Zawsze dobrze jest mieć świadomość swojej sytuacji finansowej. Szczególnie wtedy, gdy warunki gospodarcze zmuszają nas do rewizji swoich wydatków, a to jest naprawdę ważne. Posiadanie jasnego wglądu w swoje finanse powinno być nawykiem nawet w dobrych czasach. Wykształcenie takiego nawyku pozwoli Ci nigdy nie dopuścić do kryzysowej sytuacji lub szybko wydostać się z niej. Mając jasny przegląd swojego budżetu i znając kilka prawdziwie skutecznych sposobów jak zaoszczędzić, otworzysz sobie drogę do wybudowania poduszki finansowej, której posiadanie pomoże otworzyć bramy do świata inwestycji.
Obecna fala rosnących cen zmusza do poszukiwania oszczędności również ludzi bardzo bogatych. Dlatego warto zastanowić się nad tym jak możemy ograniczyć skutki wysokiej inflacji na nasze życie. Paradoksalnie nie musi to oznaczać obniżenia jego komfortu. Oszczędne nawyki najczęściej wiążą się ze zdrowym i poukładanym stylem życia, a produktem ubocznym takich praktyk staje się rosnąca kupka pieniędzy na naszym koncie. W niedługim czasie może okazać się, że zaadaptowanie choćby kilku z podanych niżej pomysłów przyczyni się do Twojego wzbogacenia się.
1. Rozpisz swoje dochody i wydatki
Zanim w ogóle zaczniesz zastanawiać się nad tym jak i gdzie oszczędzić pieniądze dobrze jest wiedzieć, gdzie je wydajesz. Dobrym sposobem na to jak to sobie uświadomić jest podsumowanie dochodów i wydatków, innymi słowy sporządzenie budżetu. Sprawdzoną metodą jest skorzystanie z kartki i ołówka, ale dobrze zadziała także tabelka w excelu lub dedykowana aplikacja. Może okazać się to również prostsze, jeśli masz w zwyczaju płacić za zakupy wyłącznie kartą bądź przelewem, wówczas wszystkie wydatki masz do dyspozycji w bankowości online. Niemniej jednak, jeśli chcesz mieć pełny obraz sytuacji, warto też kolekcjonować rachunki, by móc dokładnie przyjrzeć się produktom, które kupujesz na przykład w sklepie spożywczym. Tym bardziej jeśli za zakupy płacisz gotówką, wówczas zbieranie rachunków będzie koniecznością, by mieć rzetelny przegląd wydatków.
Nie stresuj się jednak, przy sporządzaniu listy wydatków nie musisz być perfekcyjny, najważniejszym jest posiadanie realnego wglądu w swoją sytuację finansową, a nie liczenie każdego grosza. Zawsze warto jest zacząć od stałych comiesięcznych wydatków takich jak kredyt, płatności leasingowe za auto, czynsz, subskrypcje i abonamenty. Następnie podlicz wydatki na paliwo, zakupy w supermarketach, kończąc na mniejszych jak kawa czy obiad na mieście, wypad do kina czy restauracji z drugą połówką i tak dalej. Jeśli przygotowałeś już listę wszystkich wydatków (na przykład za dany miesiąc), podlicz je, a uzyskany wynik porównaj ze swoimi zarobkami oraz ewentualnymi przychodami z innych źródeł.
Jeśli nie masz ochoty na takie obliczenia lub wydadzą Ci się zbyt złożone albo Twój styl życia lub charakter nie jest dopasowany do takiej skrupulatności, żaden problem, istnieje inne rozwiązanie. Wystarczy ściągnąć sobie aplikację na swój telefon, która będzie to robić za Ciebie, zyskasz tym samym przegląd swoich wpływów i wydatków w jednej aplikacji. Istnieje szereg tego typu rozwiązań, między innymi Spendee czy Wallet. W większości takich aplikacji istnieje możliwość analizy danych z Twojego konta bankowego, dzięki czemu uzyskasz dostęp do tego jak wygląda Twój budżet, bez konieczności prowadzenia własnych wyliczeń. Oferują one także o wiele więcej funkcji, jak podział wydatków na kategorie i tak dalej.
2. Gotuj w domu
Często chodzisz w pracy do stołówki czy restauracji albo często jesteś w trasie i stołujesz się na stacjach benzynowych lub kupujesz tam różne niezaplanowane przekąski? Poświęć trochę czasu na planowanie, a obiad lub przekąski przygotuj wcześniej w domu. Jeśli dobrze to przemyślisz przygotowanie obiadu lub kanapki na następny dzień nie zajmie Ci mnóstwa czasu. Można zawsze przygotować sobie jedną porcję obiadu czy kolacji więcej lub gotować większą ilość raz na kilka dni.
Podobnie jest ze śniadaniem, przygotowanie jednej kanapki więcej i zabranie jej ze sobą to niewielki wysiłek. Jeśli w Twoim miejscu pracy, pracodawca zapewnia świeże owoce, kawę, herbatę czy cokolwiek innego, korzystaj z tego!
