#01 – Portu wkracza na polski rynek!

Największy czeski robodoradca Portu wchodzi na polski rynek. Platforma inwestycyjna zarządza aktywami o wartości 2,3 mld zł dla prawie 150 tys. zarejestrowanych użytkowników. Najlepsza technologia połączona ze świetną obsługą klienta jest już dostępna w Polsce!

Wysyłamy regularny newsletter do wszystkich naszych klientów w Czechach i na Słowacji, podsumowujemy w nim to, co dzieje się w gospodarce zarówno w kraju, jak i na świecie, informujemy także o nowościach i ulepszeniach na Portu. Prezentujemy wiadomości w lekkiej, zwięzłej formie, często też staramy się edukować i oferować treści popularnonaukowe. Bardzo nas cieszy, że możemy teraz poinformować naszych polskich klientów, że będziemy wysyłać newsletter co miesiąc.

Poprzedni miesiąc był na rynkach akcji pozytywny. Główny amerykański indeks giełdowy, S&P 500, wzrósł o 9%, paneuropejski Euro Stoxx 50 wzrósł o 7,3%, brytyjski FTSE 100 o 3,5 %, nawet azjatycki Nikkei 225 zyskał 5,3% w ciągu ostatniego miesiąca. Chiński indeks SSE Composite nieznacznie stracił, około 4,3%.

Polski WIG w ciągu ostatniego miesiąca charakteryzowała duża zmienność, chwilowo rósł, na chwilę spadał, ale zakończył lipiec z 2,7% wzrostem. W dzisiejszej wysoce niepewnej sytuacji można to uznać za dobrą wiadomość.

Inflacja porusza światem. W Stanach Zjednoczonych inflacja wzrosła do 9,1%, a amerykański bank centralny już wkroczył do walki. Fed kilkukrotnie podnosił główną stopę procentową, ostatnio do przedziału 2,25-2,50%. Na koniec roku stopa ta powinna wynosić od 3 do 3,5%. W efekcie dolar umacnia się i pośrednio podnosi inflację również w naszym kraju.

Inflacja w Unii Europejskiej jest również niebezpiecznie wysoka, na poziomie 9,6% w czerwcu, EBC w końcu zdecydował się podnieść stopy do 0,5%, ale musi postępować ostrożnie, aby nie wstrząsnąć rynkiem obligacji. Wyższe stopy oznaczają wyższe rentowności obligacji skarbowych strefy euro, a niektóre, głównie kraje południowe, mogą mieć trudności z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań.

Inflacja w Polsce przyspiesza. Podobnie jak w pozostałej części Europy, inflacja w naszym kraju staje się niebezpiecznie wysoka. Tepmo przyspieszenia inflacji na poziomie 15,5% (z 13,9%) jest wyższe niż np. w sąsiednich Czechach (17,2% z 16%) w stosunku do danych majowych. Wzrost napędzany jest głównie rosnącymi cenami transportu, mieszkań, ale także żywności i napojów.

Koniec WIBOR-u? Sektor bankowy ma czas do końca 2022  r. na wypracowanie alternatywy dla stawki WIBOR. Jedną z opcji rozważanych w tym przypadku jest stawka POLONIA, która mogłaby być również stosowana w UE, ponieważ jest zgodna z przepisami BMR. Powodem zmiany benchmarku WIBOR jest fakt, że banki w przeszłości miały  problemy z określeniem właściwej ceny pieniądza.

Gigant rośnie. PKN Orlen, największa firma petrochemiczna w kraju, otrzymała od Komisji Europejskiej zielone światło na zakup konkurencyjnej Grupy Lotos. Fuzja ta wpisuje się w plan rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość. PiS chce budować globalne i konkurencyjne marki oraz zyskać większą kontrolę nad krajową gospodarką. Komisja zażądała jednak sprzedaży części aktywów  grupy PKN, które zostałyby zakupione przez Saudi Aramco i Grupę MOL. PKN Orlen jest również właścicielem czeskiego Unipetrolu.

A będzie jeszcze większy. Orlen prawdopodobnie kupi PGNiG, monopolistę państwowego w zakresie wydobycia i przerobu gazu ziemnego.

Rafineria PKN Orlen

Skandal nad morzem. Szef polskiego banku centralnego został sfilmowany ukrytą kamerą podczas debaty z kobietą na molo w Sopocie, prawdopodobnie ujawniając plany banku centralnego. Odnośnie podwyżek stóp procentowych zdradził, że ”jeśli będzie to jedna. 0,25“.  By zyskać insider informacje o kluczowych decyzjach  instytucji tworzących rynek, skocz do Adama Glapińskiego, daje je za darmo.

Panika cukrowa. Niektóre polskie supermarkety wyprzedały cały cukier. Obawiając się drobnych zakłóceń w łańcuchu dostaw, konsumenci pospieszyli do sklepów i wykupili zapasy cukru, by zrobić zapasy. Nie ma jednak powodów do obaw, cukru jest wystarczająco dużo. Jako trzeci co do wielkości producent w Europie wyprodukowaliśmy w tym roku 2,3 mln ton cukru, co stanowi wzrost o 16% w porównaniu z sezonem 2020/2021.

Narodziny jednej z najpotężniejszych armii na świecie. Polska może pochwalić się jedną z najsilniejszych armii w Europie, ale ze światowej perspektywy jest dopiero na 24. miejscu. Wkrótce prawdopodobnie się to zmieni. Rządzący PiS, z pomocą innych partii, naciskali na zwiększenie wydatków na obronność z 2,2% PKB do co najmniej 3% PKB w przyszłym roku i do 5% na kolejne lata. Relatywnie Polska zapłaciłaby na wydatki związane z obronnością ze swojego budżetu więcej niż USA. Wcześniej wzrost wydatków na armię zapowiedziały również Niemcy.

Miłego tygodnia!

5 mitów na temat inwestowania

Większość z nas myśli o tym jak efektywnie pomnażać oszczędności. Jednocześnie jednak zniechęcają nas różne mity, które są…

Najnowsze artykuły

Lepsze miejsce dla Twoich pieniędzy

Uwolnij potencjał swojego kapitału. Konta oszczędnościowe nie chronią pieniędzy przed inflacją. Z kolei wysokie opłaty funduszy inwestycyjnych zabierają Twoje zyski. Na szczęście jest sposób, by inwestować lepiej – Ty decydujesz, a eksperci pracują dla Ciebie. Portu oferuje nowoczesny i efektywny sposób inwestowania dla każdego. Przygotujemy portfel na miarę Twoich potrzeb.