Miesiąc minął jak z bicza strzelił a zarówno w kraju, jak i na świecie wiele się wydarzyło. Światowe indeksy, podobnie jak warszawski indeks WIG, odnotowywały spadki. Amerykański S&P 500 stracił 5,5% w ciągu ostatnich 30 dni, paneuropejski Euro Stoxx 600 stracił ponad 6%, japoński Nikkei 225 spadł o 3%. Niestety nasz warszawski indeks spadł w ciągu ostatnich 30 dni aż o 10%. Krajowe akcje mocno odczuły kryzys energetyczny i niepewność co do potencjalnej interwencji rządu.
Według Bloomberga WIG20 w sierpniu spadł o 11%, co jest największym spadkiem wśród 92 indeksów giełdowych śledzonych przez agencję. Od początku roku polskie akcje spadły o 32%. To sprawia, że są to jedne z najciekawszych akcji z punktu widzenia wyceny, ponieważ pod koniec sierpnia były notowane poniżej 6-krotności rocznych zysków.
Rada polityki pieniężnej podnosi stopy procentowe. RPP zdecydowała o 0,25% podwyżce stóp procentowych do poziomu 6,75%. To już 11 podwyżka z rzędu, RPP podnosi stawki od października 2021 r. ze względu na rosnącą inflację. W sierpniu według szacunków GUS wyniosła ona 16,1%, w lipcu było to 15,6%.
OPEC ogranicza produkcję ropy. To spora niespodzianka. Ten międzynarodowy kartel dąży do jak największych zysków, a od rozpoczęcia operacji specjalnej na Ukrainie (czytaj rozpoczęcie wojny z suwerennym państwem) cena baryłki ropy Brent nie spadła poniżej 90 dolarów. W tym samym czasie rok temu jedna baryłka kosztowała nieco ponad 70 dolarów. Wojna jest bardzo dobra dla biznesu krajów produkujących ropę. Obecna decyzja jest jednak sprzeczna z tym, co prezydent USA Biden wynegocjował z krajami OPEC.
Chatbot krytykuje Zuckerberga. Firma Meta, do której należy Facebook, stworzyła chatbota AI o nazwie BlenderBot3, który uczy się na podstawie publicznie dostępnych danych. Nie trwało jednak długo i bot zaczął wymykać się spod kontroli. Nie przebiera w słowach do tego stopnia, że nie boi się krytykować nawet Marka Zuckerberga, o którym mówi, że jego firma robi wszystko dla pieniędzy, a jej właściciela to nie obchodzi.
Chiny pod prąd. Podczas gdy na całym świecie ten rok charakteryzuje się wzrostem stóp procentowych, w Chinach obniżają je o 0,1 punktu procentowego do 2%. Powodem jest spowolnienie chińskiej gospodarki, za którym stoją m.in. lokalne blokady w związku z polityką “zerowej tolerancji” na COVID. Bank centralny może sobie pozwolić na cięcie stóp, ponieważ inflacja nie przeszkadza mu w porównaniu z resztą świata. Obecnie w Chinach wynosi ona jedynie 2,5%.
Bardziej zyskowne niż Apple, Microsoft, Meta i Tesla razem wzięte? Saudi Aramco! Największy na świecie koncern naftowy odnotował w drugim kwartale ogromny zysk w wysokości 48,4 miliarda dolarów. Saudi Aramco czerpie korzyści z wysokich cen ropy, a także z tego, że niektóre kraje odcinają dostawy z Rosji.
W spadkach kupuje się ETF-y. Mimo że giełdy odnotowały spadki przez ostatnie dwa tygodnie, w sierpniu do ETF-ów napłynęło 43 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z lipcem. Świadczy to zarówno o rosnącej popularności tej formy pasywnego inwestowania, jak i o tym, że inwestorzy chętniej wykorzystują obecne spadki, by kupować więcej „tanio” niż pozbywać się ETF-ów.
Poświęcono fuzję Avast. Brytyjski urząd antymonopolowy (CMA) zatwierdził fuzję czeskiego Avastu z Norton, umowę o wartości 8,1 miliarda dolarów. Być może zaskakująco pomógł też Microsoft. Ten ostatnia wciąż rozwija swoje produkty zorientowane na cyberbezpieczeństwo, zwiększając tym samym konkurencję.
Zapłaćcie reparacje! Lider PiS Jarosław Kaczyński twierdzi, że Niemcy nigdy nie ponieśli pełnej odpowiedzialności za zbrodnie, które popełnili w Polsce i chce rozpocząć dyskusję na temat reparacji na forum międzynarodowym. Twierdzi, że Polska w przeciwieństwie do innych krajów, nigdy nie otrzymała odszkodowania od Niemiec. Jednak kanclerz Niemiec Scholz nie zgadza się z tym i przypomina, że Polska zrezygnowała z reparacji na podstawie umowy z 1953 r. Rząd polski twierdzi jednak, że znajdował się pod naciskiem ówczesnego Związku Radzieckiego.
Nowy prezes Telewizji Polskiej. Nowym prezesem zarządu TVP został Mateusz Matyszkowicz, zastępując Jacka Kurskiego. Choć były szef telewizji państwowej był lubiany przez lidera PiS, to wydaje się, że nie cieszył się on wielką sympatią prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego. To zaskakujące odsunięcie z funkcji szefa ważnej stacji telewizyjnej może być dla Kurskiego zwiastunem nowej roli. Pojawiają się spekulacje na temat stanowiska wicepremiera, ministra kultury czy szefa kampanii wyborczej PiS.
Nadużywanie dodatku węglowego. Miesiąc temu rząd zatwierdził dotację dla gospodarstw domowych na zakup węgla w wysokości 3000 zł. W praktyce jednak ludzie dwoją się i troją, aby otrzymać dopłatę więcej niż jeden raz. Nowelizacja prawa powinna zawierać nowe możliwości weryfikacji wniosku, dzięki czemu nadużycia powinny się skończyć.
Nowy wskaźnik, który zastąpi WIBOR. W poprzednim newsletterze pisaliśmy o tym, że zmieni się obecnie stosowany indeks, który jest najważniejszym czynnikiem decydującym o wysokości oprocentowania kredytów w Polsce. Zastąpi go indeks WIRD – Warszawski Indeks Rynku Depozytowego. Powinien on stać się kluczowym punktem odniesienia i być stosowany w umowach finansowych, dłużnych papierach wartościowych itp.
Miłego tygodnia!
NOWOŚCI NA BLOGU
Czekasz z inwestowaniem, aż akcje spadną na samo dno? A jeśli się nie doczekasz?
Wielu ludzi oczekuje ze swoją pierwszą inwestycją na właściwy moment, by zacząć inwestować. Teoria mówi, że najlepiej jest dokonywać
Nie robić nic, to czasem najlepsze co możesz zrobić
Co pierwsze przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz o nicnierobieniu? Leżenie na kanapie? Obijanie się w pracy? Odkładanie w czasie obowiązków?
Uprzedzenia behawioralne w inwestowaniu – jak nie zostać swoim największym wrogiem
Błędy behawioralne mogą być największą przeszkodą w staniu się lepszym inwestorem. Twoje uprzedzenia poznawcze mogą…