Szukaj
Close this search box.

#08 – Pogoda kibicuje Europie

Giełdy weszły w nowy rok z pozytywnym nastawieniem. Inflacja w strefie euro i w największych gospodarkach europejskich nadal spada, co znajduje odzwierciedlenie w zachowaniu indeksów. Euro Stoxx 50 w ciągu ostatnich trzech tygodni zyskał 6,12%. Amerykański S&P 500 i Nasdaq wzrosły o 2%. Chiński Hang Seng wyróżnił się wynikiem, wzrastając o 8,4%. Japoński Nikkei 225 nie osiągnął wartości dodatnich i stracił 1,25%. Warszawski indeks WIG pokonał wszystkie wymienione indeksy i umocnił się o 9%.

Inflacja w strefie euro spada. Tempo wzrostu cen rok do roku zwolniło drugi miesiąc z rzędu. Spadek był wyraźniejszy niż oczekiwali ekonomiści – w grudniu inflacja w krajach strefy eurospadła z 10,1% w listopadzie do 9,2%. Największy wpływ na inflację mają wciąż wysokie ceny energii.

Czy Europie grozi recesja? Do tej pory wyglądało na to, że tak, ale najnowsze dane wywołują lekki optymizm. Indeks Menedżerów Zakupów (PMI), uważany za wskaźnik kondycji gospodarczej, wzrósł w grudniu, przekraczając szacunki. Dobrym znakiem jest również spadająca inflacja w strefie euro. Zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie, ale jeśli recesja nadejdzie, to prawdopodobnie nie będzie tak głęboka, jak przewidywano.

Chiny znów na kursie? Chińskie akcje miały najlepszy początek nowego roku od 4 lat. Chociaż na obecnym etapie następuje dalszy wzrost liczby osób zakażonych COVID-19, perspektywy chińskiej gospodarki w 2023 roku uległy poprawie. Jednocześnie Państwo Środka zwiększyło wsparcie dla sektora nieruchomości i zapewniło deweloperom dostęp do finansowania. Główny chiński indeks Hang Seng zyskał od nowego roku 4%.Pogoda sprzyja Europie. Cena gazu spadła w ciągu ostatniego miesiąca o połowę do 70 euro za MWh, a to za sprawą rekordowych temperatur w kilku krajach europejskich, przez co spada popyt na gaz. Ciepła pogoda nie sprzyja miłośnikom sportów zimowych, ale pomaga nam radzić sobie z kryzysem energetycznym. Dobra wiadomość dla Europy, zła dla Rosji.

Złoto ma się dobrze. Podczas gdy ceny gazu i ropy naftowej spadają, popyt na metale szlachetne rośnie. Złoto osiągnęło w tym tygodniu najwyższy poziom od czerwca 2022 r., reagując na spadek wartości dolara i oczekiwaną mniej agresywną politykę Fed. Jednak cena jest wciąż dość daleka od swojego najwyższego poziomu z sierpnia 2020 r.

Dubaj znosi podatek od alkoholu. W żadnym innym mieście na świecie zagraniczni goście nie wydali tyle, co w Dubaju. Pomimo tego do tej pory wielu turystów omijało to miasto. Powodem były przede wszystkim wysokie ceny alkoholi. Może się to jednak zmienić po zniesieniu 30% podatku od alkoholu. Polecisz „na jednego” do Dubaju?

Apple poniżej 2 bilionów dolarów. Przez lata wydawało się, że Apple żyje we własnym świecie, który zdawał się łamać zasady inwestowania. Podczas gdy inne firmy zanotowały duże spadki, to akcje firm produkującej iPhone i Macbooki nie spadły znacząco. To już jednak nie obowiązuje. Wartość rynkowa Apple spadła o 30% od szczytu, spadając poniżej 2 bilionów dolarów po raz pierwszy od marca 2021 r.

Kiedy przewaga słabnie. Google i Meta od dawna dominują na rynku reklamy cyfrowej. Jednak ich udział w rynku spada. Dzieje się tak za sprawą chińskiego fenomenu TikTok, ale także sklepów internetowych, takich jak Amazon i Walmart, oraz serwisów streamingowych, takich jak Disney+ i Netflix. Te firmy biorą coraz większy kawałek z tortu reklamowego.

