#10 – Fałszywy śpiew Barda

Po udanym styczniu główne światowe rynki biorą oddech. Amerykański S&P 500 zyskał w ciągu ostatnich dwóch tygodni zaledwie 0,1%, jego technologiczny kuzyn Nasdaq 0,9%, a paneuropejski Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,4%. Chiny nie radziły sobie dobrze, tamtejszy Hang⁠ Seng spadło o 6,7%. Tydzień zakończył lepiej japoński Nikkei 225, który wzrósł o 1,1%.

Naciski antyinflacyjne. Na rynku pojawia się szereg czynników, które wymuszają wolniejszy wzrost cen. Cena kontraktu transportowego z Szanghaju do Rotterdamu wzrosła z 1500 USD do 15 000 USD podczas pandemii. Zwiększyło to koszty dla firm, które następnie zostały przerzucone na klientów. Aktualnie ceny transportu wróciły na przedpandemiczne poziomy. Światowe ceny żywności również spadają. W styczniu spadły po raz dziesiąty z rzędu i są najniższe od września 2021 roku.

Silni ludzie, silny kraj. Tak obecną sytuację w USA ocenił we wtorkowym przemówieniu prezydent USA Joe Biden. Zwrócił uwagę na spadek inflacji, bezrobocia czy różne programy dotacyjne. Jednak według Washington Post 62% Amerykanów uważa, że ​​Biden osiągnął niewiele lub nic na swoim stanowisku. Ludzie postrzegają obecną sytuację w USA gorzej niż w 2008 roku.


Sankcje (nie) działają. Czy napewno? Deficyt budżetowy Rosji wzrósł w styczniu do wieloletniego rekordu 23 miliardów euro. Rosyjska ropa jest sprzedawana poniżej kosztów, gospodarka upada, a wojna pochłania dużo pieniędzy. Na razie rezerw wystarczy na załatanie budżetu, pytanie tylko na jak długo. Na początku lutego Fundusz Dobrobytu Narodowego (główna rezerwa Rosji) wynosił 138 mld euro, ale na początku roku 173 mld euro. A w ciągu tygodnia Rosja ogłosiła ograniczenie wydobycia ropy o 5% (500 000 baryłek dziennie) w wyniku narzuconego przez Zachód pułapu cen. Nie… sankcje zdecydowanie nie działają.

Chiński balon zestrzelony. Stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami są napięte już od dłuższego czasu, a w ciągu tygodnia dolano jeszcze oliwy do ognia, lub balon do morza. Chiński balon szpiegowski został zauważony nad Stanami Zjednoczonymi, a następnie zestrzelony przez Amerykanów. Rozwścieczyło to przedstawicieli najludniejszego kraju świata i z pewnością nie poprawiło i tak już napiętych wzajemnych relacji, które trapi wojna handlowa czy Tajwan.


Super Bowl bez crypto. W nocy z niedzieli na poniedziałek czeka nas kolejny finał futbolu amerykańskiego. W zeszłym roku podczas Super Bowl było tak wiele reklam kryptowalut, że nazwano je „Crypto Bowl”. W tym roku ma być inaczej. Nadawca Fox Sports zapowiada, że oferta reklamowa będzie miała „zerową reprezentację” firm z branży crypto. Nikogo chyba nie zdziwi, że winne temu jest wiele afer, na czele z upadkiem giełdy FTX.


Robinhood nie chce Sama jako udziałowca. Założyciel zbankrutowanej giełdy kryptowalut FTX, Sam Bankman-Fried, posiada również 7% udziałów w firmie Robinhood, która obsługuje aplikację handlową, poprzez swoją spółkę holdingową. Teraz Robinhood chce odkupić te udziały. Nic dziwnego, kto chciałby mieć wśród właścicieli kogoś, komu grozi osiem zarzutów.

Szał wokół chatbota AI. Stale gorącym tematem pozostają chatboty, którym ludzie zadają w internecie dowolne pytania, a dzięki sztucznej inteligencji te mogą odpowiadać lub generować (nawet profesjonalne) teksty. Na pierwszy plan wysuwa się ChatGPT, który został wprowadzony jesienią ubiegłego roku. Bawi ludzi swoimi trafnymi odpowiedziami i próbami przewidywania przyszłości. Spodziewa się np. wzrostów na rynkach akcji o 30% do końca roku, ale też np. inwazji kosmitów z planety Zog w 2025 roku. Nie wiemy, czy są to wiarygodne przepowiednie.

Bard śpiewał fałszywie. Również Google wprowadził w tym tygodniu swojego chatbota AI. Ale prezentacja Barda, jak Alphabet nazywa to narzędzie, nie odniosła wielkiego sukcesu. Po prezentacji akcje spółki spadły o 7%. Inwestorzy najwyraźniej oczekiwali więcej. Bard również popełnił jeden błąd, ale w rzeczywistości było to raczej nieporozumienie między ludźmi a sztuczną inteligencją. Google próbuje konkurować z ChatGPT swoją wyszukiwarką. Chatboty AI powinny wkrótce stać się częścią wyszukiwarek internetowych, w których globalnie dominuje Google.

