Wyniki amerykańskiej gospodarki mile zaskoczyły wszystkich, a obawy przed recesją słabną. Paneuropejski Euro Stoxx wzrósł od 11 stycznia o 1,5%, amerykański S&P 500 o 2,1%. Akcje azjatyckie również radziły sobie dobrze. Japoński Nikkei 225 wzrósł o 3,5%. Chiny pokonały wszystkich, indeks Hang Seng zyskał przyzwoitych 5,8%.
Czy studnia wyschła? W ubiegłym tygodniu Stany Zjednoczone wyczerpały ustalony limit zadłużenia kraju, który wynosi 31,4 bln USD (około 136 bln PLN). Departament Skarbu zaczął stosować środki nadzwyczajne w celu zarządzania przepływami pieniężnymi, ponieważ Demokraci i Republikanie nie doszli do porozumienia w sprawie podniesienia limitu. Stany Zjednoczone muszą rozwiązać tę sytuację do 5 czerwca, jeśli chcą uniknąć niewypłacalności.
Czy Europa odeprze recesję? Gospodarka USA wciąż jest na dobrej drodze, ale nad gospodarką europejską czyhają większe problemy i wszyscy spodziewają się spowolnienia. Strefa euro może uniknąć recesji. Kanclerz Niemiec Scholz zapowiedział już, że Niemcy, jako największa gospodarka w strefie euro, spodziewają się wzrostu PKB o 0,2% w tym roku. Pozytywnych przesłanek, takich jak spadająca inflacja, ciepła pogoda i poprawiająca się aktywność biznesowa, możemy doszukiwać się także w innych krajach.
Wszyscy się mylili. Gospodarka USA wzrosła o 2,9% w ostatnim kwartale 2022 r., pokonując szacunki analityków o wzroście o 2,6%. Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych złożyło najmniej osób od kwietnia 2022 r. To dziwi wszystkich. Nawet najbardziej szanowane nazwiska oczekiwały, że Stany Zjednoczone popadną w recesję z powodu rosnących stóp procentowych. Wygląda na to, że prognozy te niekoniecznie się spełnią.
Stany Zjednoczone pozywają Google. Amerykański Departament Sprawiedliwości pozwał Google za nadużywanie dominującej pozycji w reklamie cyfrowej. Google jest oskarżany o stosowanie nielegalnych środków antykonkurencyjnych, wykluczających inne firmy. Departament domaga się w pozwie zmuszenia Google do pozbycia się Google Ad Manager, w tym jego giełdy reklamowej AdX. Około 80% przychodów Google pochodzi z reklam.
Chiny wracają. Polityka zerowej tolerancji wobec COVID-19 miesiącami dusiła gospodarkę kraju, a Chiny znalazły się na krawędzi przepaści. Jednak po złagodzeniu blokad covidowych chińscy konsumenci znacznie ożywili swoje wydatki. Turystyka zyskuje najwięcej. Fliggy, internetowa platforma turystyczna, ogłosiła, że jej zamówienia wzrosły ponad sześciokrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem w ciągu pierwszych 4 dni Chińskiego Nowego roku. Giganci tacy jak JD.com czy Alibaba potwierdzili również wyższe wydatki na usługi.
Czołgi dla Ukrainy. W ciągu tego tygodnia wiele działo się nie tylko na froncie gospodarczym, ale także na wojennym. Po długiej zwłoce Niemcy zgadzają się wysłać czołgi na Ukrainę, wielu zachodnich partnerów rozważa podobne kroki. Gospodarka i wojna są ze sobą ściśle powiązane, a kryzys energetyczny jest w dużej mierze spowodowany wojną i im szybciej się zakończy (zwycięstwem Ukrainy), tym lepiej dla wszystkich.
Spotify zwalnia. Szwedzki serwis streamingowy idzie w ślady wielu firm BigTech (przedtem zwolnienia ogłosiły Amazon, Google i Microsoft), zwalniając 6% swojego personelu. Firmę opuszcza również Dawn Ostroff, który był odpowiedzialny za treści i reklamę. Powodem jest restrukturyzacja organizacyjna mająca na celu zwiększenie efektywności i redukcję kosztów. Nowej pracy będzie szukać około 600 byłych już pracowników tej firmy.
