#07 – Elon już nie najbogatszy

Światowe rynki początkowo odetchnęły z ulgą po czwartym z rzędu spadku inflacji w USA z 7,7% październiku na 7,1% w listopadzie. Inwestorzy mieli nadzieję, że bank centralny złagodzi dotychczasową agresywną kampanię podwyżek stóp, co niestety nie nastąpiło. Na swoim ostatnim posiedzeniu Fed podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a na konferencji prasowej Jerome Powell powiedział, że będzie mocno dążył do celu inflacyjnego na poziomie 2%, na skutek jego jastrzębiej polityki rynki są na minusie. Rynki reagują w ten sposób, ponieważ jakikolwiek dalszy wzrost może wywołać recesję, której wszyscy się obawiają.

Indeks S&P 500 spadł w grudniu o 6,6%, a Nasdaq Composite o 8,5%. Europejski Euro Stoxx 50 stracił 4,6%, osłabił również Nikkei 225 (-5,9%). Najlepiej ze światowych indeksów zachowywał się chiński SSE Composite, który stracił „zaledwie” 2,9%. Warszawski indeks WIG umocnił się w grudniu o 0,8%.

Klimatyczna opłata graniczna. UE pracuje nad projektem cła węglowego dla dostawców żelaza, stali i nawozów spoza UE. Europejski przemysł, który dostaje ciosy jak w ringu, ma być chroniony przez system kwot emisyjnych. Obowiązek ma wyrównać ceny uprawnień do emisji dla producentów zagranicznych. Posunięcie to ma również na celu “zmotywować” dużych trucicieli w krajach rozwijających się do przejścia na bardziej ekologiczne alternatywy.

Long time no see Elon. Wiemy, że potrafi działać Wam na nerwy (czasami nawet i nam), ale trzeba przyznać, że nie można się przy nim nudzić. Tym razem świat zainteresował fakt, że Musk nie jest już najbogatszy. Zapłacił za spadek akcji Tesli i został zdetronizowany przez Bernarda Arnaulta, właściciela firmy LVMH z takimi markami jak Louis Vuitton, Moët czy Hennessey. Kilka dni po tym Musk zorganizował ankietę na Twitterze i zapytał internautów, czy ma odejść z funkcji jaką sprawuje na tej platformie. Większość zagłosowała za. Kto zostanie jego następcą?

Od luksusu na dno. W poniedziałek 12 grudnia na Bahamach aresztowano szefa zbankrutowanej giełdy kryptowalut FTX, Sama Bankmana-Frieda. Już we wtorek sąd na Bahamach odmówił zwolnienia za kaucją i wysłał go do więzienia Fox Hill.

Koniec raka? Według testów szczepionka firmy Moderna na raka skóry w połączeniu z lekiem firmy Merck zmniejsza liczbę zgonów nawet o 44%. Jest to kluczowy krok w rozszerzaniu wykorzystania technologii mRNA, która do tej pory wykorzystywana była głównie do zapobiegania COVID-19. Akcje Moderny wzrosły w tym tygodniu o 12%.


Czy nadchodzi zbawienie? Nasza listopadowa inflacja również spadła o 0,5 p.p. w porównaniu z październikiem do 17,5%. Pomimo spadku, inflacja pozostaje na najwyższym poziomie od końca lat 90. W rozmowie z PAP minister Rzeczkowska powiedziała, że ​​na początku 2023 r. inflacja może być wyższa niż obecnie, ale na wiosnę powinniśmy zobaczyć spadek. Stopy procentowe „zaczęły działać”, nie możemy się już doczekać!

Traktat sopocki nadal obowiązuje. Pomimo wysokiej inflacji, nasz bank centralny zdecydował pozostawić stopę referencyjną na obecnym poziomie 6,75%. Podobnie jak Czesi liczymy na to, że obecne stawki są na tyle wysokie, że zaczynają ograniczać popyt. Wysokie stawki pewnie będą z nami jeszcze kilka miesięcy.