Obniżanie stóp procentowych? Prezes NBP powiedział, że ma nadzieję na obniżki stóp procentowych pod koniec 2023 roku. Ogłosił to po tym, jak Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,75% po raz czwarty. Glapiński powiedział, że „obniżymy natychmiast, kiedy będzie to możliwe”

Cud na stacjach benzynowych. Orlen jest oskarżany, że manipulował cenami paliw. Polacy zastanawiają się, czy petrochemiczny gigant Orlen nie utrzymywał sztucznie  w zeszłym roku cen paliw na wysokim poziomie, by w bieżącym roku, w którym czekają nas wybory, nie musiał ich skokowo podnosić. Z 30 na 31 grudnia hurtowe ceny paliw gwałtownie spadły o około 12%. Ciekawe.

Bezpieczniej na drogach. Liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach w 2022 roku spadła do rekordowo niskiego poziomu. Pomogło wprowadzenie surowszych mandatów za przekroczenie prędkości. Roczna liczba wypadków śmiertelnych na polskich drogach spadła w ubiegłym roku poniżej 2 tys. po raz pierwszy od rozpoczęcia prowadzenia ewidencji.

Rozkręcone wiatraki. 31 grudnia Polska wyprodukowała rekordowe 40% swojej energii elektrycznej z wiatru, co jest nowym rekordem. Liczba ta mogłaby być wyższa, gdyby operator sieci nie nakazał farmom wiatrowym ograniczenia mocy, ponieważ system nie był w stanie wykorzystać ani zmagazynować nadwyżki wyprodukowanej energii. W 2022 roku energia wiatrowa odpowiadała za 11,5% całkowitej produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Jesteśmy trzeci. W ubiegłym roku zainstalowaliśmy trzecią co do wielkości moc fotowoltaiczną w UE. Daje to Polsce szóstą pozycję w UE pod względem łącznego zainstalowanego potencjału elektrowni fotowoltaicznych. Organizacja SolarPower pochwaliła nas i stwierdziła, że ​​„wyniki Polski w dziedzinie energii słonecznej są godne podziwu”. Dobra robota! Stajemy się niezależni. Polska otrzymała w zeszłym roku rekordową liczbę i wolumen przesyłek skroplonego gazu ziemnego (LNG), odchodząc od rosyjskich źródeł energii. W kwietniu Rosja odcięła dostawy gazu do Polski. Zakończenie importu gazu z Rosji było przedtem zaplanowane na początek 2023 roku.

Sprzedaż domów spada, ceny rosną. Sprzedaż nowych mieszkań w polskich miastach spadła w 2022 roku o 38%, ale ceny wzrosły o 9%. Po latach hossy na polskim rynku nieruchomości, popyt na nowe mieszkania znacznie spadł z powodu drogich kredytów hipotecznych. Spadek sprzedaży nie przełożył się jednak na spadek cen, wręcz przeciwnie, w ubiegłym roku nadal rosły.

Jajka na wagę złota. Cena jaj wzrosła dramatycznie w 2022 roku aż o 75%. Przyczyną obserwowanego wzrostu jest między innymi zmniejszanie się pogłowia kur nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. Z monitoringu cenowego KIPDiP (Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz) wynika, że ​​w sierpniu 2022 r. jaja klatkowe klasy M kosztowały 40 groszy, natomiast w grudniu cena tych samych jaj wzrosła do 70 groszy.

Co nowego w Portu?

Przygotowujemy dla naszych klientów wyciągi z rocznym podsumowaniem transakcji, które klienci otrzymają na przełomie stycznia i lutego. W lutym również prześlemy szczegółowe roczne zestawienie podatkowe, które ułatwi wypełnienie zeznania podatkowego. Miłego tygodnia!


NOWOŚCI NA BLOGU

Boom na ETF-y trwa. Jak zarabiać na trendach?

Ubiegły rok wystawiał na próbę nerwy wielu inwestorów. Czy ETF-y nadal cieszą się dużym zainteresowaniem? Który ETF jest najpopularniejszy? A co najbardziej wpływa na inwestorów?


Jak wytrwać w postanowieniu noworocznym i wieść odpowiedzialne finansowo życie?

Jak wytrwać w postanowieniu noworocznym
i wieść odpowiedzialne finansowo życie?

Przełom roku inspiruje do nowych początków. Wiele osób właśnie teraz planuje wdrożyć nowe zdrowe nawyki, z rozpoczęciem których zwlekali w nieskończoność.


Burzliwy rok 2022 tworzył nowe okazje

Rok 2022 przejdzie do historii jako rok bezprecedensowo wysokiej inflacji i krachów na rynkach. Gospodarka została dotknięta szeregiem niekorzystnych wstrząsów, które spowodowały straty w portfelach wielu inwestorów. Ale kryzys niesie ze sobą nie tylko niepewność i strach, ale także nowe możliwości.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.