Bądź również kreatywny i zamiast chodzić do restauracji, organizuj sobie romantyczne czy tematyczne wieczory. Zamiast wybierać się do meksykańskiej, indyjskiej czy włoskiej restauracji, zrób to sam. Satysfakcja z tak przygotowanego wieczoru spędzonego z rodziną lub najbliższą osobą jest bezcenna. Dla klimatu naprawdę często wystarczy po prostu zapalić kilka świeczek.
3. Nie marnuj jedzenia
Polacy są na 5 niechlubnym miejscu, jeśli chodzi o marnowanie żywności, wyrzucamy około 9 milionów ton rocznie, to 233 kg jedzenia przypadające na jednego obywatela. Można temu przeciwdziałać lepiej planując swoje wydatki w tym zakresie. Warto także zastanowić się nad tym jak lepiej przechowywać kupioną żywność, żeby szybko się nie psuła. Kluczem jest tutaj dobre planowanie i niekupowanie więcej niż potrzebujesz, szczególnie takich produktów, które mają krótką przydatność do spożycia. Korzystaj z opakowań próżniowych i zamrażarki. Nie zostawiaj garnka z zupą ani kotleta na patelni na noc na kuchence.
Planuj swoje zakupy wcześniej, zastanów się nad tym, co lepiej kupić hurtowo w dobrej cenie na dłuższy okres, dzięki czemu będziesz mógł tego typu zakupy robić cyklicznie zgodnie z zapotrzebowaniem. Natomiast zakupy tych produktów, które mają krótki termin spożycia będą wymagały bardziej doraźnego planowania. Dobrze mieć wcześniej wyobrażenie tego, do czego będą Ci potrzebne i jakie potrawy z nich przygotujesz. Pamiętaj, gdy myślisz, żeby kupić więcej „na wszelki wypadek” nie rób tego, raczej weź dokładnie tyle ile myślisz, że wystarczy.
Pozwólmy sobie na luźne obliczenia, które ukażą jaki potencjał ma niemarnowanie żywności. Przeciętny człowiek zjada około 680 kilogramów jedzenia rocznie. Dodając do tego ilość jedzenia, które przeciętny Polak marnuje uzyskujemy wynik – 913 kg. Wyobraźmy sobie teraz, że kupimy o tych 233 kg mniej jedzenia w przeciągu roku, wówczas mamy szansę oszczędzić nawet 25% na kupowaniu żywności.
4. Ogranicz niepotrzebne wydatki
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czy rzeczywiście korzystasz z rzeczy, które kupujesz? W momencie, w którym planujesz kupić jakiś sprzęt elektroniczny bądź cokolwiek co byś bardzo chciał, a co dość sporo kosztuje, warto jest głębiej zastanowić się nad każdym z produktów. Będąc podekscytowanym jakąś ofertą daj sobie klika dni, by nie kupić pod wpływem emocji, a raczej po przeprowadzeniu trzeźwej oceny dostępnej oferty. Może się okazać, że wcale nie potrzebujesz wygórowanych parametrów komputera, bo nie grasz w gry, ani nie tworzysz skomplikowanych projektów graficznych. Twój telefon jest całkiem w porządku, a na smartwatchu i tak liczysz tylko kroki.
Zadajmy sobie to pytanie jeszcze raz, czy zdarzyło się, że kupiłeś rzeczy, z których nie korzystasz? Narty, które użyłeś raz 5 lat temu, lustrzankę, chociaż i tak dalej robisz zdjęcia telefonem, toster, w którym nie chce Ci się robić tostów? Wówczas zastanów się, co da Ci większe poczucie satysfakcji, posiadanie większej ilości pieniędzy, czy większej ilości niepotrzebnych rzeczy?
5. Zrób własne prezenty
Zastanawiasz się nad tym jaki prezent dla swojej rodziny i przyjaciół byłby najbardziej odpowiedni? Świetnym sposobem jak sprawić komuś dużą radość jest zrobić podarunek samemu. Tak naprawdę może to być coś bardzo prostego i zgodnego z Twoim hobby lub czymś czego chciałbyś się nauczyć. Ludzie docenią Twój wysiłek, a Ty zaoszczędzisz pieniądze, a czas, który normalnie spędziłbyś na poszukiwaniu prezentów przeznaczysz na ich produkcje. Kto wie, być może mogłoby się to kiedyś nawet przerodzić w biznes?
Prezentem może być domowa nalewka, malowane kubki, eleganckie breloczki, foto-album ze wspólnymi zdjęciami i zabawnymi wpisami, namalowany portret czy zrobiony przez Ciebie wełniany szalik. Ogranicza Cię tylko fantazja.
6. Kupuj w sklepach z używaną odzieżą
Sklepy z odzieżą używaną stają się coraz bardziej popularne. Głównym powodem są oczywiście ceny, bo można tam znaleźć ubrania o wiele tańsze niż w galeriach handlowych. Powstaje również wiele second-handów, które charakteryzują się specyficznym klimatem i wystrojem, takie sklepy są blisko związane z idelogią „no-waste” i przyciągają wielu artystów oraz ludzi promujących ekologiczny styl życia.