Myszka Miki zmienia kierunek. Pojawienie się usług streamingowych ukształtowało nowych liderów mediów, a Disney rzucił wyzwanie Netflixowi. Pompuje tyle pieniędzy w tworzenie treści, że zapomniał o czymś bardzo ważnym –⁠ zyskach. Disney reaguje teraz na niezadowolenie akcjonariuszy, zmieniając swoją strategię. Myszka Miki zaciska pasa, zwalniając 7 000 pracowników i podejmując inne kroki, aby zaoszczędzić 5,5 miliarda dolarów i przynieść zysk z serwisu streamingowego.


Czy Bill Gates może latać odrzutowcem? Podróże lotnicze (a zwłaszcza prywatne podróże lotnicze) są obecnie uważane za czynność o największym śladzie węglowym. Dlatego wielu (bogatych) stara się je ograniczać. Bill Gates nie. Ma jednak dobre wytłumaczenie: podobno wydaje miliardy na rozwój innowacji przeciwdziałających zmianom klimatycznym. Między innymi sponsoruje firmę zajmującą się usuwaniem CO2 z powietrza. Czy więc, zgodnie z jego słowami, powinien raczej zostać w domu i nie latać do Kenii, nie poszerzać wiedzy na temat  tamtejszego rolnictwa i malarii?


Gospodarka rosła. W 2022 roku polska gospodarka wzrosła o 4,9%, czyli mniej niż w 2021 roku (6,8%), co w obliczu kryzysu jakiego jesteśmy świadkami, można uznać za bardzo solidny wynik. Konsumpcja gospodarstw domowych wzrosła o 3% rok do roku, a inwestycje rządowe wzrosły o 4,6%.

Szybki spadek inflacji? Według Polskiego Funduszu Rozwoju inflacja spadnie poniżej 10% w ciągu najbliższych 6 miesięcy. W grudniu ubiegłego roku inflacja wyniosła 16,6%, a następnie 14,4% przez cały rok 2022 (najwyżej od 1997 r.). Paweł Borys z PFR powiedział, że „trend dezinflacyjny w tym roku będzie potężny”.
Czy wymieramy? Liczba urodzeń w Polsce w 2022 r. była najniższa od czasów II wojny światowej, natomiast liczba zgonów była wyższa niż w jakimkolwiek innym czasie poza latami pandemii 2020 i 2021. Był to również dziesiąty rok z rzędu, kiedy liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń. Rząd stara się zapobiegać starzeniu się społeczeństwa, np. poprzez program Rodzina 500+. Niestety, działanie nie jest odczuwalne.

Koniec ładowania telefonów? Polscy naukowcy z The Batteries opracowali baterię, która ładuje się w 8 minut i wystarcza na 68 lat. Technologia została już opisana w prasie branżowej jako przełomowa, a firma ma nadzieję rozpocząć masową produkcję po zakończeniu prac nad swoją pilotażową fabryką. To spodoba się chyba każdemu.

56%. Dokładnie taki odsetek Polaków korzystał z usług bankowości elektronicznej w 2022 roku i chyba nie będzie zaskoczeniem, że korzystają z niej głównie młodsze grupy wiekowe. Z usług tych korzysta 76% osób w wieku od 25 do 34 lat, z drugiej strony tylko 22% osób w wieku od 65 do 74 lat. Polska odstaje od średniej UE o około 4% w korzystaniu z bankowości internetowej. Kto odważy się szkolić swoich dziadków, aby poprawić naszą średnią?


W kryzysie trzymamy się razem. Już po raz trzydziesty pierwszy w styczniu zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Polacy ponownie przekazali więcej niż kiedykolwiek przedtem na największą doroczną zbiórkę charytatywną, w tym roku to ponad 154 miliony złotych. Zbiórkę wspierało ponad 120 000 wolontariuszy w Polsce i na świecie. Jeszcze przez kilka dni można wesprzeć akcję, która w tym roku przebiega pod hasłem „chcemy wygrać z sepsą”.

Miłego weekendu!


NOWOŚCI NA BLOGU

10 sposobów jak zaoszczędzić pieniądze w czasach niepewności gospodarczej

10 sposobów jak zaoszczędzić pieniądze w czasach niepewności gospodarczej

Obecna fala rosnących cen zmusza każdego do poszukiwania oszczędności. Dlatego warto zastanowić się nad tym jak możemy ograniczyć skutki wysokiej inflacji na nasze życie. Paradoksalnie nie musi to oznaczać obniżenia jego komfortu.


Jak skutecznie podnosić wartość pieniędzy?

Jak skutecznie pomnażać pieniądze?

Inwestowanie wiąże się z potencjałem wysokich zysków, ale także dużych strat. Wielu inwestorów chciałoby zobaczyć wspaniałe wyniki od razu lub w krótkim okresie zapominając o ryzyku, które jest nieodłącznym elementem inwestowania.


Dlaczego warto inwestować w czasie spadków na rynkach

Czy zastanawiasz się czasem, czy teraz jest dobry moment, żeby inwestować, czy może jednak lepiej byłoby poczekać, aż rynki zaczną z powrotem wyraźnie rosnąć? Przyglądamy się temu w naszym artykule


Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.