrotnie. W 2022 roku Polska dostarczała borówki do 38 państw na świecie, w tym najwięcej do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. Według PIE w najbliższych latach można spodziewać się dalszego wzrostu eksportu borówki, na co wskazuje rosnący areał upraw. Smacznego!

Miłego weekendu!


NOWOŚCI NA BLOGU

Podwyżki stóp procentowych EBC - co czeka strefę euro?

Podwyżki stóp procentowych EBC – co czeka strefę euro?

Banki centralne już od dłuższego czasu zacieśniają politykę monetarną. Podwyższają stopy procentowe, co daje wysokie koszty kredytów, nie tylko dla gospodarstw domowych, ale także dla firm. Jest to sprawdzona forma walki z inflacją choć nie pozbawiona efektów ubocznych.


Lokalnie czy globalnie

Akademia Portu – Inwestować lokalnie czy globalnie?

Czy lepiej wspierać lokalny rynek? A może lepiej inwestować globalnie? Które podejście może nam przynieść lepsze zyski? Zastanawiamy się w najnowszym video. Jakie są Państwa preferencje?


7 wskazówek jak uniknąć nadmiernych wydatków na wakacjach

Jak najefektywniej wykorzystać swoje ciężko zarobione pieniądze podczas podróżowania? Niezależnie od tego czy jest to krótki urlop, czy długa pełna przygód podróż do zamorskich krajów, na wakacjach łatwo jest ulec chwili i kupić wiele niepotrzebnych rzeczy lub pozwolić sobie na zbyt wiele…

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.