Największy czeski robodoradca Portu wchodzi na polski rynek. Platforma inwestycyjna zarządza aktywami o wartości 2,3 mld zł dla prawie 150 tys. zarejestrowanych użytkowników. Najlepsza technologia połączona ze świetną obsługą klienta jest już dostępna w Polsce!
Wysyłamy regularny newsletter do wszystkich naszych klientów w Czechach i na Słowacji, podsumowujemy w nim to, co dzieje się w gospodarce zarówno w kraju, jak i na świecie, informujemy także o nowościach i ulepszeniach na Portu. Prezentujemy wiadomości w lekkiej, zwięzłej formie, często też staramy się edukować i oferować treści popularnonaukowe. Bardzo nas cieszy, że możemy teraz poinformować naszych polskich klientów, że będziemy wysyłać newsletter co miesiąc.
Poprzedni miesiąc był na rynkach akcji pozytywny. Główny amerykański indeks giełdowy, S&P 500, wzrósł o 9%, paneuropejski Euro Stoxx 50 wzrósł o 7,3%, brytyjski FTSE 100 o 3,5 %, nawet azjatycki Nikkei 225 zyskał 5,3% w ciągu ostatniego miesiąca. Chiński indeks SSE Composite nieznacznie stracił, około 4,3%.
Polski WIG w ciągu ostatniego miesiąca charakteryzowała duża zmienność, chwilowo rósł, na chwilę spadał, ale zakończył lipiec z 2,7% wzrostem. W dzisiejszej wysoce niepewnej sytuacji można to uznać za dobrą wiadomość.
Inflacja porusza światem. W Stanach Zjednoczonych inflacja wzrosła do 9,1%, a amerykański bank centralny już wkroczył do walki. Fed kilkukrotnie podnosił główną stopę procentową, ostatnio do przedziału 2,25-2,50%. Na koniec roku stopa ta powinna wynosić od 3 do 3,5%. W efekcie dolar umacnia się i pośrednio podnosi inflację również w naszym kraju.
Inflacja w Unii Europejskiej jest również niebezpiecznie wysoka, na poziomie 9,6% w czerwcu, EBC w końcu zdecydował się podnieść stopy do 0,5%, ale musi postępować ostrożnie, aby nie wstrząsnąć rynkiem obligacji. Wyższe stopy oznaczają wyższe rentowności obligacji skarbowych strefy euro, a niektóre, głównie kraje południowe, mogą mieć trudności z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań.
Inflacja w Polsce przyspiesza. Podobnie jak w pozostałej części Europy, inflacja w naszym kraju staje się niebezpiecznie wysoka. Tepmo przyspieszenia inflacji na poziomie 15,5% (z 13,9%) jest wyższe niż np. w sąsiednich Czechach (17,2% z 16%) w stosunku do danych majowych. Wzrost napędzany jest głównie rosnącymi cenami transportu, mieszkań, ale także żywności i napojów.
Koniec WIBOR-u? Sektor bankowy ma czas do końca 2022 r. na wypracowanie alternatywy dla stawki WIBOR. Jedną z opcji rozważanych w tym przypadku jest stawka POLONIA, która mogłaby być również stosowana w UE, ponieważ jest zgodna z przepisami BMR. Powodem zmiany benchmarku WIBOR jest fakt, że banki w przeszłości miały problemy z określeniem właściwej ceny pieniądza.
Gigant rośnie. PKN Orlen, największa firma petrochemiczna w kraju, otrzymała od Komisji Europejskiej zielone światło na zakup konkurencyjnej Grupy Lotos. Fuzja ta wpisuje się w plan rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość. PiS chce budować globalne i konkurencyjne marki oraz zyskać większą kontrolę nad krajową gospodarką. Komisja zażądała jednak sprzedaży części aktywów grupy PKN, które zostałyby zakupione przez Saudi Aramco i Grupę MOL. PKN Orlen jest również właścicielem czeskiego Unipetrolu.
A będzie jeszcze większy. Orlen prawdopodobnie kupi PGNiG, monopolistę państwowego w zakresie wydobycia i przerobu gazu ziemnego.
Rafineria PKN Orlen
Skandal nad morzem. Szef polskiego banku centralnego został sfilmowany ukrytą kamerą podczas debaty z kobietą na molo w Sopocie, prawdopodobnie ujawniając plany banku centralnego. Odnośnie podwyżek stóp procentowych zdradził, że ”jeśli będzie to jedna. 0,25“. By zyskać insider informacje o kluczowych decyzjach instytucji tworzących rynek, skocz do Adama Glapińskiego, daje je za darmo.
Panika cukrowa. Niektóre polskie supermarkety wyprzedały cały cukier. Obawiając się drobnych zakłóceń w łańcuchu dostaw, konsumenci pospieszyli do sklepów i wykupili zapasy cukru, by zrobić zapasy. Nie ma jednak powodów do obaw, cukru jest wystarczająco dużo. Jako trzeci co do wielkości producent w Europie wyprodukowaliśmy w tym roku 2,3 mln ton cukru, co stanowi wzrost o 16% w porównaniu z sezonem 2020/2021.
Narodziny jednej z najpotężniejszych armii na świecie. Polska może pochwalić się jedną z najsilniejszych armii w Europie, ale ze światowej perspektywy jest dopiero na 24. miejscu. Wkrótce prawdopodobnie się to zmieni. Rządzący PiS, z pomocą innych partii, naciskali na zwiększenie wydatków na obronność z 2,2% PKB do co najmniej 3% PKB w przyszłym roku i do 5% na kolejne lata. Relatywnie Polska zapłaciłaby na wydatki związane z obronnością ze swojego budżetu więcej niż USA. Wcześniej wzrost wydatków na armię zapowiedziały również Niemcy.
Miłego tygodnia!
5 mitów na temat inwestowania
Większość z nas myśli o tym jak efektywnie pomnażać oszczędności. Jednocześnie jednak zniechęcają nas różne mity, które są…