Pomoc młodym ludziom? Minister Buda zapowiedział, że państwo pomoże osobom do 45. roku życia w spłacie kredytu zaciągniętego na pierwsze mieszkanie, a to poprzez dopłaty do rat kredytu przez 10 lat. Maksymalna kwota pożyczki wyniesie 500 000 zł dla jednoosobowych gospodarstw domowych, a dla małżeństw i rodzin 600 000 zł. Wszyscy, którzy planowali wziąć kredyt mogą być zadowoleni. 


Będziemy mieli nową fabrykę. Mercedes-Benz zainwestuje miliard euro w jaworską fabrykę aut elektrycznych. Będzie to pierwsza fabryka w Europie, w której produkowane będą wyłącznie elektryczne samochody dostawcze. Nowa fabryka stworzy ponad 2500 miejsc pracy.


Mamy tanie jedzenie. W porównaniu z Niemcami, Czechami i Słowacją kupowanie żywności w Polsce jest najtańsze i nie musimy po nią wyjeżdżać za granicę. Jeden i ten sam zakup żywności w naszym Lidlu był prawie o połowę tańszy niż w Austrii i prawie 15% tańszy niż w Czechach i na Słowacji. Dla wielu naszych sąsiadów nasze supermarkety oferują korzystne ceny.


Brakuje informatyków. Mamy jeden z najniższych odsetków specjalistów IT w Europie. Nasz sektor IT zatrudnia około 586 000 osób, czyli o około 150 000 mniej niż średnia europejska. Pracownicy IT stanowią u nas 3,5% ogółu siły roboczej. Najlepsze są Szwecja (8%), Finlandia (7,4%) i Holandia (6,7%). Moglibyśmy się zainspirować.

Żródło: Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce

Polskie słodycze osładzają singapurskie święta Bożego Narodzenia. Jedne z naszych ulubionych ciastek Jeżyki to nowość w świątecznym menu jednej z wiodących singapurskich sieci handlowych. Obecnie Colian sprzedaje swoje produkty w aż 50 sklepach, przedstawiciele firmy mówią, że to „dopiero początek”. Najważniejsze aby ciastek starczyło i dla nas. 😊


Paczka wybuchowa. Szef policji Jarosław Szymczyk miał rzekomo doprowadzić do wybuchu granatnika w swoim gabinecie, broń otrzymał w prezencie podczas wizyty na Ukrainie. Szymczyk doznał zadrapań i skaleczeń. Natychmiast po wybuchu ogłuchł, a po kilku godzinach odzyskał słuch. Ale miał szczęście! 

Co nowego na Portu?

W ubiegłym tygodniu uruchomiliśmy możliwość zakładania kont dla dzieci, dla rodziców, którzy chcieliby inwestować środki na przyszłość swoich pociech oraz Odpowiedzialne Portfele, dla inwestorów, dla których ważne jest inwestowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.


Korzystając z okazji chcielibyśmy w imieniu całego zespołu Portu życzyć wszystkim naszym czytelnikom spokojnych świąt Bożego Narodzenia!


NOWOŚCI NA BLOGU

Pomysły na nietradycyjne prezenty świąteczne nie tylko dla inwestorów

Pomysły na nietradycyjne prezenty świąteczne, nie tylko dla inwestorów

Czy Ciebie również każdego roku krew zalewa na myśl o kupowaniu prezentów świątecznych? Święta już pukają do drzwi, ale my nie pozostawimy Cię samego. Przygotowaliśmy kilka różnych pomysłów na prezenty świąteczne.


Czym jest inwestowanie odpowiedzialne społecznie i ESG?

Jesteś osobą odpowiedzialną społecznie, która segreguje śmieci, bierze krótkie prysznice i jeździ samochodem elektrycznym? Jeśli tak, poniższy temat powinien przyciągnąć Twoją uwagę.


Jak jest mierzona odpowiedzialność biznesu? 

Tak zwane zrównoważone inwestycje często oznacza się skrótem ESG. Są to inwestycje, które oprócz osiąganego zysku finansowego uwzględniają także długoterminowe globalne cele w zakresie ochrony klimatu i odpowiedzialności społecznej.

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.