Hossa. Tego słowa można już używać bez zastanowienia. W ostatnim tygodniu S&P500 wzrósł o 2,5%, a technologiczny NASDAQ o 3,6%. To kolejny już tydzień wzrostów na giełdach w USA. W Europie akcje również nie pozostawały w tyle. Eurostoxx 50 zyskał 4,0%, a niemiecki DAX 3,3%. W Azji nastąpiła z kolei zmiana lidera. W oczekiwaniu na przyjaźniejsze podejście chińskiego rządu do spółek technologicznych Hang Seng wzrósł o 5,1%. Zadyszkę, po bardzo silnym początku roku, złapała z kolei Japonia. Nikkei był najsłabszym indeksem mijającego tygodnia, zyskując jedynie 0,6%. Pozostałe klasy aktywów również zyskiwały na wartości. Wzrosty obserwowaliśmy na rynku obligacji, złota i kryptowalut.
Do 5000. Indeks S&P 500 osiągnął w czwartek 4500 punktów po raz pierwszy od ponad 15 miesięcy. To ostatni kamień milowy, dzięki któremu byki giełdowe z Wall Street znalazły się na zwycięskim okrążeniu. To imponujące, ponieważ dzieje się to pomimo wysokich stóp procentowych i ciągle trwającego spowolnienia gospodarczego. Dodatkowo do rosnących ostatnio mocno spółek technologicznych dołączają kolejne sektory i mnożą się prognozy dalszego wzrostu indeksu w nadchodzących miesiącach. Jak zawsze po okresach silnych wzrostów należy uważać na korekty, ale doświadczeni inwestorzy wiedzą, że to zwykle dobre okazje do kolejnych… zakupów.
Bliżej celu. Wydarzeniem tygodnia, który przyczynił się do istotnych wzrostów na rynkach, był odczyt inflacji za czerwiec z USA. Inflacja wyniosła tam tylko 3,0% r/r, co oznacza, że amerykański Fed jest coraz bliżej doprowadzenia inflacji do celu. Inwestorom spodobało się także, że inflacja bazowa, czyli miara z wyłączeniem cen żywności i energii, spadła do poziomu 4,8% r/r. To zapewne koniec największych spadków inflacji w USA w tym roku i w dalszej części 2023 roku możemy obserwować stopniowe wzrosty tego wskaźnika. Nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja wygląda na coraz bardziej opanowaną, co powinno pozwolić amerykańskiemu bankowi centralnemu na obniżki stóp procentowych w przyszłym roku.
A które kraje z rozwiniętych gospodarek G7 mają ją najwyższą? W rankingu „na czele” znalazła się Wielka Brytania, gdzie inflacja na koniec maja wyniosła 7,9% r/r. UK jest też jedynym członkiem G7, w którym wskaźnik inflacji rok do roku wzrósł w porównaniu z poprzednim miesiącem. Z kolei w Japonii inflacja jest najniższa, ale do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić, gdyż kraj ten zmagał się z niską inflacją przez trzy dekady. Choć Chiny nie są częścią G7, to są drugą największą gospodarką świata, więc warto zerknąć co dzieje się i u nich. A tam, inflacja wyniosła równo 0,0% r/r, co oznacza, że kraj ten zaczyna zmagać się z problemem deflacji. Inwestorzy coraz baczniej obserwują wydarzenia z najbardziej zaludnionego państwa świata.
2 biliony dolarów. Kwota pieniędzy ulokowanych w obligacyjnych funduszach ETF na całym świecie przekroczyła właśnie ten próg. Według Blackrock liczba ta powinna się nawet potroić do 2030 roku. Jest to około jedna piąta całkowitej kwoty środków ulokowanych w ETF-ach. ETF-y stają się więc coraz bardziej popularne nie tylko do inwestowania w akcje, ale także obligacje. Fundusze ETF jako pierwsze odrobiły też straty z czasów pandemii i wojny.
Nasdaq 100 czeka metamorfoza. Amerykański indeks giełdowy, obejmujący 100 największych spółek niefinansowych, zmieni swój skład. Dostarczyciel indeksu chce ograniczyć wpływy dużych firm, z których trzy największe mają w nim ponad 30% udziałów. W szczególności są to akcje Apple, Microsoft i Nvidia, które poszybowały w górę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Tylko w tym roku cena akcji Nvidii prawie się potroiła, dołączając do klubu firm o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1 bilion dolarów.
Revolut w tarapatach. Popularny litewski FinTech miał błąd w systemie płatności. Przestępcom w USA udało się ukraść ponad 20 milionów dolarów w ciągu kilku miesięcy, zanim firma była w stanie zlikwidować lukę. Revolut odzyskał już część środków, ale strata netto wyniosła około 20 mln dolarów. To prawie dwie trzecie jego zysku netto za 2021 rok.