Warto pamiętać, że oprócz second-handów istnieją również outlety, które wysprzedają towary, których nie udało się sprzedać producentom.
7. Obniżenie temperatury w pomieszczaniach
Chodzisz w zimie po domu, w krótkich spodenkach? Wówczas dobrym pomysłem może okazać się oszczędzenie pieniędzy poprzez obniżenie temperatury w swoim mieszkaniu czy domu. Przyjmuje się, że idealna temperatura dla pomieszczeń to 20 stopni.
W teorii dobrze, jeśli w każdym pomieszczeniu panuje nieco inna temperatura. W salonie powinno to być pomiędzy 20-22 stopnie, w sypialni z kolei dobrze mieć niższą temperaturę, wystarczające jest 16-18 stopni. Najcieplej powinno być w łazience około 24℃.
Często mówi się o tym, że obniżeniem temperatury o 1 stopień obniża się koszty ogrzewania o około 6%. W obecnym momencie, gdy i tak płacimy horrendalne kwoty za węgiel czy gaz, powinniśmy oszczędzać na ogrzewaniu kiedykolwiek jest to możliwe, oczywiście z zachowaniem rozsądku.
8. Oszczędzaj wodę
Jest to klasyczna rada, szczególnie teraz, kiedy i woda staje się coraz droższa. Prysznic wyjdzie taniej niż kąpiel, szczególnie wtedy, kiedy zakręcasz kurek podczas namydlania. Czy słyszeliście o Wimie Hofie i o zimnych prysznicach? Jeśli to coś dla Ciebie, wówczas sporo oszczędzisz na ciepłej wodzie.
Zmywarka zużywa o wiele mniej wody niż mycie naczyń ręcznie. Oszczędzać można również nastawiając program w pralce na oszczędny bądź spłukując mniej wody w toalecie.
9. Korzystaj z taryf niskich cen energii
W zależności od Twojej sytuacji możesz zdecydować się na korzystanie na przykład z taryfy nocnej G12. Dzięki temu poza godzinami szczytu w godzinach nocnych będziesz mógł cieszyć się niższymi cenami energii elektrycznej.
Ma to sens szczególnie wtedy, gdy zdecydujesz się używać najbardziej energochłonnych urządzeń w godzinach nocnych. Mówimy tu o zmywarce czy o pralce. Co prawda, uruchomienie głośnej pralki w środku nocy może generować problemy ze spaniem nie tylko Twoim sąsiadom, ale również Tobie. Jednakże z taryfy G12 można skorzystać także w godzinach pomiędzy 13, a 15. Istnieją również inne warianty taryf konsumenckich, na przykład takie jak weekendowa czy antysmogowa dla ogrzewających dom za pomocą prądu.
Dobre rozplanowanie zużycia energii zgodnie z możliwościami jakie oferują taryfy i Twoje potrzeby, może pomóc oszczędzić niemałą sumę na elektryczności.
10. Chodzić, jeździć na rowerze i korzystać z transportu publicznego
Jazda samochodem jest niewątpliwie bardzo wygodnym rozwiązaniem przemieszczania się z punktu A do punktu B. Jest jednak również tym najdroższym sposobem na codzienny transport po mieście. Szczególnie teraz, gdy ceny paliw tak bardzo podskoczyły. Ogólnie, auto to skarbonka, wymaga ciągłego serwisowania i czasem napraw, które zawsze są niespodziewane, nie wspominając o opłatach za ubezpieczenie czy parkowanie. Warto zatem zastanowić się nad tym czy naprawdę jest ono nam potrzebne. Wiele osób korzysta ze swojego samochodu okazjonalnie, co może ogranicza wydatki na paliwo, ale nie zwalnia z dużej części innych wydatków związanych z autem.
Nawet na dłuższe trasy, przy obecnych cenach paliw, bardziej opłacalne wydają się być pociągi. Prawdopodobnie, podróż zabierze Ci więcej czasu, ale możesz go spożytkować na czytanie książki czy obejrzenie filmu w telefonie. Zastanów się czy nie mógłbyś dojeżdżać do pracy autobusem lub metrem, może czas dojazdu wcale nie byłby dłuższy, a na pewno byłoby znacznie taniej. Nie mówiąc już o chodzeniu do pracy lub jeździe na rowerze, wówczas mógłbyś również zaoszczędzić na biletach, zwiększając czas przeznaczony na ruch, a tym samym zyskując cenne zdrowie.
—————————————————————–
Na co zwrócić uwagę po przeczytaniu artykułu?
– Niniejszy artykuł nie jest rekomendacją inwestycyjną.
– Historyczne wyniki inwestycji nigdy nie są gwarancją przyszłych zysków.
– Inwestycje na rynkach kapitałowych wiążą się z ryzykiem.
– Portu nie gwarantuje osiągnięcia zysków z inwestycji.
– Nie jesteś pewien, jaki profil ryzyka jest dla Ciebie odpowiedni? Wypełnij naszą ankietę inwestycyjną, by to sprawdzić.