Słaby rok dla telefonów komórkowych. W ubiegłym roku sprzedaż smartfonów była najsłabsza od 2013 roku. Według firmy badawczej IDC spadła o 11,3% do 1,21 miliarda sztuk, w czwartym kwartale spadła w najwyższym tempie w historii branży – o 18,3%. Możemy obserwować jak wydatki ludzi na całym świecie na elektronikę, zostały ograniczone przez inflację.
Indeks pizzy. Ekonomiści nieustannie starają się przybliżyć ludziom funkcjonowanie gospodarki, w Portu mamy podobne ambicje. Jednym z narzędzi może być wskaźnik Big Maca, który porównuje ceny hamburgerów i różnice cenowe między poszczególnymi krajami. Ekonomiści we Włoszech monitorują również wskaźnik Pizza Margharita, który mierzy jak rosną koszt produkcji pizzy. Na uwagę zasługuje również indeks, który śledzi sprzedaż bokserek i slipów męskich.
Inflacja spowalnia. Inflacja w Polsce spadła do 16,6% w grudniu w porównaniu do 17,5% w listopadzie. Problemem pozostaje jednak inflacja bazowa, która nie obejmuje cen żywności i energii, która z kolei wzrosła w grudniu o 0,1% do 11,5%, osiągając najwyższy poziom od 1999 r. Ekonomiści wskazują, że szczytu inflacyjnego możemy się spodziewać w przyszłym miesiącu. Czy będzie ona nadal słowem roku 2023?
Miękkie lądowanie. Biorąc pod uwagę wysoką bazę porównawczą, wzrost PKB Polski w pierwszym kwartale prawdopodobnie będzie ujemny, ale przez resztę roku powinien przekroczyć 1%. BNP Paribas prognozuje, że pomimo spowolnienia gospodarczego polska gospodarka powinna uniknąć recesji, a w 2024 roku wzrost PKB powinno zwiększyć się o 3%.
Ponad milion. Liczba zarejestrowanych pracowników zagranicznych w Polsce po raz pierwszy przekroczyła w zeszłym roku milion. Cudzoziemcu stanowią około 6,5% wszystkich ubezpieczonych w ZUS. Od początku stycznia ubiegłego roku ich liczba wzrosła o 22%, głównie dzięki imigracji i uchodźcom z Ukrainy. Szacuje się , że mimo imigracji populacja Polski ma spaść do 32,5 miliona w 2060 roku.
Wzrost płac spowalnia. Płace w polskim sektorze przedsiębiorstw utrzymały w grudniu dwucyfrowy wzrost, ale rosły wolniej od oczekiwań. Wynagrodzenia rosły w 2022 r. głównie z powodu gwałtownie rosnącej inflacji. To komplikowało życie bankom centralnym, które próbują opanować sytuację, jednocześnie kończąc podwyżki stóp, które hamują gospodarkę.
Opodatkowanie mieszkań. Premier Morawiecki poinformował 14 stycznia, że rząd planuje wydanie rozporządzenia w sprawie opodatkowania dodatkowych mieszkań. Dotknęłoby ono głównie funduszy nabywających nieruchomości oraz osób fizycznych posiadających 6 lub więcej mieszkań, podatek ma dotyczyć zarówno rynku pierwotnego jak i wtórnego.
Rozdawanie laptopów. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że część dzieci ze szkół podstawowych otrzyma za darmo laptopy, które mają ułatwić im naukę. Urządzenia mają trafić we wrześniu tego roku do około 370 000 uczniów IV klas szkół podstawowych. Ciekawe kto będzie je dostarczał.
Miłego weekendu!
NOWOŚCI NA BLOGU
Wydarzenie, które zmieniło świat inwestowania. 30 lat temu powstał pierwszy ETF
30 lat temu inwestorzy mogli kupić po raz pierwszy tak zwany fundusz giełdowy (exchange-traded fund). Instrumenty tego typu szybko stały się bardzo popularne, głównie dzięki temu, że charakteryzują się o wiele mniejszym ryzykiem niż zakup pojedynczych akcji.
Podejścia do ESG i odpowiedzialnego inwestowania
Każdy ma nieco inną własną definicję słowa „odpowiedzialny” czy „zrównoważony” i być może dlatego istnieje wiele różnych podejść do tego typu inwestycji.
Członkowie SII inwestują na Portu taniej
Portu nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych, a dzięki temu, wszyscy jego członkowie mogą inwestować na Portu taniej.