Bard dla wszystkich. Sztuczna inteligencja od Google jest już dostępna w Polsce, pięć miesięcy od swojej premiery. Ponadto nauczyła się mówić po polsku i od razu po uruchomieniu oferuje możliwość odczytania odpowiedzi głosem stworzonym za pomocą uczenia maszynowego. Google uruchomił usługę we wszystkich krajach członkowskich UE w związku z postępem w zakresie ochrony danych osobowych ustanowionych przez wspólnotę.
Microsoft świętuje. Pracownicy Microsoftu i Activision Blizzard mogą otwierać szampana. Po pięciodniowym procesie sąd zezwolił na sfinalizowanie gigantycznego przejęcia, stwierdzając, że połączenie spółek w żaden sposób nie ograniczy ich konkurencji. Zgodził się też na porozumienie, zgodnie z którym Microsoft wypuści Call of Duty na konkurencyjne platformy i rozszerzy dostępność na konsolach Nintendo. Ostateczna cena, jaką Microsoft zapłaci za Activision powinna więc wynosić mniej niż 69 miliardów dolarów.
Wysoka, ale w odwrocie. Poznaliśmy już wszystkie odczyty inflacji za czerwiec w naszym regionie. Najwyższa inflacja pozostaje na Węgrzech (20,1% r/r), a najniższa w Republice Czeskiej (9,7% r/r). W Polsce ostatni odczyt inflacji wyniósł 11,5% r/r i był nieznacznie niższy od oczekiwań analityków. Najmocniej rosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych (17,8% r/r) oraz użytkowania mieszkania lub domu i nośników energii (14,6% r/r). Z kolei ceny najbardziej spadają w transporcie (-9,7% r/r) za sprawą spadających cen paliw (-18,0% r/r). We wszystkich krajach regionu następuje stopniowe opadanie inflacji, choć nadal utrzymuje się ona na bardzo wysokich poziomach.
Nadchodzą obniżki stóp procentowych. Mimo, że inflacja nadal pozostaje dwucyfrowa, a prognozy inflacji dokonywane przez analityków i ekonomistów nie przewidują jej powrotu do celu inflacyjnego (2,5% r/r), prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział obniżki stóp procentowych. Według prezesa okres po wakacjach byłby dobrym momentem na dostosowanie warunków monetarnych. Analitycy oczekują więc, że we wrześniu i w październiku Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe. Zupełnym przypadkiem wybory parlamentarne w Polsce mają odbyć się właśnie w połowie października…
Polska bateriami stoi. Wartość eksportu towarów z Polski w okresie od stycznia do maja tego roku wyniosła 128,2 mld zł. Ze względu na globalne spowolnienie gospodarcze eksport większości dóbr spada, ale nie akumulatorów litowo-jonowych. Akumulatory elektryczne były najważniejszą pozycją w eksporcie do Niemiec, Francji i Belgii. Baterie były także najważniejszą pozycją w eksporcie do krajów pozaeuropejskich, przede wszystkim w wyniku dużego eksportu do Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Duży wzrost nastąpił także w eksporcie samochodów dostawczych.
Złoty kontynuuje rajd. A w zasadzie to osłabia się amerykański dolar, który traci szeroko do większości walut świata. Dolar stracił już w tym roku 4,9% względem euro, 7,6% względem franka szwajcarskiego i 8,6% względem brytyjskiego funta. Waluty rynków wschodzących zachowują się jeszcze lepiej. Meksykańskie peso umocniło się w tym roku do USD już o 13,5%, a polski złoty o 9,6%. Od szczytu notowań USD/PLN po ponad 5,0 polski złoty zyskał już 21%. Dla inwestorów chcących zwiększyć swoje zaangażowanie w inwestycje w Stanach Zjednoczonych warunki są coraz bardziej sprzyjające.
Miłego weekendu!
NOWOŚCI NA BLOGU
AMD – jak jedna kobieta uratowała giganta
Dyrektorka generalna Advanced Micro Devices (AMD) dokonała jednego z największych zwrotów akcji w historii Doliny Krzemowej. W mniej niż 10 lat sprawiła, że cena akcji tego podupadającego producenta wzrosła 30-krotnie.
Akademia Portu – Czym rózni się inwestowanie od spekulacji?
Czym różni się inwestowanie od spekulacji? Jaka jest różnica między inwestowaniem aktywnym a pasywnym? Opowiadamy w najnowszym filmie z serii Akademia Portu.
Podsumowanie kwartału na rynkach
Światowe giełdy kontynuują marsz na północ mimo powszechnego pesymizmu wśród wielu ekonomistów i inwestorów. Oczekiwana recesja w USA nie nadchodzi (przynajmniej na razie) i przesuwana jest z miesiąca na miesiąc. Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia i tredny drugiego kwartału.